وایت پیپر ترون ( Tron )

در این مقاله، ترجمه فارسی وایت پیپر پلتفرم رمز ارزی ترون ( Tron ) ارائه شده است. ترون یک پلتفرم رمز ارزی پیشتاز در امر سرگرمی و بازی است که ایده‌های بزرگی برای ایجاد تحول در این زمینه دارد. علاقه مندان به این پلتفرم، می‌توانند با خواندن این وایت پیپر با ابعاد فنی و تجاری این پروژه بیشتر آشنا شوند.

4,396

Tron

فهرست مطالب

فصل اول : چارچوب فنی کلی

بخش اول: پلتفرم رسانه‌‌ی اجتماعی ترون

 1. شبکه‌‌ی همتا به همتای ثبت کاربر
 2. شبکه‌‌ی پوششی DHT
 3. حساب‌‌های کاربری
 4. مکانیزم یادآوری کاربر
 5. درخواست شفاف پیام
 6. مسیر پیام
 7. هشتگ
 8. جستجوی محتوا

  بخش دوم: پلتفرم بلاک‌‌چین

 1. مقدمه
 2. مراتب نرم‌‌افزاری
 3. UTXO
 4. قرارداد هوشمند
 5. اجماع
 6. کدگذاری و تسلسل مبتنی بر پروتکل

بخش سوم: ذخیره‌‌سازی محتوای ترون

 1. پروتکل ذخیره فایل
 2. عملیات خودکار شبکه ذخیره‌‌سازی

فصل دوم: ویژگی‌‌ها و تقابل‌‌های فنی

الف: مقایسه کلی تکنولوژی بیت‌‌کوین در مقابل اتریوم در مقابل ترون

ب: مقایسه امنیتی تکنولوژی بیت‌‌کوین در مقابل اتریوم در مقابل ترون

فصل سوم : راه حل فنی

فصل چهارم : بازار سرگرمی و دلیل ضرورت ترون

 1. حجم بازار و رشد صنعت سرگرمی
 2. چرا وجود ترون ضروری‌‌ست؟ .

فصل پنجم : ماژول اقتصادی ترون

 1. سبک زندگی
 2. ساخت بازی های آنلاین
 3. بازی
 4. اشتراک‌‌گذاری فایل
 5. اپلیکیشن موبایل TRX

فصل ششم: ساختار ترون

 1. اپراتور
 2. ساختار مدیریت و رای‌‌گیری

فصل اول: چارچوب فنی کلی

چارچوب فنی کلی

معماری فنی ترون (Tron) شامل سه پلتفرم است:

 1. پلتفرم رسانه اجتماعی: لایه‌‌ی اجرایی (اپلیکیشن)
 2. پلتفرم بلاک‌‌چین: ماژول کاربردی مرکزی مبتنی بر بلاک‌‌چین
 • لایه‌‌ی قرارداد: پلتفرم چندزبانه‌‌ی قرارداد هوشمند
 • لایه‌‌ی اجماع: الگوریتم اجماع PoS مبتنی بر Paxos
 1. سیستم ذخیره‌‌سازی توزیع‌‌شده‌‌‌‌ی همتا به همتا: پشتیبانی مستقر در موارد زیر:
 • لایه‌‌ی شبکه: شبکه ذخیره‌‌سازی همتا به‌‌ همتای پوشش دهنده‌‌‌‌ی محتوا
 • لایه‌‌‌‌ی داده: ذخیره‌‌سازی داده بر اساس LevelDB/CouchDB

الف: پلتفرم رسانه اجتماعی ترون

ترون به عنوان پلتفرم محتوایی جدید، با استفاده از تکنولوژی‌‌های تکامل‌‌یافته‌‌‌‌ی موجود، امنیت و مقیاس‌‌پذیری را فراهم کرده و به کاربران جازه‌‌ی کمک فعالانه به پردازش ظرفیت دستگاه‌‌ آنان جهت ایجاد شبکه‌‌ی ثبت کاربر را خواهد داد. ترون کمک‌‌های مثبتی هم در راستای ارسال تبلیغات به کل شبکه برای تشویق کاربران خواهد کرد (البته این ارسال پیغام انبود محدودیت‌‌هایی دارد).

۱. شبکه‌‌ی همتا به همتای ثبت کاربر

یک شبکه‌‌ی مرکززدایی‌‌شده‌‌‌‌ی امن ثبت کاربر، از طریق مکانیزم بلاک‌‌چین به اجرا در می‌‌آید و همان مکانیزم بدون وجود قدرت مرکزی در بیت‌‌کوین هم اجرا شده است که از مشکلات تراکنش‌‌ دوبرابر هم کاسته است. بلاک‌‌چین متضمن نبود ثبت‌‌نام تکراری است و کاربران جدید باید پیش از حضور تایید چندین بلوک را کسب کنند. هر بلوک به شکل زیر تعریف می‌‌شود:

block formula

(H (Block‌‌i برای اثبات دریافت مقدار نانس درست به شکل Noncei از طریق حل مسئله از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌‌کند؛ برخورد گاه به گاه هش هم از طریق فرایند تایید به صفر رسیده است. دشواری حل مسائل توسط مقدار دشواری تنظیم می‌‌شود و شمار بلوک‌‌های ایجاد شده در هر ساعت به صورت خودکار توسط سیستم تنظیم می‌‌شود که شبیه به شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین است.

formula

کاربر جدید j باید در هنگام ثبت نام‌‌ آنلاین UserRegi را منتشر کند و گره‌‌های دیگر هم پس از دریافت پیام انتشار باید اثبات کار (H (UserRegj را که از بروز حملات سرویس توسط ثبت‌‌ نام اشتباه به وجود می‌‌آید اثبت کنند. این حجم کاری بسیاری پایین‌‌تر از حجم کاری موجود در بلاک‌‌چین است؛ در واقع چند دقیقه رایانش برای حل مسائل کافیست.

بلاک‌‌چین نقشه‌‌ی راهی از نام کاربری Usernamej به کلید عمومی PUBKj ایجاد می‌‌کند، فرهنگ‌‌ لغتی که به صورت عمومی مورد پرس و جو قرار می‌‌گیرد.

گره باید تکراری نبودن Usernamej را پیش از اضافه کردن آن به بلوک تایید کند، اما استثنایی وجود دارد.

اگر کلید تازه ثبت شده توسط کلیدهای عمومی و خصوصی پیشتر شناخته‌‌شده امضا شده باشد، باید جایگزین شود. علاوه بر این، باید تکراری نبودن IDj و اثبات کار UserRegj در زمان دریافت بلوک جدید ثابت شود.

Usernamej بیشترین حجم و محدودیت مجاز را برای محافظت از ID در مقابل حملات هش دارد.

SpamMsgj یک پیام انتشار است که پیام‌‌هایی را به عنوان پاداش برای گره‌‌هایی که مشارکت فعالی در تولید بلوک دارند ارسال می‌‌کند.

۲. شبکه‌‌ی پوششی DHT

دومین شبکه، شبکه‌‌ی پوششی همتا به همتایی مشابه با کادملیا (Kademlia) است که اغلب برای ذخیره‌‌ی منابع و جستجوی محتوا و همچنین تحویل مستقیم اعلام‌‌ها (notification) بین کاربران مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

استفاده از ID کاربری به عنوان ID گره شبکه به نظر خوب می‌‌رسد اما منجر به عمومی شدن ماهیت و موقعیت کاربران و شکستن حریم خصوصی سیستم می‌‌شود. بنابرین هش‌‌گذاری IP و شماره‌‌‌‌ی پورت گره برای شناسایی گره و استفاده از آن به عنوان نام گره در شبکه‌‌ی DHT، به جلوگیری از حملات سیبیل (Sybil) کمک خواهد کرد:

formula

بسته‌‌ی تحویلی از IDsrc به IDdst به شکل زیر تعریف می‌‌شود:

formula

حجم پرداختی از طریق IDj کاربری تعیین می‌‌شود؛ IDj در طول بازسازی بسته با IDsrc دیگر کاربران تفاوت دارد.

این تابع‌‌ها شامل تابع لایه‌‌ی سوم مدل مفهومی شبکه‌‌ی پوششی DHT می‌‌باشد. لایه‌‌ی بالا لایه‌‌ی اجراست که ذخیره‌‌سازی داده را پیش از PUT و GET، PUT تامین می‌‌کند به شکل زیر تعریف می‌‌شود:

formula

گره‌‌های مقصد پیش از پذیرفتن درخواست ذخیره باید طبق دستورات زیر عمل کنند:

 • IDdst = H(target): محاسبه‌‌ی دقیق آدرس مقصد را تضمین می‌‌کند؛
 • IDdst در جوار IDnode است که هم دریافت می‌‌کند و هم درخواست می‌‌دهد؛
 • IDj = H(owner): وقتی restype مفرد باشد تایید می‌‌شود؛
 • Seq بزرگ‌‌تر از seqold میزان بارگیری قدیمی است در صورت مفرد بودن restype تایید می‌‌شود؛
 • زمان یعنی زمان معتبر (نه یک مقدار زمانی در آینده).

Restype یعنی نوع منابع. دو مقدار احتمالی وجود دارد، “مفرد” و “جمعی”. مفرد یعنی منابعی که تنها دارندگان کلید توانایی به‌‌روزرسانی آن را دارند. جمعی یعنی پاسخ‌‌های در یافت شده از کاربران مختلف. گره‌‌ها در نوع مفرد تنها یک مقدار را ذخیره می‌‌کنند و برای نوع جمعی هم درخواست PUT جدید به مقدار موجود در لیست پیوست می‌‌شود. هر دو نوع ذخیره‌‌سازی می‌‌توانند زمان انقضا را تعیین کند و ذخیره‌‌سازی هماهنگ هم پس از تنظیم زمان از سیستم حذف می‌‌شود، بنابرین داده‌‌های منقضی به صورت خودکار پاک می‌‌شوند. بازیابی اولیه داده GET می‌‌تواند بر دو نوع منبع کار کند، دیگر منابع غیرذخیره‌‌ای مربوط به محتوای دینامیک هم می‌‌توانند دسترسی مشابهی به عملیات‌‌ها داشته باشند.

۳. محتوای کاربری

پیام k-th کاربر j به شکل زیر تعریف می‌‌شود:

formula

MSGk محتواست، K تعداد افزایشی است و مقدار احتمالی هم شامل پست‌‌های جدید، پاسخ‌‌ها، ارسال مجدد، پیغام مستقیم است و REPLYk هم زمینه‌‌ای انتخابی است که ارجاع به پیغام اصلی را ممکن می‌‌سازد و به شکل زیر تعریف می‌‌شود:

formula

یعنی پیام اصلی پیام k-th کاربر j می‌‌باشد.

