ورت کوین ( Vertcoin ) چیست؟ راهنمای مقدماتی

ورت کوین ارزی غیرمتمرکز و همتا به همتا شبیه بیت‌‌‌کوین و لایت‌‌‌کوین است. کاربرد Vertcoin مانند بیت‌کوین است و فقط برای انتقالات مالی و ارزشی کاربرد دارد. این کوین برای رسیدن به اجماع از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌‌‌کند، اما استخراج آن بر خلاف بیت‌کوین، غیرمتمرکز است و به همین دلیل در مقابل حملات سایبری مقاوم‌تر است.

2 1,067
 • ورت کوین (Vertcoin) چیست؟
 • کجا Vertcoin ذخیره کنیم؟
 • تفاوت بین‌‌‌ ورت کوین و بیت کوین چیست؟

راهنمای مقدماتی Vertcoin

ورت‌کوین (Vertcoin) طبق آن‌‌‌چه در وب‌‌‌سایتش نوشته شده است یک “ارز غیرمتمرکز است که تحت تملک کاربران آن است” و ارزی همتا به همتا شبیه بیت‌‌‌کوین و لایت‌‌‌کوین می‌‌‌باشد. ورت کوین مثل دو سکه‌‌‌ی بیت‌‌‌کوین و لایت‌‌‌کوین تنها به عنوان یک ارز موجودیت دارد و برای رسیدن به اجماع از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌‌‌کند.

اما استخراج آن بر خلاف آن دو سکه، غیرمتمرکز است که در این مورد با اکثر سکه‌‌‌های PoW تفاوت دارد و در مقابل حملات سایبری مقاوم‌تر است.

تیم ورت‌‌‌کوین با نامگذاری پروژه‌‌‌شان به نام سکه‌‌‌ی مردم، بر این باور است که مقاومت این پروژه در برابر حملات سایبری موجب ارائه‌‌‌ی یک ارز خوب برای کاربران و استخراج‌‌‌کنندگان می‌‌‌شود. ورت‌‌‌کوین در کنار این‌‌‌ها، برنامه‌‌‌ی استخراج تک‌‌‌کلیکی خود، برای آسان‌‌‌تر کردن استخراج را به نمایش گذاشته است.

پس چه چیزی ورت کوین را تایید می‌‌‌کند و چطور می‌‌‌توان امنیت آن را تضمین کرد؟

Vertcoin چگونه کار می‌‌‌کند؟

کل ایده‌‌‌ی Vertcoin ممانعت از استفاده نرم‌‌‌افزارهای خطرناک استخراج  توسط استخراج‌‌‌کنندگان بلاک‌‌چین است. این یعنی ورت کوین ما را به آن روزهای خوب قدیمی برمی‌‌‌گرداند که تنها به یک کارت گرافیک معمولی برای استخراج نیاز داشتیم.

وقتی ورت کوین در سال ۲۰۱۴ دوباره برگشت، از الگوریتم Scrypt-N برای رسیدن به اجماع PoW استفاده کرد و از آن زمان ASICهای مختص Scrypt-N ظاهر شده‌‌‌اند.

ورت کوین ( Vertcoin ) چیست؟ راهنمای مقدماتی
ورت کوین Vertcoin چیست؟

تیم پروژه بدین ترتیب الگوریتم Lyra2RE را ساختند و Vertcoin را در آپدیت‌‌‌های ۱۳ دسامبر ۲۰۱۴ فورک کردند. طبق الگوریتم Lyra2RE، تیم پروژه توانست استفاده از مموری و استقلال هزینه را با فشار بیشتر بر ASIC تغییر دهد.

تیم پروژه در همین باره می‌‌‌گوید که:

“هزینه‌‌‌ی زمانی و هزینه‌‌‌ی مموری در اینجا بر خلاف Scrypt-N جدا هستند و به ما کنترل مستقلی بر هر دو پارامتر می‌‌‌دهند. توسعه‌‌‌ی ASICها بسیار آسان‌‌‌‌‌‌تر از Lyra2RE هستند چون افزایش عامل N در Scrypt موجب تکرار الگوریتم می‌‌‌شود. افزایش هزینه‌‌‌ی زمانی با وجود Lyra2 باعث تکرار بیشتر و افزایش ابزار مموری می‌‌‌شود که هر ابزار ASIC باید از نظر فیزیکی برای هر بخش طراحی شوند. در آینده هم اگر ASIC هم برای Lyra2RE توسعه داده شود، باید مموری بالاتری را فورک کنیم.”

