وایت پیپر بیت کوین (PDF) به زبان فاسی

تقریباً ۱۱ سال از پیدایش بیت کوین، نخستین ارز رمزنگاری شده دنیا می‎گذرد. بیت کوین در مسیر ۱۱ ساله خود بسیاری از افراد از جمله شیفتگان فناوری، فعالان عرصه پرداخت و امور مالی، تریدرها و نیز مردم عادی را تحت تأثیر خود قرار داده است. در این مقاله قصد داریم الفبای اولیه این فناوری و میراث ابدی ساتوشی ناکاموتو، یعنی وایت پیپر بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم.

1 5,218

قبل از هرچیز اجازه دهید منظور از وایت پیپر (Whitepaper) یا سپیدنامه را شفاف‌تر بیان کنیم. وایت پیپر در معنای عام خود، به طرح اولیه یک پروژه یا کسب و کار همگانی اطلاق می‌گردد. به بیان دقیق‌تر، وایت پیپر مقاله‌ایست که با بهره‌گیری از منطق، محاسبات، آمارها و حقایق، راه حلی خاص را برای مسئله‌ای خاص ارائه می‌کند. برای فهم بهتر آن، می‌توانید یک پروپوزال یا طرح توجیهی کسب و کار را مد نظر قرار دهید؛ وایت پیپر نیز در حقیقت چیزی شبیه به همان پروپوزال است؛ با این تفاوت که بجای یک شرکت خاص یا مجموعه‌ای از سرمایه گذاران خاص، همه مردم را به عنوان مخاطبان بالقوه خود هدف می‌گیرد. وایت پیپر بیت کوین نیز با چنین هدفی متولد شد؛ با هدف مشارکت همه مردم در یک شبکه مالی غیرمتمرکز، امن و توزیع شده به نام بیت کوین.

درست در بحبوحه بحران مالی جهانی، زمانی که مردم دنیا از سیستم‌های مالی سنتی و سیاست های مالی و بانکی به ستوه آمده بودند، وایت پیپر بیت کوین در تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» در اینترنت منتشر شد.

ساتوشی ناکاموتو، خالق گمنام و اسرارآمیز بیت کوین و نویسنده این وایت پیپر، در ابتدا آن را از طریق ایمیل برای برخی از افراد فعال در حوزه رمزنگاری همچون هال فینی، گوین اندرسن و آدام بک ارسال کرد. اندکی بعد ساتوشی کد متن باز بیت کوین را منتشر کرد و در انجمنی اینترنتی به نام بیت کوین تاک (bitcointalk.org) با حضور جمعی از برنامه نویسان و تکنولوژیست‌ها به بحث و توضیح پیرامون آن پرداخت.

وی تا سال ۲۰۱۱ همچنان بدون افشای هویت خود، در این انجمن فعالیت داشته و پاسخگوی سوالات و مباحث مطرح شده پیرامون کد و وایت پیپر بود؛ تا اینکه در آوریل ۲۰۱۱ در ایمیلی به گوین اندرسن پایان فعالیت‌های اینترنتی خود را اعلام کرد.

حال تنها میراث ساتوشی ناکاموتو، وایت پیپر، کد بیت‌کوین و پست ها و کامنت های او در انجمن bitcointalk است. در این مقاله سعی کرده‌ایم با ترجمه این وایت پیپر به زبان فارسی، گامی هرچند کوچک در راستای تحقق اهداف بزرگ جامعه رمز ارز و علاقمندان به فناوری‌های آزادی‌خواهانه برداریم.

لازم به توضیح است که در فایل PDF زیر، متن اصلی وایت پیپر بیت کوین (بدون هیچ گونه دخل و تصرف و توضیح اضافی) به زبان فارسی ترجمه شده و از آنجا که این وایت پیپر کاملاً با استفاده از اصطلاحات تخصصی شبکه، نرم افزار و رمزنگاری نوشته شده است، به خوانندگان عزیزی که به تازگی درحال یادگیری مفاهیم بیت کوین هستند، پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر مطالعه این وایت پیپر، مقالات آموزشی سایت فینمگ نظیر «بیت کوین چیست؟» و «بلاک چین چیست؟» را نیز مطالعه فرمایند.

برای دانلود ترجمه وایت پیپر، روی لینک زیر کلیک کنید:

وایت پیپر بیت کوین به زبان فارسی

منبع: bitcoin.org

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] وایت پیپر بیت کوین (PDF) به زبان فاسی […]