وضعیت فعلی صرافی‌های رمز ارز و برنامه‌های آن‌ها برای سال ۲۰۱۹

یکی از حوزه‌های مهمی که همگام با بلاکچین و رمز ارزها رشد پیدا کرد، حوزه‌ صرافی‌های غیرمتمرکز بود. تعدادی از این صرافی‌ها در سال ۲۰۱۸ به درآمدهای خوبی رسیدند، اما همزمان با ریزش بازار رمز ارزها، کسب و کار این صرافی‌ها هم افول پیدا کرد. حال باید دید شرکت‌ها چه برنامه‌ای برای سال ۲۰۱۹ دارند.

0 100

رمز ارزها از میل به حریم خصوصی و باور به یک سیستم ارزشی خارج از ساختارهای مالی قدیمی نشأت گرفته‌اند. این جنبش مسیر زیادی را طی کرده و تا حدی توانسته، به‌خصوص با بیت کوین، واسطی قابل دوام و مستقل برای همه‌ی کسانی ارائه کند که به دنبال جایگزینی برای سیستم‌های موجود هستند.

اگرچه خیلی از انگاره‌های مربوط به حریم خصوصی و مقابله با سانسوری که در بطن رمز ارزها وجود داشت رشد و توسعه پیدا کرده است، اما ظهور رمز ارزها موجب ازدیاد نهادهای تجاری و شیوع شرکت‌های شخص ثالث در این صنعت شد.

همان طور که پیشگام معروف حوزه‌ی رمز ارزها، نیک زابو، می‌گوید: «شرکت‌های معتمدِ شخص ثالث حفره‌های امنیت هستند.»

در نتیجه بر اثر رقابت برای حفظ ماهیت همتا-به-همتا و غیرقابل سانسور رمز ارزها، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) به وجود آمدند تا مکانی با کمترین نیاز به اعتماد و نظارت برای مبادله‌ی آزاد توکن‌ها باشند.

صرافی‌های غیرمتمرکز از زمان ظهور خود از هر دو جنبه‌ی فنی و قانونی شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده‌اند. علی‌رغم محبوبیت این صرافی‌ها در میان کاربرانی که به حریم خصوصی اهمیت می‌دهند، حجم معاملات آن‌ها نسبت به صرافی‌های متمرکز روز به روز کمتر شد، و استفاده از آن‌ها به جای سایر صرافی‌ها مستلزم درک کامل‌تری از رمز ارزها بود.

با نزدیک‌تر شدن قوانین قاطع و صریح، ارزیابی وضعیت صرافی‌های غیرمتمرکز، مسیر حرکت فن‌آوری‌های پایه‌ای این صرافی‌ها را به ما نشان می‌دهد تا ببینیم واکنش این شرکت‌ها برای حفظ حریم خصوصی و استقلال چیست.

ازدیاد رمز ارزهای مبتنی بر حریم خصوصی، مثل مونرو و زی کش، و پیشرفت‌های فنی قابل توجه‌ای که در چند وقت اخیر داشتند، نشان می‌دهد که تاکید بر حریم خصوصی چقدر اهمیت دارد. اگر DEX-ها و بازارهای P2P را بررسی کنیم، گرایش به سوی غیرمتمرکز شدن و حریم خصوصی کاملا به چشم می‌خورد، خصوصاً وقتی از روش‌های ایمن و غیرنظارتیِ مبادله‌ی توکن صحبت می‌شود.

بر اساس اطلاعات سایت Coin Dance، حجم معاملات در بازار همتا-به-همتا و غیرنظارتیِ Bisq در طول چند ماه گذشته به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و در طول هفته‌ی شکرگزاری از نظر حجم به سقف ۳.۱۹ میلیون دلار رسیده است. به علاوه، وبسایت The Block در ماه گذشته گزارش داد که ۸۹ درصد از حجم معاملات Bisq در طول سه ماه پیش از آن مربوط به مونرو بوده است.

مضاف بر این، صرافی‌های غیرمتمرکز در میان کاربران پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند نظیر اتریوم از جمله‌ی محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dapp) بوده‌اند. بر طبق اطلاعات سایت DappRadar، این صرافی‌ها به لحاظ تعداد کاربر و حجم توکن‌های بومی برترین اپلیکیشن غیرمتمرکز بازار هستند. برای مثال، دو اپلیکیشن برتر اتریوم از نظر حجم ETH و تعداد کاربران ۲۴ ساعته IDEX و Fork Delta هستند که DEX به حساب می‌آیند.

گرایش به سوی بازارهای P2P و صرافی‌های غیرمتمرکز عمدتا به خاطر شیوع سازوکارهای شناسایی مشتریان و تدابیر ضدپولشویانه‌ی صرافی‌های متمرکز است. ورود قوانین باعث می‌شود صرافی‌های متمرکز هم مستعد خیلی از مشکلاتی باشند که رواج زیادی میان نهادهای نظارتی شخص ثالث و صرافی‌های موجود در اکوسیستم‌های مالی سنتی دارد.