تیم پروژه از زمان اجرای Lyra2RE با یک فورک دیگر در تاریخ ۱۰ آگوست ۲۰۱۵ به نسخه‌‌‌ی ۲ Lyra2RE ارتقا یافت. این به‌روز‌‌‌رسانی لازم بود زیرا شبکه‌‌‌ای از ربات‌‌‌های خرابکار بر ۵۰ درصد قدرت هش سیستم کنترل یافته بودند.

تا اینجا Lyra2Rev2 برای به حاشیه راندن استخراج‌‌‌کنندگان ASIC موفق عمل کرده است و بدین ترتیب تنها سخت‌‌‌افزار ممکن برای استخراج کارت گرافیک یا CPU است.

سایر ویژگی‌‌‌ها

 

استخراج تک‌‌‌کلیکی

اگر Vertcoin “سکه‌‌‌ی مردم” باشد، پس استخراج تک‌‌‌کلیکی هم برنامه‌‌‌ی استخراج برای مردم خواهد بود. ۱click miner برنامه‌‌‌ی آسانی‌‌‌ است که می‌‌‌توان آن را برای استخراج ورت کوین استفاده کرد.

ورت کوین ( Vertcoin ) چیست؟ راهنمای مقدماتی
ورت کوین Vertcoin چیست؟

می‌‌‌توانید این برنامه را در وب‌‌‌سایت ورت کوین دانلود کنید. به محض دانلود باید آدرس کیف پول خود را برای واریز پاداش استخراج وارد کنید، به یک استخر استخراج بپیوندید و انتخاب کنید که با کدام یک از دو ابزار CPU و یا GPU (کارت گرافیک) استخراج را انجام می‌‌‌دهید و سپس شما پس از این نصب ساده می‌‌‌توانید استخراج را شروع کنید و Vertcoin به دست بیاورید.

استخراج ترکیبی (Merged Mining)

این ویژگی بیشتر تئوری‌‌‌ست، چون MobileCash تنها سکه‌‌‌ایست که قابلیت استخراج ترکیبی با ورت کوین را دارد. پس ما نمی‌‌‌دانیم برای شبکه‌‌‌های استخراج بزرگ‌‌‌تر مانند شبکه‌‌‌های بیت‌‌‌‌‌‌کوین و لایت‌‌‌کوین چگونه کار خواهد کرد.

اما این ویژگی حداقل در تئوری به استخراج‌‌‌کنندگان اجازه‌‌‌ی استخراج بیش از یک بلوک در هر بار را می‌‌‌دهد. هر هشی که استخراج‌‌‌کننده ثبت می‌‌‌کند، به میزان هش کلی آن ارز کمک می‌‌‌کند و منجر به حل الگوریتم‌‌‌های رمزنگاری شده در هردو شبکه می‌‌‌شود.

چگونه ورت کوین برای برادران بزرگ‌‌‌تر خود جمع می‌‌‌شود؟

در اینجا چارت کوچکی برای مقایسه Vertcoin و سایر ارزهای رمزنگاری‌ شده وجود دارد:

سکه ورت‌کوین بیت‌کوین لایت‌کوین
حداکثر تعداد سکه ۸۴,۰۰۰,۰۰۰ ۲۱,۰۰۰,۰۰۰ ۸۴,۰۰۰,۰۰۰
الگوریتم Lyra2REv2 SHA256 Scrypt
زمان ایجاد بلوک ۲.۵ دقیقه ۱۰ دقیقه ۲.۵ دقیقه
زمان نصف شدن پاداش بلوک ۸۴۰,۰۰۰ (~۴ سال) ۲۱۰,۰۰۰ (~۴ سال) ۸۴۰,۰۰۰ (~۴ year)
تغییر سطح دشواری هر بلاک هر ۲۰۱۶ بلاک هر ۲۰۱۶ بلاک
GPU/CPU استخراج با بله بله بله
ASIC استخراج با خیر بله بله
 Segwit پشتیبانی از بله بله بله
پیشتیبانی از شبکه لایتنینگ در مرحله تست آلفا در مرحله تست آلفا در مرحله تست آلفا
پشتیبانی از مبادلات اتمی در حال توسعه در حال توسعه در حال توسعه

 

سابقه‌‌‌ی تبادل Vertcoin

ورت کوین مانند بسیاری از سکه‌‌‌های پیش از سال ۲۰۱۵ پس از هک شدن سایت Gox دچار ضربه‌‌‌ی مهلکی شد که کل دنیای کریپتو همراه با آن در خواب فرو رفت.

