وایت پیپر آرک (ARK)

در این مقاله، ترجمه فارسی وایت پیپر پلتفرم رمز ارزی آرک (نسخه ۱.۰.۳) ارائه شده است. علاقه مندان به این پلتفرم، می‌توانند با خواندن این وایت پیپر با ابعاد فنی و تجاری این پروژه بیشتر آشنا شوند.
نسخه‌ی ۱.۰.۳

HTTPS://ARK.io

0 166

وایت پیپر آرک 

وایت پیپر آرک (ARK)

بررسی کلی

بیت کوین , بلاک چین[۱] را برای ما به ارمغان آورد [۱]. اتریوم , قراردادهای هوشمند را با خود به همراه آورد. کوین‌های دیگر نیز هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را داشتند. اما جای یک چیز کم است: خدمات مناسب برای مصرف‌کنندگان عادی (نه صرفاً ابزارهای سودآوری برای معامله‌گرهای حرفه‌ای).

همه‌ی ما می‌دانیم که فناوری‌های بلاک چینی پیشرفته و جذاب پول‌های هنگفتی تولید می‌کنند. اما آیا کل بحث پول‌های رمزپایه[۲] در همین موضوع خلاصه می‌شود؟ یک ترفند سودآور برای سرمایه‌گذاران؟ گروه آرک این گونه فکر نمی‌کنند.

به جای اتکا به این قبیل ویژگی‌های ارزهای رمزپایه و غفلت از پتانسیل آتی آنها، گروه آرک بهترین فناوری‌های بلاک چینی تحت توسعه را مورد بررسی و پژوهش قرار می‌دهند تا مجموعه‌ی خدماتی را که آرک می‌تواند ارائه کند گسترش دهند. پس از پیاده‌سازی این فناوری‌ها در هسته‌ی اصلی آرک (از طریق بلاک چین‌های متصل شده به هم یا همان اتصال هوشمند[۳] آرک)، گروه آرک از این اتصال‌ها و مجموعه داده‌های چند منظوره استفاده می‌کنند تا ویژگی‌های جدیدی را بسازند و خدمات ارزشمندی را به مصرف‌کنندگان عادی ارائه کنند.

برخی از فناوری‌هایی که گروه آرک در هسته‌ی اصلی آن گرد هم آورده‌اند عبارتند از: سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS)، پایگاه داده‌ی بین سیاره‌ای (IPDB – هر زمان که در دسترس باشد)، تراکنش‌ها (و معاملات) خصوصی اختیاری و فناوری‌های بالقوه‌ی دیگری مانند داده‌های پیوسته‌ی بین سیاره‌ای (IPLD) [a۱]، عوامل یا میان‌افزارهای تأیید اعتبار برای مسأله‌ی تحمل خطای عملی بیزانس (PBFT) [b۱] یا شبکه‌های وب شبیه تورنت[۴] و بدون سرور وب ۲ (برخی از فناوری‌هایی که در اینجا به آنها اشاره شد هنوز به طور کامل توسعه نیافته و در دسترس قرار نگرفته‌اند). گروه آرک برای هر کدام از بروزرسانی‌های اصلی و موارد ارتقای پلتفرم اصلی آرک نسبت به انتشار مقالات توضیحی با جزئیات فنی بیشتر اقدام خواهند کرد.

هدف اصلی گروه آرک ساده است؛ افزایش تعداد مصرف‌کنندگان عادی از طریق تمرکز بر روی دو حوزه‌ی بااهمیت: فناوری سریع و امن هسته‌ی اصلی و خدمات عملی برای مردم عادی.

تیم مؤسس آرک (AFT)، که در وب‌سایت آرک (ARK.io) معرفی شده‌اند، همگی تحت نام واحد گروه آرک فعالیت می‌کنند. این گروه مسئول استفاده‌ی صحیح و مناسب از وجوه جمع‌آوری شده در فرایند عرضه‌ی توکن آرک (ARK-TEC) هستند (این فرایند در ادامه‌ی همین سند توضیح داده شده است).

گروه آرک تعهد می‌کند که حاصل فرایند TEC منحصراً برای تأمین مالی پروژه‌ی «آرک» (که در این مقاله توضیح داده شده) استفاده خواهد شد. این فرایند از طریق پلتفرم tec.ark.io انجام خواهد شد و پایه‌ی شکل‌گیری بنیان حقوقی و قانونی «اکوسیستم آرک» خواهد بود. زمان‌بندی در نظر گرفته شده برای تأسیس این شرکت سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۷ است.

تا آن زمان، گروه آرک به نیابت از «شرکت آرک» فعالیت خواهد کرد تا شرکت به صورت حقوقی و قانونی تأسیس شده و شکل بگیرد.

هدف این مقاله

این سند در واقع شامل بیان کتبی کلیت دیدگاه‌های ما در خصوص رشد اکوسیستم آرک و افق پیش روی آن، جنبه‌های فنی بلاک چین ما و تبیین کلی نقشه‌ی راه ما است.

تأمین وجه اولیه‌ی این پروژه از طریق تبادل توکن‌های دسته‌بندی شده‌ی آرک با سایر ارزهای رمز پایه انجام شد که تمام این وجوه صرف توسعه‌ی بیشتر هسته‌ی آرک و افزایش کاربردهای آن خواهند شد. سند حاوی بررسی کلی این تعهد اولیه در اختیار مشارکت‌کنندگان در فرایند عرضه‌ی توکن آرک (ARK-TEC) قرار خواهد گرفت.

دلیل این کار چیست؟

جذب مصرف‌کنندگان واقعی مزایای بسیاری برای همه‌ی ما (کل اقتصاد ارزهای رمزپایه و تمام کاربران واقعی سرتاسر دنیا) دارد.

آرک

آرک تنها یک پول رمزپایه نیست؛ آرک در واقع اکوسیستمی است که به دنبال جذب حداکثری و پذیرفته شدن عمومی پول‌های رمزپایه است. با پی‌ریزی و ساخت پلتفرم آرک بر مبنای یک هسته‌ی بلاک چینی بسیار امن، یکپارچه‌سازی فناوری‌های نامتمرکز کلیدی و توسعه‌ی کاربردهای عملی برای تبیین توانمندی‌های شبکه‌ی آرک، گروه آرک عملاً پلتفرمی را ارائه خواهد کرد که کاربر می‌تواند به راحتی با آن کار کند و بدین ترتیب، در مجموع میزان جذب کاربران به فناوری بلاک چین افزایش می‌یابد. در گذر زمان، با بهره‌گیری از این فناوری‌ها و یکپارچه کردن آنها با یکدیگر، اکوسیستم آرک بر تمام چالش‌های جدید پیش رو، یکی پس از دیگری، فائق می‌آید.

