ونچین (Wanchain) چیست؟ راهنمای مقدماتی

ونچین در حال ساخت یک بازار جدید اقتصادی از دارایی‌های دیجیتالی به وسیله به کارگیری زنجیره‌های متقاطع است که موجب نقل و انتقالات میان بلاکچین‌های مختلف می‌شود. ونچین به عنوان یک بلاکچین مستقل، حساب‌های زنجیره‌های مستقل را به هم متصل می‌کند تا چارچوبی برای خرید و فروش این دارایی‌ها مهیا کند و علی رغم منشعب شدن از اتریوم، ونچین یک بلاکچین کاملا مجزا است و ونکوین آن، یک توکن ERC20 نیست. هرچند این پلتفرم، تنها برای نقل و انتقال ارز نیست و از طریق قراردادهای هوشمند، پروتکل‌های محافظت از حریم شخصی، توکن ونکوین و چند مورد دیگر، شما می‌توانید از ونچین برای ساخت نرم افزارهای اقتصادی بی‌شماری استفاده کنید.

0 224

ونچین چیست؟

ونچین (Wanchain) در حال ساخت یک بازار جدید اقتصادی از دارایی‌های دیجیتالی به وسیله به کارگیری زنجیره‌های متقاطع (cross-chain) است، که موجب نقل و انتقالات میان بلاکچین‌های مختلف می‌شود. با تعداد زیاد سکه‌ها، توکن‌ها و بلاکچین‌های متنوع در اکوسیستم فعلی، در حال حاضر راه موثر و غیرمتمرکزی برای خرید و فروش بین آن‌ها وجود ندارد. ونچین به عنوان یک بلاکچین مستقل، حساب‌های زنجیره‌های مستقل را به هم متصل می‌کند تا چارچوبی برای خرید و فروش این دارایی‌ها مهیا کند.

ونچین Wanchain
ونچین Wanchain

هرچند این پلتفرم، تنها برای نقل و انتقال ارز نیست و از طریق قراردادهای هوشمندانه، پروتکل‌های محافظت از حریم شخصی، توکن ون‌کوین (Wancoin یا WAN) و چند مورد دیگر، شما می‌توانید از ونچین برای ساخت نرم افزارهای اقتصادی بی‌شماری استفاده کنید.

در این راهنمای مقدماتی ونچین، ما می‌خواهیم این موارد را بررسی کنیم:

 • ونچین چگونه کار می کند؟
 • تیم و پیشرفت ونچین
 • معاملات و اینکه از کجا WAN بخریم
 • کجا WAN را ذخیره کنیم
 • نتیجه‌گیری
 • منابع اضافی ونچین

ونچین چگونه عمل می‌کند؟

علی رغم منشعب شدن از اتریوم، ونچین یک بلاک چین کاملا مجزا است و ون‌کوین آن، یک توکن ERC20 نیست. بخش‌های زیادی در این پلتفرم وجود دارند اما پروتکل ارتباطی چند زنجیره‌ای آن، ستون فقرات و هسته اصلی پشت تمام آن‌ها محسوب می‌شود.

پروتکل ارتباطی چند زنجیره‌ای

پروتکل ارتباطی چند زنجیره‌ای، روشی برای انتقال داده‌ها بین ونچین و دیگر زنجیره‌ها فراهم می کند. این پروتکل سه واحد کاربردی دارد:

 • واحد ثبت: زنجیره‌ای که معامله از آن نشات می‌گیرد و دارایی که در حال انتقال است را ثبت می‌کند.
 • واحد انتقال داده معامله چند زنجیره ای: درخواست معامله چند زنجیره‌ای نسبت به ونچین را آغاز می‌کند، تایید می‌کند که آیا نودهای معتبر باعث موفقیت می‌شوند یا نه و معامله قانونی از نود معتبر به زنجیره اصلی را تسهیل می کند.
 • واحد پرس و جوی وضعیت معامله: وضعیت معامله را بررسی می‌کند.

اساسا، پروتکل ارتباط چند زنجیره‌ای، ارتباط‌های هوشمندانه را به کار می‌گیرد تا شما را نسبت به خرید و فروش دارایی‌ها به ونچین و برعکس قادر سازد.

ونچین Wanchain
ونچین Wanchain

الگوریتم اجماع نودهای تایید‌کننده (Verification Node Consensus Algorithm)

ونچین در حرکت به سمت الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS)، اتریوم را دنبال خواهد کرد. این پلتفرم احتمالا راه حل‌هایی همانند پلاسما و شبکه ری‌دن (Raiden) را هم به کار میگیرد. با کار بر روی PoS سه نوع نود تایید‌کننده وجود دارد که شبکه کلی را حفظ و کارمزدهای معاملات را تقسیم می‌کنند.