محتوا به صورت همزمان بین دو شبکه‌‌ی پوششی تقسیم می‌‌شود:

۱. در زمان کوتاهی در DHT ذخیره می‌‌شود؛

۲. مانند فایل‌‌ها در شبکه‌‌ی BitTorrent آرشیو می‌‌شود.

وقتی محتوای جدید ایجاد شود، مشتری باید درخواست PUT را به آدرس زیر بفرستد:

formula

IDUserPost_jk مقصد آدرس گره ذخیره‌‌سازی در شبکه-ی دوم DHT می‌‌باشد که ظرفیت معمولی را برای هر نوع محتوایی به وجود می‌‌آورد.

IDswarm_j آدرس درگاه گروه تورنت مربوط به محتوای Usernamej در شبکه‌‌‌‌ی سوم می‌‌باشد و این تورنت شامل همه‌‌‌‌ی محتواهایی کاربر j است که توزیع سریع و استراک‌‌گذاری محتوا بر اساس BitTorrent را فراهم کرده و شبکه‌‌ی DHT هم مستقل است. گره‌‌ی مجاور IDswarm_j باید به دسته‌‌ی کاربر j بپیوندند تا به ذخیره‌‌سازی و توزیع محتوا کمک کند، داده‌‌های قابل اعتماد را فراهم کرده و عملکرد بهتر توزیع داده را متضمن شود. گره‌‌ی مجاور IDUserPost_jk هم باید در هما مقدار توسط IDUserPost_jk ذخیره شود.

مکانیزم گروه مسئله‌‌ی اعلامیه‌‌های سریع و کاربردی و توزیع محتوای جدید را طوری حل می‌‌کند که دنبال کنندگان مجبور نباشد همیشه آدرس شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌ی DHT را برای اینکه بدانند محتوای جدید تولید شده است یا نه بارگیری کنند.

۳.۱ پیغام مستقیم (DM)

کاربرانی که محتوا ایجاد می‌‌کنند می‌‌توانند پیغام مستقیم هم دریافت کند، اما تنها زمانی این امر امکان‌‌پذیر است که دریافت‌‌کننده‌‌ی پیام دنبال‌‌کننده‌‌‌‌‌‌ی کاربر k باشد.

formula

به جز تفاوت در محتوا (که اکنون [PUBKl(DMk),H(DMk)] است)، هیچ تفاوتی در پست‌‌های عادی وجود ندارد. پیام مستقیما توسط کاربر ۱ که موفق به رمز‌‌گشایی آن شده است دریافت می‌‌شود. اگرچه دیگر کاربران هم می‌‌توانند پیام را دریافت کنند اما نمی‌‌توانند آن را رمزگشایی کنند. رمزگشای آن بر اساس الگوریتم رمزنگاری ECIS می‌‌باشد.

۳.۲ قانون تورنت محتوای کاربر

۱. در فضای قطعه‌‌بندی، گره‌‌های مجاور آنلاین درون یک IDswarm_j باید به گروه مشخص خود بپیوندند.

۲. وقتی IDswarm_j مجاور محتوای جدیدی را از شبکه‌‌ی DHT دریافت کند باید به عنوان دروازه‌‌ی برای شبکه‌‌ی BitTorrent عمل کند تا محتوای را درون یک ساختار آرشیو فایل‌‌مانند قرار دهد.

۳. ردیاب BitTorrent هم یک ذخیره‌‌ساز چندمقداره‌‌‌‌ی غیر قابل ویرایش است و آدرس هش آن به این شکل است:

formula

۴. دنبال‌‌کننده‌‌ی کاربر j باید به گروه مشخص خود بپیوندند تا به‌‌روزرسانی محتوا را دریافت کند و آدرس همتای اولیه را از طریق دستور GET IDtracker_j دریافت کند.

۵. IDtracker_j نوع متفاوتی از دیگر مقادیر ذخیره شده است چون قابل تغییر نیست و همین امر باعث جلوگیری از حمله می‌‌شود و خصوصیت اعضای گروه در آن حفظ می‌‌شود. لیست‌‌ آدرس‌‌های IP از طریق پروتکل به دست می‌‌آید که نیازمند پیوستن گره آنلاین IDtracker_j به گروه می‌‌باشد.

۶. اعضای گروه تنها می‌‌توانند یکدیگر را از طریق آدرس IP بشناسند و BitTorrent هیچ اطلاعاتی درمورد نام کاربری ارائه نمی‌‌کند.

۷. نیازی به قطعه‌‌بندی همه‌‌ی محتواهای کاربر نیست چون محتواها (مثلا پیام‌‌های مستقیم) برای تایید یکپارچگی محتوا امضا شده‌‌اند.

۸. ارزش افزوده‌‌ی k در هنگام تولید محتوای جدید به طور مستقیم در گروه انتشار پیدا می‌‌کند.

۹. اعضای گروه لیست محتوا را مبادله می‌‌کنند که در آن اعضا می‌‌توانند تنها محتواهای جدید را ذخیره یا درخواست کنند.

۱۰. گره‌‌ سید گره‌‌ منتخا برای بایگانی کردن محتواست.

۱۱. یک تولیدکننده‌‌ی محتوا (کاربر j) حق دارد بخواهد به عضویت گروه درنیاید (برای پنهان نگه داشتن آدرس IP خود).

۱۲. اگر منتشر کننده تصمیم بگیرد به عضویت گروه دربیاید، نیازی به دنبال کردن مکانیزم درگان IDswarm_j که در آن آدرس IP وی نشان داده خواهد شد ندارد.

۱۳. حتی اگر منتشر کننده به عضویت گروه دربیاید می‌‌تواند به عنوان گره سید عمل نکند.

۱۴. نرخ تولید بلوک جدید بر سرعت ارسال محتوا توسط کاربر تاثیر می‌‌گذارد و اگر به طور میانگین هر ۱۰ دقیقه یک بلوک تولید شود، روزانه ۲۸۸ بلوک تولید خواهد شد.

۴. مکانیزم ذکر نام کاربر

اگر محتوای جدید برای کاربر j باشد، طرف مقابل هم می‌‌تواند نوتیفیکیشنی به IDj بفرستد که شامل کل محتوای پیام است و در شبکه‌‌ی DHT قابل ردگیری می‌‌باشد.

مکانیزم ذکر نام تنها امکانی است که باید به جای IDnodej کاربر IDj را خطاب قرار دهد، که در آن احتمال نشان دادن اطلاعات کاربر نیز وجود دارد. یک مکانیزم اجرای جایگزین هم وجود دارد که به شرح زیر است:

formula

نام کاربری مخفی است و آدرس جدید دریافت منشن (ذکر نام) محاسبه شده است، گره مجاور IDmention_j نیز در ذخیره‌‌سازی منشن دخیل است و حداکثر اعتبار و عملکرد ذخیره‌‌سازی را فراهم می‌‌کند. بدی این رویکرد این است که کاربر باید این آدرس را برای فهمیدن ینکه منشن جدید رسیده است یا نه از روی صفحه بکِشد.

مکانیزم منشن به همکاری طرف مقابل هم دارد و اگر پیام اعلام به شبکه نفرستد، کاربر متوجه منشن شدن خود نخواهد شد.

۵. درخواست پیام مستقیم

کاربر ۱ می‌‌تواند بدون پیوستن به گروه، از طریق استخراج محتواهای هماهنگ از آدرس IDUserPost_jk شبکه‌‌ی دوم DHT از کاربر j درخواست پیام مستقیم بکند.

۶. جریان پیام

جریان یعنی مسیر پیام که فهمیدن آن نیز دشوار است و راه‌‌حل احتمالی آن ارسال نوتیفیکیشن به آدرس ذخیره‌‌ی لیست چندمقداره می‌‌باشد.

formula

مقدار ذخیره‌‌شده رونوشتی است از تمام پاسخ‌‌ها که نیازمند همکاری طرف مقابل نیز هست.

۷. هشتگ

هشتگ هم مانند مکانیزم منشن ، پیام جدید را شناسایی می‌‌کند و رونوشتی از پیام به یک آدرس ذخیره‌‌سازی مشخص ارسال می‌‌شود:

formula

این مشابه مکانیزم جریان پیام است اما با آن متفاوت است: هشتگ گروه جدیدی به وجود می‌‌آورد؛ و مجاورین IDhashtagt باید به این گروه مجازی بپیوندند. این گروه مجازی نام درد چون هیچ محتوایی منتشر نمی‌‌کند و تنها برای دانستن کاربرد انتشار برای کاربرانی که قصد نظارت بر هشتگ را دارند استفاده می‌‌شود.

۸. جستجوی محتوا

جستجوی هر محتوایی که با توسعه و اجرای هشتگ بری ایجاد مکانیزم مشابهی برای محتوایی که پدیدار می‌‌شود. برای کاهش مخارج و بهبود مخابرات شبکه باید محدودیت‌‌هایی مانند محدود کردن حجم محتوا مقرر کرد. این محدودیت‌‌ها می‌‌تواند هزینه‌‌های ذخیره‌‌سازی و پیچیدگی اجرای سیستم را درصورت وجود ذخیره‌‌سازی یک شکل محتوایی که شامل محتوای تکراری در شبکه است کاهش دهد. محاسبه آدرس به شکل زیر انجام می‌‌شود:

formula

محتوای ترون ویژگی‌‌های امنیتی، توسعه‌‌پذیری و حفظ حریم خصوصی زیر را ارائه می‌‌کند:

۱. معماری آن امکان توسعه‌‌ی ارتجاعی را فراهم می‌‌کند و هیچ شرکت، حکومت یا سازمانی نمی‌‌تواند آن را ببندد.

۲. مکانیزم توزیع‌‌شده‌‌ی ثبت نام کاربر به اندازه‌‌ی تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین امنیت دارد و تایید محتوای غیرمتمرکز را مهیا می‌‌کند.

۳. کاربرن برای ثبت نام سریع‌‌تر مشتاق‌‌اند چون می‌‌توانند نام کاربری دلخواهشان را انتخاب کنند.

۴. روش معمول نام‌‌گذاری کاربر و نبود هش رمز‌‌نگاری طولانی به کاربران امکان داشتن تجربه بهتر را می‌‌دهد.

۵. مکانیزم توزیع کلیدهای عمومی به کاربران اجازه می‌‌دهد تا در صورت تهدید امنیت‌‌شان کلیدهای خصوصی‌‌شان را تغییر دهند.

۶. کاربردهای اصلی دیگر سیستم‌‌های وبلاگ‌‌نویسی مانند جستجوی نام کاربری، ردگیری پیام، منشن، پیام رمز‌‌نگار‌‌ی‌‌شده، هشتگ و جستجوی محتوا گنجانده شده‌‌اند.

