همکاری دانشگاه سوییس و شرکت Swisscom برای ایجاد امضای دیجیتال بر بستر قرارداد هوشمند

مطابق گزارشی که خبرگزاری مالی سوییس منتشر کرد، دانشگاه علوم کاربردی سوییس (ZHAW) و شرکت بزرگ تله‌کام Swisscom برای توسعه امضای دیجیتال تایید شده و یکپارچه به منظور به رسمیت‌ شناختن قراردادهای هوشمند بر بستر بلاکچین با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

0 84

براساس این گزارش، نمونه اولیه قرارداد هوشمند بر بستر اتریوم توسط تیمی متشکل از حقوقدانان و مهندسین نرم‌افزار دانشگاه علوم کاربردی و Swisscom ساخته شده است. تیم مذکور این نمونه اولیه را به سرویس امضای Swisscom متصل کرده‌اند. هدف از ایجاد این پروژه جایگزین کردن امضای دیجبتال با امضای دستی در قراردادهای تحت قانون کشور سوییس است.

پس از تایید امضای دیجیتال، قرارداد هوشمند به صورت امن و خودکار شرایط قرارداد را اجرا می‌کند. اجرای قرارداد به معنای انتقال مالکیت، حقوق و دیگر شروط ضمن عقد است.

به گفته هارالد بارتسچی (Harald Bärtschi) استاد دانشکده حقوق و مدیریت علوم کاربردی سوییس، خدمات امضای یکپارچه ابهامات حقوقی موجود را در قراردادهای حقوقی رفع خواهد کرد:

این پروژه به ویژه برای قانون سوییس اهمیت ویژه‌ای دارد، ما مقررات و چارچوب مشخصی برای انتقال حقوق و مالکیت داریم، تاکنون نیز شک و تردیدهایی از نظر اعتبار قانونی در مورد قراردادهای هوشمند مطرح شده است. راه‌حل مطرح‌ شده در این پروژه مزایای زیرساخت‌های غیرمتمرکز بلاکچین را با امنیت و اعتماد امضای دیجیتال ترکیب می‌کند

البته نه تنها چارچوب قانونی سوییس بلکه مقررات اتحادیه اروپا نیز تحت حقوق قراردادها مستلزم امضای طرفین قرارداد است. بنابراین همان‌طور که پیتر امریهن (Peter Amrhyn) اشاره می‌کند این نمونه اولیه برنامه بین‌المللی را ایجاد خواهد کرد.

همان‌گونه که گزارش شده است، کارشناس حقوقی در سراسر جهان در حال بررسی و گفتگو درباره ابعاد حقوقی قراردادهای هوشمند هستند. در هفته گذشته، استاد دانشگاه فردیش شیلر در آلمان استدلال کرده بود که قراردادهای هوشمند تردیدهای بسیاری را در حقوق بین‌المللی خصوصی ایجاد کرده‌اند. او همچنین توضیحاتی درباره تفاوت پروتکل و کد قراردادها که که می‌تواند ماهیت این تعامل را تغییر دهد، مطرح کرده است.

این دیدگاه در کنار سایر دیدگاه‌ها در نظام‌های حقوقی مختلف در سراسر جهان در حال مطرح شدن هستند. برخی معتقدند که قراردادهای هوشمند اگرچه ممکن است چارچوب قانونی موجود را پیچیده کنند، اما این پدیده همچنان می‌تواند در محدوده فعلی مقررات حقوقی در سطح ملی و بین‌المللی مورد تایید قرار بگیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.