همکاری IBM و Seagate به منظور توسعه بلاک چین برای حل مشکل هارد درایوهای تقلبی

غول تکنولوژی جهانی، IBM، و تولیدکننده‌‌‌‌‌‌‌‌ی سخت‌‌‌‌‌‌‌‌افزار،  Seagate، در حال همکاری و مشارکت با یکدیگرند تا با استفاده از فناوری بلاک چین تضمین کنند که هارد درایوهای کامپیوتر معتبرند.

0 54

این شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌ها در روز سه‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه اعلام کردند که درایوهای تولیدشده توسط Seagate را وارد پلتفرم بلاک چین IBM می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تا از تقلباتی که در اثر استفاده از سرورهای داده یا توزیع برای کاربران نهایی که منتظر محصولات حقیقی هستند رخ می‌دهد، جلوگیری کنند.

بروس اندرسون (Bruce Anderson)، مدیر عامل جهانی صنعت الکترونیک IBM، توضیح داد که Seagate به مدت سال‌‌‌‌‌‌‌‌ها کارپرداز قابل‌‌‌‌‌‌‌‌اعتمادی برای IBM بوده و هارد درایوهایی را به آن ارائه کرده تا در آن زمان وارد پلتفرم‌‌‌‌‌‌‌‌های سرور خود کند. در گام بعدی این مشارکت، دو شرکت تضمین می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که تمام هارد درایوها در یک سرور می‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به مرحله تولید خود بازگردند.

او توضیح داد:

” اگر شما به زمانی که درایو وارد زنجیره تامین شده و زمانی که بر روی سرور ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود توجه کنید، می‌‌‌‌‌‌‌‌بینید که دست‌‌‌‌‌‌‌‌های زیادی در آن دخیلند و پس از اینکه سرورها به کار گرفته می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، افراد زیادی هستند که به این تجهیزات دسترسی دارند؛ بنابراین، چالش ماجرا این است که ” آیا ما با قطعه‌‌‌‌‌‌‌‌ای حقیقی سرو کار داریم یا یک قطعه های کپی به دست ما رسیده است؟ ”

شرکت Seagate اکنون به منظور تضمین اصالت درایوها بر روی هر درایو تولید شده یک نشان فیزیکی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که شامل یک کلید الکترونیک است؛ این کلید الکترونیک در بلاک چین IBM ذخیره می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

این کلید را در هر زمان می‌‌‌‌‌‌‌‌توان بررسی کرد تا اطمینان حاصل شود که محصولی که از زنجیره تامین فرستاده شده هنوز هم یک درایو حقیقی و تولید شده توسط Seagate است.

او توضیح داد: “اجازه‌‌‌‌‌‌‌‌ دسترسی به بلاک‌‌‌‌‌‌‌‌چین داده شده است؛ بنابراین، اگر از افراد Seagate پرسیده شود که ” آیا این یک قطعه‌‌‌‌‌‌‌‌ حقیقی است؟” ، می‌‌‌‌‌‌‌‌توانند با استفاده از بلاک چین و از طریق کلیدی که بر روی درایو قرار دارد، حقیقی بودن آن را تایید کنند. سرویس IBM نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند آن را بررسی کند.

با اینکه شرکت IBM در حال بررسی واندیشیدن به این موضوع است که آیا اجازه‌‌‌‌‌‌‌‌ی پیگیری درایوها با استفاده از این پلتفرم به مشتریان خرده‌‌‌‌‌‌‌‌فروش داده شود یا خیر، اما چنین چیزی حداقل برای مدتی اجرایی نخواهد شد.

اندرسون اشاره کرد که دلیل این موضوع تا حد زیادی به خاطر این است که شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌هایی همچون IBM همین حالا نیز از نظر مالی برای محصولات معتبرند و بنابراین، مسئولیت تضمین حقیقی بودن دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌ها را بر عهده دارند.

اندرسون در کنار پیگیری درایوهای Seagate به این موضوع نیز اشاره کرد که استفاده از یک پلتفرم بلاک چین می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به طور کلی با ساده و موثر کردن و یا از میان برداشتن تشریفات اداری، روندهای زنجیره تامین را بهبود بخشد.

او گفت: ” این فرصتی عالی برای از بین بردن بسیاری از هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌های اداری و یا حتی ضررها است. “.

بدین صورت، اندرسون پیش‌‌‌‌‌‌‌‌بینی می‌‌‌‌‌‌‌‌کند که با توجه به حجم مشکلات مربوط به تقلب، این نوع پلتفرم به سرعت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

او به تحقیقی اشاره کرد که توسط ائتلاف بین‌‌‌‌‌‌‌‌المللی ضد کلاهبرداری و تقلب انجام گرفته است. این تحقیق نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌داد که ارزش کلی اجناس تقلبی یا دزدی‌‌‌‌‌‌‌‌شده در سال ۲۰۱۵ در کل جهان بیش از ۱.۷ تریلیون دلار بود.

نظر اندرسون این است که برای حل این مسئله و به خصوص برای راه‌‌‌‌‌‌‌‌حلی مثل پلتفرم بلاک چین، شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف در صنعت باید با یکدیگر همکاری کنند. او گفت که IBM همین حالا نیز با دیگر تولیدکنندگان ارتباط برقرار کرده تا سود استفاده از بلاک چین برای پیگیری محصولات را بسنجند.

او گفت: ” در حقیقت، ما راه‌‌‌‌‌‌‌‌حل را به تعدادی از تولیدکنندگان، هم تولیدکنندگان درایورها و هم تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی دیگر، نشان داده‌‌‌‌‌‌‌‌ایم. آنچه واضح است این است که افراد منتظر استانداردی هستند تا آن را دنبال کنند. خبر خوب این است که صنعت الکترونیک در ایجاد و وضع استاندارد، خوب عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.