۷. توانایی ارسال نوتیفیکیشن و درخواست منابع از کاربر معمولی از طریق ردیابی DHT، چه کاربر آنلاین باشد چه خیر.

۸. معماری آن مشوق‌‌هایی برای گره‌‌های شرکت‌‌کننده برای ارسال پیام‌‌های انتشار و پخش در نظر گرفته است.

می‌‌توان به محتوای عمومی کاربر و هشتگ‌‌ها از طریق رابط‌‌های وب که امنیت سیستم را هم به خطر نمی‌‌اندازند دسترسی پیدا کرد.

۱۰. طرفینی که از نظر منابع محدودیت دارند می‌‌توانند بهینه‌‌سازی کنند، به عنوان مثال با ذخیره نکردن همه‌‌‌‌ی بلاک‌‌چین‌‌ها و تنها قطعه‌‌بندی ارزش بلوک‌‌ها. می‌‌توان برای جستجوی کاربری خاص در شبکه جستجو کرد چون بلوک‌‌ها حاوی اطلاعات کاربران هستند و طرفین هم می‌‌توانند بلوک مورد نظر را بدون کاهش امنیت و تایید یکپارچگی داده‌‌ها از طریق شاخه‌‌های درخت مرکل (Merkle Tree) دانلود کنند.

ب. پلتفرم بلاک‌‌چین

flowchart

۱. مقدمه

ترون حاوی موتور اجماع، ABCI، UTXO، قراردادهای هوشمند و ماژول‌‌های دیگر می‌‌باشد. موتور اجماع در مرکز قرار دارد و اپلیکیشن توسط ABCI برای ایجاد ماشین استارت بیزانس که در زبان برنامه‌‌نویسی اجرا می‌‌شود به موتور اجماع متصل می‌‌شوند.

پلتفرم بلاک‌‌چین از ویژگی‌‌های زیر برخوردار است:

۱. مقیاس‌‌پذیری: بلاک‌‌چین ترون می‌‌تواند از طریق زنجیره‌‌‌‌ی جانبی توسعه پیدا کند، یعنی تراکنش‌‌های ارزی، قراردادهای قانونی و معاهده‌‌ها، فایل‌‌های صوتی و تصویری را می‌‌توان در پایگاه داده بلاک‌‌چین ذخیره کرد.

۲. تمرکززدایی: همه‌‌ی گره‌‌ها بدون وجود هیچ نهادی از حق و قوانینی برخوردارند و هر گره‌‌ای که کار خود را متوقف کند بر عملیات کل سیستم تاثیر نخواهد گذاشت.

۳. محیط بدون واسطه: همه‌‌ی گره‌‌های موجود در سیستم می‌‌توانند بدون واسطه معامله شود. به این دلیل که عملیات پایگاه داده و کل سیستم باز و شفاف است، گره‌‌ها نمی‌‌توانند یکدیگر را فریب دهند.

۴. تداوم: اطلاعات داده‌‌ بین گره‌‌ها تداوم خواهد داشت.

۵. خطاپذیری: سیستم می‌‌تواند خطای ۱ تا ۳ گره بیزانس را تاب بیاورد.

۶. مدل حساب مقیاس‌‌پذیری: مدل UTXO به اضافه‌‌ی تجرد حساب. ترون بهبودهایی را در زمان ظهور مدل رایانشی ساده‌‌ی UTXO ایجاد کرده است. ترون برای ساده‌‌تر کردن مدیریت و برنامه‌‌نویسی مفهوم درختی وضعیت سبک را معرفی کرده است که هر کدام از آنان شامل وضعیتی جهانی است، وضعیت جهانی ویژگی‌‌هایی مانند یافتن سریع، تغییرناپذیری و اثبات آسان را داراست.

۲. سلسله مراتب نرم‌‌افزاری

API,SDK,CLi

دو سطح نرم‌‌افزاری در اینجا وجود دارد. اولین آن شامل APIها، SDKها و CLI می‌‌باشد که اغلب برای توسعه‌‌ی آسان مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

بخش دوم شامل ماژول کیف پول، ماژول بلاک‌‌چین و ماژول قرارداد هوشمند است و رابط کاربری ذخیره‌‌سازی را فراهم کرده است که ایجاد داده‌‌ی هر ماژول را مداوم و پیوسته ساخته است.

flowchart

۳. مدل UTXO

در مدل UTXO می‌‌توان سابقه‌‌ی هر تراکنش‌‌ در دفتر کل عمومی را به صورت شفاف ردیابی کرد. مدل UTXO قابلیت پردازش موازی را برای شروع تراکنش‌‌ها در بین آدرس‌‌های متعدد مشخص‌‌کننده‌‌ی توسعه‌‌پذیری داراست.

مدل UTXO علاوه بر این از محافظت حریم خصوصی برخوردار است و کاربر می‌‌تواند از گزینه‌‌ی تغییر آدرس به عنوان خروجی یک UTXO استفاده کند. هدف ترون بر اساس قراردادهای هوشمند می‌‌باشد.

اتریوم در مقایسه با مدل UTXO یک سیستم مبتنی بر حساب می‌‌باشد. مدیریت موجودی حساب در اتریوم تداعی‌‌کننده‌‌ی حساب بانکی واقعی می‌‌باشد. هر بلوکی که تازه ایجاد شود بر وضعیت کلی دیگر حساب‌‌ها تاثیر می‌‌گذارد. هر حساب موجودی، ذخیره‌‌سازی و پایگاه کد خود را داراست. کاربران تراکنش‌‌های همتا به همتا را از طریق سلول‌‌های پروسه‌‌ی از راه دور مشتری اجرا می‌‌کنند. اگرچه ارسال پیام به هر حساب از طریق قراردادهای هوشمند ممکن است، این تراکنش‌‌های داخلی تنها در موجودی هر حساب مشاهده می‌‌شود و ردگیری آنان در دفتر کل اتریوم یک چالش محسوب می‌‌شود.

ما بر اساس مباحثات بالا مدل حساب اتریوم را یک نوع تنگنا به حساب می‌‌آوریم. مدل UTXO بیت‌‌کوین در مقابل دارای کارایی بهبود‌‌یافته‌‌ی شبکه با مزیت‌‌های مشخص می‌‌باشد. بنابرین ما بلاک‌‌چین را بر اساس مدل UTXO می‌‌سازیم و مفهوم انتزاعی حساب که آن را فهم آن در دنیای واقع را آسا‌‌ن‌‌تر می‌‌کند و این هدف اصلی ترون است.

۴. قرارداد هوشمند

smart contract

قطعیت و معین بودن دو مشخصه‌‌ی یک قرارداد هوشمند هستند. در هنگام طراحی یک قرارداد هوشمند باید عواملی که باعث بروز عدم قطعیت می‌‌شوند حذف شوند.

بیت‌‌کوین یک سری موتور متن‌‌نویسی دارد، دستور‌‌العمل‌‌های آنان آسان و کامل است، بنابرین این قراردادهای از قطعیت برخوردارند. ماشین مجازی اتریوم (EVM) محیطی‌‌ برای اجرای قراردادهای اتریوم است. این سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم غیرقطعی نیستند اما مسیر قرارداد در نتیجه‌‌ی ضعف عملکرد می‌‌تواند غیرقطعی باشد چون برای حصول قطعیت از معیارهای مشخصی استفاده می‌‌کند. قرارداد هوشمند بافت فرادفتری از تکنولوژی داکرد برای محیط اجرا استفاده می‌‌کنند. داکر یک تکنولوژی مجازی‌‌سازی است که در واقع یک محیط اجرای بلاک‌‌چین است که برای حصول قطعیت در قراردادها از جدول زمان‌‌بندی شده استفاده می‌‌کند.

ترون برای بهره بردن از ویژگی‌‌های قطعیت و سبکی ماشین‌‌های مجازی و انعطاف زبان برنامه‌‌نویسی، قصد توسعه‌‌ی ماشین مجازی ترون به عنوان محیط اجرای قراردادهای هوشمند را دارد. این ماشین مجازی بسیار سریع شروع به کار می‌‌کند و منابع کمتری را اشغال می‌‌کند. دستور‌‌العمل‌‌های دستکاری داده‌‌ی ماشین مجازی ترون به سمت ساختارهای پیچیده‌‌ی داده میل می‌‌کند تا ارائه‌‌کننده‌‌ی پشتیبانی باشد. این کار به بهبود عملکرد عملیاتی قراردادهای هوشمند کمک می‌‌کند. شبکه‌‌ی ترون برنامه دارد تا برای کار کردن و ذخیره‌‌سازی توکن‌‌ها و قراردادهای هوشمند هزینه بگیرد تا مشوق‌‌های مالی برای دفترداران فراهم کند از سواستفاده از منابع جلوگیری کند.

توسعه‌‌دهندگان قرارداد هوشمند ترون در آینده می‌‌توانند از هر زبان سطح‌‌ بالایی که برای توسعه‌‌ی قرارداد هوشمند ترون مناسب باشد استفاده کنند. زبان اول پشتیبانی، جاوا، گو و … خواهند بود. ترون برنامه دارد تا برای این زبان‌‌ها کامپایلرها و پلاگین‌‌هایی تعبیه کند تا زبان‌‌های سطح بالا را در تراکنش‌‌های پشتیبانی شده توسط ماشین مجازی ترون ترکیب‌‌کنند.

مدل قرارداد هوشمند ترون که در بالا نشان داده شده است، شامل کدی است که بر روی ماشین مجازی قرارداد هوشمند کار می‌‌کند و بر روی دفتر کل (بلاک‌‌چین) اشتراک‌‌گذاری‌‌شده و تکرار شده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. ترون چرخه‌‌ی عمری برای مدیریت قراردادهای هوشمند دارد که به این شرح است: تاسیس، به‌‌کارگیری، توسعه، عقب‌‌گرد، نابودی. قراردادها می‌‌توانند وضعیت خود را نگه‌‌ دارند، ارز دارایی خود را کنترل کنند و اطلاعات جانبی و تراکنش دریافت کنند.

۵. اجماع

اجماع ترون از راهبردی سه‌‌مرحله‌‌ای استفاده می‌‌کند. مرحله‌‌ی اول آن اتخاذ سیستم تکنولوژی مبتنی بر کافکا (Kafka) است که الگوریتم متمرکز اجماع را اجر می‌‌کند. هدف ترون رفع باگ سیستم و یکپارچگی کاربردی می‌‌باشد.

مرحله‌‌‌‌ی دوم استفاده از ماکنیزم توزیع‌‌شده‌‌ی اجماه مبتنی بر رفت (Raft) برای تشخیص جهش متمرکز و توزیع‌‌شده می‌‌باشد. این مرحله به تدریج کاربردهای شبکه و توزیع‌‌ را بهبود می‌‌بخشد و پایه‌‌‌‌گذار تشخیص نهایی توزیع گسترده بدون مرکز منطقی خواهد بود.