با افزودن کاربردهای عملی بیشتر، گروه آرک می‌تواند وب‌سایت‌ها، محصولات و شبکه‌های توزیع فیزیکی موفقی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد کند تا فرایند جذب مصرف‌کنندگان به فناوری‌های بلاک چینی تسهیل شود و دانش عمومی درباره‌ی صنعت ارزهای رمزپایه نیز افزایش پیدا کند. در ادامه، به برخی از افق‌های مد نظر گروه آرک برای این اکوسیستم خواهیم پرداخت.

آرک چیست؟

– جامعه‌ی آرک: گروهی از افراد و مجموعه مهارت‌های مختلف شامل توسعه‌دهندگان حرفه‌ای، توسعه‌دهندگان وب، مهندسان شبکه، کارشناسان سخت‌افزار، مدیران مالی، موسیقی‌دانان، تاجران، فعالان شبکه‌های اجتماعی و مالکان کسب و کار که با هم متحد می‌شوند تا چشم‌انداز مد نظر ۳۰ عضو گروه آرک را محقق کنند. تمام این افراد مشتاقانه خودشان را وقف همکاری برای توسعه‌ی بیشتر اکوسیستم آرک و جامعه‌ی آن کرده‌اند.

– توکن آرک: توکنی است که مانند لیسک[۵] و کریپتی[۶] با بلاک چین رمزنگاری شده امنیت آن تأمین و تضمین شده است و بر مبنای الگوریتم اجماع از نوع DPoS (اثبات سهام محول شده) که توسط بیت شِرز[۷] ایجاد شده کار می‌کند. اثبات سهام آرک نوعی سیستم رأی‌گیری بهینه شده و جدید را ارائه می‌کند و نسبت به پیاده‌سازی‌های پیشین DPoS حاوی پیشرفت‌ها و بهبودهای بسیاری است.

– مجموعه‌ای از بلاک چین‌های متصل شده به هم از طریق اتصال هوشمند آرک: برای افزایش گستره‌ی پلتفرم آرک، گروه ما بلاک چین‌های مفید و اختصاصی را با استفاده از اتصال‌های هوشمند به هم متصل می‌کند. این اتصالات هوشمند امکان برقراری ارتباط در میان بلاک چین‌های مجاز متصل شده را فراهم می‌آورند و بدین ترتیب، عملاً امکان انجام وظایف و کارکردهای پیشرفته نیز فراهم می‌شود. با استفاده از این اتصالات هوشمند، گروه آرک می‌تواند بلاک چین‌های محبوب‌تر را به هم متصل کند و سرانجام، پیوند منسجم‌کننده‌ای را در میان اکوسیستم‌های مختلف به وجود بیاورد. به عنوان مثال، نخستین بلاک چین‌هایی که گروه آرک آنها را متصل خواهد کرد عبارتند از: بیت کوین، اتریوم، لیسک، ۳PANI (یکپارچه‌سازی شبکه‌ی بی‌نام شخص ثالث)، یک یا چند توکن اختصاصی صنعت بازی‌های رایانه‌ای (اسم کد: A*****، [تیکِر[۸]: A***]) و چند اتصال دیگر که بلاک چین‌های موجود یا بلاک چین‌های جدید را در آینده به هم وصل می‌کنند.

– امنیت: از آنجا که امنیت را یکی از مهم‌ترین نقاط مد نظر برای همگان می‌دانیم، اصول رمزنگاری و امنیت در سرتاسر چرخه‌ی توسعه‌ی ما رعایت می‌شوند تا دستیابی به یک هسته‌ی ایمن تضمین شده و نیازمندی‌ها و انتظارات کاربران‌مان نیز تأمین شود. از طریق آنالیز مداوم ریسک و تست نفوذ داخلی (به صورت دائمی)، سیستمی را ارائه می‌کنیم که استانداردهای متعالی مورد نیاز این نوع اکوسیستم‌ها را رعایت می‌کند.

– حریم خصوصی: یکپارچه‌سازی شبکه‌ی بی‌نام آرک باعث می‌شود که کاربران هنگام ارسال تراکنش‌های آرک در شبکه‌ی خدمات توسعه داده شده برای پلتفرم آرک از حریم خصوصی اختیاری بهره‌مند باشند. خدمات بی‌نام‌سازی (حفظ حریم خصوصی و هویت افراد) در حالت بالقوه از طریق شراکت با فناوری‌های متعلق به شرکت‌های ثالث نیز قابل انجام است.

– خوداتکایی: مأموریت گروه آرک این است که فناوری بلاک چین را به آسانی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار دهد و حتی این کار را به جایی برساند که استفاده از بلاک چین آن قدر آسان شود که در برخی موارد مصرف‌کننده متوجه نشود در حال استفاده از بلاک چین است. ما نه تنها ابزارهای پیوند زدن دنیای حقیقی به دنیای مجازی را به وجود می‌آوریم، بلکه خدمات منحصر به فردی را که مصرف‌کنندگان می‌خواهند، درک می‌کنند و تمایل به خرید آنها با استفاده از آرک دارند نیز ارائه می‌کنیم.

گروه آرک پلتفرم‌ها و خدمات دیگری را نیز با استفاده از فناوری آرک توسعه می‌دهد و جریان‌های درآمدی آنلاین و آفلاین بسیاری را برای پلتفرم آرک فراهم خواهد ساخت تا روند پژوهش و توسعه‌ی روش‌های جدید برای ترغیب مصرف‌کنندگان به مشارکت بیشتر و آموزش آنها در رابطه با فناوری بلاکچین سریع‌تر شود و در عین حال، ارز رمزپایه‌ی آرک نیز ارزشمندتر شود. با قرارگیری جریان‌های درآمدی در درون پروژه‌های ما، گروه آرک می‌تواند همزمان با رشد هر چه بیشتر خود، خدمات منحصر به فردتری را نیز برای جذب کاربر ارائه کند.

اطلاعات بیشتر در این زمینه در بخش پیوست‌ها آمده است.

پیوست ۱: آرک چیست… (ادامه) و پیوست ۱.۱: کاربردها

پیوست ۲: شبکه‌ی فروش کارتی آرک

آرک: جزئیات فنی

این بخش جنبه‌های فنی بلاک چین آرک را به صورت کلی بیان می‌کند.

