همگام سازی نرووس نتورک و چین لینک

اوراکل‌ها منابع ارزشمندی هستند که ارتباط شبکه‌های بلاک چین را با منابع داده دنیای بیرون میسر می‌سازند. در این راستا اخیراً نرووس نتورک که اکوسیستم بلاک چین عمومی است یکپارچگی خود را با چین لینک به منظور دسترسی به اوراکل‌های غیر متمرکز آن اعلام کرده است. قابل ذکر است که این دو پروژه، هر دو از شبکه‌های خدمات بلاک چین و بخشی از پروژه‌های بلندپروازانه کشور چین هستند.

1 88

نرووس نتورک (Nervos Network) که یک اکوسیستم بلاک چین عمومی، متن باز و مجموعه‌ای از پروتکل‌ها است، همگام سازی خود با اوراکل غیر متمرکز چین لینک را اعلام کرد.

این شرکت با انتشار پستی اعلام کرد نرووس در تلاش است از سرویس‌های چین لینک استفاده کرده تا برای  dApp هایی که بر روی پلتفرم قبلی ساخته شده بودند داده فراهم کند.

اوراکل‌های چین لینک به توسعه dApp کمک می‌کنند

نرووس می‌گوید ارتباط بیرون از شبکه یکی از مهمترین جنبه‌های شبکه غیر متمرکز را تشکیل می‌دهد. از طرفی، همگام‌سازی با فیدهای داده و منابع شخص ثالث، اغلب چالش‌های بسیار زیادی را بوجود می‌آورد که می‌تواند تأثیر منفی هم بر امنیت و هم بر قابلیت اطمینان شبکه بگذارد. نرووس اعلام می‌کند که خواهان هیچکدام از این موارد منفی نیست.

برای مقابله با این مشکل، این شرکت با چین لینک همگام‌سازی می‌شود تا با استفاده از راهکار اوراکل‌های غیر متمرکز، داده‌ها را از «خارج» بلاک چین وارد کرده و از اعتبار و تأیید داده‌ها اطمینان حاصل کند. دلیل این اقدام این است که طراحی بلاک چین به صورتی بوده که تنها می‌تواند داده‌ها را ذخیره کند و نمی‌تواند صحت محتوا را تأیید کند.

نحوه همگام سازی نرووس و چین لینک؛ منبع: Nervos

با این همگام سازی، توسعه دهندگانی که علاقمند به پیاده‌سازی و تست dApp ها در پلتفرم نرووس هستند می‌توانند از داده‌های چین لینک، منابع عظیم آن، استخرهای مستقل اپراتورهای نود و دیگر منابع با کیفیت داده بهره ببرند.

نرووس اعلام کرده است این همگام سازی می‌تواند «کاربردهای جدید و متنوعی را در نرووس میسر سازد؛  قابلیت‌هایی از قبیل قراردادهای مالی دیفای که با داده‌های لحظه‌ای بازار فعال می‌شوند، محصولات بیمه‌ای که به شبکه‌های IoT متصل است و اپلیکیش‌های گیمینگ که نیازمند داده‌های تصادفی قابل تأیید هستند.»

در همین حال، هم‌بنیانگذار چین لینک، سرگئی نازارف (Sergey Nazarov) درباره این توسعه گفته است:

خوشحالیم که کمک می‌کنیم تا اوراکل‌های امن و قابل اطمینان چین لینک با نرووس یکپارچه شوند و راه برای مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های نسل بعد که مبتنی بر داده هستند و با معماری نوآورانه لایه ۱ نرووس ساخته شده‌اند باز شود.

 

وی اضافه کرد:

فراهم‌سازی منابع داده‌ای از بیرون زنجیره، به نرووس اجازه می‌دهد ارزش بیشتری برای توسعه دهندگان و کاربران قائل شود که این موضوع منجر به موارد استفاده بیشتر در دیفای، گیمینگ، بیمه و غیره خواهد شد.

 

کاربرد اوراکل

نرووس می‌گوید توسعه دهندگان می‌توانند به شبکه‌های اوراکل فعلی ملحق شوند یا طراحی‌های سفارشی خود را بسازند. بعضی از این ویژگی‌ها در زیر فهرست شده است:

  1. مجموعه‌ای عظیم و مستقل از نودهایی که در برابر حملات سیبل (Sybil) مقاوم بوده و می‌توانند به شیوه‌ای منحصر به فرد تجمیع یابند تا اطمینان حاصل شود به هیچ کدام از نودهای اوراکل خللی وارد نمی‌شود.
  2. بیش از ۳۵ شبکه اوراکل غیر متمرکز برای دسترسی به داده‌های قیمت دارایی‌های دیجیتال، نرخ FX، کالاها، شاخص‌ها و … .

داده‌های مرجع قیمت چین لینک بصورتی دو جانبه با اپلیکیشن‌های مختلف دیفای پشتیبانی شده و مدل عمومی خوبی بوجود آورده است و با جذب کاربران بیشتر این هزینه کاهش می‌یابد.

  1. تابع تصادفی قابل تأیید چین لینک برای دستیابی به منبعی مناسب و غیر سوگیرانه در تصادفی سازی داخل زنجیره که توسط قراردادهای هوشمند قابل تأیید باشد. این کار به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تصادفی سازی قابل تأییدی را در اپلیکیشن‌های قرارداد هوشمند خود مثلاً در اپلیکیشن های گیمینگ بلاک چینی در اختیار داشته باشند (به منظور ایجاد سیدهای NFT کمیاب و ازدیاد سناریوهای درون بازی).

تری تای (Terry Tai) هم‌بنیانگذار نرووس، اعتقاد دارد اوراکل‌ها نقشی حیاتی در ساخت پروتکل‌هایی مانند اپلیکیشن‌های پیشرفته قراردادهای هوشمند دارند.

«چین لینک نه تنها داده‌هایی که در اختیار توسعه دهندگان ما برای استفاده در نرووس است را به طرز فوق العاده‌ای افزایش می‌دهد، بلکه ابزارهایی در اختیار آنان قرار می‌دهد تا این سطح جدید را بصورتی بسیار امن و قابل اطمینان بالا ببرند.»

شبکه نرووس و چین لینک هر دو بخشی از بلند پروازی شبکه خدمات بلاک چین کشور چین هستند که هدف آن ساخت «اینترنت بلاک چینی»، dApp های قدرتمند، پروژه‌ها و اپلیکیشن خصوصی/عمومی است.

منبع: cryptoslate.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] همگام سازی نرووس نتورک و چین لینک اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]