مرحله‌‌ی سوم تشخیص مکانیزم اجماع اثبات سهام و اجماع تاب‌‌آوری خطای بیزانس بر اساس مکانیزم مارجین (Margin) و تایید اپوک (Epoch) و اجماع سازگاری بین الگوریتم‌‌های اثبات سهام و اثبات کار خواهد بود.

ترون در حال حاضر برای رسیدن به الگوریتم اجماع در اولین مرحله‌‌ی مرکز، متن‌‌بازر است. مرحله‌‌ی دو الگوریتم توزیع‌‌شده‌‌‌‌ی اجماع هم در حال توسعه و آزمایش می‌‌باشد.

۶. کدنویسی و ترتیب‌‌دهی بخش‌‌های مبتنی بر بافر پروتکل

flowchart

۶.۱ مثال

کد پروتکل

بخش سوم. ذخیره‌‌سازی محتوای ترون

۱. پروتکل ذخیره فایل

لایه‌‌ی زیرین ترون شامل گروهی از دسته‌‌های پروتکل چندلایه با مدل‌‌های اجرای مختلف برای هر لایه و ادغام آن در ماژول‌‌ها می‌‌باشد.

استانداردهای مربوط به رابط کاربری بین لایه‌‌ها تعریف شده‌‌اند که شامل ۵ سطح زیر هستند:

۱. لایه اسمی: فضای نام PKI خودتاییده شده

۲. لایه MerkleDAG: فرمت ساختار داده

۳. لایه تبادل: انتقال و کپی کردن بلوک

۴. لایه مسیریابی: موقعیت‌‌یابی گره‌‌های همتا

۵. لایه شبکه: برقراری ارتباط بین گره‌‌های همتا

۱.۱ گره و شناسایی

گره ترون (TRON node) برنامه‌‌ایست که می‌‌تواند MerkleDAG را موقعیت‌‌یابی، رهاسازی و کپی کند. شبکه‌‌‌‌ی ترون کار شناسایی گره را بر اساس زیرساخت کلیدهای عمومی (PKI) انجام می‌‌دهد؛ گره با نام NodeID شناخته می‌‌شود که هش متن رمز‌‌ی کلید عمومی می‌‌باشد. گره کلیدهای عمومی و خصوصی خود را ذخیره خواه دکرد. کاربران می‌‌توانند آزادانه هر بار یک گره جدید را برقرار و شروع کنند که سود به دست آمده از گره‌‌های فعال پیشین را از شبکه حذف می‌‌کند. سیستم مکانیزمی تشویقی برای کار کردن کاربران با گره‌‌های پیشین دارد.

مکانیزم تولید NodeiD به شرح زیر است:

۱.۲ هش چندگانه و هش قابل به‌‌روزرسانیوقتی ارتباط برقرار شود گره‌‌ها کلیدهای عمومی را بین خود مبادله می‌‌کنند و بررسی می‌‌کنند که آیا هش کلید عمومی گره با هش NodeID گره همتای آن یکسان است یا نه، اگر نباشد اتصال قطع خواهد شد.

همه‌‌‌‌ی هش‌‌های موجود در ترون به وسیله‌‌ی هش‌‌ چندگانه (multihash) که یک فرمت هش خودتشریحی است کدگذاری می‌‌شوند. تابع هش باید مطابق با الزامات امنیتی خاص به کار گرفته شود. سیستم رمزنگاری قابل به‌‌روزرسانی است، یعنی سیستم می‌‌تواند در صورت تطابق نداشتن تابع هش کنونی با الزامات امنیتی، الگوریتم قوی‌‌تری اتخاذ کند. اما این بین باید هزینه‌‌ای پرداخت شود، یعنی باید هش‌‌گذاری مجدد انجام بگیرد و اتصال از نو ساخته شود. این نوع از تعریف نکردن طول یک هش، امکان فعالیت عادی یک ابزار کنونی را حتی اگر با تابع هش طولانی‌‌تری تعویض شده باشد فراهم می‌‌کند.

ارزش ترکیب هش به شکل هش چندگانه ذخیره می‌‌شود که شامل سربرگ کوتاه، تابع هش خاص و طول بایت ترکیب می‌‌باشد:

گره کنونی ترون باید از الگوریتم‌‌های هش مقابل پشتیبانی کند: sha2-256, sha2-512 and sha3.

۱.۳ لایه شبکه

مخابره‌‌ی معتبر و نامعتبر نقطه به نقطه را بین گره‌‌های ترون ارائه می‌‌کند و موارد زیر را پردازش می‌‌کند:

۱. پیمایش NAT: نقشه‌‌برداری پورت و پخش

۲. پشتیبانی پروتکل‌‌های مختلف انتقال: TCP, SCTP, UTP و …

۳. پشتیبانی از رمز‌‌نگاری و امضای دیجیتال

۴. تسهیم: تسهیم اتصال، جریان و پروتکل

۱.۴ لایه مسیریابی: موقعیت‌‌یابی گره‌‌های همتا و داده

لایه‌‌ی مسیریابی با دو هدف کار می‌‌کند:

۱. مسیریابی گره: جستجوی دیگر گره‌‌ها

۲. مسیریابی محتوا: جستجوی داده‌‌های منتشر شده در ترون

لایه‌‌ی مسیریابی یک رابط کاربری را تعریف می‌‌کند و همه‌‌ی کارکردهای موجود که با رابط کاربری تطابق داشته باشند می‌‌توانند به ترون متصل شوند؛ مثلا DHTها، mdns، snr، dns. تعریف رابط کاربری هماهنگ به این شرح است:

code

۱.۵ تبادل بلوک: انتقال داده‌‌های محتوایی

لایه‌‌ی تبادل بلوک ترون مسئول تطابق انتقال داده می‌‌باشد. به محض اینکه گره‌‌ها از وجود یکدیگر آگاه شوند و اتصالی به وجود بیاورند، بلوک‌‌های محتوایی می‌‌توانند از طریق توافق تبادل انتقال داده شوند. توجه داشته باشید که واژه‌‌ی تبادل در اینجا به معنای معامله ‌‌در بازار مالی و تراکنش‌‌های نمی‌‌باشد. این یک اصطلاح فنی است برای کدنوسی پلتفرم توزیع داده‌‌ی ترون. لایه تبادل بلوک تعریف رابط کاربری است و همه‌‌ی کارکردهای موجود که با رابط کاربری تطابق داشته باشند می‌‌توانند به عنوان مثال به موارد زیر دسترسی پیدا کنند:

۱. Bitswap: کارکرد کنونی که درواقع تعمیم کارکرد BitTorrent است و از تبادلات هر گونه DAG پشتیبانی می‌‌کند.

۲. HTTP: کارکرد ساده‌‌ی HTTP می‌‌تواند بین مشتریان HTTP و سرورها استفاده شود.

Bitswap یک توافق انتقال بلوک مشابه با BitTorrent است (که در آن گره‌‌ها بلوک مورد نظر را با یک لیست تقاضا ارائه می‌‌کنند و بلوک داده‌‌ای که می‌‌توانند ارائه کنند را فراهم خواهند کرد). بلوک‌‌خای انتقال‌‌داده شده در Bitswap بر خلاف bitTorrent محدود به یک تورنت نیست. Bitswap به عنوان یک بازار دایمی کار می‌‌کند و گره‌‌های از طریق این بازار دست به تبادل بلوک می‌‌زنند؛ گره‌‌ها می‌‌توانند بلوک‌‌های موردعلاقه‌‌‌‌ی خود را به دست بیاورند و این بلوک‌‌ها شاید تنها فایل‌‌های نامربوط سیستمی باشند. گاهی یک گره در هنگام تبادل، گره‌‌ی مورد نیاز گره‌‌های دیگر را نداشته باشد و در یافتن بلوک مورد نظر آن کمک خواهد کرد.

۱.۵.۱ اعتبار Bitswap

توافق موجود باید گره‌‌ها را ملزم به سید شدن بکند چون شاید بلوک مورد نیاز گره‌‌های دیگر را نداشته باشند. بنابرین گره‌‌های Bitswap بلوک‌‌های دیگر گره‌‌های همتا را تحویل خواهند داد؛ توافق باید از وجود گره‌‌های حریص که بلوک‌‌هایشان را به ندرت به اشتراک می‌‌گذارند جلوگیری کند. یک سیستم ساده‌‌ی مشابه با credit می‌‌توان این مشکلات را حل کند.

۱. یک گره شمار بایت‌‌های تبادل شده‌‌ی خود با دیگر گره‌‌ها را شمارش می‌‌کند.

۲. گره‌‌ها بلوک‌‌های خود را به شکل سود به گره‌‌های بدهکار می‌‌دهند؛ هرچه بدهی گره بدهکار بالاتر باشد، سودآوری انتقال بلوک کمتر خواهد بود.

باید توجه داشت که اگر گرهی تصمیم بگیرد بلوکی را به طرف مقابل تحویل ندهد، نمی‌‌تواند در زمان ignore_cooldown هیچ بلوکی را به گره‌‌های مورد نظر و هماهنگ انتقال دهد. با این کار از فرار از انتقال بلوک جلوگیری خواهد شد.

۱.۵.۲ راهبرد Bitswap

راهبرد گره برای ارسال بلوک، به طور مستقیم بر عملکرد انتقال بلوک تاثیر می‌‌گذارد. این راهبر باید اهداف زیر را محقق کند:

۱. گره و عملکرد کلی انتقال آن را به حداکثر برساند.

از گره‌‌های حریثی که می‌‌خواهند عملکرد انتقال گره را کاهش دهند جلوگیری کند.

۳. برای دیگر راهبردها کارآمد باشد شمولیت داشته باشد.

یکی از گزینه‌‌های انتخاب راهبرد، تابع زیگموید (Sigmoid) می‌‌باشد که در آن نرخ بدهی r به شرح زیر است:

formula

در r، طودآوری ارسال بلوک به گره‌‌های بدهکار به شکل زیر محاسبه می‌‌شود:

formula

درصورت افزایش نرخ بدهی، سودآوری ارسال به شدت پایین خواهد آمد. نرخ بدهی نشان‌‌گر اعتبار می‌‌باشد که برای گره‌‌هایی که پیشتر بلوک‌‌های زیادی انتقال داده‌‌اند خوشایند است و برای گره‌‌های ناشناس و غیرقابل اعتماد نه.