آرک یک بلاک چین ارز رمزپایه است که به عنوان ارز مشتق شده از لیسک، کریپتی و بیت شِرز ساخته می‌شود و بهینه‌سازی‌های منحصر به فردی را به الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده اضافه می‌کند. مجموعه کد آرک در واقع باعث ساده‌تر شدن تعامل‌ها و ارتباط‌های آینده‌ی بین آرک و سایر سیستم‌های بلاک چینی مبتنی بر DPoS خواهد شد. این پایگاه کد همگن به گروه آرک اجازه می‌دهد که بتوانند خدمات و اتصالات مربوط به آنها را در قالب برنامه‌های بلاک چین لیسک ارائه کنند (یعنی شبیه سایر سیستم‌های ارائه شده توسط مدیران بلاک چین آنها).

وایت پیپر آرک (ARK)

 • شبکه‌ی کارتی
 • بیت کوین، لیسک، اتریوم، …
 • بی‌نام‌سازی
 • (اختیاری)
 • یکپارچه‌سازی IPFS
 • بلاک چین‌های متصل شده
 • ابزارهای خارج از زنجیره
 • توکن‌های بازی
 • بلاک چین متصل شده

اثبات سهام محول شده [۲]

آرک از سیستم اجماع DPoS (اثبات سهام محول شده) استفاده می‌کند که نخستین بار توسط بیت شِرز معرفی شد. این الگوریتم اجماع برای حذف مشکلات ناشی از اثبات کار (PoW)، یعنی تمرکز توان پردازشی و افزایش نمایی هدررفت انرژی، طراحی شد. اگر چه به خاطر اتکا به اجماع تعداد ثابتی از نایبان انتخاب شده نمی‌توان گفت که این سیستم به صورت کامل نامتمرکز است، اما می‌توان گفت که تمرکززدایی آن نسبت به بیت کوین مطمئناً بهتر است. پیاده‌سازی الگوریتم اجماع در گذر زمان بهبود پیدا می‌کند و به یک سیستم اجماع بهینه و تکامل یافته تبدیل می‌شود.

توصیف فنی بلاک چین آرک به صورت زیر است:

 • DPoS (اثبات سهام محول شده)
 • ۵۱ نایب تأییدگر
 • نایب‌ها توسط مکانیسم رأی‌گیری موجود در DPoS انتخاب می‌شوند
 • ۱۲۵ میلیون آرک – بلوک پیدایش دسته‌بندی شده
 • حساب‌های چند امضایی
 • پاداش بلوک ثابت
 • ۲ آرک ($Ѧ ۲) به ازای هر بلوک
 • نرخ تورم (برای هنگامی که زمان بلوک ۸ ثانیه باشد)
 • ۶.۳۱ درصد برای سال نخست
 • ۵.۹۳ درصد برای سال دوم
 • ۴.۰۲ درصد برای سال دهم
 • زمان بلوک معادل ۸ ثانیه
 • امکان کاهش زمان بلوک از طریق ارتقای هسته‌ی اصلی در آینده وجود دارد.
 • ۲۵ تراکنش در هر بلوک
 • در صورت نیاز، این مقدار از طریق سافت‌فورک[۹] افزایش می‌یابد.
 • جدول‌های مسیریابی
 • مجموعه داده‌های اتصال هوشمند برای کاربردهای سفارشی و متصل کردن بلاک چین‌ها

وایت پیپر آرک (ARK)

تورم (درصد)

نرخ تورم در گذر زمان (اتریوم و لیسک برای مقایسه اضافه شده‌اند)

کاربردهای شبکه‌ی آرک مقیاس گسترده‌ای دارند و از طریق بروزرسانی‌های بالقوه‌ی هسته‌ی اصلی تا سطح شبکه‌های بزرگ کارت‌های اعتباری نیز می‌رسند. در زیر به عنوان نمونه به برخی از این بروزرسانی‌ها اشاره شده است:

 • افزایش تعداد نایب‌های تأییدگر
 • افزایش اندازه‌ی بلوک برای در بر گرفتن تراکنش‌های بیشتر
 • پیاده‌سازی شبکه‌ی تست مفهوم بلوک PBFT [اسم کد: زنجیره‌ی دو قلو – TwinChain]
 • جدول‌های مسیریابی برای به حداقل رساندن توقف‌های بین گره‌ها در زمان انتشار بلوک‌ها
 • استفاده از همیاران آرک[۱۰] برای کمک به ضرب سکه

برای اجرای هسته‌ی آرک از دو نسخه نرم‌افزار برای گره‌ها استفاده می‌شود:

 • گره‌های رله: گره‌هایی که کارکرد API را به صورت کامل در اختیار دارند و به عنوان ستون فقرات کلاینت‌های لایت[۱۱] سرشار از ویژگی‌های مختلف عمل می‌کنند. گره‌های رله کارمزدی از تراکنش‌ها دریافت نمی‌کنند و امکان تأیید بلوک‌های آرک را ندارند.
 • گره‌های تأییدگر: گره‌هایی که کارکرد API را به صورت کامل در اختیار ندارند و کمتر در معرض حملات احتمالی DDoS به پلتفرم آرک قرار می‌گیرند. گره‌های تأییدگر می‌توانند بلوک‌های آرک را تأیید کرده و از تراکنش‌ها کارمزد بگیرند.

یک کلاینت لایت رسمی (برای دسترسی شبکه) اندکی پیش از راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی ارائه می‌شود و شامل کلاینت‌های دسکتاپ (ویندوز، مک و لینوکس) و کلاینت‌های موبایل (اندروید و iOS) است.

خود شبکه به صورت پیش‌فرض از واسط کاربری گرافیکی (GUI) استفاده نمی‌کند. حساب‌های آرک را می‌توان به صورت آفلاین ایجاد کرد و بدون هیچ هزینه‌ای روی یک دستگاه واحد (رایانه رومیزی، گوشی همراه، ARM، IoT) به مدیریت حساب پرداخت.

کیف پول‌های قطعی سلسله مراتبی[۱۲] (BIP32)

ساختار تولید کلیدهای عمومی و خصوصی در اینجا مانند همان ساختار بیت کوین است و پیاده‌سازی سفارشی شده‌ی BIP32 برای کیف پول‌های قطعی سلسله مراتبی به کاربران آرک ارائه می‌شود.

کارمزدها

کارمزد تراکنش‌های استاندارد روی ۰.۱ آرک (Ѧ ۰.۱) تنظیم می‌شود، اما ممکن است در صورت نیاز به صورت دستی تغییر داده شود. در زمان راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی، ساختار کارمزد برای نایب‌های تأییدگر با قواعد زیر ارائه می‌شود:

 • تراکنش: ۰.۱ آرک
 • رأی: ۱ آرک (۵۱ رأی به ازای هر تراکنش)
 • امضای دوم: ۱ آرک
 • چند امضایی: ۱ آرک به ازای هر امضا + ۱ آرک به ازای هر حساب
 • ثبت یک نایب: ۲۵ آرک

تمام کارمزدها به گره‌ی تأییدکننده‌ای که بلوک حاوی آن کارمزدها را پردازش می‌کند پرداخت می‌شوند.

