وزارت دادگستری آمریکا تتر را برای دستکاری قیمت بیت کوین بازرسی می‌کند

طبق گزارشات، وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) در مورد اینکه آیا تتر (Tether)، صادرکننده‌ی استیبل کوین رمز ارز تتر (USDT) که قیمت آن توسط دلار آمریکا تعیین می‌شود، در دستکاری غیرقانونی بازار برای افزایش قیمت بیت کوین‌ دست داشته است یا نه بازرسی و تحقیق می‌کند.

0 94

بلومبرگ با ذکر اظهارات سه نفر که با این موضوع آشنا هستند، گزارش داد که دادستان‌های فدرال – که تحقیقات گسترده‌ای در مورد بازار رمز ارز را شروع کرده‌اند – روی تتر و بیت فاینکس، غول صرافی کریپتو که با آن یک تیم مدیریتی دارد دقیق شده‌اند.

تتر که توکن کریپتوی آن 8/1 میلیارد دلار ارزش دارد، ادعا می‌کند که هر واحد USDT توسط 1 دلار که در در یک حساب بانکی متعلق به شرکت ذخیره شده است، پشتبانی می‌شود. شرکای بانکی فعلی شرکت – که تعدادشان آنقدر زیاد است که ذکر کردنشان ممکن نیست – به تازگی یک نامه منتشر کرده است که نشان می‌دهد برای پوشش USDT به اندازه‌ی کافی دلار آمریکا ذخیره دارد، اما برخی از وکلا اظهار داشتند که این نامه به نحوی نوشته شده است که این موسسه، دلتک بانک (Deltec Bank) را از هرگونه مسئولیت در قبال صحت آن معاف کند.

ورود و خروج اکثر تترها به چرخه به وسیله بیت فاینکس، که همیشه قیمت USDT را بدون توجه به قیمت آن در بازار، 00/1 دلار ارزیابی می‌کند، انجام می‌شود. منتقدان، از جمله محققان دانشگاه تگزاس، ادعا کرده‌اند که تتر حداقل گاهی اوقات یک بانک ذخیرۀ کسری را اداره می‌کند و به منظور تثبیت قیمت بیت کوین و سپس فروش کافی BTC برای جبران ذخایرش، تترهای پشتیبانی نشده را وارد چرخه می‌کند.

این شرکت اتهامات را رد کرده است و سهامداران این صنعت مانند مایک نووگراتز (Mike Novogratz) گفته‌اند که وقتی قیمت USDT در اکتبر زیر قیمت تعیین شده‌ی آن یعنی 00/1 دلار برسد، توانایی تتر برای بازپرداخت بیش از 1 میلیارد دلار USDT نشانه‌ای قوی از این است که این توکن کاملا توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. تحقیقات بعدی صورت گرفته در دانشگاه کسب و کار کوئینزلند نیز بیشتر در مورد این بحث کرده است که کمک‌های مالی تتر تاثیری بر قیمت بیت کوین ندارد.

وزارت دادگستری، CFTC نیز با با این بازرسی همراه می‌شود

قیمت بیت کوین‌ تتر

بلومبرگ در اوایل سال جاری گزارش داد که کمیته معاملات آتی کالا (CFTC) در ماه دسامبر گذشته برای تتر و بیت فاینکس احضاریه فرستاده است و گزارش امروز نشان می‌دهد که DOJ و CFTC اقدامات خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کنند. گفته می‌شود که پروفسور جان گریفین (John Griffin)، یکی از محققان دانشگاه تگزاس که مقاله‌ای در مورد استفاده از تترها برای دستکاری قیمت بیت کوین نوشته است، خلاصه‌ای از اقدامات CFTC را در یافته‌هایش آورده است.

با این حال، این گزارش حاکی از آن است که حتی اگر فعالیت غیر قانونی در بیت فاینکس رخ داده باشد، مدیران ممکن است اپراتورهای صرافی لزوما در این فعالیت‌ها دخالتی نداشته باشند.

نمی‌توان تعیین کرد که آیا مقامات دولتی فقط روی این فعالیت‌هایی که در بیت فاینکس رخ داده تحقیق می‌کنند یا اینکه مدیران ارشد مظنون به رفتار غیر قانونی هستند. نه وزارت دادگستری و نه CFTC کسی را متهم به ارتکاب اشتباه نکرده است و مقامات در نهایت می‌توانند نتیجه بگیرند که هیچ اتفاقی رخ نداده است.

مشخص نیست که بازرسی دستکاری قیمت بیت کوین توسط وزارت دادگستری تا چه حد به بازار کریپتو که پس از 60 میلیون ضرر در عرض هفت روز اکنون کمتر از 150 میلیارد دلار معامله می‌شود، فشار وارد کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.