Vertcoin هم تا تابستان گذشته غیر فعال بود. از آن زمان رشد بسیاری خوبی در بازار داشت و پس از رسیدن به بالاترین قیمت خود یعنی ۱۰ دلار، کاهشی تدریجی به سمت ۴ دلار داشت و اکنون هم حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارزش بازاری دارد.

ورت کوین ( Vertcoin ) چیست؟ راهنمای مقدماتی
ورت کوین Vertcoin چیست؟

کجا ورت کوین بخریم؟

بیت‌رکس (Bittrex) و پلونیکس (Poloniex) از صرافی‌‌‌های برتر در زمینه‌‌‌ خرید و فروش ورت کوین هستند و به ترتیب ۷۴ و ۲۱ درصد از حجم تبادلات ۲۴ ساعته را به خود اختصاص داده‌‌‌اند.

متاسفانه بیت‌‌‌کوین تنها ارزی است که می‌‌‌توان با آن Vertcoin خرید. در سایت LitBit.eu می‌‌‌توان با یورو ورت کوین خرید اما این صرافی تنها ۰.۶۱ درصد از کل حجم مبادلات آن را داراست. صرافی Bittylicious هم با یورو کار می‌‌‌کند اما حجم مبادلات آن حتی از مورد قبلی هم کمتر است.

Vertcoin را کجا ذخیره کنیم؟

با خرید ورت کوین گزینه‌‌‌های کمی برای ذخیره آن دارید. از میان کیف‌‌‌ پول‌‌‌های سخت‌‌‌افزاری می‌‌‌توانید Ledger Nano S را استفاده کنید و اگر هم کیف نرم‌‌‌افزاری می‌‌‌خواهید می‌‌‌توانید کیف پول مرکزی ورت کوین یا کیف پول الکتروم را دانلود کنید. اگر هم دوست دارید کیف پول موبایلی داشته باشید Coinomi گزینه‌‌‌ی بدی نیست.

نقشه‌‌‌ی راه ورت کوین

تیم Vertcoin نقشه راه مشخصی برای آینده دارد و شامل موارد زیر است:

 • توسعه‌‌‌‌‌‌ی پشتیبانی صرافی‌ها، توسعه‌‌‌ی کیف پول موبایل و تحت وب و ادغام ورت کوین با کیف پول سخت افزاری ترزور
 • اجرای تبادلات اتمی (Atomic Swaps) خارج از زنجیره
 • اجرای تراکنش‌‌‌ها در شبکه‌‌‌ لایتنینگ
 • معرفی آدرس مخفی به عنوان بخشی از درخت سینتکس بازاری (MAST)

نتیجه‌‌‌ی بحث

تیم Vertcoin تا اینجا بر بروزرسانی نرم‌‌‌افزار اصلی ورت کوین تمرکز داشته است تا امنیت این ارز را حفظ کند. علاوه بر وجود استخراج‌‌‌کننده‌‌‌ ۱-click miner، مقاومت ASIC هم این سکه را به شکلی درآورده است که همه‌‌‌‌‌‌ی خانواده‌‌‌ی Vertcoin می‌‌‌توانند به این سکه امیدوار باشند. تا زمانی که این توسعه‌‌‌ها موفقیت‌‌‌آمیز باشند، شاید ورت کوین را در بین ۱۰ سکه‌‌‌ی برتر آینده ببینیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. احسان

  سلام، خسته نباشید.
  مقاله ی خوبی بود، به نظر شما چه کارت گرافیکی برای استخراج این ارز مناسب هست؟!
  ممنون.

  1. مدیر سایت

   سلام . سری کارت گرافیک های شرکت AMD مدل های RX گزینه های خوبی هستند.