نایب‌های آرک و رأی‌دهی محول شده

هر گره‌ای که کد بلاک چین هسته‌ی اصلی را اجرا می‌کند و می‌خواهد به یک گره‌ی تأییدگر تبدیل شود بایستی حساب خود را در شبکه‌ی آرک ثبت کند. کارمزد این تراکنش به ازای هر حساب نایبی که ثبت می‌شود معادل ۲۵ آرک تنظیم می‌شود.

آرک از سیستم رأی‌دهی DPoS جدیدی استفاده می‌کند که در اصل مد نظر مؤسسان کریپتی بوده است. کارمزد سیستم آرک برابر ۱ آرک به ازای هر رأی محول شده است. وزن رأی‌دهی هر کیف پول به صورت برابر بین تمام نایب‌هایی که رأی می‌دهند تقسیم خواهد شد. برای مثال:

 • اگر یک کیف پول به یک نایب رأی دهد، آن نایب تمام وزن رأی‌دهی آن کیف پول (یعنی ۱۰۰ درصد) را دریافت می‌کند.
 • اگر آن کیف پول به یک نایب دیگر نیز رأی بدهد، کل وزن رأی به صورت برابر بین این دو نایب تقسیم می‌شود (یعنی ۵۰ درصد).
 • با اضافه شدن نایب سوم، وزن رأی‌دهی باز هم تقسیم می‌شود و هر کدام از نایب‌ها ۳۳.۳۳۳ درصد وزن رأی‌دهی آن کیف پول را دریافت می‌کنند.

۵۱ گره‌ی تأییدکننده‌ای که بیشترین تعداد آرا را داشته باشند واجد شرایط تأیید و ثبت بلوک‌های آرک شناخته می‌شوند. این طراحی یک مشکل رایج را حل می‌کند: یک دارنده‌ی بزرگ آرک یا سازمانی که درصد زیادی از آرک را در اختیار داشته باشد دیگر نمی‌تواند با رأی‌دهی به تمام گره‌های خود (آن گره‌هایی که در جایگاه تأییدگر هستند) عملاً روی کل شبکه کنترل پیدا کند.؛ بنابراین، شخص یا نهاد واحدی نمی‌تواند کنترل این بلاک چین DPoS را به دست بگیرد. آرای مربوط به آن دسته از توکن‌های آرک که در اختیار گروه آرک هستند نیز ممکن است بنا به تشخیص و صلاحدید گروه آرک مورد استفاده قرار گیرند.

بلاک چین‌های متصل شده (اتصال هوشمند آرک)

پلتفرم آرک به صورت مستقیم از پایگاه داده‌های برنامه‌های نامتمرکز یا زنجیره‌های فرعی پشتیبانی نمی‌کند. در عوض، نوعی مکانیسم برای متصل شدن بلاک چین‌ها از طریق تابع اتصال موجود در هسته‌ی آرک ارائه می‌شود که در آن هر بلاک چینی می‌تواند داده‌ها، اطلاعات و اطلاع‌رسانی‌های مربوط به توابع خود را از طریق شبکه‌ی اصلی آرک و مشخصاً از طریق اتصال(های) هوشمند دارای کدنویسی سفارشی و شنوندگان[۱۳] کدگذاری شده ارسال/دریافت کند.

می‌توان از اتصالات هوشمند برای متصل کردن خدمات «متمرکز» نیز استفاده کرد. برای نمونه، هر کاربری می‌تواند در درون اتصال هوشمند موجود و از طریق شنوندگان کدگذاری شده به اطلاع‌رسانی‌های مشخصی از شبکه‌ی آرک گوش کند (یعنی منتظر و مترصد دریافت این قبیل اطلاع‌رسانی‌ها از طریق توابع شنونده باشد) و به سیستم‌های خودکار توسعه داده شده اجازه دهد که از طرف وی اقدام کنند. شنوندگان کدگذاری شده با متصل شدن مدیران بلاک چین‌ها توسعه پیدا خواهند کرد (هر چند که آرک یک RDE (موتور راه‌اندازی سریع) ارائه خواهد کرد تا به ایجاد این شنوندگان کدگذاری شده کمک کند).

بلاک چین‌های متصل شده به گروه آرک اجازه می‌دهند که سیستم‌هایی مانند بلاک چین متصل شده‌ی microloan[۱۴] ایجاد کنند که در آن افرادی که به وام‌های خرد نیاز دارند بتوانند به آنهایی که ممکن است تمایل داشته باشند به دیگران کمک کنند وصل شوند. پردازش وام‌ها، پرداخت‌ها و تراکنش‌های جهانی آرک از طریق ترکیب خدمات و سخت‌افزارهای آنلاین/آفلاینی تسهیل می‌شود که امکان پرداخت با بسیاری از ارزهای رمزپایه‌ی متصل شده از طریق اتصالات هوشمند را فراهم می‌آورند. مشخصات و رتبه‌بندی خدمات با استفاده از IPDB (در آینده با سیستم آرک یکپارچه خواهد شد) و پلتفرم نرم‌افزاری (برای بررسی/جستجو) ذخیره و پردازش می‌شوند.

اتصال هوشمند چیست؟

فرض کنید اتصال هوشمند بخشی از یک تراکنش باشد. این بخش از اطلاعات را می‌توان به تراکنشی در بلاک چین یا سرویس دیگر ارسال کرد. آن بلاک چین یا سرویس می‌تواند این بخش از اطلاعات را به صورت مستقیم بشنود (از طریق شنوندگان کدگذاری شده).

مثال:

 • سرور A یک تراکنش آرک را با اتصال هوشمندی که مقدار آن به صورت «۲ اتریوم به حساب ۱۲۳۴۱۲۳۴ ارسال کن» تنظیم شده ارسال می‌کند.
 • سرور B این تراکنش را دریافت می‌کند، مقدار موجود در اتصال هوشمند را می‌خواند، مقدار ارسالی را بررسی و تأیید می‌کند و در نهایت، یک تراکنش برای ارسال ۲ اتر به حساب ۱۲۳۴۱۲۳۴ ایجاد می‌کند.

