ویتالیک بوترین به دنبال تحقیق بر روی رمز ارز‌‌ مونرو!

ویتالیک بوترین در نظر دارد بر روی ویژگی‌‌های امنیتی رمز ارز‌‌ مونرو (Monero) را تحقیق کند تا از آنها در فراهم آوردن پروتکل‌‌های حریم خصوصی کارآمد برای اتریوم کمک بگیرد. گفتنی است که توسعه‌‌دهندگان اتریوم در حال تلاش هستند تا پروژه اتریوم 2.0 و پروتکل اثبات سهام را به زودی محقق سازند، اما عده‌‌ای معتقدند که این امر حداقل تا دو سال دیگر ممکن نخواهد بود.

0 82

تحقیق بر روی رمز ارز‌‌ مونرو : ویتالیک بوترین در نظر دارد بر روی ویژگی‌‌های امنیتی رمز ارز‌‌ مونرو (Monero) را تحقیق کند تا از آنها در فراهم آوردن پروتکل‌‌های حریم خصوصی کارآمد برای اتریوم کمک بگیرد. گفتنی است که توسعه‌‌دهندگان اتریوم در حال تلاش هستند تا پروژه اتریوم 2.0 و پروتکل اثبات سهام را به زودی محقق سازند، اما عده‌‌ای معتقدند که این امر حداقل تا دو سال دیگر ممکن نخواهد بود.

ویتالیک بوترین اخیرا اظهار داشته است که دوست دارد بعضی از ویژگی‌‌های امنیتی را در اتریوم لحاظ کند. وی تمایل چندانی به فناوری ZK-SNARKS ندارد که در رمز ارز‌‌ زی ‌‌کش (Zcash) به کار می‌‌رود. با این وجود، به نظر می‌‌رسد که وی علاقه زیادی به توسعه پروتکل‌‌های حریم خصوصی داشته باشد. این امر زمانی مشخص شد که مقاله‌‌ای با این عنوان منتشر شد: “FloodXMR: حمله فلادینگ تراکنش‌‌های کم‌‌هزینه با استفاده از پروتکل Bulletproof مونرو.”

این مقاله “حمله فلودینگ (Flooding Attack) با استفاده از پروتکل ضد گلوله (Bulletproof Protocol)” را مورد بررسی قرار می‌‌دهد. به صورت ساده، در این فرآیند حمله‌‌کننده شبکه را پر از تراکنش‌‌های خود کرده و سپس “میکسین (Mixin) را از ورودی‌‌های تراکنش حذف می‌‌کند.” بدین صورت، حمله کننده می‌‌تواند تقریبا 50% از ورودی‌‌ها را با هزینه‌‌ای کمتر از 2,000 دلار ردیابی کند.

به شکلی تصادفی، توسعه‌‌دهنده اصلی مونرو، ریکاردو اسپاگنی نیز برای کنفرانس کریپتوی جادویی (Magical Crypto Conference) در نیویورک حضور دارد. وی تا زمان نوشتن این گزارش به مقاله FloodXMR پاسخی نداده است.

با این حال، ویتالیک پاسخ داد و همین امر جنجال کوچکی را در توییتر به راه‌‌ انداخت:

ویتالیک بوترین به دنبال تحقیق بر روی رمز ارز‌‌ مونرو!

اتریوم و مونرو با مشکلاتی روبرو شده‌‌اند

بعضی از افراد در انجمن کریپتو خاطرنشان کردند که مونرو تنها رمز ارز‌‌ دارای چالش‌‌های سخت نیست. یکی از کاربران توییتر بدین صورت به ویتالیک پاسخ داد:

اتریوم نیز مانند مونرو با موانعی روبرو است. اطمینان دارم که اشخاصی مناسب آن را حل خواهند کرد. هردوی آنها پروژه‌‌هایی ارزشمند هستند.

ویتالیک بوترین درمورد سخنان قبلی خود کمی بیشتر توضیح داد:

امیدوارم مونرو با رفتن به سمت طرح‌‌های حریم خصوصی که ناشناسی تمامی تراکنش‌‌ها را فراهم می‌‌آورند، بر مشکلات خود فایق آید. سخنان قبلی‌‌ام به هیچ صورت به منظور مخالفت با مونرو نبودند. من بحث پیش آمده را با این هدف دنبال می‌‌کنم که چه طرح‌‌های حریم خصوصی می‌‌توانند برای لایه 2 اتریوم مناسب باشند.

 

اتریوم و حریم خصوصی

نشست Ethereal نیز در حال برگزاری در نیویورک است. این نشست توسط ConsenSys برگزار و با عنوان “SXSW بلاک چین” شناخته می‌‌شود. یا این حال، بوترین باز هم بیشتر در مورد پروتکل حریم خصوصی مونرو صحبت کرد.

در این کنفرانس، بحث‌‌هایی از قبیل اتریوم 2.0 و انتقال به پروتکل اثبات سهام (PoS) صورت گرفتند و رایان سلکیس، مدیرعامل شرکت Messari پیش‌‌بینی کرد که این انتقال هنوز هم به چند سال زمان نیاز دارد. اگر این گفته صادق باشد، ویژگی‌‌هایی مانند حریم خصوصی کمی دچار پسرفت خواهند شد. با این وجود، بوترین در زمان صحبت کردن با ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در مورد چیزهایی که می‌‌توانند بر روی اتریوم ساخته شوند، مسئله حریم خصوصی را از بحث خود خارج نکرد. پاسخ 13 نکته‌‌ای ویتالیک بوترین حول محور حریم خصوصی می‌‌‌‌چرخید:

ویتالیک بوترین به دنبال تحقیق بر روی رمز ارز‌‌ مونرو!

بوترین انتظار دارد که فناوری ZK-SNARKS بتواند مقیاس پذیری اتریوم را تا 500 تراکنش در ثانیه افزایش دهد، در حالی که ظرفیت کنونی برابر با 15 تراکنش در هر ثانیه است. فناوری ZK-SNARK همچنین قابلیت مقیاس‌‌پذیری را در اختیار رمز ارز‌‌ها قرار می‌‌دهد. این روش نسبت به بلاک چین لایت کوین متفاوت است که از شبکه لایتنینگ (Lightning Network) بهره می‌‌برد و به دنبال حریم خصوصی نیز است. لایت کوین به دنبال استفاده از فناوری Mimblewimble برای حریم خصوصی خود است. مونرو در سال 2014 به وجود آمد و از پروتکل Bulletproof استفاده می‌‌کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.