وایت پیپر بیت‌کوین تنها حرف نیست، قانون اساسی است

اکنون حدود ۱۱ سال از ارائه whitepapaer بیت‌کوین می‌گذرد. ساتوشی ناکاموتو خالق این وایت پیپر است، و علاوه بر معرفی شبکه بیت‌کوین آرمان‌های این شبکه را نیز در آن گفته است. این مقاله به تحلیل این موضوع می‌پردازد و بیان می‌دارد که چرا نباید متن این وایت پیپر را نادیده گرفت و ضرورت عمل به آن چیست.

0 141

وایت پیپر بیت‌کوین نحوه کار پول را تغییر داد، اما چیزی که کمتر در مورد آن صحبت می‌شود و حتی اهمیت بیشتری نیز دارد، این است که ما چگونه ایده‌ها را به اشتراک گذاشته و برای آن‌ها ارزش قائل می‌شویم.

اگر به ده سال گذشته از زمان انتشار وایت پیپر بیت‌کوین بنگریم، واضح است که کلمات ساتوشی تنها حرف نیستند. مانند یک وایت پیپر مشهور دیگر به نام مقاله «ماشین‌آلات محاسباتی و هوش»‌ الن تورینگ Alan Turing، Whitepaper بیت‌کوین هم واضح و علمی بود، و با اعتماد به نفس در مورد یک ایده خاص و جدید صحبت می‌کند.

این چیزی است که آن را متمایز می‌کند. ما عموما بیت‌کوین را به عنوان شبکه، نودها، ماینرها و HODLerها می‌بینیم، اما در حقیقت این یک ایده است که برای اولین بار در این وایت‌پیپر ابراز شده است. (بسیاری از به اصطلاح Whitepaper های امروز تنها بازاریابی یا اسناد حقوقی هستند.)

هرچیزی که پس از وایت ‌پیپر به دنبال آن آمد، مانند کد، ادامه‌ای از آن ایده بود. بنابراین یک وایت‌پیپر ایده‌ال، توضیحی واقع‌گرایانه از آن ایده است. تعریف معنی ایده می‌تواند تغییر کند، اما اگر یک ایده خوب باشد، مردم آن را مبنای ساخته‌های خود قرار می‌دهند.

ایده اصلی بیت کوین ساده بود، اما می‌توانست به راحتی اشتباه فهمیده شود. بیت کوین ابتکار جدیدی بود که می‌توانست کارهایی انجام دهد که پیش از آن ممکن نبودند. دنیا دیگر آن دنیای پیش از عرضه وایت پیپر بیت کوین و ایده آن نیست. این وجه تمایز آن با ایده‌هایی است که بر ابتکارات موجود بنا شده‌اند.

ممکن است فردی بگوید که به نظر آن‌ها یک ایده جالب نیست یا این که کاربرد چندانی ندارد. انتقادات قابل تاملی در مورد این فناوری مطرح شده است، اما اساس آن‌ها اذعان به وجود این ایده و جدید بودن آن است.

حداقل در حال حاضر بیت‌کوین کار می‌کند. و همچنین به نحوی کار می‌کند که در تاریخ سابقه ندارد، این نکته‌ای با اهمیت است. کسانی که بدون درکی درست آن را «تنها یک دیتابیس» می‌نامند و از آن انتقاد می‌کنند،‌ متوجه یکی از نکات کلیدی آن نشده‌اند.

بیت‌کوین واقعا ایده جدیدی است و می‌تواند کارها را به شکلی جدید انجام دهد.

چیزی به نام حاکمیت

هنگامی که مبنایی داشته باشیم که براساس آن در مورد ماهیت ایده توافق کنیم، می‌توانیم کار بر روی آن ایده را شروع کنیم.

در آن روزهای اولیه، تمرکز زیادی بر اقتصاد روزمره وجود نداشت. در ابتدای کار، جمع شدن به دور یک بینش آسان است. با گذشت زمان و تغییر تفاسیر آن ایده، نظرات مختلفی در مورد راه‌های پیش رو به وجود خواهد آمد.

وایت‌پیپرهایی مانند وایت‌پیپر بیت‌کوین، هم کمک می‌کنند تا افراد حول یک ایده مشترک جمع شوند و هم دستورالعملی برای کسانی هستند که در آینده بر روی آن ایده کار خواهند کرد.

هنگامی که کسانی که به ایده بیت کوین علاقه دارند، نظرات متفاوتی راجع به مسیر حرکت پروژه داشته باشند، باید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنند:

متن اولیه را طوری تفسیر کنند که با باور آن‌ها در مورد مقصود و هدف آن هماهنگ است.

متن را تعدیل کنند و آن را ثابت و متقن نگاه دارند (مانند یک قانون اساسی).

متن را تعدیل و آن‌ را تغییر دهند.

آن را رد کنند و چیزی کاملا متفاوت ارائه دهند.

ایده‌ها در ابتدا همیشه متمرکز هستند

در روز اول، کسی در مورد معنی آن ایده بحثی ندارد. خالقان آن ایده می‌توانند کاملا واضح سخن بگویند تا کسی نتواند سخنان آن‌ها را برایشان تعبیر و تفسیر کند. هسته قدرت متمرکز اولیه برای تشریح و شروع یک پروژه حیاتی است.

اما با رشد و تعدیل شدن بیت کوین، ما شاهد این هستیم که اختلافات به شکل خاصی پیش می‌روند.

