واگرایی (Divergence) چیست؟

واگرایی (Divergence) یعنی زمانی که قیمت یک دارایی در جهت مخالف یک اندیکاتور تکنیکال مانند یک نوسانگر، یا بر خلاف سایر داده‌ها حرکت ‌کند. واگرایی هشدار می‌دهد که شاید روند فعلی قیمت در حال ضعیف شدن باشد و شاید در برخی موارد منجر به تغییر جهت قیمت شود.

0 808

واگرایی انواع مثبت و منفی دارد. واگرایی مثبت نشان می‌دهد که ممکن است قیمت دارایی بالاتر رود. واگرایی منفی نشان می‌دهد که ممکن است قیمت دارایی پایین‌تر رود.

Divergence

نکات کلیدی:

  • واگرایی می‌تواند بین قیمت یک دارایی و تقریبا هر اندیکاتور یا داده‌ تکنیکال یا اساسی رخ دهد. البته واگرایی معمولا زمانی توسط معامله‌گران تکنیکال استفاده می‌شود که قیمت در جهت مخالف یک اندیکاتور فنی حرکت کند.
  • واگرایی مثبت نشان می‌دهد که قیمت می‌تواند به زودی افزایش یابد. واگرایی مثبت زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت پایینتر می‌رود، اما یک اندیکاتور تکنیکال بالاتر می‌رود یا سیگنال‌های گاوی نشان می‌دهد.
  • واگرایی منفی نشان‌دهنده قیمت‌های پایینتر در آینده است. واگرایی منفی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت بالاتر می‌رود، اما یک اندیکاتور تکنیکال پایینتر می‌رود یا سیگنال‌های خرسی نشان می‌دهد.
  • نباید تنها بر واگرایی تکیه کرد، چرا که سیگنال‌های معاملاتی را به موقع در اختیار قرار نمی‌دهد. واگرایی می‌تواند برای مدت طولانی بدون وقوع یک چرخش قیمت ادامه یابد.
  • واگرایی برای همه چرخش‌های عمده قیمتی وجود ندارد و فقط در برخی موارد حاضر است.

چیزی که واگرایی به شما می‌گوید

واگرایی در تحلیل تکنیکال ممکن است نشان‌دهنده یک حرکت عمده مثبت یا منفی در قیمت باشد. یک واگرایی مثبت زمانی رخ می‌دهد که قیمت یک دارایی به کمینه‌ای جدید رسیده و در همان حال یک اندیکاتور مانند جریان پول شروع به صعود می‌کند. برعکس، یک واگرایی منفی یعنی زمانی که قیمت به بیشینه‌ای جدید رسیده، اما یک اندیکاتور در دست تحلیل یک بیشینه پایینتر را نشان می‌دهد.

معامله‌گران از واگرایی برای ارزیابی آهنگ زیربنایی در قیمت یک دارایی و برای ارزیابی احتمال چرخش قیمت استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاران می‌توانند نوسانگرهایی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) را در یک نمودار قیمت رسم کنند. اگر قیمت سهام در حال افزایش است و بیشینه جدیدی می‌سازد، در حالت ایده‌آل RSI نیز باید به بیشینه‌های جدید برسد. اگر سهامی در حال رسیدن به بیشنه‌های جدید است اما RSI شروع به ساختن بیشینه‌های پایینتر می‌کند، این امر هشدار می‌دهد که ممکن است روند صعودی قیمت در حال ضعیف شدنباشد. این واگرایی منفی است. سپس معامله‌گر می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا قصد دارد از موضع خارج شود یا برای زمانی که قیمت شروع به افت کند یک توقف زیان (stop loss) تعیین کند.

واگرایی مثبت وضعیت مخالف است. تصور کنید که قیمت یک سهام در حال ثبت کمینه‌های جدیدی است و در همین حال RSI با هر نوسان در قیمت سهام کمینه‌های بالاتری ایجاد می‌کند. ممکن است سرمایه‌گذاران نتیجه‌گیری کنند که کمینه‌های پایینتر در قیمت سهام در حال از دست دادن آهنگ نزولی خود هستند و شاید به زودی یک چرخش در روند اتفاق بیفتد.

واگرایی یکی از کاربردهای رایج بسیاری از اندیکاتورهای تکنیکال و خصوصا نوسانگرها است.

تفاوت بین واگرایی و تایید

واگرایی زمانی است که قیمت و اندیکاتور پیام متفاوتی را برای معامله‌گر به همراه دارند. تأیید زمانی است که اندیکاتور و قیمت، یا چندین اندیکاتور، پیام یکسانی را به معامله‌گر منتقل می‌کنند. در حالت ایده‌آل، معامله‌گران برای انجام و ادامه دادن به معامله به دنبال تایید هستند. اگر قیمت در حال افزایش باشد، معامله‌گران به دنبال آن هستند که اندیکاتورهای آن‌ها نشان دهنده این باشند که تحرکات قیمت احتمالا ادامه پیدا می‌کنند.

محدودیت‌های استفاده از واگرایی

همانند تمام تحلیل‌های تکنیکال، سرمایه‌گذاران باید پیش از صرفا اتکا به واگرایی، از ترکیبی از اندیکاتورها و روش‌های تحلیل برای تأیید چرخش در روند استفاده کنند. واگرایی برای تمام چرخش‌های قیمتی وجود نخواهد داشت، بنابراین، برخی باید در کنار آن از سایر انواع تحلیل یا کنترل ریسک استفاده گردد.

همچنین، رخ دادن واگرایی به این معنا نیست که قیمت معکوس خواهد شد یا به زودی چرخشی اتفاق خواهد افتاد. ممکن است واگرایی زمان زیادی ادامه پیدا کند، بنابراین در صورتی که قیمت مطابق انتظار واکنش نشان ندهد، تصمیم‌گیری صرفا بر اساس آن می‌تواند به معنای زیان قابل توجه باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.