واکنش تیم Zcash و جامعه آن به عرضه Antminer Z11

شرکت Bitmain دستگاه استخراجی قدرتمندی برای سکه‌هایی که از الگوریتم Equihash استفاده می‌کنند عرضه کرده است. برخی از اعضای جامعه سکه ZCash، از عواقب عرضه چنین دستگاهی و عدم مقاومت توسعه‌دهندگان در برابر آن نگرانند؛ برخی دیگر نیز از این موضوع به عنوان فرصتی برای افزایش ارزش این سکه استقبال می‌کنند.

0 274

همانطور که Cointelegraph در تاریخ ۱۹ مارس گزارش داد، Bitmain، بزرگترین تولیدکننده تجهیزات ماینینگ، اخیرا دستگاه Antminer Z11 خود را برای استخراج Zcash و سایر رمز ارز‌های مبتنی بر الگوریتم Equihash معرفی کرده است. این شرکت ادعا می‌کند که تراشه جدید سه برابر قدرتمندتر از نسخه قبلی خود یعنی Antminer Z9 است که نه ماه پیش عرضه شده بود.

معرفی #AntminerZ11 که از ۳ برابر قدرت هشینگ بیشتر از نسخه پیشین خود برخوردار است! Z11 #Zcash بر اساس الگوریتم Equihash استخراج می‌کند. نرخ هش ۱۳۵ KSol/s و مصرف برق ۱۴۱۸ وات. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید (https://t.co/woThhXNxjd).

– Antminer_main (@Antminer_main) ۱۹ مارس ۲۰۱۹

علیرغم این واقعیت که تیم Zcash از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است، عرضه Z11 واکنش‌های متفاوتی را در میان اعضای جامعه ایجاد کرده است. برخی از آن‌ها بر این باورند که این موضع تهدیدی جدید برای امنیت شبکه است، در حالیکه دیگران عرضه آن را فرصتی برای رشد قیمت این سکه می‌بینند.

کمپین مقاومت در برابر ASIC

در سال ۲۰۱۷، پس آنکه تسلط Bitmain بر بازار ASIC با انتشار تجهیزات استخراج بیت کوین (BTC) به اوج رسید، این غول چینی به توسعه تراشه‌هایی مخصوص برای استخراج سکه‌های دیگر با ارزش بازار بالا مانند اتریوم (ETH)، SiaCoin (SIA)، مونرو (XMR) و  ZEC) Zcash) پرداخت.

این ماینرهای کارآمد به دارندگان خود اجازه می‌دهند تا به سرعت مقدار قابل توجهی سکه کسب کنند، در حالیکه صاحبان چنین مزارعی می‌توانند حملات ۵۱ درصد ترتیب دهند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کنترل شبکه را در دست گرفته و تراکنش‌ها را دستکاری کنند.

برخی از توسعه‌دهندگان تغییر الگوریتم‌های خود را پذیرفتند تا شبکه را در مقابل ASIC مقاوم کنند. به عنوان مثال، Monero را در نظر بگیرید، که شبکه خود را در ۶ آوریل ۲۰۱۶ ، پس از اعلام عرضه Antminer X3 توسط Bitmain، هارد فورک کرد. BTG) Bitcoin Gold) نیز همین مسیر را برگزید و شبکه خود را در ۳ ژوئیه و پس از عرضه Antminer Z9 فورک کرد.

پس از یک بحث طولانی، تیم اتریوم در فرآیند گذار از اثبات کار (PoW) به ProgPoW، تغییراتی جزئی را در شبکه اعمال کردند. هارد فورک در ۲۸ فوریه امسال اجرا شد.

پروژه‌های دیگری ایده مقاومت در برابر ASIC را رها کردند که یکی از آن‌ها Zcash بود. Bitmain در تاریخ ۳ مه ۲۰۱۸، عرضه مدل Z9 mini را برای استخراج Zcash و سایر سکه‌های مبتنی بر الگوریتم Equihash اعلام کرد.

زوکو ولکاکس (Zooko Wilcox)، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل اجرایی شرکت، موضعی خنثی در مورد مقاومت در برابر ASIC اتخاد کرده و گفت که تغییری برای شبکه برنامه‌ریزی نشده است.

