هر آنچه که باید درباره‌‌ انواع آدرس بیت کوین‌‌ بدانیم

هر آدرس کیف پول یک رشته کاراکتر ۳۵ – ۲۶ تایی از حروف و اعداد است و به تنهایی برای ارسال و دریافت بیت کوین‌‌ کافی است. آدرس بیت کوین‌‌ را می‌‌توان برای جابه‌‌جایی رمز ارز (کریپتوکارنسی) به هر آدرس دیگری در شبکه استفاده کرد، به شرط آنکه نرم‌‌افزار کیف پول طرف مقابل از نوع آدرس به کار رفته پشتیبانی کند. چندین فرمت آدرس برای بیت کوین‌‌ وجود دارد که می‌‌توان یکی از آن‌‌ها را برگزید و کیف‌‌ پول‌‌ها و صرافی‌‌ها تنها از برخی از این فرمت‌‌ها پشتیبانی می‌‌کنند؛ بنابراین خوب است با انواع آدرس و تفاوت‌‌های آن‌‌ها آشنا شویم.

0 1,146

فرمت‌‌های آدرس، پروتکل‌‌های اینترنتی بیت کوین‌‌ هستند

همان گونه که چندین نسخه از پروتکل‌‌های اینترنتی وجود دارد (همچون IPv4 و IPv6)، آدرس بیت کوین‌‌ نیز دارای فرمت‌‌های گوناگونی است. بیشتر اوقات این گوناگونی مشکلی به وجود نمی‌‌آورد و تراکنش‌‌ها به آسانی در پهنه‌‌ی شبکه، میان کیف‌‌ پول‌‌های محفوظ و غیرمحفوظ جابه‌‌جا می‌‌شوند. به طور کلی سه فرمت آدرس برای هسته بیت کوین‌‌ وجود دارد: P2PKH, P2SH و bech32 که بیشتر سرویس‌‌دهندگان از همه‌‌ی آن‌‌ها پشتیبانی می‌‌کنند. ممکن است کیف پولی که انتخاب کرده‌‌اید یا صرافی‌‌ای که می‌‌خواهید با آن کار کنید دسته‌‌کم از یکی از این سه فرمت پشتیبانی نکند. از میان سه فرمت آدرس، bech32 بیش از همه احتمال پشتیبانی نشدن دارد.

یادگیری زیر و بم هر یک از این آدرس‌‌های بیت کوین‌‌ به شما امکان می‌‌دهد یک کیف پول بیت کوین‌‌ مناسب برای خود برگزینید و از صرافی یا پلتفرمی استفاده کنید که با کار شما سازگار باشد. به دست آوردن این آگاهی همچنین دانش شما را در زمینه‌‌ی کارکرد درونی بیت کوین‌‌ بالا می‌‌برد و مزایا و کاستی‌‌های این فرمت‌‌های آدرس را از نظر امنیت، انعطاف‌‌پذیری و کارکردپذیری به شما نشان خواهد داد.

Everything You Should Know About Bitcoin Address Formats

P2PKH یا فرمت آدرس میراثی

اگر آدرس بیت کوین‌‌ شما با شماره‌‌ ۱ آغاز می‌‌شود، شما از یک آدرس P2PKH یا آدرس میراثی (legacy address) استفاده می‌‌کنید؛ برای نمونه: ۱BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2. فرمت آدرس اصلی بیت کوین‌‌ P2PKH تا به امروز به خوبی کار کرده است و مخفف «واریز به هش کلید عمومی» (P2PKH) است یعنی پرداخت سکه به هش کلید عمومی دریافت کننده. آدرس‌‌های میراثی با segwit سازگار نیستند، ولی شما می‌‌توانید بدون هیچ مشکلی از یک آدرس P2PKH به آدرس دلخواه segwit بیت کوین‌‌ بفرستید. میانگین کارمزد ارسال بیت کوین‌‌ از یک آدرس P2PKH معمولا بالاتر از کارمزد ارسال از آدرس segwit است. این در حالی است که تراکنش‌‌های آدرس میراثی معمولا حجم بزرگ‌‌تری دارند.