 • ضامن‌ها(Vouchers) : نودهای اثبات معاملات چند زنجیره‌ای
 • تاییدکنندگان (Validators) : نودهای تایید کلی
 • نگهبان ها (Storemen) : نودهای مدیریتی حساب‌های قفل شده

ضامن‌ها یک سپرده امنیتی از کارمزد معاملات دریافت می‌کنند. در عوض، آن‌ها تایید معاملات بین حساب اصلی و حساب قفل شده ونچین را بر عهده دارند. اگر این تایید دروغین باشد، سپرده امنیتی از حساب ذخیره برداشته می‌شود و ضامن دیگر نمی تواند صحت تراکنش‌ها را تایید کند.

تاییدکنندگان داده‌های معاملاتی بلاکچین ونچین را در ازای کسری از کارمزد معامله ثبت می‌کنند.

نگهبان‌ها باید آنلاین بمانند و اشتراک‌های کلیدی خودشان را نگه دارند تا کسری از کارمزد دریافت کنند.

ونچین Wanchain
ونچین Wanchain

اگر ون‌کوین کافی برای اداره بخش تایید ندارید، همچنان می‌توانید یک بخش کلی را انتخاب کنید. در بخش یا نود کلی، شما مستقیما معاملات را تایید نمی‌کنید. در عوض، شما به اندازه سهام خود به یک نود تایید‌کننده اعتماد می‌کنید و در عوض، کسری از کارمزد معامله به خودتان باز می گردد.

برنامه ساخت حساب قفل شده

زمانی که چند بخش در قضیه درگیر باشند، ونچین از برنامه ساخت حساب قفل شده برای امنیت سپرده ها و کلیدها استفاده می‌کند. طبق برنامه اشتراک مخفی شامیر، (Shamir’s Secret Sharing Scheme)، این موضوع به طرزی موثر یک کلید را به چند سهم تقسیم می‌کند و آن را بین تمام شرکت‌کنندگان تقسیم می‌کند.

نگهبان‌ها مسئول حفظ و مدیریت سهم‌های کلیدی مناسب حساب‌های قفل شده برای معاملات هستند.

 

این روش توزیع سهم کلیدی مزایای کمی دارد. چون ونچین حساب های قفل شده‌ای از طریق محاسبات چند بخشی تولید می‌کند، غیرمتمرکز شدن افزایش می‌یابد. بنابراین پایداری بیشتری به وجود می‌آید، چون شما به تمام سهم‌های کلیدی برای ساخت امضا برای یک حساب قفل شده نیاز ندارید. اگر برخی از تایید کنندگان آفلاین هستند، معاملات همچنان می توانند با تعداد حداقلی سهم‌ها صورت بگیرند.

در نهایت، هر معامله با یک حساب قفل شده به وسیله زنجیره اصلی انجام می‌شود. این موضوع به این معنا است که هر زنجیره‌ای می‌تواند به سادگی با ونچین هماهنگ شود، بدون آنکه به انواع جدیدی از معاملات یا تاییدکنندگان نیاز داشته باشد.

معامله ناشناس با توکن قراردادی هوشمند (Smart Contract Token Transaction Anonymity)

ونچین یکی از اولین پروژه‌های بلاکچین است که شامل حریم شخصی درون قراردادهای هوشمند می‌شود. این پلتفرم از امضاهای حلقه‌ای و تولید آدرس یک بار مصرف استفاده می‌کند تا برای معاملات شما حالت ناشناس بودن فراهم کند.

در یک امضای حلقه‌ای، امضای شما به عنوان یک فرستنده با دیگر حساب‌های ساختگی ترکیب می‌شود. این ترکیب پیدا کردن شما را که یک فرستنده حقیقی هستید در بین این تعداد فرستنده بسیار سخت می‌کند. به علاوه، ونچین یک آدرس جدید برای هر معامله ایجاد می‌کند، بنابراین شناخت و پیدا کردن الگوهای معامله تقریبا غیر ممکن می‌شود.

ون‌کوین (WAN)

ون‌کوین توکن ونچین است. معاملات مقدار خاصی از WAN مصرف می‌کنند و شما نیاز دارید تا هنگام ایجاد تراکنش‌ها، سپرده‌های امنیتی WAN را به نودهای تایید‌کننده چند زنجیره‌ای بپردازید.

تیم 107.1 میلیون توکن طی ICO خود فروخت تا بیش از 120 هزار ETH کسب کند. این توکن ها 51 درصد عرضه را شامل می‌شود. تیم می‌خواهد از سپرده‌های ICO برای موارد زیر استفاده کند:

 • 60 درصد تحقیقات و توسعه
 • 10 درصد توسعه اجتماع
 • 10 درصد بازاریابی
 • 10 درصد زیرساخت
 • 10 درصد عملیات روزانه

تیم ونچین و پیشرفت

سازمان ونچین یک سازمان غیر‌انتفاعی است که در ابتدا در بیرون از سنگاپور فعالیت می‌کرد اما حضور چشمگیری در آستین، TX هم دارد.