بعدها، یک نظرسنجی در میان اعضای جامعه Zcash انجام شد که نتایج آن نشان می‌داد که اکثریت پاسخ‌دهندگان با اولویت قرار دادن سیاست‌های مقاومت در برابر ASIC مخالفت کرده‌اند.

با Z11 آشنا شوید

به طور معمول، Bitmain مدل‌های جدید کمی قبل از آغاز فروش معرفی می‌کند، و این دقیقا همان کاری است که آن‌ها در مورد Antminer Z11 انجام دادند. در ۱۹ مارس، Bitmain عرضه مدل جدیدی را برای استخراج سکه‌های مبتنی بر Equihash اعلام کرد و این شرکت توضیح داد که تراشه آن سه برابر قدرتمندتر از Z9 نسل قبلی خواهد بود.

این بار Bitmain تصمیم گرفت که خود را محدود به توضیحات فنی محصول نکند و اعلامیه ویژه‌ای منتشر کرده و بر جامعه Zcash تمرکز کرد. این شرکت وعده داد که آمار حجم عرضه و انبار تجهیزات خود را به طور آنی به‌روزرسانی کرده و همچنین با استخراج «پنهان» مبارزه کند:

برای حفظ ارزش‌های جامعه Zcash پیرامون امنیت، اعتمادپذیری و قابلیت دسترسی، Bitmain پیش از این در مورد به‌روزرسانی‌های آنی برای ایجاد اطمینان در مورد شفافیت بیشتر توییت کرده و به ارائه به‌روزرسانی آمار و اخبار در مورد ارسال اولین دسته از Antminer Z11ها ادامه خواهد داد. این تعهد به شفافیت، به شبکه کمک می‌کند که آن سطحی از امنیت، اعتمادپذیری و قابلیت دسترسی را که بنیاد Zcash از سازندگان انتظار دارد، فراهم کند.

به گفته سازنده، قدرت محاسباتی Antminer Z11 ۱۳۵ هزار سولوشن (۱۳۵٬۰۰۰) بر ثانیه (KSol/ثانیه) است. در همین حال، بهره‌وری انرژی دستگاه به ۱۰٫۵۰ ژول بر هزار سولوشن J/KSol می‌رسد. این ماینر بر تراشه‌ای ۱۲ نانومتری مبتنی است که با استفاده از فناوری ریخته‌گری Bare Die توسعه داده شده تا بهترین پراکندگی گرما را ارائه دهد. این ویژگی به دستگاه اجازه می‌دهد تا هزینه برق را ۶۰ درصد در مقایسه با Antminer Z9 کاهش دهد.

Antminer Z11

موجودی در ۲۰ دقیقه به اتمام رسید

به گفته سازنده، اولین دسته از ماینرهای جدید تنها ۲۰ دقیقه پس از آغاز فروش فروخته شد، ولی بعضی از کاربران باور دارند که این موضوع می‌تواند یک استراتژی هماهنگ شده برای افزایش قیمت باشد.

شایان ذکر است که حتی پس از ظهور برچسب «اتمام موجودی»، قیمت همچنان افزایش می‌یافت. در انجمن رسمی Zcash، مدیران گفتگویی را آغاز کردند تا مشخص شود چه کسانی و با چه قیمتی موفق به خرید ASIC‌های جدید شده‌اند. پاسخ کاربران مبالغی از ۱٬۰۴۸ تا ۱٬۳۶۶ دلار بود ولی در آن زمان وب‌سایت Bitmain مبلغ ۱٬۳۸۴ دلار را برای Antminer Z11 ذکر کرده بود.

آنطور که در سایت Bitmain گفته شده است، خریداران اولین دستگاه‌های خود را بین ۲۰ تا ۳۰ آوریل دریافت خواهند کرد. علی رغم این واقعیت که هدف اصلی فروش کسانی هستند که به استخراج Zcash تمایل دارند (بیشترین نقدینگی در میان سکه‌هایی که از الگوریتم Equihash استفاده می‌کنند)، امکان استفاده از Antminer Z11 برای کسب سایر دارایی‌هایی که با همین اصول کار می‌کنند نیز وجود دارد. به گفته WhatToMine، ماینرها قادر خواهند بود تا سکه‌هایی مانند (Komodo (KMD)، Zcash Classic (‌ZCLیا (Horizen (ZEN را نیز استخراج کنندکه البته سودآوری کمتری خواهند داشت.

