ونزوئلا با انتشار یک وایت‌پیپر جدید، پترو را به عنوان ارز ملی این کشور معرفی کرد

مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، از راه‌اندازی رسمی پترو خبر داد. این رمز ارز پشتوانه‌ی نفتی دارد و به عنوان یک ارز ملی شناخته خواهد شد. در پی اطلاعیه‌ی روز دوشنبه، دولت ونزوئلا وایت‌پیپر (معرفی نامه کسب و کار) جدیدی برای پترو منتشر کرده است که جزییات آن را در این خبر می‌خوانید.

0 81

این هفته رئیس جمهور ونزوئلا، نیکلاس مادورو، ادعاهای متعددی در خصوص ارز دیجیتال کشورش کرده است. او روز دوشنبه از راه‌اندازی پترو به عنوان ارز ملی این کشور خبر داد. مادورو مدعی است این رمز ارز در حال حاضر در شش صرافی برتر بین‌المللی در دسترس است. علاوه بر این وایت‌پیپری منتشر شده که نشان می‌دهد پترو دیگر به طور کامل توسط نفت حمایت نمی‌شود و بخشی از آن به وسیله‌ی سایر منابع ونزوئلا مورد پشتیبانی قرار گرفته است.

پترو رسماً یک ارز ملی است

مادورو روز دوشنبه از راه‌اندازی رسمی پترو خبر داد؛ رمز ارزی که پشتوانه‌ی نفتی دارد و در فوریه امسال ساخته شده است. او در یک اطلاعیه‌ی تلویزیونی گفت:

«ونزوئلا تاریخ‌سازی می‌کند! امروز با راه‌اندازی پترو به عنوان یک ارز ملی و پلتفرمی برای تقویت حاکمیت مالی‌مان گامی رو به جلو برداشتیم.»

در پی این اطلاعیه، تلویزیون تلسور (Telesur) با اعلام نقل‌قولی از مادورو گفت برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، پترو نیازی به استخراج شدن ندارد چون ارزش این ارز از پیش مشخص است؛ پترو تحت حمایت نفت ونزوئلا و ثروت معادن آن است. بر اساس اطلاعات این نشریه، او به طلا، الماس، آهن و آلومینیوم این کشور اشاره کرده است.

وایت‌پیپر جدید

در پی اطلاعیه‌ی روز دوشنبه، دولت ونزوئلا وایت‌پیپر (معرفی نامه کسب و کار) جدیدی برای پترو منتشر کرده است.

برخلاف نسخه‌ی قبلی، در این نسخه گفته شده که پترو برای اثبات کار از الگوریتم استخراج X11 استفاده می‌کند که متعلق به دش (Dash) است. علاوه بر این برای تایید اثبات سهم از یک سیستم سهمیِ گره اصلی استفاده می‌شود. این سیستم از ترکیبی از بلاک‌های چهار مگابایتی با فاصله‌ی زمانی یک دقیقه پشتیبانی می‌کند.

در صفحه‌ای از این وایت‌پیپر به توصیف مفاهیم اساسی فناوری پشت پترو پرداخته شده و به طور مستقیم از طراحی‌های وایت‌پیپر دش و بیت‌کوین استفاده شده است.

جوئی ژو، توسعه‌دهنده‌ی اتریوم، بعد از خواندن این مقاله در توئیتی گفت: «توکن جدید پتروی ونزوئلا کپی پرسروصدایی از دش است.»

علاوه بر این، پترو دیگر به طور کامل با نفت حمایت نمی‌شود. پشتوانه‌ی این ارز اکنون ۵۰ درصد نفت، ۲۰ درصد طلا، ۲۰ درصد آهن و ۱۰ درصد الماس است.

مادورو مدعی است پترو در شش صرافی وجود دارد

تلویزیون تلسور بدون اشاره به صرافی خاصی این ادعا را از مادورو نقل کرده است:

«پترو هم‌اکنون در شش صرافی برتر بین‌المللی در دسترس است و از حالا در سطح ملی پذیرفته خواهد شد.»

به گفته‌ی او همه‌ی ونزوئلایی‌ها به پترو دسترسی خواهند داشت و می‌توانند از طریق آن خریدهای بین‌المللی انجام دهند. کوین پترو از حالا در معاملات ملکی و همچنین برای خرید کالاهایی چون بلیت هواپیما، هتل‌ها و غیره به عنوان ارز جانشین دلار به صورت قانونی مورد قبول است.»

بر اساس گزارش این مقاله، مقامات ونزوئلایی امیدوارند پترو بتواند خطر بازارهای سیاه و مافیای پول را در این کشور خنثی کند. خورخه آرزا، وزیر امور خارجه‌ی این کشور به خبرنگاران گفته بود که بخش زیادی از افت ارزش پول بولیوار ونزوئلا تقصیر مافیاهای پول بوده و صدمات زیادی به وضعیت اقتصادی کشور وارد کرده است.

Sovereign Bolivar

علاوه بر نکاتی که گفتیم، ونزوئلا اخیراً ارز ملی دیگری به نام Sovereign Bolivar نیز معرفی کرده است. خبرگزاری AVN در این خصوص می‌گوید:

«هر واحد از این رمز ارز معادل ۳٫۶۰۰ بولیوار است و از آن برای تثبیت ارزش کار، پرداخت حق سرویس و کالاهای مصرفی استفاده می‌شود. این ارز یکی از واحدهای محاسباتی حاکم بر کشور ونزوئلاست.»

وزارت نیروی این کشور نیز به نقل از مادورو گفت مردم ونزوئلا از روز ۵ نوامبر می‌توانند با استفاده از بولیوار، رمز ارز پترو را خریداری کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.