ورود توسعه دهندگان اتریوم برای مقابله با کارمزدهای بالای شبکه

توسعه دهندگان اتریوم به منظور توسعه «پروپوزال بهبود اتریوم (EIP)» 1559 ، از جامعه کاربران درخواست کمک کرده اند. به نظر می رسد که هدف این EIP بررسی کارمزدهای سنگین تراکنش‌های شبکه اتریوم است. آیا این موضوع به «اشتباهات» منجر به کارمزدهای 2.6 میلیون دلاری اتریوم پایان خواهد داد؟

0 31

جدال‌ها بر سر روند کاهش کارمزدهای نجومی اتریوم بالا گرفته است. اکنون توسعه دهندگان اتریوم، به منظور تامین بودجه بیشتر برای رفع این مشکل، به کمک های جامعه اتریوم چشم دوخته‌اند.

اخیراً یک صندوق مالی در Gitcoin (شبکه توسعه دهنده متن باز) به منظور تامین بودجه مورد نیاز برای رفع باگ‌ها و ایجاد انگیزه برای مشارکت در تست نت پروپوزال بهبود اتریوم (EIP 1559) تشکیل شده است.

اهداف EIP 1559 ، رفع مشکلات فعلی مدل “هرچقدر می­خواهی کارمزد بده” است که کاربران را ترغیب به پرداخت غیر ضروری و بیش از حد کارمزد می­کند. از سوی دیگر ساختار کارمزد در مدل EIP 1559 به طور خودکار با تقاضای شبکه سازگار می‌گردد و این یعنی کاربران فقط برای چیزی که می­خواهند کارمزد پرداخت می­کنند.

درحالی که بخش عمده این توسعه توسط انجمن کانسنسیس (Consensys) اتریوم انجام می­شود، بودجه جمع‌آوری شده باز هم سر به سر است و مبلغی بیشتر برای انجام پروژه EIP 1559 نمی­ماند.

انجمن حمایتی گیت کوین که به نظر می­رسد از دیروز شروع به فعالیت کرده، تا کنون بیش از 36 اتر (8399 دلار) و همچنین به میزان 16216 دلار (در قالب استیبل کوین DAI) سرمایه به این پروژه تزریق کرده است.

کارمزدهای نجومی تراکنش های شبکه اتریوم

طبق مدل فعلی کارمزد در شبکه اتریوم، گس (Gas) پارامتری است که توسط ماینر ها تعیین شده و معمولا در زمان ترافیک شبکه، میزان آن افزایش می‌یابد. برای افزایش سرعت تراکنش ها یا اجرای قراردادها، کاربران باید گس بیشتری بپردازند تا شبکه، تراکنش آنها را در اولویت قرار دهد. این امکان، به عنوان “تعیین گس مازاد” شناخته می­شود.

اما این مدل باعث شده تا اغلب کاربران برای ثبت تراکنش‌های خود متحمل هزینه‌های اضافی شوند. اگر EIP 1559 وارد عمل شود ، خود پروتکل میزان کارمزد را مشخص می­کند.

EIP 1559 در بهترین زمان ممکن در حال ورود به شبکه است. در تاریخ 10 ژوئن، کاربری برای انتقال 130 دلار در شبکه اتریوم، حدود 2.6 میلیون دلار کارمزد پرداخت کرد. روز بعد نیز برای انتقال 86 هزار دلار، کارمزدی به همین میزان پرداخت شد.

در ابتدا، این اتفاقات را نوعی خطای دستی ‌می‌پنداشتند. ویتالیک بوترین هم بنیانگذار اتریوم نیز در ابتدا اعلام کرد:

حتما اشتباهی پیش آمده است. انتظار من این است که EIP 1559 میزان کارمزدها را به شدت کاهش داده و با کاهش این رقم، کاربران نیز از این پس مجبور به وارد کردن این ارقام به صورت دستی نباشند.

البته بعدها مشخص شد که این مورد، نوعی اخاذی بوده است.

اگرچه کارشناسان هنوز مطمئن نیستند که آیا این مورد ، واقعا اشتباه بوده یا با موارد پیچیده تری مثل اخاذی روبرو هستند. این امر در هر دو حالت ، احتمال ورود EIP 1559 را بیش از پیش تقویت می­کند.

 

منبع : https://decrypt.co

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.