هیچ کس نمی‌تواند بیت کوین را هک کند!

در پی هک شدن کپیتال‌وان (Capital One)، توزیع‌کننده قدرتمند کارت‌های اعتباری در ایالات متحده آمریکا، اطلاعات شخصی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر مورد حمله سایبری و سرقت قرار گرفته است. این موضوع واکنش جامعه رمز ارز را در پی داشته و بار دیگر ضرورت استفاده از سیستم‌های غیر متمرکز و ایمن مبتنی بر بلاک چین مانند بیت کوین را یادآور شد.

0 93

همانطور که CNN در روز سی‌ام جولای گزارش داد، اطلاعات محرمانه ۱۰۶ میلیون حساب متعلق به مشتریان کپیتال‌وان و کارت‌های اعتباری آن‌ها توسط یک هکر معروف، پیج تامپسون ۳۳ ساله در مارس سال جاری به سرقت رفته است.

کپیتال ‌وان: یک گنجینه متمرکز از اطلاعات KYC

تامپسون یک ساکن ایالت سیاتل در روز ۲۹ ژوئن توسط FBI دستگیر شد و قوه‌قضاییه آمریکا به او دسترسی بدون مجوز به اطلاعات شخصی شامل نام، آدرس، کد پستی، شماره‌تلفن، آدرس ایمیل، تاریخ تولد و درآمدهای شخصا گزارش‌شده متهم کرد.

شرکت سازنده در بیانیه رسمی خود اعلام کرده که تمام این اطلاعات توسط کپیتال‌وان به صورت دائمی جمع‌آوری می‌شوند.

به گزارش CNN، این مسئله روی ۱۰۰ میلیون مشتری ایالات متحده آمریکا و ۶ میلیون کانادایی تاثیر گذاشته است. متهم، به ۱۴۰ هزار شماره تامین اجتماعی، ۱ میلیون شماره بیمه اجتماعی کانادایی و ۸۰ هزار شماره حساب بانکی و همچنین اطلاعات مرتبط با کارت‌های اعتباری مشتریان، محدودیت‌های اعتباری و ترازها دسترسی پیدا کرده ‌است.

طبق ادعای CNN، تامپسون قبلا به عنوان مهندس نرم‌افزار برای یک شرکت میزبان فضای ابری مربوط به کپیتال‌وان کار می‌کرده است. سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد که دسترسی این خانم به سرورهای شرکت با کمک یافتن مشکلی در فایروال تحت وب، تسهیل شده ‌است.

هیچکس تا به حال بیت کوین را هک نکرده ‌است

نفوذ به یک پایگاه متمرکز مربوط به اطلاعات “مشتری‌ات را بشناس” نشان می‌دهد که مشکل اصلی به دسترسی شرکت به اطلاعات مربوط به مشتریان باز می‌گردد. جامعه رمز ارز خیلی زود به نواقص چنین مدل‌هایی واکنش نشان داده و آن را با سیستم‌های غیر متمرکز و مقاوم‌تر مقایسه کرده‌اند. آنتونی پمپلیانو هم‌بنیان‌گذار دارایی‌های دیجیتال مورگان کریک در تازه‌ترین توییت خود نوشت:

هیچکس تا به حال بیت کوین را هک نکرده ‌است. بیت کوین ایمن‌ترین شبکه رایانشی در جهان محسوب می‌شود.

با اینکه حملات امنیتی به صرافی‌های رمز ارز متمرکز همچنان شایع هستند، برای هک کردن بیت کوین، مهاجم باید به کلیدهای خصوصی تک تک آدرس‌‌های کیف‌ها و نه گنجینه متمرکزی مثل کپیتال‌وان دسترسی داشته ‌باشد.

کپیتال‌وان بیان کرده که “احتمال استفاده از این اطلاعات برای کلاهبرداری یا پخش” بسیار بعید است و این که “هیچ شماره کارت اعتباری یا اطلاعات ورود به حساب با مشکل مواجه نشده و بیش از ۹۹ درصد شماره‌های تامین اجتماعی به خطر نیافتاده‌اند.”

همانطور که CNN می‌نویسد، متهم نیت خود را در توییتر نوشته و قصد داشته تا این اطلاعات محرمانه مثل شماره‌های تامین اجتماعی و نام کامل و تاریخ تولد را منتشر و پخش کند.

کوین‌تلگراف گزارش می‌دهد که نگرانی‌ها پیرامون موضوع حریم خصوصی در دوره متمرکزسازی داده‌ها، باعث تسریع توسعه گزینه‌های جایگزین مبتنی بر بلاک چین غیر متمرکز و ایمن توسط شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت خواهد شد.

مدیر عامل و هم‌بنیانگذار بیت‌مکس، آرتور هایس، در مصاحبه با کوین‌تلگراف درباره اهمیت حریم خصوصی مالی صحبت کرد. او بیان داشت که عموم جامعه متوجه سو استفاده از اموال دیجیتالی فردی و اطلاعات مربوط به هویت افراد و همچنین نقض آزادی های آنلاین و آفلاین شده‌اند و به زودی از خواب غفلت بلند خواهند شد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.