۱.۵.۳ حساب‌‌های Bitswap

گره Bitswap مسئول تبادل بلوک می‌‌باشد که به ردگیری سابقه‌‌ی گره و جلوگیری از تقلب کمک می‌‌کند. گره Bitswap در هنگام برقراری ارتباط اطلاعات حساب را تبادل می‌‌کند. اگر اطلاعات به طور دقیق تطابق نداشته باشند، حساب‌‌ها حذف و مجددا آغاز خواهند شد و همه‌‌ی سودها و بدهی‌‌ها از بین خواهند رفت. به نظر می‌‌رسد این روش دارای خلای برای گره‌‌های خراب‌‌کار است و می‌‌توانند بدهی‌‌ها را توسط حذف حساب از بین ببرند، اما این غیرممکن است چون گره‌‌ه نمی‌‌توانند بدهی‌‌های کافی را انباشت کنند. علاوه بر این، با این کار همه‌‌ی بدهی‌‌های جمع شده‌‌ی پیشین هم حذف می‌‌شوند و گره‌‌هی دیگر این رفتار را غیر طبیعی می‌‌بینند و از معامله سر باز می‌‌زنند.

code

سابقه‌‌ی اطلاعات حساب بر عملیات معمول تاثیر نمی‌‌گذارد و تنها حساب‌‌ اخیر مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. گره در ذخیره‌‌ی اطلاعات تاریخی مختار است.

۲. شبکه‌‌ی خودکار ذخیره‌‌

ترون یک شبکه‌‌ی بدون مرکز است که بر اساس الگوریتم‌‌ها و قوانین، ذخیره‌‌سازی ابری را به مدل ذخیره‌‌سازی بازاری تبدیل می‌‌کند. این بازار بر اساس بلاک‌‌چین قرار گرفته است و با ارز مجازی تبادل انجام می‌‌گیرد: استخراج‌‌کنندگان با فراهم کردن ذخیره‌‌سازی برای مشتریان، TRX دریافت می‌‌کنند. مشتریان هم در عوض برای استخدام یک استخراج‌‌کننده برای ذخیره‌‌سازی داده، TRX خرج می‌‌کنند. همانند بیت‌‌کوین که توسط برخی استخراج‌‌کنندگان پیشنهاد می‌‌شود و خدمات مشتری مناسبی ارائه می‌‌کند، و مشوق خوبی برای استخراج‌‌کنندگان است تا هرچه می‌‌توانند به مشتری فضای ذخیره‌‌سازی بدهند. این توافق، این منابع را با شبکه‌‌ی ذخیره‌‌سازی برای استفاده‌‌ی جانبی ادغام می‌‌کند و شبکه هم استحکام آن را با کپی کردن و انتشار محتوای ذخیره‌‌شده و تشخیص خودکار و تعمیر خطاهای تکثیر تضمین می‌‌کند. مشتری هم می‌‌تواند پارامترهای تکثیر مختلفی را برای محافظت از داده طبق سطوح مختلف تهدید انتخاب کنند. شبکه‌‌‌‌ی ذخیره‌‌سازی تضمین‌‌های امنیتی دیگری مانند رمزنگاری دوطرفه‌‌ی محتوا را نیز برای مشتریان فراهم می‌‌کند و ارائه‌‌کننده‌‌ی فضای ذخیره‌‌سازی نمی‌‌تواند به کلید رمزگشایی دست پیدا کند.

۲.۱ الگوریتم اثبات تکثیر (PoRep)

سرور (اثبات‌‌کننده P)، کاربر (تایید‌‌کننده‌‌ی V) را متقاعد می‌‌کند که داده‌‌ی D در چندین فضای فیزیکی ذخیره‌‌سازی تکثیر و ذخیره شده است.

۲.۱.۱ عملیات Seal

عملیات Seal شامل مراحل زیر است:

۱. گرفتن کلید عمومی داده‌‌ی ذخیره‌‌شده‌‌ی تایید‌‌کننده از طریق درخواست از تاییدکننده برای اثبات شبه‌‌تصادفی و وادار کردن داده‌‌ها به ذخیره‌‌ی صحیح در ذخیره‌‌سازی فیزیکی مستقل.

۲. طولانی‌‌تر کردن زمان پردازش کپی توسط پاسخ به چالش‌‌ها.

۲.۱.۲ جریان الگوریتم PoRep

یک کپی بسازید: در راه‌‌اندازی الگوریتم از طریق فرایند مهر یک کپی بسازید و اثبات اجرای موفق آن را ارائه کنید.

code

تایید ذخیره‌‌سازی: الگوریتم اثبات، تایید ذخیره‌‌سازی برای تکثیر را تولید می‌‌کند. اثبات‌‌کننده، چالش تصادفی c را دریافت می‌‌کند و leafRc درخت R Merkle را تعیین می‌‌کند؛ اثبات‌‌کننده اثبات Rc و مسیر Merkle به rt را ایجاد می‌‌کند.

code

اثبات تایید: الگوریتم تایید، اعتبار تایید ذخیره‌‌سزای را براساس کپی داده‌‌ی ریشه‌‌ی درخت مرکل و هش داده‌‌ی اصلی بررسی می‌‌کند. تایید به صورت عمومی قابل بررسی است: هر گره در سیستم توزیع‌‌شده که به داده علاقه‌‌مند باشد می‌‌تواند اعتبار تایید ذخیره‌‌سازی را بررسی و تایید کند.

code

۲.۱.۳ جریان الگوریتم PoSt

راه‌‌اندازی PoSt مشابه الگوریتم تایید و PoRep است. الگوریتم تایید زمان اثبات فضایی برای کپی کردن داده را ایجاد می‌‌کند.

code

اثبات‌‌کننده چالش‌‌های تصادفی را از طرف تاییدکننده دریافت می‌‌کند و متضمن اثبات تکثیر می‌‌شود و سپس از خروجی اثبات تا زمان تکرار زمان t استفاده می‌‌کند، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است:

flowchart

مکانیزم اثبات، اثبات تکرار را که به طور موثر در دوره‌‌ای زمانی ذخیره‌‌ شده است نشان می‌‌دهد.

فصل دوم : تقابل‌‌ها و ویژگی‌‌های فنی

الف: مقایسه کلی فناوری بیت‌‌کوین در مقابل اتریوم در مقابل ترون

Bitcoin Ethereum Tron
Consensus Algorithm PoW PoW PoS similar to Tendermint
Transaction throughput ۷ deal/s ۲۵ deal/s ۱۵۰۰ deal/s
Block production time ۱۰ min ۱۵ s ۱۵ s
Confirm the time ۶ Blocks ۱۲ Blocks ۱ Blocks
Smart Contract Simple scripting language Based on the solidity language A variety of

programming languages

Wallet signature algorithm ECDSA (Elliptic Curve Algorithm) ECDSA – Elliptic Curve Algorithm Lamport Algorithm
Transaction Mode Based on the UTXO transaction model Based on Account model Based on UTXO

transaction model and local cache account information

Wallet trading platform PC PC Mobile

ب: مقایسه فناوری امنیتی بیت‌‌کوین در مقابل اتریوم در مقابل ترون

Bitcoin Ethereum Tron
No smart contracts The EVM virtual machine

has no privilege operation check mechanism

Provide a security sandbox to check the privilege operation according to the user authorization policy
ECDSA elliptic curve The ECDSA  – Elliptic Lamport digital signature
digital signature algorithm, the current “Milkyway-2” computational power, resulting in a hash

SHA256 bitcoin hash hash algorithm about 248 years, but with the development of new computing technologies such as quantum computers, the future Asymmetric encryption algorithm has a certain probability of cracking

Curve Algorithm –  has the same problem with

Bitcoin

algorithm, resistant to quantum computer attacks
PoW did not reach a global consensus on the block, but with the follow-up block to join the link, reducing the probability of chain bifurcation Currently there is a bitcoin-like bifurcation problem with Ethashbased workload proofing algorithms Consensus algorithm based on Fast Paxos variant, it can decide Peer voting weight according to the State, as long as 2/3 nodes confirm the block can reach a global consensus, there is no bifurcation problem. And it can be adjusted to meet other needs, it can also use a variety of consensus mechanisms! Such as the

combination of Pos and

PoW

Merkle tree for data integrity verification Merkle Patricia Tree tree for data integrity verification Merkle Patricia Tree tree for data integrity verification
Broadcasting Mechanism Based on Gossip Protocol Adopt Kademlia based P2P network, but data is non-storage encrypted, the data source can be traced Customized P2P network with data storage encryption, location transparency, source nontraceability

فصل سوم: راه حل فنی

bazaar volume

فصل چهارم : حجم بازار سرگرمی و دلیل ضرورت ترون

میزان سالانه‌‌ی بازار سرگرمی در حال حاضر به میلیاردها دلار رسیده است. انقلاب اینترنت امکان تجربه‌‌ی جهانی شدن سرگرمی را برای اولین بار فراهم کرده است تا تعداد غول‌‌های عرصه‌‌ی سرگرمی در جهان را بالا ببرد.

با این حال عواملی مانند پراکندگی سیستم‌‌های پرداخت و ویژگی منزوی نظام سرگرمی و … منجر به ناموفق بودن در رهاسازی کامل پتانسیل صنعت سرگرمی در جهان شده است.

۱. حجم و رشد بازار صنعت سرگرمی

با شروع قرن ۲۱، صنعت سرگرمی با نرخ ۵.۶ درصد در حال رشد سالانه است. در این میان نرخ خروجی صنعت سرگرمی آمریکا در صدر جدول قرار دارد. در برخی کشورهای در حال توسعه مانند چین، هند و برزیل و …، صنعت سرگرمی در حال پیشرفت سریع است و میانگین رشد سالانه‌‌ی آنان ۱۰ درصد را پشت سر گذاشته است. دلیل اینکه صنعت سرگرمی می‌‌تواند امروزه به سرعت پیش برود این است که یک سری سیستم‌‌های بازتولید جامع سبک‌‌زندگی، قمار و بازی ایجاد شده‌‌اند که به عنوان بنیادی برای صنعت سرگرمی محسوب می‌‌شوند. ابعادی که گفتیم همیشه به گاو شیرده صنعت سرگرمی شناخته شده‌‌اند و ادغام آنان با این شبکه پتانسیل صنعت سرگرمی را بیش از پیش آزادتر می‌‌کند.

