ویتالیک بوترین: خطر قراردادهای هوشمند را دست کم نگیرید

ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم، در مصاحبه‌ اخیر خود از نحوه کارکرد پلتفرم های وام دهی DeFi انتقاد کرد و گفت بسیاری از مردم ریسک قراردادهای هوشمند را دست کم می‌گیرند. به عقیده بوترین، DeFi جایی نیست که عمده کاربران رمز ارزها بخواهند سرمایه‌های خود را به آن بسپارند

1 65

ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم چندی پیش در مصاحبه‌ای که به مناسبت تولد پنج سالگی اتریوم با لورا شین (­Laura Shin) مجری پادکست آن‌چین (Unchained Podcast) داشت، نکاتی را در مورد امنیت و ریسک قراردادهای هوشمند یادآوری کرد. وی از کاربران خواست که این خطر را دست کم نگیرند و «سرمایه یک عمر زندگی خود» را در دیفای (DeFi) به خطر نیندازند.

صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi)، شامل مجموعه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی است که به تمرکز زدایی از فعالیت‌های مالی سنتی همچون خدمات پرداخت، وام‌دهی، اعتباردهی، خرید و فروش رمز ارزها (صرافی‌های غیر متمرکز)، بازارهای آنلاین، بیمه، بازارهای پیشبینی، سرمایه گذاری، و … می‌پردازند؛ اتریوم به واسطه برخورداری از جامعه عظیم توسعه دهندگان و کاربران، و همچنین پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، سردمدار حرکت در حوزه دیفای است.

خطر قراردادهای هوشمند

وقتی از بوترین درباره مهمترین نگرانی و انتقادش در رابطه با DeFi سوال شد، پاسخ داد:

فکر می‌کنم نگرانی عمده همین است که بسیاری از مردم خطر قراردادهای هوشمند را دست کم می‌گیرند.

بوترین گفت که نرخ بهره‌ها در پلتفرم‌های وام دهی دیفای بصورتی تصاعدی بیشتر از حساب‌های سنتی بانک‌ها است؛ به این معنا که محصولات دیفای ریسک خیلی بیشتری دارند و احتمال «ریزش» آن‌ بسیار  بیشتر است. وی گفت که مطمئن نیست حتی با حسابرسی پلتفرم‌ها و پروتکل‌ها بتوان تضمین کرد که «ریزش» در یک بازه زمانی با درصد مشخصی از حاشیه ضرر اتفاق نمی‌افتد.

او افزود:

DeFi در حال حاضر وضعیت خوبی دارد اما نباید طوری وانمود شود که گویی بسیاری از مردم عادی می‌توانند سرمایه زندگی خود را به آن بسپارند

امسال قراردادهای هوشمند معروفی در دیفای مورد سوء استفاده قرار گرفتند که به عنوان نمونه می‌توان از  bZx flash loan نام برد که منجر به از دست رفتن حدوداً ۱ میلیون دلار رمز ارز در ماه فوریه شد؛ همچنین باگ قرار داد هوشمند بانکور (Bancor) در ماه ژوئن سبب تعطیلی این شبکه شد.

Yield farming دوام پذیر نیست

نگرانی دیگر بوترین دوام ناپذیری Yield farming است.

Yield farming یا استخراج سود از نقدینگی، نوعی مکانیزم مشوق است که توسط پروتکل‌های DeFi برای جذب نقدینگی استفاده می‌شود. این پروتکل‌ها با صدور و پاداش دهی توکن به استخرهای استخراج تأمین کننده نقدینگی (liquidity mining) کار می‎کنند. این توکن‌ها حقوق حاکمیتی شبکه را برای افرادی که نقدینگی را به این شبکه وارد کرده‌اند، نشان می‌دهند. بهترین نمونه‌ برای استخراج نقدینگی، پروتکل کامپاند (Compound) است. در سال ۲۰۲۰، کوین‌های DeFi بهترین عملکرد را در بین دارایی‌ها در بازار رمز‌ارز‌ها داشته‌اند.
Yield farming کامپاند توسط رابرت لشنر (Robert Leshner)، اقتصاددان سابق، با هدف ایجاد استخرهای نقدینگی بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است که بر اساس میزان عرضه و تقاضا در هر بازار، به طرف قرض‌دهنده سود داده و از طرف قرض‌گیرنده‌ کسر می‌شود. در این پروتکل تأمین‌کنندگان نقدینگی با قرار دادن دارایی‌های خود در پلتفرم، در ازای آن بر روی شبکه اتریوم سی‌توکن (cTokens) دریافت می‌کنند که سود وام بر اساس این توکن‌ها محاسبه می‌شود.

بوترین اعلام کرد که هر کدام از این پروتکل‌ها در ازای وام‌ دهی، سودهایی با نرخ بهره بالا پرداخت می‌کنند. اما قرار نیست پلترفم‌ها برای تشویق کاربران به اکوسیستم خود، تا ابد کوین های جدید چاپ کنند. او اضافه کرد:

این یک هیجان کوتاه مدت است و زمانی که مشوق‌ها ناپدید شوند خواهید دید که نرخ بازده به سادگی تقریبا‌ً به صفر سقوط خواهد کرد.

 حمایت بوترین از دیفای

ویتالیک بوترین  همیشه منتقد DeFi نبوده است. او اوایل امسال بعد از چند هک بزرگی که صورت گرفت، دفاع سفت و سختی از این صنعت نوظهور داشت. وی در ماه می در اتریال ویرچوال سامیت (Ethereal Virtual Summit) اعلام کرد:

بسیاری از پروژه‌های دیفای که اکنون در دسترس هستند، تا مدت‌ها بدون هک شدن دوام آورده‌اند. اما مسلماً این ویژگی ذاتی خود دیفای نیست و برای انجام مسئولانه آن راهی وجود دارد.

وی در ادامه صحبت خود، از صنعت مالی متمرکز و صرافی‌های متمرکزی که «بارها و بارها مورد حمله قرار می‌گیرند» انتقاد کرد.

منبع: cointelegraph.com

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] ویتالیک بوترین: خطر قراردادهای هوشمند را دست کم نگیرید اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]