فرمت آدرس P2SH

آدرس‌‌های P2SH ساختاری شبیه فرمت P2PKH دارند ولی به جای ۱ با شماره‌‌ی ۳ آغاز می‌‌شوند؛ مانند ۳J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy. نام فرمت P2SH مخفف «واریز به هش اسکریپت» (pay to script hash) است. کارایی این آدرس‌‌ها نسبت به آدرس‌‌های میراثی بالاتر است. تابع اسکریپت P2SH بیشتر برای آدرس‌‌های چندامضایی به کار می‌‌رود و برای نمونه می‌‌تواند برای انجام تراکنش، گرفتن چند امضای دیجیتالی را الزامی کند. فرمت آدرس P2SH همچنین به وسیله‌‌ی پروسه‌‌ای به نام P2WPKH-in-P2SH امکان انجام تراکنش‌‌های segwit غیربومی را فراهم می‌‌سازد. افراد معمولی که می‌‌خواهند سکه ارسال و دریافت کنند لازم نیست خود را درگیر کارکرد پیچیده‌‌ی فرمت P2SH سازند. تنها لازم است بدانند که فرمت آدرس P2SH به طور گسترده پشتیبانی می‌‌شود و می‌‌توان با آن به آدرس‌‌های P2PKH و bech32 بیت کوین‌‌ فرستاد.

فرمت آدرس bech32

آدرس‌‌های bech32 کاملا متفاوت از آدرس‌‌های سبک P2 هستند. این آدرس‌‌ها با « bc1 » آغاز می‌‌شوند و به خاطر وجود همین پیشوند از دو فرمت اصلی دیگر بلندتر هستند. bech32 یک فرمت آدرس segwit بومی است که بیشتر نرم‌‌افزارها و سخت‌‌افزارهای کیف پول آن را پشتیبانی می‌‌کنند ولی تنها بخش کوچکی از صرافی‌‌ها با این آدرس کار می‌‌کنند. برای نمونه، کیف‌‌ پول‌‌های لجر (Ledger) و کیپ‌‌کی (Keepkey) از فرمت bech32 پشتیبانی نمی‌‌‌‌نمایند و با اینکه بیشتر صرافی‌‌ها ارسال مبلغ به آدرس‌‌های bech32 را امکان‌‌پذیر ساخته‌‌اند ولی به کاربران اجازه نمی‌‌دهند با این فرمت مبلغی دریافت نمایند. هم‌‌اکنون، کمتر از ۱ درصد از بیت کوین‌‌ در آدرس‌‌های bech32 اندوخته شده است ولی این میزان به آرامی در حال افزایش است.

Everything You Should Know About Bitcoin Address Formats بکارگیری bech32

فرمت‌‌های آدرس بیت‌کوین‌‌ کش

آدرس‌‌های بیت‌کوین‌‌ کش یا دارای فرمت میراثی هستند (با ۱ شروع می‌‌شوند) و یا فرمت «کش آدرس» (Cash Address) دارند که فرمت دوم نسبت به آدرس‌‌های میراثی رایج‌‌تر است. فرمت کش‌‌ آدرس را به اختصار Cash Addr می‌‌نویسند. این فرمت بر مبنای bech32 است و با حرف « q » یا عبارت « bitcoincash:q » آغاز می‌‌گردد. کیف‌‌ پول‌‌های بیت‌کوین‌‌ کش (BCH) می‌‌توانند هر دو فرمت را پشتیبانی کنند. ابزارهایی وجود دارد که به کاربران اجازه می‌‌دهد به میل خود با فرمت میراثی یا کش آدرس کار کنند. دلیل اصلی بکارگیری فرمت کش آدرس این است که بیت‌کوین‌‌ کش از بیت کوین‌‌ متمایز شود و مبالغ به آدرس اشتباه فرستاده نشوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.