ساخت یک جنگل

بیت کوین مانند کاشت یک جنگل است: ایده‌ای که با کاشت یک بذر توسط یک نفر شروع شد. در مورد وایت پیپر بیت‌کوین، کسی که بذر آن را کاشت ساتوشی ناکاموتو بود.

پس از او افراد دیگری به آن بذر آب دادند ( توسعه‌دهندگان اولیه ). پس از آن افراد بیشتری کمک کردند، و سایر توسعه‌دهندگان، شرکت‌ها و افرادی دیگر از آن پشتیبانی کردند. افرادی از این درخت کوچک قلمه گرفتند و نسخه‌های خود را کاشتند.

برخی از نسخه‌ها کاملا مشابه هستند و برخی از همان بذر استفاده می‌کنند. برخی جهش یافته هستند، برخی دیگر علف نامیده می‌شوند. برخی می‌میرند.

در نهایت تعداد زیادی از افراد بذرهای بیشتری می‌کارند، به آن آب می‌دهند، به شاخه‌هایش رسیدگی می‌کنند و همه در کنار هم جنگلی می‌سازند. اما در مراحل پیشرفته‌تر کار سخت‌تر می‌شود. با بزرگ‌تر و پیچیده‌تر شدن سیستم‌ها، سهام‌داران و به تبع اختلاف‌ها بیش‌تر می‌شود.

تغییرات و انشعابات و جدایی‌ها اجتناب‌ناپذیر خواهند بود. شما می‌توانید در هر قسمتی از این جنگل که بخواهید حضور داشته باشید.

اما زمانی که افراد با هم اختلاف داشته باشند، بیت‌کوین (ایده) ساز و کاری منحصر به فرد در این رابطه دارد (در مورد پروژه‌هایی که از شکل و جوهره بیت‌کوین نسخه‌برداری کرده‌اند نیز به همین گونه است). بیت‌کوین شبکه‌ای عظیم با شرکت‌کنندگان و اهداف متنوع است. بسیاری از این شرکت‌کنندگان ممکن است همه جوانب تکامل بیت‌کوین را نپسندند.

اما، همه ما به عنوان شرکت‌کنندگان در این سیستم انگیزه‌ای مشترک داریم که این شبکه به درستی کار کند. اگر به اثر شبکه‌ای و امنیت رسیدیم، به استفاده از آن ادامه خواهیم داد.

رای‌گیری نرم‌افزاری

بخشی کلیدی از این ابتکار این است که بیت‌کوین طوری طراحی شده است تا از حاکمیت دار و دسته‌ها جلوگیری کند.

در گذشته برای مقابله و کنترل یا پایان‌دادن به دار و دسته‌ها، تلاش‌هایی در سیاست جهانی وجود داشته است. در دنیای کریپتو،‌ دار و دسته‌ها می‌توانند مسیر خود را بروند. افرادی که در مورد یک مجموعه مشخصی از قوانین به توافق می‌رسند، می‌توانند در شبکه‌ای شرکت کنند که قوانین مورد نظر آن‌ها را اعمال می‌کند.

دار و دسته‌ها توان غلبه بر رای آن‌ها را ندارند. آن‌ها می‌توانند زنجیره خود را مدیریت کنند. تنها تاثیری که افراد دیگر می‌توانند داشته باشند، مهاجرت از آن زنجیره و ساخت زنجیره‌ای جدید است. اگر این کار باعث تعطیلی سیستم شما می‌شود شما نیز می‌توانید به دنبال آن‌ها بروید.

مانند همه متن‌ها مهم، جدا شدن گروه‌ها و عدم توافق بر تفسیر مقاله اجتناب‌ناپذیر است.

در نهایت، در بیت کوین هر گروه می‌تواند کد مورد علاقه خود را با قوانین مورد نظر خود اجرا کند. افراد آزادند تا تفسیر شخصی خود از مفهوم مقاله را برگزینند (یا این که به طور کلی آن مقاله مهم و مربوط است یا خیر).

موفقیت و محبوبیت بیت کوین به مشارکت در یک سیستم حاکمیت جدید کمک می‌کند. این می‌تواند بر تجارت و سایر تعاملات اختیاری تاثیر بگذارد: امکان اجرا کردن کد به صورت اختیاری با قوانینی که خودتان می‌‌خواهید.

بسیاری از افراد این را درک نمی‌کنند. هنوز افرادی وجود دارند که در مورد متمرکز بودن بیت‌کوین و اعمال قدرت توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها بر آن نگرانند. سایر پروژه‌ها ممکن است اشخاص با نفوذتر و متمرکزتری داشته باشند. در حالی که برخی از افراد «نفوذ» زیادی در برخی از پروژه‌ها دارند، تنها در صورتی می‌توانند آن را کنترل کنند که اجماع را تحت کنترل خود داشته باشند.

این چیزی است که در مورد پروژه‌های غیرمتمرکز متن باز قابل توجه است، و همچنین بخشی حیاتی از ایده بیت‌کوین است.

اجرای کد مانند اجرای یک قانون اساسی شخصی است. زمانی که شما نرم‌افزار بیت‌کوین را اجرا می‌کنید، مجموعه قوانینی را می‌پذیرید که نمی‌تواند تحت تاثیر حاکمیت دار و دسته‌ها قرار گیرد. اگر زمان یا عقاید شما تغییر کند، سیستم به شما اجازه می‌دهد تا با شما نیز به همراه قوانینی که ترجیح می‌دهید تغییر کنید.

هر چه پیش آید، وایت پیپر بیت‌کوین ریشه تمام اتفاقات خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.