هر آن‌چه که باید درباره‌ نقش بات‌ها در معاملات رمز ارزها بدانید

بات‌های معاملاتی و معاملات الگوریتمی با تناوب بالا در سراسر بازار وال استریت به چشم می‌خورند، ولی شبکه‌های رمز ارزی محیط منحصر به فردی برای آن‌ها فراهم می‌کنند تا به کاهش ریسک کمک کرده، امکان آزمایش روش‌های جدید را مهیا نمایند و حتی از دستکاری در بازار بهره ببرند. با یکپارچه شدن ابزارهای نرم‌افزاری پیشرفته در حوزه‌ معاملات در کنار پیشرفت یادگیری ماشینی و صرافی‌های غیر متمرکز (DEX)، باید انتظار توسعه‌ هر چه بیشتر بات‌های معاملاتی را در این صنعت داشته باشیم.

0 103

علی‌رغم ظهور معاملات الگوریتمی در بازار رمز ارزها، این حوزه هنوز نوپاست و باید منتظر پیشرفت‌ها و اکتشافات بسیاری در آن باشیم.

وضعیت آینده‌ی صرافی‌ها و قابلیت همکاری در میان شبکه‌های بلاک چین در حال حاضر هنوز نامشخص است، ولی بات‌های معاملاتی برای معامله‌گران و شرکت‌ها همچنان ابزاری حیاتی‌اند که در به حداقل رساندن ریسک و مدیریت کارآمد سفارشات حجیم به کار می‌آیند.

بسیاری از بات‌های معاملاتی در دوره‌ی اوج بازار رمز ارزها، یعنی سال گذشته، تمرکز خود را روی معاملات آربیتراژِ میان صرافی‌ها قرار دادند. در ماه دسامبر سال گذشته میزان پیش‌سفارشات برای بیت‌کوین در صرافی‌های کره‌ای در مقایسه با صرافی‌های آمریکایی به حدود ۳۰ درصد رسید.

با چنین پراکندگی‌های گسترده‌ای، طبیعی بود که بات‌های معاملاتی برای بهره‌گیری از آربیتراژ صرافی توسعه یابند.

پراکندگی غیرواقعی آربیتراژ با تمایل عمومی در بازار به سوی بیت کوین و رشد سرسام‌آور قیمت آلتکوین‌ها همزمان شد. در نتیجه، بات‌های معاملاتی به ابزارهایی پرطرفدار برای معامله در بازارهای ۲۴ ساعته تبدیل شدند.

این بات‌ها با استفاده از پارامترهای تغییرپذیر به معامله‌گران اجازه می‌دهند بدون این که نیاز باشد تمام وقت پشت کامپیوتر بنشینند، بتوانند به راحتی معامله کرده و موقعیت‌های خود را کنترل کنند. به علاوه، جنبه‌ خطای احساسی در انسان به همراه عدم توانایی در رقابت با بات‌ها در زمینه‌ی کنترل لحظه‌ای دارایی‌ها در صرافی‌های مختلف، باعث شد تعداد این بات‌ها در بازار زیاد شود.

محدودیت‌های قانونی نابرابر برای رمز ارزها و صرافی‌های آن در کشورهای مختلف بر افزایش پراکندگی آربیتراژ دامن زد، چون فرصت‌های آربیتراژ و ناکارآمدی‌های بازار قابل پیش‌بینی شده بود. ناهنجاری‌ها و دستکاری‌های بازار نیز همچنان در این حوزه باقی ماند و موجب اختلاف بر سر این موضوع شد که آیا بات‌ها پتانسیل همکاری مالی با معامله‌گر یا محافظت از او را دارند یا نه.

بات‌های معاملاتی در راه‌های نامناسب هم استفاده می‌شوند. نشریه‌ی وال استریت ژورنال اخیراً در گزارشی نمونه‌هایی از حملات جعل را در بازار مشاهده کرده و از طرفی شرکت ویرجیل کپیتال (Virgil Capital) نیز اظهار داشته که از بات‌هایش برای مبارزه با بات‌های «دشمن» استفاده می‌کند. نکته‌ جالب توجه این است که به نظر بعضی از معامله‌گران، بازارهای بی‌قانون و دستکاری‌های احتمالی با وجود بات‌های معاملاتی موقعیت‌های خوبی هستند که به سرمایه‌گذاران کوچک اجازه می‌دهند با استفاده از ابزارهای پیچیده‌ی معاملاتی شرایط رقابت را متعادل سازند.

پیچیدگی‌های بیشتر در بازارهای رمز ارزی به دست افراد تاثیرگذار و به صورت دستکاری‌های مستقیم شکل می‌گیرد. موسسه‌ی شفافیت بلاک چین به تازگی در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۶۷ درصد از حجم معاملات روزانه در ۱۳ صرافی بزرگ رمز ارزی به صورت معامله‌ی شستشو انجام می‌شود و این یعنی روزانه ۶ میلیارد دلار پول در این حوزه تبادل می‌گردد. شناسایی این مغایرت برای معامله‌گران سخت و مقابله با آن حتی از این هم دشوارتر است.

