ورود ترسناک ICO های جعلی به دنیای ارز های مجازی

Initial Coin Offering) ICO)، به معنی ارائه ی سکه های اولیه و معادل تقریبی IPO (بورس) در جهان سرمایه گذاری امروزی است.

0 140

Initial Coin Offering) ICO)، به معنی ارائه ی سکه های اولیه و معادل تقریبی IPO (بورس) در جهان سرمایه گذاری امروزی است.

ازICO ها به عنوان ابزار جذب سرمایه در کسب و کار های مختلف استفاده می شود.

به این معنی که شرکت ها وکمپانی های سازنده ی ICO، با راه اندازی کوین مخصوص به خود، تلاش به جذب سرمایه گذاران می کنند.

به این ترتیب سرمایه گذاران حمایت کننده با دریافت ارز های دیجیتالی، و به امید بازدهی بالای ICO مورد نظر وارد دنیای کریپتو شده و به دنبال سرمایه گذاری آن، شرکت های توسعه دهنده، از صندوق سرمایه گذاران به عنوان وسیله ای برای پیشرفت اهداف و راه اندازی محصول هایشان استفاده می کنند.

از دیگر اهداف موسسات سازنده ی ICO، جلوگیری از روند سرمایه گذاری در بانک ها می باشد.

تعاریف یاد شده به روش های مرسوم جذب سرمایه توسط ICO ها اشاره دارد. اما حقیقت امر این است که با وجود این که ICO ها در صنایع ارز های مجازی و بلاک چین، توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده اند، بستری برای خطرات ناشی از سواستفاده ی کلاهبرداران و اتفاقات پیش بینی نشده را نیز به وجود آورده اند.

در ادامه ی مطلب به چندی از خطرات و کلاه برداری های ICO های تقلبی اشاره خواهیم کرد.

برای این که به خوبی متوجه روش کلاهبرداری ico های جعلی بشوید به مثال زیر توجه نمایید.

در 16 می سال 2018، کمیسیون اوراق بهادار ایالت متحده ی آمریکا(SEC)، از روش خلاقانه ای برای آموزش سرمایه گذاران ارز های مجازی در برابر ICO های تقلبی استفاده کرد.

به این صورت که آژانس دولتی با معرفی ICO جدیدی با نام تجاری Howey coin که وعده های انقلابی و نوینی را در صنعت گردشگری ارائه می داد، نظر بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرد.

حال آن که نکته ی اصلی این اقدام، به تصویر کشیدن یک کلاهبرداری آشکار بود.

وب سایت Howey coin تمام فاکتور های تعریف شده ی یک ICO جعلی را دارا بود. این فاکتور ها شامل توضیحات کوتاه و مختصر در مورد محصولات، اما White paper پر از ادعا های بلند پروازانه بود. نکته ی دیگر این بود که اعضای تیم این پروژه در صفحات مجازی پروفایل های معتبری نداشتند ولی با این حال توسط افراد مشهور دنبال می شدند.

تمام این نشانه ها، گواه از تقلبی بودن ICO مورد نظر می دادند، هرچند که این موارد از نظر بسیاری از سرمایه گذاران تیزبین مخفی نماند، ولی با این حال بسیاری از افراد گول این ICO را خورده و اقدام به خرید کردند.

وب سایت این پروژه که برای تشویق به خرید سرمایه گذاران، تخفیف های هیجان انگیزی را به عنوان بخشی از پیش فروش کوین ها ارائه می داد، انگیزه ی مشتریان را به خرید بیشتر می کرد، اما در لحظه ای که اقدام به خرید صورت می گرفت، این افراد مستقیما به سایت investor.gov هدایت می شدند.

سایت investor.gov که متعلق به خود SEC بود، کاربران وارد شده را در مورد تمام خط قرمزهای یک ICO ی جعلی نظیر تعییدیه افراد مشهور، ادعای بازپرداخت تضمین شده و درخواست سرمایه گذاری با کارت های اعتباری آشنا کرد.

پس از این اقدام، جی کلایتون، رئیس صندوق بین الملی، در یک نشریه ی رسمی اعلام کرد که پیشبرد گسترده ی ICO ها به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری سودآور، بستری برای فعالیت های روزافزون کلاهبرداران ایجاد کرده و سرمایه گذاران در این زمینه باید تمام نشانه ها را در نظر گرفته و قبل از آن با متخصصان و مشاوران عرصه ی ارزهای مجازی مشورت به عمل آورند.

