هنر حذف بازندگان و میدان دادن به برندگان در معاملات کریپتو

احساسات نقش بسیار مخربی در معاملات دارند. معامله‌گران باید برای حفظ سرمایه خود و دستیابی به سودی مناسب، از احساساتی مانند لج‌بازی، معامله انتقامی و وسواس داشتن برای نرخ بالای موفقیت دوری کنند و جای در نظر گرفتن سودهای کوتاه مدت، معاملات زیان‌ده را متوقف کرده و به قواعد خود پایبند باشند.

0 102

یکی از مهمترین قوانین تجارت در بازارهای مالی، توقف سریع زیان‌ها و میدان دادن به برندگان (معاملات سودآور) است.

به طور کلی باید تا زمانی که بازار اشتیاق خود را حفظ می‌کند به آن دسته از معاملات خود که در منطقه سبز هستند اجازه دهید که ادامه پیدا کنند.

برعکس، زمانی که متوجه ‌می‌شوید که معامله‌ای زیان‌ده شده است، باید بلافاصله جلوی ضرر و زیان را گرفته و از آن موضع خارج شوید تا بتوانید سرمایه خود را حفظ کنید. به عبارت دیگر، قرار نیست آن معامله سودآور شود و بهتر است جلوی زیان را گرفته و سرمایه خود را در معرض خطر قرار ندهید.

هدف این است که برای معاملات سودآور فضای رشد فراهم کنید بدون این که موضع خود را به خطر بیندازید. انجام این کار در زمان مطلوب بودن شرایط از اهمیت کلیدی برخوردار است و نباید معامله‌ای را پیش از موعد و شتاب‌زده متوقف کرده و خود را از سود احتمالی محروم کنید.

ساده به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ خیر، همیشه تا این حد ساده نیست.

احساس از دست دادن

این قاعده اساسی برای معامله برندگان و بازندگان (معاملات زیان‌ده) قاعده‌ای شناخته‌شده است، اما اغلب هم توسط سرمایه‌گذاران خرده‌فروش حرفه‌ای و هم سرمایه‌گذاران خرده‌فروش تازه‌کار فراموش می‌شود و احساسات اداره امور را در دست می‌گیرند.

خواهید گفت: «مطمئنا! می‌توانم آن را مدیریت کرده و احساساتم را کنترل کنم» اما واقعیت این است که هیچکس ماهیتا تا این حد به روبات شبیه نیست و هیچکس همواره به طور ۱۰۰ درصد مسیر حرکت قیمت را نمی‌داند.

ما انسان‌ها مستعد «زیان‌گریزی»، یعنی تمایل به نادیده گرفتن یا اجتناب از زیان هستیم. بنابراین، تمایل داریم که برای جلوگیری از زیان دیدن اجازه دهیم تا بازندگانمان ادامه پیدا کنند.

تشخیص زمانی که معامله‌ای در شرف زیان‌ده بودن است تفاوت بین تباهی مالی در اثر لج‌بازی و موفقیت نسبی است (بدیهی است که گزینه دوم ترجیح داده می‌شود).

با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که علیرغم دانستن واضحترین و منطقی‌ترین اقدامات لازم، بعضا افراد از این مسیر منحرف شده و دست به آزمایش می‌زنند. اما آزمایش و امتحان با سرمایه و معامله خود به مثابه بلیطی یک‌طرفه به سوی «ورشکستگی» است.

در عوض، به دنبال دسته‌ای از قوانین/دستورالعمل‌هایی باشید که از آن‌ها تبعیت می‌کنید و همواره به آن‌ها وفادار بمانید. با بررسی شرایط با توجه به معیار «زیان‌های خود را حذف کنید»، می‌توانید ریسک و آسیب‌پذیری خود در برابر بازار را به شدت کاهش دهید.

مبارزه با غریزه

در اصل، معامله‌گران موفق دارای نوع به خصوصی از شخصیت و ذهنیت هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون قضاوت فوری اطلاعات را بررسی کنند.