با نوسازی و توسعه‌‌‌‌ی فناوری اینترنت در جهان و بیدار شدن مصرف‌‌کنندگان، صنایعی که در دسته‌‌ی سبک زندگی قرار دارند به سرعت رشد می‌‌کنند. مطالعه‌‌ی رسانه‌‌های مجازی جهانی در سال ۲۰۱۶ نشان می‌‌دهد که از بین حدود ۷.۴ میلیارد نفر ساکن کره زمین، شمار افراد فعال در رسانه‌‌های اجتماعی به حدود ۲.۳ میلیارد نفر رسیده است که توسط غول‌‌هایی همچون فیسبوک و … مدیریت می‌‌شود که البته این سلطه تا حدی شکسته شده است و جوانان علاقه دارند گزینه‌‌های دیگری را هم در نظر بگیرند واستفاده کنند. ارزش اپلیکیشن‌‌های موبایلی مربوط به سبک زندگی از جمله تیندر (Tinder) و اینستاگرام (Instagram) و … در جهان بیش از ۱۰ میلیارد دلار است و به شکل بی‌‌سابقه‌‌ای در حال تغییر زندگی انسان‌‌ها هستند. فرصت‌‌های بی‌‌شمار توسعه‌‌ی کسب و کار در این فرایند به وجود آمده است. Match Group، بزرگ‌‌ترین سایت دوست‌‌یابی در آمریکا در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۵ عمومی شد. از آن روز حدود نیم میلیارد دلار رشد کرد و ارزش بازاری آن به چیزی حدود ۳.۴ میلیارد دلار رسید. اپلیکیشن‌‌های اجتماعی مشهور دیگری مانند تیندر و OkCupid و … هم تحت تملک آن درآمده‌‌اند. بازار آسیا هم در حال رشد و توسعه‌‌ی سریع اپلیکیشن‌‌های سبک زندگی به ویژه در چین می‌‌باشد. هم‌‌اکنون نرم‌‌افزارهای اجتماعی مانند وی‌‌چت (Wechat) و کیوکیو (QQ) در میان ۵ نرم‌‌افزار برتر جهان قرار دارند. ظهور اپلیکیشن‌‌های اجتماعی متنوع یکی پس از دیگری هر روز بیشتر می‌‌شود. مثلا نرم‌‌افزار Momo در چین پنج سال است که شروع به کار کرده است و به ارز ۸ میلیارد دلاری رسیده است و تا کنون نرخ میانگین افزایش هر بخش در ۵۰ درصد باقی مانده است. شرکت‌‌های دیگری مانند YY (با ارزش ۴ میلیارد دلار) و Inke (با ارزش ۷ میلیارد دلار) جزو شرکت‌‌های موفق بوده‌‌اند. همه‌‌ی آنان به سرعت در حال رشد هستند. می‌‌توان گفت در چین “جنگی بین هزاران شرکت پخش” صورت گرفته است که میلیاردها دلار سرمایه را به آن وارد کرده است. نه تنها اپلیکیشن‌‌های سبک زندگی به بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزانه افراد تبدیل شده‌‌اند بلکه سودهای فراوانی از این برنامه‌‌ها به دست می‌‌آید.

صنعت قمار در اواخر دهه‌‌ی ۱۹۸۰ به سرعت در تمام جهان رشد کرد. ارزش جهانی آن تا سال ۲۰۰۲ بع چیزی حدود ۹۰۰ میلیارد دلار رید و آن را به چهارمین صنعت بزرگ جهان تبدیل کرد. طبق “گزارش سالانه‌‌ی صنعت قمار جهان”، درآمدهای صنعت قمار در جهان در سال ۲۰۱۴ از ۴۵۰۰ میلیارد دلار عبور کرده است. درآمد این بخش طبق پیش‌‌بینی‌‌ها در سال ۲۰۱۹ از ۵۲۵۰ میلیارد دلار هم عبور خواهد کرد. اکنون هم تمایل به توسعه‌‌ی صنعت قمار آنلاین بسیار زیاد است و ارزش این بازار هم به ۵ میلیارد دلار رسیده است. درآمد سالانه‌‌ی پیشروان مدرن قمار، یعنی ویلیام هیل و لدبروکز ده‌‌ها میلیارد بوده است. کراون و ماکائواسلات هم در آسیا رشد سریعی نشان داده‌‌اند. کشورهای خاص با قدرت قمار بالا و اشکال اقتصادی مستحکم، به سمت قمار آنلاین که در رشد زیادی در انتظار آن است کوچ کرده‌‌اند. طبق آمار رسمی منتشر شده توسط کمیسیون قمار بریتانیا (UKGC) در سال ۲۰۱۶، رشد درآمد قمار در بریتانیا منفی بوده است، در مقابل در صنعت قمار آنلاین شاهد ۴ درصد رشد بوده‌‌ایم. در نتیجه می‌‌توان گفت قمار آنلاین به بزرگ‌‌ترین بخش صنعت قمار بریتانیا تبدیل شده است.

نمودار حجم بازار قمار آنلاین در جهان

صنعت سنتی باز‌‌های ویدیویی در اواخر دهه ۱۹۷۰ پدیدار شد. از دهه‌‌ی ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰، با ظهور شرکت‌‌هایی مثل EA، نینتندو و سونی و ..، بازی‌‌های ویدیویی به بنیان در صنایع سرگرمی اروپا، آمریکا و ژاپن تبدیل شدند. این صنعت سنتی در قرن ۲۱ تحت تاثیر بازی‌‌های شبکه‌‌ای و انواع جدید بازی‌‌ها قرار گرفته است. بازی‌‌های آنلاین به عنوان گاوهای شیرده در چرخه‌‌ی اینترنت دیده می‌‌شود. در اواخر قرن ۲۰ سازندگان مشهور بازی‌‌های آنلان مانند صنایع سرگرمی بلیزارد و … در آمریکا متولد شدند و ارزش آنان اکنون ده‌‌ها میلیارد دلار است. بازی‌‌های موبایلی در چند سال اخیر به سرعت رشد کرده‌‌اند. مثلا بازی کلش آف کلنز که توسط کمپانی سوپرسل در فنلاند ساخته شد و بازی کندی کراش هم توسط کینگ دیجیتال که یک شرکت سوئدی است راه‌‌اندازی شد، بازیکنان زیادی را به خود جلب کردند که این خود به اندازه کافی نشان‌‌دهنده‌‌‌‌ی شکوفایی صنعت بازی آنلاین می‌‌باشد. بازی‌‌های آنلاین موبایل در حال حاضر برگ‌‌ترین سهم را در بازار دارند. حجم بازار بازی‌‌های ویدیویی در سال ۲۰۱۶ به حدود ۹۹.۶ میلیارد دلار رسید که بازی‌‌های موبایل در آن با ۴۲ درصد از این مقدار ینی ۴۶.۱ میلیارد دلار سهم داشت. با توسعه‌‌ی بازی‌‌های موبایل در جهان، بازاهای آسیایی رشد بی‌‌سابقه‌‌ای را در زمینه‌‌ی بازی شاهد هستند. درآمد صنعت بازی در آسیا ۴۷ درصد کل سهم جهان در سال ۲۰۱۷ را به دست آورده است که در میان آنان چین با ۲۶ درصد سهم در صدر جدول جهانی قرار دارد.

market chart

رشد درآمد بازی‌‌های موبایل در بازار چین به سرعت در حال افزایش است. همانطور که پیش‌‌بینی شد، حجم بازار صنعت بازی موبایل در چین در سال ۲۰۱۷ به ۱۰ میلیارد دلار رسید، که در مقایسه با سال ۲۰۱۵، ۴۱ درصد رشد را نشان می‌‌دهد. بازار بازی‌‌های موبایل در چین شکوفا شده است و باید سهمی در این بازار غول‌‌آسا داشت.

ادغام صنعت سرگرمی و اینترنت در عرصه‌‌ی جهانی، یعنی حرکت به سوی دور جدیدی از شکوفایی. در زمان شکوفایی توسعه‌‌ی صنعت سرگرمی در اروپا، باید توجه خاصی به کشورهای آسیایی هم داشت که بازار غول‌‌آسایی دارند و کلید توسعه‌‌ی صنعت سرگرمی هستند. با این حال با هدف به دست گرفتن بازارها و کاربران اصلی صنعت سرگرمی، باید سیستم سنتی را از طریق اینترنت بهبود بخشید. برای تحریک این قدرت درون‌‌زا، باید برای نوسازی صنعت سرگرمی اطلاعات را با هم ادغام کرد.

۲. ضرورت وجود ترون

۱. اشتراک‌‌گذاری اطلاعات و اعتبار در بین سیستم‌‌های سرگرمی. برای یک سیستم سرگرمی مبتنی بر اینترنت، اطلاعات و اعتبارات کاربر بخش‌‌های مرکزی آن هستند. به دلیل تشخیص ناقص و چرخه‌‌های اپلیکیشن‌‌ها و سیستم‌‌های کنونی سرگرمی، یک توسعه‌‌دهنده نمی‌‌تواند به تنهایی سیستم اعتباری یک کاربر در یک سیستم سرگرمی خاص را حفظ کند. در نهایت سیستم‌‌های سرگرمی مانند یک جزیره‌‌‌‌ی دوردست و منزوی اطلاعاتی وجود خواهند داشت. شبکه‌‌ی ترون ابزار سودمندی را برای اطلاعات کاربر و اطلاعات در جریان بین سیستم‌‌های مختلف در کل بازار فراهم می‌‌آورد تا موانع اطلاعاتی بین اپلیکیشن‌‌های مختلف شکسته شود. کاربران به این طریق می‌‌توانند هزینه‌‌های ورودی اطلاعات که توسط اپلیکیشن‌‌ها درخواست می‌‌شوند را تا حد زیادی کاهش دهند و توسعه‌‌دهندگان هم تعاملات در زمینه‌‌ی شناسایی کاربر را برای کاهش هزینه‌‌های تکرار تایید هویت و پیش‌‌گیری از افشا یا سرقت اطلاعات هویتی کاربر توسط نهاد واسطه‌‌ای بشناسد.

۲. گردش توکن بین سیستم‌‌های سرگرمی. حاشیه سود صنایع سنتی سرگرمی آنلاین بالا است و حجم تراکنش‌‌های برداشت و سرمایه‌‌گذاری هم بالا می‌‌باشد. اما فارغ از این، موانع توکن موجود در سیستم‌‌های سرگرمی می‌‌توانند باعث به وجود آمدن هزینه‌‌های اضافه برای کابرانی شوند که از اپلیکیشن‌‌های یک سیستم خاص استفاده می‌‌کنند. به عبارت دیگر، تغییر مدام سیستم و اپلیکیشن برای کاربران کار دشواری است. توکن‌‌های بدون مانع مبتنی بر شبکه‌‌ی ترون، جای خالی کانال‌‌هایی را که می‌‌توانند به سیستم‌‌های مختلف پرداخت در شبکه‌‌ی سرگرمی وصل شوند پر کند و جریان اطلاعات موثق را به راه بیاندازد. بنابرین رابطه‌‌‌‌ی اعتماد بین افراد در پیوندهای اجتماعی و بازی‌‌ها و …، به اعتماد بین انسان و تکنولوژی تبدیل می‌‌شود.