وایت پیپر آرک (ARK)

۲ اتر وارد حساب ۱۲۳۴۱۲۳۴ می‌شود

ایجاد تراکنش ارسال ۲ اتر به حساب ۱۲۳۴۱۲۳۴

تأیید داده‌ها، مثال: ۲ اتر درست است.

حساب ۱۲۳۴۱۲۳۴

ارسال تراکنش

بله

تراکنش ارسالی با داده‌های اتصال هوشمند

(۲ اتر به حساب ۱۲۳۴۱۲۳۴ ارسال کن)

آیا تراکنش حاوی داده‌های اتصال هوشمند است؟

کاربردهای نامحدود

بلاک چین

آرک

هر بلاک چین یا سرویس موجود

گوش به انتظار برای تراکنش حاوی داده‌های اتصال هوشمند.

این یک مثال بسیار ساده‌انگارانه است، اما داده‌های اتصال هوشمند می‌توانند پیچیده‌تر باشند (ارسال مقدار معادل، تقسیم آن بین چند حساب، ایجاد قرارداد هوشمند اتریوم بر اساس اتصال هوشمند و …).

مرحله‌ی پس از توزیع توکن ARK-TEC

تعداد ۱۲۵ میلیون توکن آرک در بلوک پیدایش دسته‌بندی می‌شوند و به صورت زیر توزیع خواهند شد:

۷۵ درصد توکن‌های آرک (یعنی Ѧ ۹۳۷۵۰۰۰۰) در میان مشارکت‌کنندگان فرایند عرضه‌ی اولیه‌ی آرک (تبادل توکن) توزیع می‌شود.

۱۵ درصد (یعنی Ѧ ۱۸۷۵۰۰۰۰) در اختیار تیم مؤسس آرک می‌ماند.

این ۱۵ درصد در میان ۳۰ عضو مؤسس تیم آرک و بر مبنای فعالیت و مشارکت هر یک از اعضا پیش از مرحله‌ی عرضه‌ی توکن تقسیم می‌شود.

۷ درصد (یعنی Ѧ ۸۷۵۰۰۰۰) برای برنامه‌ی آرک‌شیلد[۱۵]

تخصیص وجه به صورت فنی و حرفه‌ای برای رشد سالم و بلندمدت پلتفرم آرک، داد و ستدهای OTC[۱۶] و غلبه بر مسائل و مشکلات احتمالی.

شراکت‌های همبسته با برنامه‌ی مدیریت وجه آرک‌شیلد در حال حاضر تابع قرارداد عدم افشا (NDA) هستند و در این زمینه، گروه آرک در آینده به صورت رسمی اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

۲ درصد (یعنی Ѧ ۲۵۰۰۰۰۰) برای پاداش‌ها/جوایز

 • مسابقه‌ی تصویر/امضای برتر = ۳۵۰۰۰۰ توکن
 • جایزه‌ی قرعه‌کشی= ۴۳۰۰۰۰ توکن
 • مسابقه‌ی طرح‌های پیشنهادی برتر ARK-TEC = ۳۰۰۰۰۰ توکن
 • وب‌سایت‌های پشتیبان آرک = ۱۵۰۰۰۰ توکن (بر روی شبکه‌ی اصلی و انتخاب شده توسط گروه آرک)
 • مسابقه‌ی ویدئویی = ۱۰۰۰۰۰ توکن
 • تمام محتواهای برنده شده تحت مالکیت گروه آرک قرار می‌گیرند و ممکن است برای اهداف تجاری از آنها استفاده شود.
 • مقالات وبلاگ‌ها و رسانه‌ها (منحصر به فرد، بیش از ۳۰۰ واژه و ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ به اشتراک‌گذاری از سوی گروه آرک و بر مبنای کیفیت مقالات) = ۱۰۰۰۰۰ توکن
 • ترجمه‌ها = ۱۰۰۰۰۰ توکن
 • پاداش توسعه در گیت‌هاب[۱۷] یا کشف خطاها/ایرادها = ۴۰۰۰۰۰ توکن
 • تبلیغات پس از ARK-TEC = ۵۷۰۰۰۰ توکن
 • ۱ درصد (یعنی Ѧ ۱۲۵۰۰۰۰) به صورت سپرده/ودیعه
 • این ۱ درصد یک برآورد است. تمام آرک‌های باقیمانده سپرده‌ی رزرو (اولیه) به برنامه‌ی آرک‌شیلد افزوده می‌شوند.

عمومی‌سازی شبکه‌ی تست

شبکه‌ی تست در طول دوره‌ی عرضه‌ی توکن (تبادل توکن) در دسترس عموم خواهد بود. نسخه‌های اولیه‌ی تست کلاینت‌های لایت (دسکتاپ و موبایل) نیز برای تست منتشر خواهند شد.

 • یکپارچه‌سازی و تست سیستم فایل بین سیاره‌ای[۶] (IPFS)
 • آماده شدن برای یکپارچه‌سازی آتی پایگاه داده‌ی بین سیاره‌ای [۷] (IPDB)
 • توسعه‌ی کد هسته‌ی اصلی اتصال هوشمند
 • تست نفوذ بلاک چین، رفع خطا و بهینه‌سازی
 • تست اتصال هوشمند و زمان بلوک بهینه برای شروع

وایت پیپر آرک (ARK) به آرک خوش آمدید – جذب مصرف‌کنندگان به دنیای بلاک چین.

پیوست ۱: آرک چیست… (ادامه)

– یک پلتفرم همتا به همتا برای پروتکل ابررسانه[۱۸]: با یکپارچه‌سازی سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) در پلتفرم آرک، گروه آرک می‌تواند وارد آینده‌ی رسانه‌ها و میزبانی شبکه شود. یکپارچه‌سازی IPFS این توانایی را به آرک می‌دهد که بر مبنای پلتفرم آرک خدمات رسانه‌ای نامتمرکز ایجاد کند؛ همچنین، بدین ترتیب گروه آرک می‌تواند با استفاده از موارد زیر نسبت به ایجاد جریان‌های درآمدی جایگزین نیز اقدام کند: میزبانی برنامه‌های توزیع شده، میزبانی فایل، به اشتراک‌گذاری فایل، ایجاد کانال‌های پخش صوت و ویدئو، و رسانه‌های پخش زنده.

