ویتالیک بوترین منتقد جدی هاوینگ بیت کوین

ویتالیک بوترین ، خالق رمز ارز اتریوم در تاریخ چهاردهم ژوئن با انتشار توییتی مخالفت خود را با مکانیزم هاوینگ بیت کوین و نظریه انباشت به جریان، اعلام کرده و آن را «گول زننده» خوانده است.

1 51

ویتالیک بوترین منتقد جدی هاوینگ بیت کوین است ! اگر از یک سرمایه گذار بیت کوین بپرسیم که چه فاکتوری بیش از همه ارزش این رمز ارز را تضمین می‌کند، به احتمال خیلی زیاد پاسخ او پدیده هاوینگ یا همان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین خواهد بود. هاوینگ در واقع یکی از استراتژی‌های بیت کوین برای حفظ ارزش این رمز ارز و کاهش نرخ تورم آن است. عملکرد هاوینگ به این شکل است که هر چهار سال یک بار ، تعداد بیت کوین هایی که هر ماینر برای استخراج یک بلاک دریافت می کند نصف می­شود. و این اتفاق با کم کردن نرخ عرضه بیت کوین به بازار، منجر به جهت دهی و کنترل سیستم عرضه و تقاضا و در نتیجه حفظ ارزش این رمز ارز خواهد شد.

ویتالیک بوترین ، ویتالیک بوترین منتقد جدی هاوینگ بیت کوین و خالق رمز ارز اتریوم  در تاریخ چهاردهم ژوئن با انتشار توییتی مخالفت خود را با این نظریه اعلام کرده و آن را «گول زننده» خوانده است.

در واقع این نابغه روسی-کانادایی حوزه رمز ارز ها اعتقاد خود را این گونه بیان کرد:

ما هیچوقت نمی توانیم متوجه شویم که افزایش قیمت بیت کوین در یک دوره زمانی خاص دقیقا به چه علت است: به دلیل نزدیک شدن به زمان هاوینگ است ، به دلیل اتفاق افتادن خود هاوینگ ، یا به دلیل نگرانی و تصوری که همه ما از هاوینگ و پیش آمد های احتمالی آن داریم.»

او معتقد است:

کسانی که به این نظریه و موثر بودن آن باور دارند از هر افزایشی در ارزش بیت کوین به نفع خود استفاده کرده و آن را به هاوینگ ربط میدهند ، در حالی که در واقعیت اینطور نیست.

بوترین برای اثبات ادعای خود ، به اتفاقی که در سال ۲۰۱۷ برای بیت کوین روی داد اشاره می کند. در سال ۲۰۱۷ بیت کوین به اوج قیمت خود تا کنون یعنی ۲۰۰۰۰ دلار رسید ، و این در حالیست که این زمان تقریبا حد فاصل سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ یعنی سال های وقوع هاوینگ بود. پس می­توانیم اینطور نتیجه بگیریم که این اتفاق ارتباطی به تاثیر هاوینگ نداشت.

یکی از کارکنان خبرگزاری بلومبرگ به نام جو ویسنتال (Joe Wiesenthal) که سال هاست منتقد حوزه رمز ارز هاست نیز در ماه فوریه مطلبی در همین رابطه منتشر کرده بود. او نوشته بود :

خیلی ها علاقه مندند که بدانند هاوینگ مطمئنا منجر به افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد یا خیر. ولی فهمیدن این مسئله واقعا مشکل است ، چون در اصل هیچ معیار یا دلیل مشخصی برای رفتار یک سهام در یک جهت خاص وجود ندارد.

بوترین و ویسنتال هر دو منتقد مدل انباشت  به جریان (S2F) بیت کوین هستند. این مدل با توجه به وقوع هاوینگ در سال ۲۰۲۰ و با تکیه بر استدلال های ذکر شده معتقد است که قیمت بیت کوین در طی دو سال آینده به ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. بوترین البته از حد یک انتقاد ساده فرا تر رفته و در توییت خود مخالفتش با این مدل را صراحتا بیان کرده است.

 

دلایل دیگری غیر از هاوینگ برای گاوی بودن بازار بیت کوین وجود دارد

واقعا درست نیست اگر بگوییم هیچ عامل دیگری در گاوی بودن بازار بیت کوین موثر نیست. در اصل ، قیمت بیت کوین در حالت عادی معمولا در وضعیت صعودی­ست. همانطور که مایک مک­گلون (Mike McGlone) ایده پرداز ارشد خبرگزاری بلومبرگ در حوزه کالا ها در اوایل ماه ژوئن گفته بود :

باید یک مشکل واقعا اساسی وجود داشته باشد تا ارزش بیت کوین بالا نرود.

 

طبق گفته او ، این عوامل فقط تعدادی از دلایل افزایش قیمت بیت کوین هستند :افزایش تعداد قرارداد های آتی بیت کوین درCME ، سرمایه گذاری های بیت کوین در شرکت هایی مثل Gray-Scale Investments ، کم شدن نوسانات بیت کوین و حرکت آن به سمت یک سهام با ثبات برای سرمایه گذاری، ارتباط قیمت بیت کوین با قیمت کامادیتی های دیگری مثل طلا یا حتی اتفاقاتی از قبیل چاپ پول در بانک مرکزی ، و عوامل دیگری شبیه همان هایی که در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ وجود داشت که البته بی شباهت به وضع و زمان فعلی ما هم نیست.

منبع :  https://cryptoslate.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] ویتالیک بوترین منتقد جدی هاوینگ بیت کوین اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]