ونچین به وسیله جک لو تاسیس شد که یک شخص مورد احترام در فضای بلاکچین بود. قبل از نقش فعلی‌اش، لو فکتوم (Factum) را بنیانگذاری و وانگلو تک (Wanglu Tech)را آغاز کرد که یک شرکت توسعه نرم‌افزاری بلاکچین است. وانگلو تک در ابتدا یک مشارکت‌کننده در پروژه متن‌باز ونچین بوده است.

داستین بینگتون (Dustin Byington) به عنوان رئیس ونچین فعالیت می‌کند. بینگتون یک کهنه کار در زمینه بلاکچین است و دانشگاه بیت‌کوین را در سال 2014 تاسیس کرده است. او همچنین تندرمینت (Tendermint) که یک مکانیسم نرم افزاری برای امن کردن و جایگزینی نرم افزارهای ماشینی محسوب می‌شود را ساخته است.

بینگتون همچنین “ساتوشی تلنت” (Satoshi Talent) که یک پلتفرم برای اتصال کارآفرینان بلاکچین به توسعه‌دهندگان است را نیز بنیانگذاری کرده است.

ونچین Wanchain
ونچین Wanchain

تیم اخیرا شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد و نقشه‌ای جاه طلبانه برای سال 2018 دارد. انتشار نسخه 2.0 در ژوئن شامل معاملات چند زنجیره‌ای اتریوم و همچنین کیف چند ارزی می‌شود، در حالی که نسخه 3.0 بیت‌کوین را نیز پوشش خواهد داد.

چون ونچین به تمام بازار اقتصادی مربوط می‌شود، پروژه‌های بسیار کم دیگری هستند که شما بتوانید آن‌ها را رقیب این پروژه بدانید. ریپل و استلار (Stellar) با شدت درگیری‌شان در موسسات، ممکن است قابل قیاس با این پروژه باشند.

آرک (Ark) و پل‌های هوشمند آن (Smart Bridges) همزمان با آن تلاش می‌کنند تا به بلاکچین‌های دارایی‌های دیجیتالی گوناگون متصل شوند. و چون می‌توانید با استفاده از ونچین نرم افزارهای غیر متمرکز بسازید، اتریوم نیز می‌تواند به عنوان یک رقیب لحاظ شود.

ونچین از این حیث منحصر به فرد است که از نظر کاربردی، بسیاری از پروژه‌های دیگر را ترکیب می‌کند تا یک اکوسیستم اقتصادی کامل بسازد. ونچین همچنین یکی از معدود پروژه‌هایی است (اگر نگوییم تنها پروژه) که برای ارائه قراردادهای هوشمندانه ناشناس، از امضاهای حلقه‌ای و آدرس‌های یک بار مصرف استفاده می‌کند.

خرید و فروش و این که از کجا WAN بخریم؟

در زمان نوشتن این مطلب، WAN هنوز خرید و فروش را آغاز نکرده است. فقط مشارکت کنندگان ICO به سکه‌ها دسترسی دارند. بلاکچین پروژه طی ICO در دسترس نبود، بنابراین به جای آن، تیم توکن‌های ERC20 را توزیع کرد. هرچند با اجرای شبکه اصلی، شرکت کنندگان ICO اکنون می‌توانند توکن‌های ERC20 خود را به WAN تبدیل کنند.

مراقب باشید. توکن ERC20 WAN که در حال حاضر در EtherDelta خرید و فروش می‌شود، ارزشی ندارد! به خاطر اینکه خرید و فروش توکن ERC20 قوانین سرویس ICO را نقض می‌کند.

برخی موارد موارد ممکن است روی قیمت WAN اثر بگذارند که شامل به روزرسانی‌های توسعه، اطلاعیه های همکاری و استفاده کلی از پلتفرم می‌شود.

WAN را در کجا ذخیره کنیم؟

شما باید WAN خود را در کیفی که ونچین ارائه می‌کند ذخیره کنید. این کیف برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. هر چند که این کیف فعلا فقط WAN را ذخیره می‌کند، به زودی ارزهای دیگری هم به آن اضافه خواهد شد.

نتیجه‌گیری

ونچین می‌خواهد تا صنعت اقتصادی را از طریق قراردادهای هوشمند چند زنجیره‌ای غیر‌متمرکز کند. با این تکنولوژی، معامله‌کنندگان می‌توانند نرم افزارهای بلاکچینی برای موارد زیر بسازند:

 • قرض گرفتن و قرض دادن
 • پرداخت ها و واریزها
 • معاملات و خرید و فروش ها
 • سرمایه‌گذاری و کارهای اقتصادی

به علاوه تعداد زیادی از سرویس های اقتصادی دیگر.

اگرچه این پروژه هنوز یک پروژه چالش برانگیز محسوب می‌شود، تیم رکوردی دارد که می‌تواند به سادگی به سرمایه‌گذاران اطمینان موفقیت بدهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.