یک پایگاه داده‌ی بلاک چینی همتا به همتا: پایگاه داده‌ی بین سیاره‌ای (IPDB – هنگامی که در دسترس قرار بگیرد)، به صورت یکپارچه در اکوسیستم آرک قرار داده خواهد شد تا مدیریت داده‌های شخصی و کنترل حریم خصوصی تسهیل شود و در عین حال، امکان انتساب امن، استفاده از فراداده‌ها، مجوزدهی به اطلاعات و حتی نگهداری پیوندهای مربوط به فایل رسانه‌ها نیز فراهم شود. ترکیب IPFS و IPDB باعث می‌شود که آرک به پایگاه مناسبی برای اتصال خدمات رسانه‌های اجتماعی بلاک چینی و استفاده از آنها تبدیل شود و در نتیجه، توانایی ما در ایجاد جریان‌های درآمدی بیشتر برای تأمین وجه پژوهش‌ها و توسعه‌های آتی اکوسیستم آرک را بهبود دهد.

– سیستم فروش کارتی و ماژولار فیزیکی شخص به شخص (P2P): امروزه، طیف وسیعی از کارت‌های فیزیکی، دستگاه‌های NFC پوشیدنی و تجهیزات نقل و انتقال بدون دسترسی به کارت‌های اعتباری یا حساب‌های بانکی در دسترس مردم هستند. این سیستم با این هدف طراحی و توسعه داده شده است که انتقال توکن‌های آرک بین دو طرف را از طریق استفاده از یک دستگاه ماژولار به عنوان نقطه‌ی فروش (در کنار یک کارت دارای تراشه[۱۹] یا یک دستگاه پوشیدنی مجهز به NFC قابل برنامه‌ریزی) تسهیل کند. این مورد شامل ابزارهایی برای مدیریت تراکنش‌های خارج از زنجیره و پتانسیل افزودن امکان پشتیبانی از بلاک چین‌های دیگر برای انتقال P2P نیز می‌شود. کارت‌ها و سخت‌افزارها ویژگی‌ها و لایه‌های کارکردی متنوعی دارند که نیازهای مصرف‌کنندگان با سطوح درآمدی مختلف را برآورده می‌کنند.

پیشرفت‌ها و بروزرسانی‌های آتی سیستم کارت‌های فیزیکی شامل استفاده از کارت‌های هدیه‌ی یکبار مصرف با قابلیت فعال‌سازی در نقطه‌ی فروش (POSA) می‌شود. از طریق شراکت با توزیع‌کنندگان کشوری کارت هدیه، ارز رمزپایه‌ی آرک در آینده می‌تواند در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور در قالب کارت‌های هدیه‌ی یکبار مصرف در ازای پول نقد خریداری شود. این قبیل شراکت‌ها باعث می‌شوند که آرک روش مناسبی را برای انتشار خود در سرتاسر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ دنیا به دست بیاورد و از فضای تبلیغاتی فیزیکی این مکان‌های پر تردد نیز بهره‌مند شود. این کارت‌ها پس از خرید بایستی به صورت آنلاین در یک پلتفرم تبادل توکن مانند وب‌سایت Shapeshift قابل بازخرید باشند (این قبیل پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌ها با اکوسیستم بلاک چین متصل شده‌ی آرک یکپارچه‌سازی می‌شوند).

پیوست ۱.۱: کاربردها

در ادامه، فهرستی از جریان‌های درآمدی که کاندیداهای بالقوه‌ای برای توسعه در آینده به حساب می‌آیند ارائه شده است. در حال حاضر، این کاندیداها صرفاً به عنوان نمونه‌هایی از خدمات بنیادین سودآوری که گروه آرک می‌تواند توسعه‌ی آنها را دنبال کند ارائه می‌شوند. تمام تصمیمات نهایی برای توسعه بر مبنای در دسترس بودن منابع و صنعت‌پژوهی عمیق آتی اتخاذ می‌شوند.

اسم کد: A***** ([تیکِر: A***/A***]): توکن‌های خدمات بازی‌های رایانه‌ای برای اکوسیستم آرک. این توکن‌ها به عنوان پاداش/جایزه برای مشارکت در پلتفرم بازی‌های دیجیتال a***** استفاده می‌شوند. A***** از دو بلاک چین متصل با طراحی سفارشی استفاده می‌کند. این دو به صورت‌های مختلفی با مصرف‌کنندگان/مشتریان رفتار می‌کنند، اما زمانی که ترکیب شوند عملاً یک محیط تفریحی برای بازی‌های منحصر به فرد را ایجاد می‌کنند که از یک بلاک چین بهره‌مند است. A***** سکوی پرتاب مناسبی برای توسعه‌ی خدمات آنلاین و پیشرفته‌تر آرک است. از طریق انبوه جریان‌های درآمدی بالقوه‌ای که در درون این سیستم تعبیه شده‌اند، a***** نوآوری را وارد تجربه‌ی بازی‌های آنلاین می‌کند. برای تأمین وجوه مورد نیاز پژوهش و توسعه، a***** امکان دسترسی مشتریان/مصرف‌کنندگان به فروشگاه اختصاصی آنلاین ما برای بازی‌های رایانه‌ای با نام «The Storefront» را فراهم می‌کند. در این فروشگاه، مشتریان می‌توانند برای متنوع کردن تجربه‌ی بازی خود اقدام به خرید استیکر مخصوص چت، برچسب‌های زیباساز نام افراد، هدیه، تصویر پس‌زمینه، گزینه‌های کمکی برای باز کردن قفل‌های بازی، جلوه‌های ویژه، هدیه‌های قابل انتقال درون شبکه‌ی a*****، بازی‌های جدید و بسیاری موارد مهیج دیگر کنند تا تجربه‌ی لذت‌بخش‌تری داشته باشند. اطلاعات دقیق‌تر در خصوص a***** در یک مقاله‌ی مجزا ارائه خواهد شد.

– پلتفرم بازی زنده و کانال‌های شخصیت‌محور برای انتشار محتوا (مشابه تُویچ[۲۰] [۸] و اَفریکا[۲۱] [۹]) که این امکان را برای تولیدکنندگان محتوا فراهم می‌کنند که از طریق راهنمایی‌های درون خود اتاق چت یا از طریق اشتراک حساب‌های پولی برای پخش ویدئوهای زنده‌ی خود، رویدادها و یا انتشار تجربه‌هایشان از طریق خدمات ما، مقادیری آرک یا a***** به دست بیاورند. انتشار ویدئوی زنده در اینجا برای انتقال پرسرعت محتوای تولید شده توسط اعضای جامعه از ترکیبی از P2P [۱۰] و شبکه‌های سنتی توزیع محتوا (CDN) استفاده می‌کند. تولیدکنندگان محتوا گزینه‌هایی را برای مدیریت اطلاعات حساب خود در اختیار دارند که می‌توانند با پرداخت کارمزدهای اندک آنها را به ویژگی‌های پیشرفته‌تر ارتقا دهند. گروه آرک با هزینه سربار اندک و از طریق فروش استیکرها، هدیه‌های انیمیشنی و سایر بسته‌های جذاب عملاً هزینه‌ی نگهداری و ارتقای این خدمات را تأمین می‌کند. بازار استیکرها و سایر موارد مشابه آنها نیز می‌تواند یک جریان درآمدی بالقوه برای مشتریان خدمات ما باشد تا آنها نیز از این طریق آرک به دست بیاورند. تولیدکنندگان محتوا می‌توانند برای محتوای خودشان هزینه‌ی اشتراک تعیین کنند و از سایر ابزارهای کسب درآمد موجود در این سیستم که در بالا به آنها اشاره شد بهره‌برداری کنند. نرم‌افزار پخش زنده از طریق مجوزدهی نرم‌افزار حرفه‌ای و با کیفیت بالایی که برای یکپارچه‌سازی در درون خدمات بلاک چین بهینه‌سازی شده ارائه می‌شود.

