هارد فورک BCH: پایان یک دوران یا آغازی جدید؟

پس از کشمکش‌های فراوان، بیت‌کوین کش، یکی از مهم‌ترین سکه‌ها پس از بیت کوین، دچار انشعابی بزرگ شده است. در ادامه با نظرات رهبران دو گروه در مورد آینده زنجیره خود و اهداف آن‌ها آشنا می‌شویم.

0 214

انشعاب اجتناب ناپذیر بالاخره رخ داد. روز X در ۱۵ نوامبر رسید و بلاک چین بیت‌کوین کش به دو نسخه انشعاب پیدا کرد: نسخه بیت‌کوین ABC که مورد نظر راجر ور (Roger Ver ) بنیان‌گذار بیت‌کوین کش، و بیت کوین SV ( ساتوشی ویژن) مورد نظر کریگ رایت (Craig S Wright)، کارآفرین استرالیایی است که ادعا می‌کند ساتوشی ناکاموتو است.

به دلیل این که اینترنت هم اکنون مملو از مقاله‌های مختلف در مورد فورک BCH است، تصمیم گرفتیم به تکرار پیش‌بینی‌ها و صحبت‌های بی‌معنی نپردازیم. در عوض، از دو رهبر دو جبهه خواستیم تا بینش استراتژیک خود را در مورد توسعه بیش‌تر BCH با ما به اشتراک بگذارند.

ابتدا، در مورد ویژگی‌های اساس هر یک از نسخه‌های بیت‌کوین کش می‌آموزیم. این چیزی است که راجر ور می‌گوید:

سلام راجر! تیم ما از این فرصت برای کشف دست اول نکات ظریف در مورد فورک BCH بسیار ممنون است. آیا می‌توانید در مورد هدف اصلی بیت کوین ABC ۰٫۱۸٫۰ به ما بگویید؟ این نسخه چه ویژگی‌های مبتکرانه‌ای به جامعه عرضه می‌کند؟

این ارتقا در رابطه با بهبود مقیاس‌گذاری و تلاش برای مناسب‌سازی آن برای استفاده به عنوان ارز جهانی انجام شد. همچنین ابزارهای جدیدی معرفی خواهند شد که از جامعه توسعه‌دهندگان حمایت خواهند کرد.

یکی از مشکلات اصلی BTC ظرفیت مقیاس پذیری است. آیا بیت کوین ABC ۰٫۱۸٫۰ می‌تواند راهکاری برای مشکل مقیاس گذاری BTC، یا حداقل قدمی به سوی چنین راهکاری باشد؟

بله. آن‌ها رویکردی عالی برای مقیاس گذاری بیت‌کوین کش اتخاذ کرده‌اند.

این باور وجود دارد که یک نسخه سکه را به ریشه‌های خود بازمی‌گرداند، و دیگری چنین نیست. آیا به نظر شما امروزه تمسک به ریشه‌ها حیاتی است یا آیا شما از ایده گذر از گذشته در چنین فضای زنده رمز ارزی حمایت می‌کنید؟

به نظر من ما باید تمرکز کنیم تا کاری کنیم که بیت‌کوین کش تا حد امکان قابل استفاده باشد. این شامل ساخت یک اکوسیستم زنده حول BCH و چیزی است که ما در Bitcoin.com به آن متعهد هستیم.

اما در آن سو، کریگ کم صحبت است. اما همین کلمات کم، بسیار گویا هستند:

سلام کریگ، ممنون از این که با ما مصاحبه می‌کنید. تفاوت‌های اساسی بین BCH SV و به قولی BCH سنتی چیست؟

بیت‌کوین SV بیت‌کوین اصلی است. ABC پس از فورک دیگر بیت کوین نخواهد بود. ساده است. چیزی که مردم آن‌ها را اشکال می‌پندارند دلیل بقای بیت کوین هستند، و حذف چیزهایی مانند malfixها و افزودن SegWit در BTC… این‌ها همه بن بست هستند.

  • آیا می‌توانید به ما در مورد انتخاب نام BCH « ساتوشی ویژن » بگویید؟
  • این کار بازگرداندن بیت کوین به نسخه ۰٫۱ است. همان چیزی که طراحی شده بود.
  • تنش‌ها زمانی به وجود آمدند که تلاش کردیم دلایل این دودستگی را بیابیم.
  • کریگ،‌ نکات اصلی بیت کوین ABC ۰٫۱۸٫۰ که با آن‌ها مخالف هستید چیست؟

همه چیز. آن‌ها بیت کوین نیستند، آن‌ها یک سیستم PoS هستند که به WormHole کمک می‌کند تا اوراق بهادار غیر قانونی ارائه کرده و اقلام غیر قانونی بفروشد. پست مربوط به «سطل فروشی‌ها» یعنی به زودی هدف قرار خواهد گرفت. SEC همین حالا هم ICOها را هدف می‌گیرد، در سال ۲۰۱۹، صدها مورد پرونده کلاهبرداری خواهیم داشت.