واکنش جامعه

در حالیکه برخی از کاربران بازدهی مدل جدید را محاسبه کرده و از رشد قیمت این سکه هیجان زده هستند، سایرین هنوز نگران این «واقعیت» هستند که اولین دسته به سرعت فروخته شده است. برخی معتقدند که شاید گروه (یا حتی کشور) خاصی چنین کاری کرده باشند و نرخ هش شبکه اکنون در دستان آن‌ها قرار می‌گیرد. به طور کلی، به نظر می‌رسد که چه در جامعه و چه در دفتر مرکزی Zcash، افراد کمی در مورد تهدید بالقوه Bitmain نگران باشند.

اما، افرادی هستند که در مورد امکان تمرکزگرایی نگرانند و برخی کاربران از این واقعیت که از نظر آن‌ها، توسعه‌دهندگان واکنشی نشان نداده‌اند شگفت‌زده شده‌اند.

«چرا توسعه‌دهندگان ASICها را تحمل می‌کنند؟ قبلا هم وجود آن‌ها یک فاجعه بود. چه چیزی تغییر کرده است؟ چرا در حالی که Zcash از دست می‌رود هیچ کس کاری انجام نمی‌دهد؟

برخی از کاربران راهکارهای مختلفی از جمله مهاجرت به اثبات سهام (PoS) و اعمال تغییرات جدید را پیشنهاد داده‌اند.

«شاید توسعه‌دهندگان باید یک بردار حمله جدید را در نظر بگیرند، (انبوه) Asicهای آلوده …»

همچنین برخی کاربران به آخرین هارد فورک مونرو اشاره می‌کنند که در تاریخ ۹ مارس، به عنوان بخشی از نقشه‌ راه جلوگیری از دستکاری به دست ماینرهای ASIC، اعمال شد.

این دومین باری است که توسعه‌دهندگان Monero شبکه را برای مبارزه با Antminerهای جدید Bitmain فورک کرده‌اند. اولین فورک در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۱۸ پس از عرضه Antminer A3 انجام شد. در همین حال، در هر دو مورد، بلافاصله پس از ارتقاء شبکه، نرخ هش شبکه ۸۰ درصد کاهش یافت.

همبستگی بین هاردفورک‌های مونرو سقوط نرخ هش

علی‌رغم عدم اتخاذ اقدامی افراطی از سوی توسعه‌دهندگان Zcash، تیم بلافاصله پس از عرضه Antminer Z9 شروع به کشف پتانسیل‌ها و خطر احتمالی دستگاه‌های ASIC جدید کرد.

در ۸ مه ۲۰۱۸، جاش سینسیناتی (Josh Cincinnati)، مدیر عامل اجرایی شرکت Zcash، برنامه‌ای را برای اولویت‌بندی مقاومت در برابر ASIC اعلام و اشاره کرد که تیم پیاده‌سازی این تمهیدات را به عنوان یکی از روش‌های مبارزه با سخت‌افزارهای ASIC در نظر گرفته است. همانطور که سینسیناتی بیان کرد، یکی از عواملی که این کار را پیچیده می‌کند، تردید ویلکاکس در مورد مقاومت در برابر ASIC بود. برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه برخوردی در مورد دستگاه‌های ASIC اتخاذ شود، موضوع به رای کاربران گذاشته شد. نتایج نشان داد که اعضای جامعه برای دیگر حوزه‌های توسعه شرکت اهمیت بیشتری از مبارزه با ASIC قائل بودند.

با این حال، سازندگان Zcash آغاز مطالعه برای بررسی احتمال ورود ماینرهای جدید و همچنین تدوین یک استراتژی برای مبارزه با آن‌ها را اعلام کردند.

در بین تمهیدات مورد بحث، توسعه نرم‌افزار مستقل، سازگار با اجماع و نود کامل و استخدام توسعه‌دهندگان برای کار بر روی پیشنهادهای بهبودZIP) Zcash ها) به منظور به حداقل رساندن تاثیر این دستگاه‌ها بر شبکه به چشم می‌خورند.