– خرید جمعی و گروهی: خرید تخفیف‌دار محصولات/خدمات با کیفیت، پیش‌خرید یا خرید محصولات/خدمات فیزیکی اصل (مشابه مَس‌دِراپ[۲۲] [۱۱]، گروپ‌آن[۲۳] [۱۲] و بیزید[۲۴] [۱۳]) از طریق آرک و توکن‌های A**** فراهم می‌شود. هر چه مشتریان بیشتری یک محصول را با آرک خود خریداری کنند، میزان تخفیف‌های درصدی بیشتر می‌شود. جریان‌های درآمدی بیشتری را برای اقلام فیزیکی می‌توان از طریق سیستم‌های تعیین قیمت مشابه حراج پِنی ایجاد کرد که در آنها از A**** به عنوان توکن تعیین قیمت و از آرک به عنوان توکن دارای ارزش برای خرید کالای به حراج گذاشته شده استفاده شود.

– چاپ کارت فیزیکی و یکپارچه‌سازی دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین که در بازی‌ها قابل جمع‌آوری هستند بر روی کارت‌های با کیفیت و چاپی NFC برای اینکه به صورت فیزیکی نیز در دسترس باشند. بدین ترتیب، امکان چاپ این دارایی‌ها یا انتخاب موارد دلخواه و حتی پیاده‌سازی تکنیک هولوگرافی نیز وجود دارد. پلتفرم مناسب برای تولیدکنندگان این قبیل طراحی‌های چاپی و دارایی‌های دیجیتال برای درج در کارت‌های فیزیکی نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. ایجاد کارت‌های فیزیکی که قابلیت ذخیره‌سازی داده‌های دیجیتال را داشته باشند باعث می‌شود که تولید دارایی‌های دیجیتال بلاک چینی وارد مرحله‌ی جدیدی شود.

پیوست ۲: شبکه‌ی فروش کارتی آرک

یک شبکه‌ی کارتی فیزیکی توسعه داده می‌شود تا به افزایش نرخ جذب مشتری کمک کند و امکان پرداخت را بدون نیاز به حساب بانکی، خدمات کارت اعتباری یا افراد/نهادهای واسط فراهم کند. با این کارت (یا دستگاه)، مشارکت‌کنندگان می‌توانند به صورت مستقیم محصولات یا خدمات را با آرک‌های خود خریداری کنند و نیازی به تبادل پول کاغذی سنتی یا ارز رسمی منطقه‌ی خود نداشته باشند.

سخت‌افزار خاصی طراحی و ساخته می‌شود تا مردم سرتاسر دنیا بتوانند ارزهای رمزپایه‌ی خود مانند توکن‌های آرک را به صورت همتا به همتا (شخص به شخص) مبادله کنند و نیازی به واسط‌های تکنولوژیکی یا انسانی مبتنی بر کارمزد نداشته باشند. مشخصات این سخت‌افزار می‌تواند به صورت زیر باشد: مجهز به NFC، بلوتوث، صفحه‌ی نمایش (برای نشان دادن موجودی کارت، هزینه‌ها، دریافتی‌ها و منوی داده‌ها)، یک باتری لیتیوم – یون قابل شارژ، و صفحه‌ی شارژ خورشیدی. این سخت‌افزار می‌تواند خودش نقش کیف پول را نیز ایفا کند و یا برای فروشگاه‌داران در نواحی دور افتاده به یک پایانه‌ی فروش (PoS) همراه تبدیل شود.

احتمالاً نسخه‌های مختلفی از این سخت‌افزار در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. در صورت تأمین وجه کافی، گروه آرک می‌تواند یک سیستم سخت‌افزاری کاملاً ماژولار و قابل حمل را به وجود بیاورد که امکان افزودن قابلیت‌های سخت‌افزاری دیگر به آن برای برآورده ساختن نیازهای مختلف فروشندگان یا مصرف‌کنندگان نیز وجود داشته باشد. این افزونه‌ها می‌توانند شامل امکان وصل کردن باتری‌های اضافی، صفحه‌های خورشیدی، چاپگر رسید تراکنش‌ها، کارت‌های حافظه‌ی اضافی، اسکنر اثر انگشت برای امنیت بیشتر (به عنوان تأیید هویت دو مرحله‌ای[۲۵])، درگاه کارت داده‌ی GSM، آداپتور Wi-Fi و … باشد.

کارت‌های فیزیکی ارائه شده نیز می‌توانند انواع و اقسام مختلفی داشته باشند: از NFC/تراشه‌ی غیر لمسی ساده تا کارت‌های چندگانه‌ی جامع که دارای صفحه‌ی نمایش لمسی با جوهر الکترونیک هستند (مشابه Plastc [۱۴]). دستگاه‌های NFCی پوشیدنی نیز برای استفاده همراه با سخت‌افزار مجهز به NFCی آرک در دسترس خواهند بود. این دستگاه‌های پوشیدنی شامل حلقه‌ها، دستبندها و لوازم جانبی موبایل می‌شوند که همگی مجهز به NFCی با کیفیت بالا خواهند بود.

شبکه‌ی آرک یک مجموعه‌ی تکنولوژیکی است که با موارد زیر ساخته می‌شود:

– کارت‌های هوشمند و دستگاه‌های NFCی پوشیدنی. این دستگاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند: از کارت‌های تراشه‌دار یا NFCی ساده تا کارت‌های چندگانه‌ی جامع با صفحه‌ی نمایش لمسی دارای جوهر الکترونیک. سایر سخت‌افزارهای NFC نیز از طریق تولیدکنندگان شخص ثالث معتبر و با کیفیت برای استفاده در سیستم‌های آرک تأمین می‌شوند. از طریق شراکت و اخذ مجوز برای محصولات، می‌توانیم دستگاه‌های NFC پوشیدنی بسیار زیبا، جذاب و برازنده‌ای را برای مشتریان خود فراهم کنیم (به عنوان مثال، حلقه‌ها و دستبندهای زیبا برای استفاده به عنوان جایگزین کارت‌های تراشه‌دار غیر لمسی یا کارت‌های NFC).