چقدر احتمال دارد که دو بلاکچین ناسازگار به وجود بیایند؟

در چند سال آینده تنها بیت کوین اصلی وجود خواهد داشت. هنوز نمی‌گویم که چرا، اما تغییر نسخه اصلی، بقیه را هم نابود می‌کند (حتی ETH).

چرا حفظ اصالت کد بیت کوین تا این حد برای شما مهم است؟

این تنها بیت کوینی است که کار می‌کند. ایده malfixها و سایر چیزها همه دارای اشکال هستند. بن بست هستند. متاسفم که این را می‌گویم، اما چیزی به جز نسخه اصلی نیست که کار کند و چیز دیگری دوام نمی‌آورد. متاسفانه بسیاری فریب دروغ‌های ویتالیک و بقیه را خوردند که بیت کوین یک اجماع اجتماعی است و چه و چه. این طور نیست و این یک بن‌بست است. بیت کوین در قانون کار می‌کند. جایگزین آن نمی‌شود.

اما راجر ور شک خود در مورد دارایی‌های «اپوزوسیون» را پنهان نکرد و موضعی متقن در مورد موفقیت ABC ابراز می‌کند.

راجر، آیا به عنوان نظریه‌پرداز بیت‌کوین ABC، می‌توانید بگویید که آیا باید آماده ادغام دو نسخه ناسازگار سکه باشیم یا خیر؟

در حال حاضر، می‌بینیم که دو چین ظهور کرده‌اند و برای بیت‌کوین SV بلاک استخراج می‌شود. مشخص نیست که آیا سکه SV دوام می‌آورد یا خیر، چرا که کیف پولی وجود ندارد که از حفاظت بازپخش پشتیبانی کند، پشتیبانی مرورگرهای بلاک نامشخص است، ظاهرا ماینرها با ضرر کار می‌کنند، نماینده‌ها علنا در مقابل سایر چین‌ها خصمانه برخورد می‌کنند و پتانسیل فروش انبوه در بازار وجود دارد و غیره.

به نظر شما مخاطب بیت‌کوین ABC ۰٫۱۸٫۰ چه کسانی هستند؟ به نظر شما ابتدا چه کسانی از آن‌ حمایت می‌کنند؟

بیت‌کوین ABC به نکاتی پرداخته که در نقشه راه خود بر آن تمرکز دارند. این نکات «مقیاس‌گذاری»، «کاربردپذیری» و «توسعه‌پذیری» بودند. هدف این بهبودها ادامه کار بر روی بهترین پولی بود که تا به حال در جهان به وجود آمده است. به باور من افرادی که تمایل دارند ببینند بیت کوین مانند پول نقد قابل استفاده باشد، کسانی هستند که از این ارتقا حمایت می‌کنند.

اما در مورد پیش‌بینی کوتاه مدت، پیشگامان واقعی رمز ارز تلاش می‌کنند تا تخمین‌های بلندپروازانه نداشته باشند، چرا که به صنعت احترام می‌گذارند و نیازی به بازی کردن با بازار ندارند. این چیزی است که جرالد فاربوت (Gerald Fabrot)، توسعه‌دهنده کسب و کار بیت‌کوین ABC می‌گوید.

سلام جرالد. آیا می‌توانید به ما بگویید که پیش‌بینی شما برای دو ماه آینده،‌ روند گاوی در بازار است یا خرسی؟ جامعه کریپتو باید چه کار کند تا روزهای شکوهمند ژانویه ۲۰۱۸ را بازگرداند؟

ما در مورد بازار پیش‌بینی نمی‌کنیم. ما به ساخت آینده پول و گسترش پول الکترونیکی همتا به همتا در جهان علاقه داریم، حدس و گمان کوتاه مدت ارتباطی به چیزی که ما توسعه می‌دهیم ندارد. ما همین روز قبل در یک کنفرانس بودیم (آینده پول، Nikkei CBNC/ BitPoint، توکیو) که در آن ژیهان وو (Jihan W) عضوی از یک هیئت بود. او در مورد بسیار خوش‌بین بودن در مورد آینده بیت‌کوین کش صحبت کرد. اصول عوض نشده‌اند و کسانی که همه کاربردها و پیشرفت‌ها و اشتیاق در جامعه را می‌بینند،‌ نمی‌توانند جلوی خود را بگیرند و در مورد آینده هیجان‌زده نباشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.