افت قیمت نیز این روزها در بازارهای رمز ارزی خیلی رایج شده است. در تحقیقی که اخیراً توسط Sylvain Ribes بر روی همین مقوله انجام شد می‌توان دید که حجم‌های متورم صرافی‌ها و معاملات شستشو به نتایج قابل توجه‌ای منجر شده است. برخی از این افت قیمت‌ها در بعضی از صرافی‌ها تا حدود ۹۳ درصد هم رسیده. گفتنی است شرکت Ribes مفهوم افت قیمت را در تحقیق خود به صورت تغییر درصدها بین قیمت توزیع میانی و پایین‌ترین قیمتی که محققان راضی به فروش دارایی بوده‌اند تعریف کرده است.

یافته‌هایی نظیر تحقیق Ribes نشان‌گر عدم شفافیت بسیاری از افراد تاثیرگذار در اکوسیستم بازار رمز ارزهاست که باعث به وجود آمدن بستر کاملاً جدیدی برای کار بات‌های معاملاتی شده است. با توجه به چشم‌انداز احتمالی بازار دارایی‌های دیجیتال در سال‌های آینده و با نظر به صرافی‌های غیر متمرکز، DAO-ها و ابزارهای تحلیلی مبتنی بر هوش مصنوعی، تاثیر بات‌های معاملاتی در سال‌های آتی نیز قابل توجه خواهد بود.

البته رواج بات‌های معاملاتی در بازارهای رمز ارزی بدون محدودیت نبوده است. خیلی از ابزارهای معاملاتی صرفاً معامله‌گرانی را هدف قرار داده‌اند که بسیار باتجربه‌اند. این ابزارها برای سرمایه‌گذاران جریان اصلی پیچیدگی زیادی دارند. به علاوه، هیچ API استانداردی برای صرافی‌ها وجود نداشته و استفاده از بات‌ها به منظور بازارسازی نیز در محیط‌های کم‌حجم چالش‌های زیادی دارد، زیرا با بسیاری از صرافی‌ها و DEX-های کوچک مشترک است.

بات‌های معاملاتی در بازارهای رمز ارزی معمولاً موانعی را بر سر راه خود می‌بینند. برای تغییر دادن ابزارهای متن باز معاملاتی به گونه‌ای که نیازهای خاص مخاطب را برطرف کند، به دانش برنامه‌نویسی ویژه‌ای نیاز است و رابط‌های کاربری آن نیز بسیار پیشرفته است. تازه‌واردان حوزه‌ رمز ارزها هم احتمالاً به سمت استفاده از این ابزارها نمی‌روند، بنابراین شکافی در این حوزه به وجود می‌آید که باعث می‌شود جابجایی و محافظت از کاربران دشوار باشد.

ابزارهای معاملاتیِ الگوریتمی هم به آن دسته از برنامه‌های محلی واگذار شده که باید در کامپیوتر کاربر دانلود و میزبانی شوند. در نتیجه، کاربران باید کامپیوترهای خود را به صورت ۲۴ ساعته روشن بگذارند، و امیدوار باشند که اتصال اینترنت با آن‌ها یاری کند.

درک فزاینده‌ی میزان اطلاعات در دسترسی که در بازارهای رمز ارزی در انتظار افشا شدن است، باعث شده ابزارهای جدیدی برای سرمایه‌گذاران به وجود بیاید. رده‌ی جدیدی از بات‌های معاملاتی که با الگوریتم‌های نوآورانه‌ی یادگیری ماشینی، اندیکاتورهای رسانه‌های اجتماعی و رابط‌های کاربرپسندانه ساخته شده، قرار است تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر رشد این بازارها داشته باشد.

بات‌ها به سرعت در حال هوشمندتر شدن‌ هستند، اطلاعات گوناگون را یکپارچه می‌کنند و با استفاده از اندیکاتورهای آنی در کنار قابلیت‌های شخصی‌سازی به دنبال میسر کردن ترجیحات معاملاتی کاربران هستند. بات‌های معاملاتی هم کنار زدن برخی از محدودیت‌های فعلی خود را شروع کرده‌اند، خصوصاً در زمینه‌ی هدف قرار دادن سرمایه‌گذاران جریان اصلی از طریق رابط‌های کاربری ساده‌تر و تلاش‌هایی که برای محافظت از معاملات کاربری به عمل می‌آورند.

از جمله بات‌های شناخته‌شده‌ بازار می‌توانیم به Gekko اشاره کنیم که باتی متن باز و سرراست برای سرمایه‌گذاران است. Zenbot بات دیگری است که کمی از Gekko جامع‌تر می‌باشد. Cryptohopper نیز بات دیگری است که امکانات پیشرفته‌تر و رابط کاربری چشم‌نوازتری دارد. این بات نخستین ابزاری است که سیگنال‌های رمز ارزی را با یکدیگر ترکیب می‌کند (منظور همان پیشنهاداتی است که بر اساس پیش‌بینی‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی توسط متخصصان ارائه می‌شود).

بات‌های معاملاتی همچنان به پیشرفت و توسعه ادامه می‌دهند تا نیازهای کاربران را برطرف سازند. خصوصاً وقتی که سرمایه‌گذاران حقوقی به بازار وارد شده و نوسانات و ریسک‌های دستکاری کاهش یابد، این بات‌ها با توسعه‌ هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به شکوفایی می‌رسند.

گفتنی است با توجه به این که رمز ارزها این روزها اعتماد عمومی خود را از دست داده‌اند، بهتر است صبور باشید و پیش از سرمایه گذاری منتظر بمانید تا بازار به ثبات برسد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.