جی کلایتون در مورد وب سایتHoweycoin اینگونه توضیح داد:

ما فناوری های جدید را تشویق کرده و به آن ها پر وبال می دهیم، با این حال بر دقت سرمایه گذاران در این عرصه نیز تاکیید می کنیم و به همین دلیل است که این سایت آموزشی را به همراه بسیاری از علائم هشدار دهنده ساختیم.

وی همچنین اضافه کرد، “تکنولوژی ارزهای مجازی می تواند به فناوری افزایش سرمایه کمک شایانی کند اما سرمایه گذاران باید مطمئن شوند که قوانین اوراق بهادار رعایت شود. من سرمایه گذاران را تشویق می کنم که تلاش خود را در این زمینه کاهش ندهند و سوالات لازم را پیش از هر اقدام عجولانه ای از مشاوران بپرسند.”

چگونه به سادگی ICO های جعلی را تشخیص دهیم؟

از آنجایی که ساخت و توسعه ی یک ICO جعلی دقیقا به سادگی ساخت یک وب سایت عادی است، و همانطور که با ساخت یک وب سایت که به صورت حرفه ای و جذاب طراحی شده است، می توان به جذب مخاطب پرداخت، پس با طراحی و ساخت یک ICO نیز می توان از سرمایه گذاران سواستفاده کرد.

مثالی معروف در رابطه با یک ICO جعلی و در عین حال موفق (در یک بازه ی زمانی محدود)، پروژه ی Benebit می باشد.

وعده ی Benebit ایجاد ارزی برای وفاداری مشتری بود، و از آنجایی که این ICO با طراحی حرفه ای وب سایت و داشتن حساب کاربری بسیار گول زننده در تلگرام، با بیش از 9000 دنبال کننده، موفق به کسب رتبه های بالا در سایت های بررسی ICO، از جمله سایت ICObench شد.

نسخه ای ذخیره شده از وب سایت Benebit، اصول اولیه ی این پلتفرم را مشخص می کند:

صفحه ی اصلی، غنی از کلمات کلیدی مانند “غیر متمرکز”، “سیستم جهانی”، “بلاکچین” و … که البته این موارد به خودی خود باعث نگرانی نیستند چرا که اکثر وب سایت های ICO از همین الگو پیروی می کنند. اما نکته ای می توانست شک سرمایه کذاران را برانگیزد، هزینه های هنگفت Benebt برای بازاریابی بود. چراکه وقتی قبل از شروع کار، هزینه های بسیار زیادی برای بازاریابی و وب سایت صرف شود، نشان دهنده ی آن است که کلاهبرداران در پشت صحنه، تمام سرمایه ی خود را تنها برای جذب سرمایه گذاران صرف می کنند و بس.

در نهایت با رو شدن دست این پروژه ی ICO، تمامی سایت ها و کانال های تلگرامشان بلاک، و اجرا کنندگان این پروژه ی جعلی دستگیر شدند که البته تمام این موارد در حالی بود که Benebit در نهایت موفق به جمع آوری 2.7 میلیون اتریوم از طریق قربانیان شده بود و این کلاهبرداری به عنوان درس بزرگی برای تمام سرمایه گذاران در این زمینه محسوب شد.

پس نکات زیر را بعنوان چند راه حل برای شناخت یک ICO جعلی به خاطر داشته باشید:

  • شرکت توسعه دهنده ی iCO باید دارای آدرس دقیق و مدیران شناخته ای باشد چراکه مشهور بودن این افراد گواه این امر است که اگر هم پروژه ی مورد نظر به کلاهبرداری ختم شود، مدیران شبکه ی مذکور شانس کمتری برای فرار دارند.
  • وجود یک ویدئوی حرفه ای که شامل مصاحبه ی افراد تیم با وبلاگ نویسان، افراد مشهور و … باشد. چراکه کلاهبرداران ترجیح می دهند چهره ی واقعی خود را نشان ندهند.
  • اگر پروژه ی ICO مورد نظر سرمایه گذاران جعلی نباشد، مدیران پروژه و تیم آنها به درستی به سوالات مشتریان پاسخ می دهند و سرمایه گذاران می توانند به راحتی از نوع گفتار این افراد از حقیقی بودن آن ها مطمئن شوند.
  • از شعارهای دور از ذهن و هیجان انگیز مانند “پاداش 200% پیش از فروش ICO” یا “ROI در 3 ماه” و … بهراسید.
  • وجود پروفایل linkedin مدیران از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در نهایت ما امیدواریم که شما خود را به وسیله ی دانش درست و مشورت با افراد متخصص محافظت کرده تا به بازدهی بالا به وسیله ی این سیستم جدید و جهانی دست یاببید.

منبع: investland.org

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.