۳. ادغام عمیق سیستم‌‌های سرگرمی. شبکه‌‌ی ترون یک سری مکانیزم اجماع برای حل مشکلات گزارش‌‌شده‌‌ی شناسایی هویت و اعتبار فردی مربوط به تراکنش‌‌های شبکه را با هزینه‌‌ی بسیار کم ایجاد می‌‌کند. ترون علاوه بر این از تراکنش‌‌های نقطه به نقطه برای اجتناب از ساختارهای پرداخت متمرکز بهره می‌‌برد. شبکه‌‌ی ترون در همین حال نقش معتمد را بین کاربران و توسعه‌‌دهندگان مختلف بازی می‌‌کند تا صحت و هماهنگی اعتبارات تضمین شود. طبق دو جنبه‌‌ی دیگری که در بالا گفته شد، کارایی سیستم اقتصاد سرگرمی جهانی می‌‌تواند تا سطح قابل توجهی بالا برود.

علاوه بر این، مدل عملیاتی غیرمتمرکز خود اقتصاد هم یک ویژگی معمولی سیستم اقتصاد بازار می‌‌باشد. کاهش هزینه‌‌ی تراکنش‌‌ها منجر به افزایش تقاضای مصرف‌‌کننده می‌‌شود که باعث شکوفایی نظام اقتصاد سرگرمی در جهان خواهد شد.

فصل پنجم: ماژول تجاری ترون

۱. سبک زندگی

اعتبار و سطح کاربر، هسته‌‌های روابط اجتماعی با غریبه‌‌ها و سرگرمی می‌‌باشند. هزینه‌‌های نظارت اجتماعی روابط اجتماعی با اشتراک‌‌گذاری اطلاعات غیرمتمرکز TRX تا سطح زیادی کاهش می‌‌یابد. توسعه‌‌دهندگان و کاربران با پیوستن به پروتکل ترون می‌‌توانند توکن‌‌های TRX ارائه شده توسط بنیاد ترون را به عنوان هدیه دریافت کنند.

در پایین نمونه‌‌هایی از اپلیکیشن‌‌های ترکیب شده در نظام سرگرمی و اپلیکیشن‌‌های دیگر را آورده‌‌ایم.

طرح تیندر

هر کاربری که تازه ثبت نام کرده باشد اجازه‌‌ی به دست آوردن TRX را دارد. کاربران برای دریافت توکن یکدیگر را یک به یک تحسین می‌‌کنند. هر بار که کاربری توسط دیگران تحسین می‌‌شود، توسط سیستم TRX دریافت می‌‌کند. کاربری که TRX بیشتری در اختیار داشته باشد اعتبار و سطح بالاتری دارد. بنابراین چنین کاربری می‌‌توند توسط دیگر کاربران در لیست مورد علاقه‌‌های قرار بگیرد. سیستم علاوه بر این کاربران به به سمت نمرات بالاتر می‌‌کشاند. محدوده‌‌ی رشد توکن‌‌ هم به صورت روزانه تعریف شده است.

کاربرد هدایای مشترک ارائه شده توسط انجام تحسین را به لطف تنظیمات موجود، با TRX بین کاربران شناخت. رفتار کسی که TRX را به عنوان هدیه تعریف می‌‌کند، باعث می‌‌شود کاربر مقابل توسط انتخاب افراد مناسب و واجد شرایط کسب سود کند.

طرح پخش زنده‌‌ی آنلاین

کاربرانی که تازه ثبت نام می‌‌کنند TRX دریافت خواهند کرد. آنان باید هدیه بگیرند و توکن دریافت کنند. هر بار که مقدار مشخصی ارز دریافت می‌‌کنند TRX به حساب‌‌شان واریز خواهد شد. کاربران می‌‌توانند وقتی ارز اهدا می‌‌کنند TRX دریافت کنند. کاربرانی که مقدار TRX بالاتری داشته باشند، ظرفیت کاری بالاتری دارند و در بین کاربران محبوبیت بیشتری دارند. کاربرانی که TRX بالایی دارند قدرت مصرف زیادی هم دارند و باید مقدار بیشتری به کسانی که در سطح پایین‌‌تر قرار دارند بپردازند. TRX می‌‌تواند به عنوان هدیه در بین کاربران بدون هیچ محدودیتی داده شود.

تراکنش بین کاربران

کاربران در طرح تراکنش کاربران می‌‌توانند خدمات تعاملی را از طریق شبکه‌‌ی اجتماعی به دست آورند و در صورتی که تراکنش موفق باشد و هردو طرف تراکنش راضی باشند TRX دریافت کند. کاربر علاوه بر این می‌‌تواند وقتی حجم تراکنش به مقدار مشخصی رسید TRX بگیرد. هیچ محدودیتی درمورد مقدار TRX قابل کسب در روز وجود ندارد.

نمونه‌‌ سناریوهای اپلیکیشن

یک کاربر زن به نام آلیس در یک اپلیکیشن اجتماعی در ترون ثبت نام می‌‌کند و توسط ۵۶۰ مرد مورد تحسین قرار می‌‌گیرد؛ چنین رفتاری در شبکه‌‌ی ترون باعث می‌‌شود ۵۶ توکن TRX به عنوان پاداش به آلیس داده شود.

باب هم که کاربر دیگری است متوجه می‌‌شود که آلیس ۵۶ توکن دارد، پس برای او درخواست ارتباط می‌‌فرستد.

کاربر دیگری به نام کاندیس با باب توافق می‌‌کند که خدمات چت را به وی بدهد. با این حال کاندیس پس از دریافت ۲۰۰ دلار توافق را می‌‌شکند. باب در نهایت یک قرارداد هوشمند شکست TRX علیه کاندیس ایجاد می‌‌کند. یعنی باب باید ۱۰ TRX برای نابود کردن ۱۰۰ TRX کاندیس خرج کند و تا جایی پیش برود که پولی در حساب طرف مقابل باقی نماند.

داگلاس کاربر دیگری است که ۲۵۰۰ دلار را در نرم‌‌افزار پخش زنده به عنوان پاداش دریافت کرده است و ۲۵۰ TRX توسط سیستم می‌‌گیرد و درجه او هم همزمان بالا می‌‌رود. بنابرین به او دسترسی‌‌هایی مانند برجسته‌‌سازی و شروع پخش داده می‌‌شود.

ایوان کاربر دیگری است که در نرم‌‌افزار اجتماعی در ترون ثبت نام کرده است و همزمان برای بالاتر رفتن سطح خود و دسترسی به اختیارات بیشتر ۱۰۰ TRX به سیستم تزریق می‌‌کند. سیستم هم کاربران با کیفیت را به سمت ایوان می‌‌کشاند.

۲. ساخت بازی‌های آنلاین

ترون امکان ساخت پلتفرم‌‌های غیرمتمرکز بازی آنلاین را که مجهز به سیستم top up باشند و برای همه‌‌ی ارزهای مجازی قابل استفاده باشند فراهم می‌‌کند. توسعه‌‌دهندگان می‌‌توانند بر اساس ترون پلتفرم‌‌های رایگان بازی آنلاین بسازند تا فرصت‌‌های بیشتری برای سرمایه‌‌گذاران معمولی جهت مشارکت در پلتفرم سرمایه‌‌گذاری به وجود بیاید.

یک پلتفرم بازی مسئول صدور TRX و ثبت رفتار خواهد بود. قانون اصلی صدور توکن به شرح زیر است.

هر موردی که ارزهای مجازی با بزرگی مشخصی خرج شوند، TRX قابل صدور خواهد شد؛ یا در هنگامی که ارزهای مجازی با مقداری مشخص به دست بیایند، TRX بدون هیچ محدودیتی قابل دستیابی خواهد بود.

توسعه‌‌دهندگان بازی می‌‌توانند سیستم‌‌های قمار مبتنی بر TRX را برای اجرای قمار آنلاین با TRX توسعه دهند.

ورود TRX مجاز است و کاربران می‌‌توانند TRX به دست آمده توسط خودشان را به فروش برسانند که منجر به نابودی حساب آدرس می‌‌شود. یا اینکه کاربر در عوض از TRX خود برای اجرای بازی به صورت مستقیم استفاده کند چون شبکه‌‌ی ترون انواع ارزها از جمله بیت‌‌کوین، اتریوم و EOS را می‌‌پذیر و از TRX به عنوان ارز بی‌‌طرف جهت انجام پرداخت بهره می‌‌برد.

نمونه‌‌ سناریوهای اپلیکیشن

کاربری به نام آلیس در یک اپلیکیشن بازی در پروتکل ثبت نام می‌‌کند و در بازی با دیگر کاربران ۱۰۰۰ دلار برنده می‌‌شود و در مقابل به وی ۱۰ TRX داده خواهد شد.

کاربر دیگری به نام باب در اپلیکیشن بازی در پروتکل ترون، اتریوم سرمایه‌‌گذاری می‌‌کند، بنابرین معادل ۱۰ اتریوم به وی TRX داده مس‌‌شود.

کاربر دیگر به نام کاندیس در بازی مقدار ۱۰۰۰ دلار می‌‌بازد و به او هم TRX پرداخت می‌‌شود.

۳. بازی

ترون ساخت پلتفرم‌‌های بازی آنلاین غیرمتمرکز را ممکن می‌‌سازد و توسعه‌‌دهندگان در ان می‌‌توانند آزادانه پلتفرم‌‌های بازی مبتنی بر ترون را بسازند و فرصت‌‌های جدیدی برای سرمایه‌‌گذاران معمولی برای سرمایه‌‌گذاری در بازی به وجود بیاورند و پلتفرم نیز تامین مالی شود.

قوانین صدور در بازی به شرح زیر است.

وقتی کاربری مقدار مشخصی را در پلفترم خرج می‌‌کند، TRX به دست می‌‌آورد.

ورود TRX پذیرفته می‌‌شود و کاربران می‌‌توانند TRXبه دست آمده را بفروشند که باعث از بین رفتن حساب آدرس خواهد شد. یا اینکه کاربران می‌‌توانند برای به دست آوردن سود بازی TRX واریز کنند. توکن‌‌ها و بازار مشخص TRX نیز برای اپلیکیشن‌‌های بازی جهت اتصال ارزهای به یکدیگر در یک سیستم بین بازارهای بازی مختلف قابلیت صدور دارند.

نمونه‌‌ سناریوهای اپلیکیشن

کاربری به نام آلیس که در یک بازی در پروتکل ترون ثبت نام‌‌کرده است مقدار مشخصی ارز معادل ۱۰۰۰ دلار خرج می‌‌کند و به وی ۱۰ TRX داده خواهد شد.

کاربر دیگری به نام باب در وسط بازی خارج می‌‌شود و باید جریمه شود و در نتیجه TRX از دست خواهد داد.

