همکاری 0x با StarkWare برای افزایش سرعت صرافی‌‌های رمز ارز غیرمتمرکز

پلتفرم‌‌های 0x و StarkWare اخیرا اعلام کرده‌‌اند که قصد دارند از پروتکل ZKP برای افزایش سرعت تراکنش‌‌ها و همچنین پردازش داده‌‌ها در صرافی‌‌های رمز ارز غیرمتمرکز استفاده کنند. گفتنی است که این پروتکل می‌‌تواند مقیاس‌‌پذیری صرافی‌‌ها را تا 500 تراکنش در ثانیه افزایش دهد.

0 101

افزایش سرعت صرافی‌‌های رمز ارز غیرمتمرکز :یکی از راه‌‌حل‌‌های رمزنگاری با نام اثبات دانش صفر (Zero-knowledge Proof) (ZKP) می‌‌تواند به افزایش سرعت صرافی‌‌های رمز ارز غیرمتمرکز کمک کند که سرعت بسیار بیشتری را در مقایسه با پلتفرم‌‌های سنتی تجربه کنند.

استارت‌‌آپ آمریکایی 0x قصد دارد با شرکت اسرائیلی خدمات نرم‌‌افزاری StarkWare وارد شراکت شود تا یکی از راه‌‌حل‌‌های مبتنی بر ZKP با نام StarDEX را توسعه دهند که قادر است تا 500 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

یوری کلودونی، مدیرعامل StarkWare، در گفتگو با CoinDesk اذعان داشت که هدف کاملا مشخص است: “معاملات غیر کاستدی با مقیاس بالاتر.”

مت تیلور، مدیر بازاریابی 0x، در مورد نحوه استفاده از ZKP ها در اکوسیستم صرافی رمز ارز غیرمتمرکز 0x عنوان کرد:

هدف ما این است که تا پایان سال جاری به این مهم در شبکه اصلی دست یابیم، تا مردم بتوانند از این فناوری استفاده کنند... در نظر داریم که این فناوری به بخشی اصلی از صرافی رمز ارز غیرمتمرکز 0x تبدیل کنیم.

تیلور اذعان داشت که سیستم 0x از سال 2017 تاکنون بیش از 713,000 دلار را در تراکنش‌‌های مختلف پردازش کرده است. صرافی‌‌های غیرمتمرکزی که از 0x بهره می‌‌برند در حال حاضر بین چند صد تا حدود 3,100 تراکنش را در هر روز پردازش می‌‌کنند، اما مقیاس پذیری همچنان به عنوان یک مشکل بزرگ باقی مانده است.

کلودونی در مورد بعضی از محدودیت‌‌های کنونی شبکه تاکید کرد، “بازاری که تنها سه تراکنش در ثانیه را می‌‌توان در آن انجام داد بسیار غیرنقدینه است.”

با این وجود، کلودونی در گفتگو با CoinDesk عنوان کرد که به منظور استفاده از این سیستم در لایه‌‌های 0x و شرکت‌‌های دیگر به چندین ماه زمان نیاز است.

شرکت StarkWare پیش از این سرمایه‌‌هایی را از جانب شرکت سرمایه‌‌گذاری consenSys، بنیان‌‌گذار اتریوم ویتالیک بوترین و شرکت زی‌‌کش (Zcash) به دست آورده بود. تخصص و راه‌‌حل ZKP این استارت‌‌آپ تا آنجایی طرفدار پیدا کرده است که دانشگاه تخنیون – محل تدریس الی بن-ساسون، بنیان‌‌گذار مشترک StarkWare – پرونده‌‌ای را به دادگاه برده و ادعا کرده است که بن‌‌-ساسون با استفاده از دارایی‌‌های معنوی این دانشگاه “در حال ثروت‌‌اندوزی است.”

علی‌‌رغم مشکلات قانونی، هدف از آخرین شراکت StarkWare این است که مقیاس‌‌پذیری در صنعت رمز ارزها ارتقاء پیدا کند. تیلیون اذعان داشت که 0x قصد دارد از راه‌‌حل‌‌های StarkDEX استفاده کند تا “زیرساخت‌‌های خود و همچنین بقیه بخش‌‌های این صنعت مقیاس‌‌پذیری مناسب‌‌تری داشته باشند.”

مقامات شرکت اتریوم مانند بوترین، ماه سپتامبر در تل‌‌آویو دور هم جمع خواهند شد تا یک سری جلسات فنی را به همراهی StarkWare برگزار کنند.

کلودونی خاطرنشان ساخت:

اگر موتورهای مقیاس پذیری را برای تجارت، گیمینگ یا هر کاربرد دیگری فراهم آوریم که کاربران دوست دارند در بلاک چین‌‌ اجراء کنند، می‌‌توانیم رایانش StarkWare را مورد استفاده قرار دهیم که تمامی چیزهای صورت گرفته در خارج از زنجیره را دریافت کرده و مقیاس پذیری گسترده‌‌ای را در اختیار ما قرار خواهد داد.

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.