ویتالیک بوترین از به کار بردن اصطلاح قرارداد هوشمند پشیمان است

0 73

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، از انتخاب اصطلاح “قرارداد هوشمند” ابراز پشیمانی کرد. این اصطلاح حالا دیگر به مترادفی برای نام اتریوم تبدیل شده است.

آیا باید رویکرد کریپتو نسبت به قانون خنثی باقی می‌ماند؟

بوترین در تاریخ 11 اکتبر، در توییتر و در بحثی درمورد “قانون کریپتو”، در این مورد صحبت کرد.

صحبت‌های بوترین در واکنش به نظر Cryptoecongames بیان شد که گفته بودند ارز رمزها باید بدون قانون باقی می‌ماندند.

آنها نوشته بودند: ” نظر ما در این مورد از اول هم روشن بود: کریپتو نباید از اصطلاحات قانونی در این عرصه استفاده می‌کرد و باید نسبت به قانون، خنثی باقی می‌ماند.”

بوترین اذعان کرد که اصطلاح قرارداد هوشمند به اندازه کافی گویای خسته کننده بودن حقایق و جنبه‌های تکنیکی این عرصه نیست.

برای مثال در ماه اپریل، ایالت تنسی تنها ایالت بود که به طور رسمی قانونی بودن قراردادهای هوشمند را در زمینه انجام تراکنش های الکترونیک به رسمیت شناخت.

اما آیا واقعا این اصطلاح، به عنوان عبارتی که برای پرداخت‌های کدنویسی شده کامپیوتری به کار می‌رود، زیادی جنبه قانونی دارد؟

بوترین درمورد قرارداد هوشمند می‌گوید:

” صادقانه بگویم، در حال حاضر از به کار بردن اصطلاح “قرارداد هوشمند” پشیمان هستم. باید از یک عبارت خنثی‌تر و تخصصی‌تر مانند ” اسکریپت‌های پایدار ” (persistent scripts) استفاده می‌کردم.”

ولاد زامفیر، شریک تجاری اتریوم، هم با بوترین موافق است اما عبارت “فرآیندهای ذخیره شده” را ترجیح می‌دهد.

زامفیر افزود: اما من به شخصه از به کار بردن این اصطلاح پشیمان نیستم، این اتفاق یک پروسه بسیار آموزنده برای همه ما بود.

این اصطلاح به موجودیت خود ادامه خواهد داد، چراکه حالا دیگر در کنار اصطلاحات پرکاربرد و پاولوفی ( فلسفه شرطی شدن) مانند بلاک چین و حاکمیت شرکتی قرار گرفته است که در تمامی وایت پیپیرها (معرفی نامه کسب و کار) به کار برده می‌شوند.

اولین بار نیک زابو از عبارت قرارداد هوشمند استفاده کرد

اصطلاح قرارداد هوشمند، توسط یک متخصص کامپیوتر آمریکایی و پیشگام در عرصه بلاک چین به نام نیک زابو در سال 1994 اختراع شد. او در سال 1998، یعنی دقیقا 10 سال پیش از اختراع بیت کوین، یک ارز مجازی به نام Bit Gold ایجاد کرد.

Szabo قراردادهای هوشمند را به عنوان پروتکل‌های تراکنش کامپیوتری که شرایط قرارداد را اجرا می‌کنند، تعریف کرد. او می‌خواست کارکرد روش های معاملاتی الکترونیکی مانند پایانه فروش (POS) را تا قلمرو دیجیتال گسترش دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.