– سخت‌افزار نقطه‌ی فروش (POS). بدون نیاز به هر گونه واسط و به عنوان ویژگی استاندارد، امکان تبادل مستقیم شخص به شخص را از طریق فناوری‌هایی مانند NFC و تراشه‌ی غیر لمسی فراهم می‌کند. کارکردها و ویژگی‌های دیگری به مدل‌های ارتقا یافته/پیشرفته افزوده می‌شوند.

– سخت‌افزار نقطه‌ی تبادل (POE). دستگاهی سخت‌افزاری که برای تبادل آرک با ارزهای محلی یا آرک با آرک یا آرک با سایر ارزهای رمزپایه استفاده می‌شود.

– سخت‌افزار نقطه‌ی اعتبار (POC). امکان مدیریت و اعتبارسنجی پرداخت‌های خرد را فراهم می‌کند.

تمام سخت‌افزارها با کد منبع باز[۲۶] راه‌اندازی می‌شوند و می‌توانند روی دستگاه‌های کوچک مبتنی بر ARM مانند رَزبِری – پای نیز کار کنند. تجهیزات ما به عنوان پایانه‌ی منسجم POS، POE و POC کار می‌کنند و از هر گونه بی نظمی جلوگیری می‌کنند و در راستای برآورده ساختن نیازهای فروشندگان نیز کاملاً قابل برنامه‌ریزی و سفارشی‌سازی هستند. به عنوان مثال، طراحی شارژ Plastc را در نظر بگیرید [۱۵].

برای دسترسی به شبکه‌ی آرک تنها به برق و اتصال اینترنتی با سرعت معمولی نیاز است. برق را می‌توان از طریق چند باتری خورشیدی به هم پیوسته و بهینه شده برای دستگاه‌های سخت‌افزاری تأمین کرد. هیچ گونه کارمزد ثبت‌نام یا کارمزد نگهداری دریافت نمی‌شود. مدیریت کارت‌ها و کل مجموعه‌ی سخت‌افزاری POS به کسب و کارهای شخص ثالث محلی سپرده می‌شود (هر چند که امکان ساخت و خرید آنها از طریق گروه آرک برای تأمین وجه پیشرفت‌های بیشتر این فناوری در آینده نیز وجود دارد).

ابزارهای خارج از زنجیره

برخی از انواع تراکنش‌ها ممکن است نیازمند پردازش آنلاین فوری در درون بلاک چین نباشند. این تراکنش‌ها را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

– محیط‌های مطمئن یا متمرکز. برای نمونه، یک خانواده یا یک شرکت بنا بر دلایل فرهنگی ممکن است بخواهند تراکنش‌ها را به صورت شختصی و خارج از بلاک چین پردازش کنند. آنها ناظر مورد اطمینان خود را دارند که صحت تراکنش‌ها را تأیید می‌کند. گروه آرک ابزارهای ساده و مدیریت‌پذیری را برای مدیریت چند حسابی خارج از زنجیره ارائه می‌کند.

– تراکنش‌های خرد. پردازش خارج از زنجیره باعث می‌شود دیگر کارمزدی وجود نداشته باشد، سرعت بالاتر برود و از شلوغی بی‌دلیل بلاک چین نیز جلوگیری شود.

– ارزهای محلی. بسیاری از افراد برای پول نقد متکی به یک منبع محلی مورد اطمینان هستند. گروه آرک ابزارهایی را برای توسعه‌ی ارزهای محلی بر مبنای آرک ارائه می‌کنند تا بدین ترتیب، نرخ‌های تبادل و فرایندهای سپرده‌گذاری نقدی مشابه همان بانک‌های مرکزی متداول شوند.

 


مراجع

[۱]​ ​​https://bitcoin.org/bitcoin.pdf
[۱a]​ ​​http://ipld.io/
[۱b]​ ​​http://pmg.csail.mit.edu/papers/osdi99.pdf
[۱c]​ ​​https://github.com/feross/webtorrent
[۲]​ ​​https://bitshares.org/technology/delegated-proof-of-stake-consensus/
[۳]​ ​​https://www.docdroid.net/VnfmpgX/asch-white-paper-102.pdf.html
[۴]​ ​​http://coinmarketcap.com/currencies/volume/24-hour/#BTC
[۵]​ ​​http://nfcring.com/#what-is-the-nfc-ring
[۶]​ ​​https://ipfs.io/
[۷]​ ​​https://ipdb.foundation/
[۸]​ ​​http://expandedramblings.com/index.php/twitch-stats/
[۹]​http://qz.com/592710/why-some-koreans-make-10000-a-month-to-eat-on-camera
[۱۰]​ ​​https://www.massdrop.com
[۱۱]​ ​​https://groupon.com
[۱۲]​ ​​https://beezid.com
[۱۳]​ ​​https://www.peer5.com/about
[۱۴]​ ​​https://plastc.com/
[۱۵​]​https://blog.plastc.com/wp-content/uploads/2016/08/Charger_8.17_email-1-1024×536.png

 

توضیحات


 1. زنجیره‌ی بلوکی (blockchain)
 2. Cryptocurrency
 3. SmartBridge
 4. Torrent
 5. Lisk
 6. Crypti
 7. Bitshares
 8. Ticker
 9. هر زمان که نیاز باشد یک زنجیره بروزرسانی شود، دو راه برای این انجام این کار وجود دارد: سافت‌فورک (انشعاب نرم – soft fork) یا هاردفورک (انشعاب سخت – hard fork). سافت‌فورک را مانند یک بروزرسانی نرم‌افزاری در نظر بگیرید که با نسخه‌های گذشته سازگار است.
 10. Ark Uncles
 11. Lite Client
 12. HD
 13. توابع دستورپذیر (منتظر دریافت دستور)
 14. وام‌های خرد
 15. ARKShield
 16. داد و ستدهای مستقیم و خارج از پلتفرم صرافی
 17. GITHUB
 18. Hypermedia
 19. کارت چیپ‌دار (Chipped Card)
 20. Twitch
 21. Afreeca
 22. Massdrop
 23. Groupon
 24. Beezid
 25. ۲FA
 26. Open Source

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.