هنوز به سخت‌ترین روزها نرسیده‌ایم، بازار خرسی جهانی تازه آغاز شده است

نبرد تجاری چین و ایالات متحده از سویی و افزایش نرخ بهره از سوی دیگر،‌ باعث وارد آمدن فشار زیادی به شرکت‌های آمریکایی شده است و بازارها را با خطر سقوط شدید مواجه ساخته است. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که در سال آینده اوضاع حتی وخیم‌تر هم خواهد شد.

0 88

 

  • بی‌ثباتی در وال‌استریت باعث شده است که سهام در سطح جهان فراز و فرودهای بسیاری را در ماه‌های اخیر شاهد باشد، و این باعث شده است که تعدادی از بازارهای سهام به قلمروی خرسی وارد شوند، که عموما به صورت ۲۰ درصد پایین‌تر از یک قله اخیر تعریف می‌شود.
  • اما کارشناسان روز دوشنبه به CNBC گفتند که پیش‌بینی می‌کنند اوضاع در سال جدید وخیم‌تر شود و به خطراتی مانند احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره از سوی فدرال رزرو و نگرانی‌های فزاینده در مورد رکود اقتصاد جهانی اشاره می‌کنند.
  • مارک جالی (Mark Jolley)، استراتژیست جهانی در اوراق بهادار بین‌المللی CCB گفت: «به نظر من سخت‌ترین روزها در سال بعد انتظار ما را می‌کشند، ما هنوز در نیمه اول بازار خرسی جهانی حقوق صاحبان سهام قرار داریم و سال بعد شرایط بدتر خواهد بود.»

بی‌ثباتی در وال‌استریت باعث شده است که سهام در سطح جهان فراز و فرودهای بسیاری را در ماه‌های اخیر شاهد باشند، و این باعث شده است که تعدادی از بازارهای سهام به قلمروی خرسی وارد شوند. کارشناسان روز دوشنبه به CNBC گفتند که قرار است اوضاع در سال جدید وخیم‌تر شود.

بازارهای خرسی، که عموما به صورت ۲۰ درصد پایین‌تر از یک قله اخیر تعریف می‌شود، سرمایه‌گذاران را در سرتاسر جهان تهدید می‌کنند. در ایالات متحده، نزدک کامپوزیت روز جمعه در بازار خرسی بسته شد و ۵۰۰ S&P نیز روز دوشنبه به چنین بازاری وارد شد. در سطح جهان، DAX آلمان، کامپوزیت شانگهای چین و Nikkei ژاپن نیز به سطوح بازار خرسی رسیده‌اند.

کارشناسان می‌گویند خطرات عمده‌ای در بازار وجود دارند. فدرال رزرو احتمالا باز هم نرخ بهره را افزایش خواهد داد و نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصاد جهانی (که با جنگ تجاری بین آمریکا و چین تشدید شده است) رو به افزایش است.

مارک جالی، استراتژیست جهانی در اوراق بهادار بین‌المللی CCB به برنامه Squawk Box شبکه CNBC گفت: «خیلی دوست دارم خوش‌بین باشم، اما چیزی برای مثبت بودن وجود ندارد. به نظر من سخت‌ترین روزها در سال بعد انتظار ما را می‌کشند، ما هنوز در نیمه اول بازار خرسی جهانی حقوق صاحبان سهام قرار داریم و سال بعد شرایط بدتر خواهد بود.»

فدرال رزرو موقعیت را سخت‌تر می‌کند

برای جالی، بیشترین خطر از جانب بازارهای اعتباری احساس می‌شود. او می‌گوید در حالی که فدرال رزرو دو بار افزایش بیشتر نرخ بهره را در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌کند، بازپرداخت بدهی برای شرکت‌ها سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و این باعث می‌شود که برخی از آن‌ها نکول کرده یا به رده پایین‌تر سقوط کنند.

جالی اشاره کرد که این ضعف‌ها در بازارهای اعتباری به سهام سرایت خواهد کرد.

او گفت: «سناریوی اصلی من یک اتفاق اعتباری است، که بیش از پیش بر بازار حقوق صاحبان سهام فشار وارد خواهد کرد، که در نهایت باعث فشار بر حوزه‌های دارای رشد سریع مانند فناوری خواهد شد.»

ویشنو واراتان (Vishnu Varathan)، رییس امور اقتصادی و استراتژی در بانک Mizuho می‌گوید: «به طور کلی‌تر، سرمایه‌گذاران در حال حاضر دلایل کمتری برای خوش‌بین بودن دارند، چرا که فدرال رزرو سیاست‌های مالی سخت‌تری را اتخاذ می‌کند و این باعث می‌شود که پول کمتری برای سرمایه گذاری در دسترس باشد.»

واراتان به برنامه Squawk Box شبکه CNBC گفت: «در حقیقت دلیلی برای بازخرید برای بازارها وجود ندارد، چرا که کسی اطمینان ندارد که این وضعیت کف باشد و همه نگران هستند که اوضاع بدتر شود».

اختلاف تجاری آمریکا و چین

واسو منون (Vasu Menon)، معاون ریاست مدیریت ثروت بانک OCBC اشاره می‌کند که افزایش بیشتر تعرفه‌ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان تا ماه مارس آینده متوقف شده است، اما کسی نمی‌داند که پس از آن چه اتفاقی می‌افتد.

از تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین معمولا به عنوان خطری عمده برای رشد اقتصادی نام برده می‌شود. به عنوان مثال صندوق بین‌المللی پول، رشد پیش‌بینی شده خود را کاهش داد چرا که احساس تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و شرکای عمده آن در حال اثرگذاری منفی بر فعالیت‌های اقتصادی است.

منون به برنامه Squawk Box شبکه CNBC گفت: عدم قطعیت در جبهه تجاری در ماه‌های آینده بر بازارها فشار وارد خواهد کرد، تا این که پس از آتش بس ۹۰ روزه تعرفه، آینده این جنگ مشخص‌تر شود.

او گفت: «ارزیابی‌ها جذاب به نظر می‌رسند، اما باید علاقه زیادی به ریسک کردن داشته باشید چرا که به اعتقاد من بازارها بسیار متلاطم خواهند بود».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.