یکی استراتژی دیگر برای مقاومت در برابر ASIC ، برنامه اعطای کمک هزینه سالانه به توسعه‌دهندگان Zcash است. در نتیجه، بنیانگذاران پروژه‌هایی را انتخاب کردند که اصلاح الگوریتم Equihash فعلی یا انتقال به یک ProgPoW پایدارتر در مقابل ASIC را مدنظر داشتند. به خصوص یکی از تیم‌ها کار بر روی گذار به یک الگوریتم ProgPoW مقاوم‌تر در برابر ASIC، اما پذیرای GPU را شروع کرد.

مشخص نیست که چنین تلاش‌هایی چه زمانی به ثمر خواهند نشست.

تغییرات مثبت

پس از اعلام عرضه Antminer Z11، قیمت ZEC از ۴۹٫۰۳ دلار طی ۲۴ ساعت ۵ درصد و طی ۲۰ روز ۲۰ درصد افزایش یافت.

رابطه بین عرضه Antminer Z11 و قیمت ZEC

به علاوه، طی دو هفته گذشته، این سکه در صرافی‌های جدیدی فهرست شده و Binance جفت‌های جدیدی را با ZEC اضافه کرده است.

برخی از کاربران معتقدند که این سکه محبوبیت خود را مدیون Bitmain و ASIC‌های کارآمد است.

پشتیبانی نرخ هش Zcash عمدتا به دلیل ASIC و ماینرهای سودآور است. شاید بتوان پشتیبانی نرخ هش $DASH را نیز به این موضوع نسبت داد (پیش از رتبه‌بندی سودآوری استخراج آن)،

دلیل دیگری که نشان می‌دهد چرا ASIC مدل امنیتی بهتری برای PoW است.

– دوی وان (DoveyWan) مارس ۲۴ مارس، ۲۰۱۹

علاوه بر این، انجام یک حمله ۵۱ درصد به شبکه Zcash، که در ماه ژانویه ۱۲٬۰۰۰ دلار هزینه داشت، اکنون برای مهاجم احتمالی ۲۸٬۹۲۰ دلار هزینه دارد.

پیشرفت متوقف نمی‌شود

پیشتر، Equihash یکی از مستحکم‌ترین الگوریتم‌ها برای ماینرهای ASIC بود. اما عرضه Antminer Z9 و Z11 اثبات می‌کند که بلاک چین مانعی بر سر راه توسعه چنین دستگاه‌هایی نیست.

به گفته توسعه‌دهنده اتریوم دیوید ووریک (David Vorik)، پیاده سازی ProgPoW می‌تواند به برگ برنده متمایزکننده تولیدکنندگان عمده تجهیزات استخراج بدل شود، چرا که تقاضا برای دستگاه‌های پیچیده‌تر اثر مقیاس را تشدید می‌کند. در همین حال، مبارزه شدید با دستگاه‌های ASIC ممکن است تولیدکنندگان را وادار به تولید پنهان نماید، که حتی می‌تواند منجر به متمرکز شدن بیشتر قدرت در دست عده‌ای قلیل شود.

یکی دیگر از توسعه‌دهندگان اتریوم، الکسی آخونوف (Alexey Akhunov)، در یک پیام گفت:

اگر ما بخواهیم دستگاه‌های ماینیگ EtHash فعلی را منسوخ کنیم، اما در عین حال باعث ایجاد رفتار پنها‌نی‌ از سوی سازندگان ASIC نشویم، ما باید آن را پذیرفته و در عوض به جای یک الگوریتم ضد ASIC به سمت یک الگوریتم مطابق با ASIC‌ برویم. که مخالف آن چیزی است که اکنون انجام می‌دهیم.

 

وی افزود که شاید بهترین روش ممکن یک استراتژی دیپلماتیک و گفتگویی شفاف در تعامل با سازندگان تجهیزات ASIC باشد.

در حقیقت ایجاد یک گفتگوی شفاف بین توسعه‌دهندگان و یک سازنده ASIC مانند Linzhi، عالی خواهد بود. توسعه‌دهندگان Ethereum Core از این نوع تخصص بی‌بهره‌اند و اطلاعات بازِ بیشتر در مورد قابلیت‌های ASIC کمک شایانی می‌کند!

– الکسی آخونوف (realLedgerwatch) ۸ ژانویه ۲۰۱۹

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.