غریزه دانستن زمان مناسب برای قطع یا خروج از یک معامله در اثر تجربه به دست می‌آید و توانایی تولید ارزش با استفاده از قوانین تجاری دقیق خود چیزی است که تازه‌کار را از حرفه متمایز می‌سازد.

تعصب تایید نیز مشکل‌ساز است، یعنی زمانی که به جای منطقی بودن و پیروی از قوانین فوق، هدف شما به اثبات این تبدیل می‌شود که «درست» گفته‌اید.

مسموم بودن عواطف در زمان معامله بسیار اهمیت دارد،‌ پس زیان‌های خود را متوقف کنید و به برندگان خود اجازه دهید تا کمی بیشتر ادامه داشته باشند،‌ خصوصا اگر دلیلی برای خاتمه دادن فوری به معامله نمی‌بینید.

پس چه باید کرد؟

در اینجا تعدادی از قوانین ذکر شده‌اند که می‌تواند به شما کمک می‌کند هنر میدان دادن به برندگان و حذف بازندگان را کسب کنید.

معامله برعکس سرمایه گذاری است: معامله و سرمایه گذاری هر دو شامل طلب سود هستند، اما این هدف را به طرق متفاوتی دنبال می‌کنند. سرمایه گذاری اساسا شامل امید بستن به ایده‌ای است که مثلا ۱۰ سال دیگر احتمالا منجر به رشد اقتصادی خواهد شد. بنابراین امید یک بخش ذاتی سرمایه گذاری است.

اما در معامله امید هیچ جایگاهی ندارند و عوض شامل اهرم (لوریج) است. در نتیجه، تمسک به مواضع زیان‌ده به امید بازیابی زیان‌ها تنها منجر به ضرر بازاری بیشتر می‌شود (از معامله‌گران سلف بپرسید).

به یاد داشته باشید که شما یک معامله‌گر هستید: اکثر معامله‌گران زمانی که زیان می‌دهند بلافاصله از یک سفته‌باز به سرمایه‌گذار بلندمدت تبدیل می‌شوند و دلایل منطقی بلندمدتی را برای کار خود ذکر می‌کنند. این نوع تغییر نقش ناگهانی اغلب منجر به فجایع معاملاتی می‌شود، چرا که امیدهای سوداگرانه عموما شامل لوریج زیاد است. بنابراین، در نهایت، سقوطی بزرگ معامله‌گر را مجبور به پذیرش حماقت خود و خروج از بازار می‌کند.

از معامله انتقامی پرهیز کنید: معامله انتقامی به معنی تمایل غیرمنطقی برای بازپس‌گیری ضررها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، و عموما از همان بازاری است که سرمایه خود را در آن از دست داده‌اید. این رفتار مجددا منجر به سود سریع معامله‌گرانی می‌شود که سپس اجازه می‌دهند بازندگان ادامه پیدا کنند و در نتیجه حتی بیشتر از قبل ضرر می‌کنند. بهترین کار پس از یک زیان بزرگ این است که چند روز از بازار فاصله بگیرید.

از وسواس بر نرخ موفقیت برحذر باشید: اکثر معامله‌گران و به ویژه افراد مبتدی، همیشه به دنبال نرخ بالای موفقیت در نسبت موفقیت و شکست هستند. از دوران کودکی، برای درست گفتن پاداش گرفته‌ایم، در نتیجه داشتن نرخ موفقیت بالا برایمان رضایت‌بخش است. اما داشتن وسواس برای نرخ بالای موفقیت چیزی است که باعث می‌شود معامله‌گران به دنبال سود سریع باشند.

اگر زیان‌های سریع را بپذیریم و اجازه دهیم که برندگان ادامه پیدا کنند، شاید نرخ موفقیت ما جایی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد باشد. با این حال، با معاملات خوب خود بیش از آن چیزی به دست خواهیم آورد که در معاملات بد از دست داده‌ایم.

به یاد داشته باشید که کاپیتان تایتانیک تنها یک بار اشتباه کرد. چیزی که اهمیت دارد اندازه اشتباه است و نه شماره آن.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.