کاربر دیگری به نا کاندیس به طور موفق به سطح دیگری می‌‌رسد و در اپلیکیشن بازی جدید پاداش می‌‌گیرد چون TRX به دست آمده از بازی را دوباره به سیستم وارد کرده است.

۴. اشتراک‌‌گذاری فایل سرگرمی

توسعه‌‌دهندگان بر اساس قوانین شبکه ترون می‌‌توانند اپلیکیشن‌‌های همگام‌‌سازی فابل چندبستره‌‌ی آسان را توسعه دهند. قوت این اپلیکیشن‌‌ها در سرعت بالای انتقال آنان است. به عبارت دیگر، تکنولوژی هوشمند همتا به همتا برای تقسیم‌‌ کردن فایل‌‌ها به طوری که همگام‌‌سازی سریع‌‌تر انجام شود اتخاذ شده است. در همین زمان، رمزنگاری AES هم برای تضمین حفظ حریم خصوصی و امنیت این فایل‌‌ها به کار گرفته خواهد شد. فایل‌‌ها به لطف تولید کلیدهای عمومی و فنون خوانش کلید، انتقال داده شده و خوانده می‌‌شوند. به این طریق پس از اینکه کاربر فایل‌‌ها را دریافت و دانلود کرد به وی TRX داده می‌‌شود. خود خوانش کلید هم می‌‌تواند به ارزهای مجازی متصل شود. در صورتی که طرف مقابل TRX یا ارز دیگری را به مقدار مشخص پرداخت کند، محتوای فایل رمزنگاری شده به دست خواهد آمد؛ یعنی ترون امکان انتقال داده پولی را فراهم می‌‌کند.

۵. اپلیکیشن موبایل TRX

ترون ابزارهای رسمی خود را برای دستگاه‌‌‌‌های موبایلی از جمله IOS و اندورید ارائه خواهد کرد.

TWO

TWO یک اپلیکیشن شبکه‌‌‌‌ی اجتماعی مبتنی بر پروتکل ترون است. کاربران در این اپلیکیشن با کشیدن انگشت خود بر وری صفحه به سمت چپ و راست، می‌‌توانند کاربران جنس مخالف را ببینند. اگر هر دو طرف به طور همزمان از یکدیگر خوششان بیاید، برای چت تصویری به هم متصل خواهند شد. آنان می‌‌توانند به عنوان کاربر در TWO ثبت نام کنند و به طور مستقیم TRX دریافت کرده و به شبکه‌‌ی TRX هم برای به دست آوردن TRX بیشتر دسترسی پیدا کنند؛ اما امکان تنبیه آنان توسط کاهش موجودی TRX آنان به دلیل رفتارهای مخرب اجتماعی نیز وجود دارد.

TWO aplication TWO application TWO application TWO application

Peiwo APP

Peiwo APP بزرگترین اپلیکیشن پخش زنده‌‌ی صوتی برای موبایل است و بیش از ۱۰ میلیون کاربر ثبت نام شده دارد. تعداد کاربران فعال آن به صورت ماهانه از یک ملیون می‌‌گذرد و طول تماس‌‌ها در آن به بیش از ۲ میلیارد دقیقه می‌‌رسد. Peiwo در سال ۲۰۱۸ با شبکه‌‌ی ترون سازگار می‌‌شود. این یعنی پروتکل ترون بیت‌‌کوین و اتریوم را در سیستم خواهند گنجاند تا به اولین پروتکل بلاک‌‌چین قرارداد هوشمندی تبدیل شود که کیف پول و مقدار کاربر آن از ۱۰ میلیون می‌‌گذرد.

Peiwo APP Peiwo APP Peiwo APP Peiwo APP

فصل ششم. ساختار ترون

۱. اپراتور

تیم ترون که دنبال کننده‌‌ی تیم بررزلی می‌‌باشد، سخت معتقد است که اینترت از روز تولد آن متعلق به همه‌‌ی بشریت است و نباید ابزاری برای سودآوری بخش کوچکی از افراد باشد. بنابرین بنیاد ترون با هدف فعالیت عمومی، منصفانه، شفاف و فارغ از سودآوری صرف در سنگاپور تاسیس شد و از پشتیبانی تیم توسعه‌‌ی ترون برخوردار است.

تاسیس بنیاد ترون توسط دستگاه قانون‌‌گذاری مالی (ACRA) سنگاپور تایید شد و تحت نظارت قوانین سنگاپور فعالیت می‌‌کند. این بنیاد به صورت مستقل مدیریت می‌‌شود و توسط یک هیئت مدیره‌‌ی امین و مستقل از دولت فعالیت خود را پیش می‌‌برد.

این بنیاد هیچ تمایلی به شرکت در سرمایه‌‌گذاری‌‌ها عام یا فعالیت‌‌های خصوصی ندارد. سود به دست آمده توسط بنیاد مازاد است و به عنوان ذخیره برای فعالیت‌‌های پیش رو نگه داشته می‌‌شود.

۲. ساختار مدیریت و رای‌‌گیری

بنیاد ترون برای حصول اطمینان از استفاده‌‌ی منطقی از سرمایه‌‌ و منابع جهت حفظ شفافیت و عدالت؛ برای پیشرفت مداوم و رشد سریع پروتکل ترون؛ برای توسعه سناریوی اپلیکیشن پروتکل ترون و برای جذب موسسات، شرکت‌‌ها و سازمان‌‌ها برای ورود به سیستم متن‌‌باز ترون، از ساختاری سه‌‌لایه بهره می‌‌برد.

 • Decision
 • Committee
 • R
 • &D
 • Product Design
 • & Production
 • Ecosystem
 • Operation
 • Marketing
 • Financial
 • Audit
 • CEO

کمیته تصمیم‌‌گیری

کمیته تصمیم‌‌گیری، بدنه‌‌ی اصلی و ارشد تصمیم‌‌گیری در بنیاد ترون است و اتخاذ تصمیم‌‌ نهایی با اوست. درجه اعضای کمیته یکسان است و عضوی بر دیگری برتری ندارد. کمیته مسئول بررسی و تایید امور اصلی بنیاد مانند برنامه‌‌ریزی راهبردی، برنامه و بودجه‌‌ی سالانه و رای‌‌گیری درمورد مسائل عمده‌‌ی پروتکل ترون از جانب بنیاد می‌‌باشد.

مدیر عامل

مدیر عامل توسط کمیته تصمیم‌‌گیری انتخاب می‌‌شود و مسئول کمیسیون خواهد بود. مدیر عامل تصمیم‌‌گیری‌‌ها و قوانین کمیته تصمیم‌‌گیری را به طور جامع سازمان‌‌دهی و اجرا می‌‌کند و مسئول فعالیت روزانه‌‌ی ترون، رسیدن به اهداف معین شده توسط کمیته و ارائه گزارش اجرا به صورت منظم به کمیته خواهد بود. مدیر عامل علاوه بر این حق دارد بخش‌‌‌‌های کابردی را در صورت لزوم تاسیس کند و مدیران را سازمان‌‌دهی و استخدام کند. مدیر عامل مسئول تجاری پنج بخش از جمله تحقیق و توسعه، طراحی و تولید محصول، فعالیت سیستم، حسابرسی بازاریابی و مالی، ایجاد سازمان‌‌دهی مبتنی بر مدیریت و سیستم مدیریت می‌‌باشد.

بخش تحقیق و توسعه

بخش تحقیق و توسعه (R&D) مسئول توسعه‌‌ و حسابرسی فناوری زیرساخت می‌‌باشد و بخش بنیادین بنیاد ترون به حساب می‌‌آید. بخش تحقیق و توسعه برای حصول اطمینان از اینکه اعضای تیم تبادل اطلاعات را انجام می‌‌دهند و طبق قوانین عمل می‌‌کنند، باید اطلاعات را با دیگر بخش‌‌ها به اشتراک بگذارد و جزییات پروژه را به صورت منظم تنظیم و مخابره و مسیر آینده‌‌ی تحقیقات را تعیین کند.

بخش طراحی و تولید محصول

بخش طراحی و تولید محصول مسئول غنی و تکمیل کردن چارچوب‌‌های محصول که توسط بخش فنی ارائه شده است می‌‌باشد و راهبردهای توسعه پایدار از جمله انجام تحقیقات در بازار و برنامه‌‌ریزی کاربردهای محصول و طراحی رابط کاربری و گرافیک ترون و … را انجام خواهد داد. پرسنل این بخش باید روندها، نقاط حساس و بازخورد خانواده‌‌ی ترون را دنبال کند و با دارندگان توکن به صورت منظم ارتباط داشته باشد و فعالیت‌‌هایی مانند سمینارهای فنی را برگزار کند.

بخش فعالیت سیستم

بخش فعالیت سیستم بر اساس آنچه که بخش فنی و محصول ارائه می‌‌کنند، مسئول امور داخلی و جانبی می‌‌باشد. این بخش عمق کار را توسعه می‌‌دهد، شرکایی را جذب می‌‌کند و ترون به با کاربران و شرکا پیوند می‌‌دهد؛ بنابرین یک سیستم جهانی باز و توزیع‌‌شده را برای ترون به وجود می‌‌آورد. این دپارتمان سیستم را در درون جامعه‌‌ی کاربران به وجود می‌‌آورد که از تعامل، جریان اطلاعات و ذخیره‌‌سازی اطلاعات برخوردار است.

بخش بازاریابی

بخش بازاریابی مسئول بازاریابی محصولات و خدمات اصلی ترون می‌‌باشد. وظایف آن شامل تماس و همکاری با رسانه‌‌ها، تبلیغات، برقراری ارتباط و تعامل با کاربران و … می‌‌باشد که البته محدود به این تعداد هم نیست. این بخش به طور تنگاتنگ با بخش فعالیت سیستم همکاری می‌‌کند تا برنامه‌‌ای عمومی را بر اساس تقاضای شرکا و کاربران نهایی به وجود بیاورد.

بخش مالی

بخش مالی مسئولیت امور مالی شرکت از جمله مدیریت مالی، حساب‌‌داری و کنترل قیمت را دارد. به این دلیل که دارایی‌‌های دیجیتال دارای مقدار مشخصی ریسک هستند، این بخش مسئول مدیریت ریسک و کنترل را دارد و با دیگر بخش‌‌ها در تحلیل و ارزیابی خطرات عملیاتی و مالی پروژه همکاری دارد. به دلیل خاص بودن دارایی‌‌های دیجتال و توکن‌‌ها، موسسات موجود نمی‌‌توانند به شکل موثری بر کار آنان نظارت کنند؛ بنابرین کمیته تصمیم حسابرسان حرفه‌‌ای را برای تضمین استفاده‌‌ی شفاف و باز از TRX وارد کار می‌‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال دیدگاه مجاز نیست.