صرافی‌های غیرمتمرکز – هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم – از پیشرفت‌های فنی در سطح پروتکل و در لایه‌ی اپلیکیشنِ بلاکچین‌ها بهره می‌برند. همزمان با نوآوری‌هایی که در صرافی‌های غیرمتمرکز حاصل می‌شود، شاهد پیشرفت‌هایی در فن‌آوری‌های هم‌کنش‌پذیری، از جمله مبادلات اتمی و پروتکل‌های ارتباط استاندارد در چارچوب‌های چند-زنجیره‌ای هستیم.

مبادلات اتمی بدون نیاز به واسطه‌های متمرکز امکان معامله‌ی میان-زنجیره‌ایِ توکن‌ها را فراهم و همراه با راهکارهای مقیاس‌دهی لایه‌ی دوم نظیر شبکه‌ لایتنینگ بیت کوین و مبادلات زیردریایی پیشرفت می‌کند. علاوه بر این، Cosmos – پلتفرم اکوسیستم هم‌کنش‌پذیر بلاکچین – به تجهیز پروتکل استانداردی موسوم به پروتکل ارتباط بین-بلاکچینی (IBC) می‌پردازد که در کنار هاب‌ها و مراکز بدون نیاز به واسطه، مبادله‌ی توکن میان بلاکچین‌ها را استانداردسازی می‌کنند.

شرکت Vite حدود ۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد تا به عنوان یک DEX برای عرضه‌ی دارایی‌های دیجیتال، فعالیت به صورت میان-زنجیره‌ای، و انتقالات بین-توکنی عمل کند. این DEX با کمک سرعت بالای تراکنش‌ها و عدم دریافت هزینه، دفتر سفارش و سیستم هماهنگ‌سازی سفارشات را روی زنجیره‌ی خودش انجام می‌دهد و از این رو با سایر سیستم‌های هایبریدی که اعمال مذکور را در درون و بیرون زنجیره انجام می‌دهند، یا صرافی‌های شبه-غیرمتمرکز اتریوم فرق دارد.

آن‌ها از پروتکل ارتباط استاندارد برای انتقالات بین-زنجیره‌ای، که تحت عنوان پروتکل انتقال میان-زنجیره‌ای Vite شناخته می‌شود، استفاده می‌کنند. این پروتکل به کوین‌های ناسازگاری که در بلاکچین‌های مختلف عرضه شده‌اند، اجازه می‌دهد به صورت مستقیم از طریق پلتفرم Vite مبادله شوند.

علاوه بر این‌ها، Vite یک پلتفرم DAG است که زبان قراردادهای هوشمند اتریوم را از Solidity به Solidity++ ارتقا داده. این زبان از فراخوانی غیرهمگام قراردادها پشتیبانی می‌کند تا ظرفیت پردازش مبادلات دارایی‌ها افزایش یابد.

بازارهای روبرویی مثل StellarX به عنوان DEX از قابلیت‌های یکتایی برخوردارند. StellarX بیشتر شبیه رابط جلوییِ دفتر حساب غیرمتمرکز استلار است که می‌خواهد بستر مبادله‌ی دارایی‌های غیرنظارتی و وابسته، از جمله رمز ارزها، ارزهای فیات و حتی اوراق قرضه را ممکن کند.

این فن‌آوری‌ها تصویری از چشم‌انداز نویدبخش توکن‌های کنش‌پذیر را ترسیم می‌کنند که بدون نیاز به واسطه‌ها یا نهادهای نظارتی بین بلاکچین‌ها مبادله می‌شوند. هرچند این تصویر خیلی نویدبخش است، ولی هنوز راه زیادی باقی مانده تا DEX-ها به چنین دستاوردی برسند.

از ابتدای سال تاکنون حجم معاملات صرافی‌های متمرکز افت قابل توجه‌ای داشته و صرافی‌های غیرمتمرکز هم همین مسیر را دنبال کرده‌اند.

در هنگام تحلیل DEX-ها نباید از تاثیر تصمیم‌گیری‌های حکومتی برای تنظیم بازار رمز ارزها غافل شد. مثلاً کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به تازگی موسس صرافی EtherDelta را به اداره‌ یک صرافی ثبت‌نشده‌ اوراق بهادار متهم کرده بود.

ابهامی که در بحث صرافی‌های غیرمتمرکز از تلاقی فن‌آوری و قانون‌گذاری پیش آمده، عملا باعث رقابت‌هایی میان فن‌آوری و قوانین شده است.

آیا باید به DEX-ها اجازه بدهیم تا اکوسیستم خودشان را اشباع کنند، یا بگذاریم قانون‌گذاری‌ها مانع از توسعه‌ی این فضا شود. این اتفاق می‌تواند باعث خروج فن‌آوری از مرزهای ایالات متحده شود.

البته نباید فراموش کرد که صرافی‌های غیرمتمرکز هم مزایایی دارند، مخصوصاً اگر پولی به سرقت برود حداقل کاربران می‌دانند که باید به کجا مراجعه کنند. ولی خود جامعه باید تصمیم بگیرد که دوست دارد کدام نوع از صرافی‌ها را بپذیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.