هارد فورک‌‌ Constantinople در شبکه اتریوم: نکاتی که باید قبل از 16 ژانویه بدانید

هارد فورک Constantinople بر روی شبکه اتریوم حدودا تا یک هفته دیگر رنگ واقعیت به خود خواهد گرف، چیزی که بسیاری از طرفداران این رمز ارز به شدت انتظارش را می‌‌کشند. این هارد فورک‌‌ به عنوان بخشی از فرآیند کلی انتقال پروتکل اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام صورت می‌‌گیرد. از جمله بروزرسانی‌‌های حائز اهمیت می‌‌توان به افزایش سختی شبکه و بهینه‌‌سازی مصرف انرژی اشاره کرد.

0 92

هارد فورک‌‌ اتریوم در 16 ژانویه اتفاق خواهد افتاد. با روی کار آمدن Constantinople در عرض چند هفته، این نکات را حتما باید بدانیم.

فعال شدن Constantinople در ژانویه

Constantinople یکی از مهم‌‌ترین گام‌‌های اتریوم در راستای رسیدن به نسخه 2.0 است، که پروتکل این شبکه را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) انتقال می‌‌دهد. در مقایسه با نقشه اصلی، تغییرات Constantinople اندک هستند. این بروزرسانی چندین آپ‌‌کد (کدهای عملیاتی) جدید را معرفی خواهد کرد – داده‌‌هایی که برنامه‌‌نویسان از آن‌ها برای توسعه دادن قراردادهای هوشمند استفاده می‌‌کنند، شدت مربوط به بمب سختی (difficulty bomb) استخراج را به تاخیر می‌‌اندازد، پاداش یافتن بلاک‌‌های جدید را کاهش می‌‌دهد و در نهایت شیوه مصرف انرژی را به حالت بهینه درمی‌‌آورد.

به محض فعال شدن، گره‌‌هایی (Nodes) که Constantinople را اجرا می‌‌کنند دیگر با نسخه قبلی اتریوم سازگار نخواهند بود و به یک “هارد فورک‌‌” در بلاکچین ختم خواهد شد. رهبر تیم اتریوم پیتر سیلاگی پیش‌‌بینی می‌‌کند که این پروتکل در 16 ژانویه به حالت اجرا درخواهد آمد، زمانی که بلاکچین به بلاک 7,080,000 می‌‌رسد.

 Constantinople

به محض فعال شدن هارد فورک‌‌، گره‌‌هایی که آخرین نرم‌‌افزار را اجرا می‌‌کنند بر روی فورک جدید فعالیت خواهند کرد. گره‌‌های قبلی که بر روی بلاکچین اصلی فعالیت می‌‌کنند دیگر غرامتی دریافت نخواهند کرد، چرا که توکن‌‌های موجود در بلاکچین قبلی احتمالا بی‌‌ارزش خواهند شد. کاربران به صورت خودکار می‌‌توانند اترهای خود را بر روی فورک جدید خرج کنند.

بر خلاف هارد فورک‌‌‌‌های دیگر که باعث به وجود آمدن دو رمز ارز می‌‌شوند، در هارد فورک‌‌ Constantinople احتمالا چنین چیزی را شاهد نخواهیم بود. تا این لحظه، آخرین نسخه‌‌های تمامی کلاینت‌‌های عمده اتریوم برای این ارتقاء آماده شده‌‌اند و تیم توسعه‌‌دهنده اصلی در جلسه 4 ژانویه خود از عرضه کردن این ارتقاء مطمئن بودند.

بهبودهایی که در پروتکل اتریوم به وجود خواهند آمد

هارد فورک‌‌ Constantinople پنج پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) را در برنامه خود قرار خواهد داد.

EIP 1234، که برای استخراج‌‌کنندگان اهمیت بالایی دارد، به دنبال تاخیر در افزایش “بمب سختی” است و پاداش استخراج در هر بلاک جدید را از سه اتر به دو اتر کاهش می‌‌دهد. بمب سختی کار راهیابی بلاک‌‌ها را برای استخراج‌‌کنندگان بسیار سخت‌‌تر خواهد کرد تا اینکه به صورت غیرسودآور درخواهند آمد و مسیر برای انتقال به سمت پروتکل اثبات کار راحت‌‌تر خواهد شد. پیشنهاد بر این است که این تغییر برای 5 میلیون بلاک یا نزدیک به 12 ماه دیگر اتفاق بیافتد. این تاخیر می‌‌تواند به این معنی باشد که انتقال به سمت اثبات سهام هنوز هم به توسعه بسیار بیشتری نیاز دارد.

چهار EIP دیگر یا به دنبال فراهم آوردن آپ‌‌کدهای جدید یا اینکه در پی بهینه‌‌سازی آپ‌‌کدهای فعلی برای قراردادهای هوشمند هستند. EIP 145 یک عملیات بیتی را معرفی می‌‌کند که به توسعه‌‌دهندگان اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز (DApps) اجازه می‌‌دهد با استفاده از بهینه‌‌سازی عملیات خود در مصرف انرژی صرفه‌‌جویی بسیار مناسبی داشته باشند.

EIP 1014 به کاربران اجازه می‌‌دهد با آدرس‌‌هایی تعامل داشته باشند که هنوز در بلاکچین به راه نیافتاده‌‌اند.

EIP 1052 آپ‌‌کد جدیدی را برای به وجود آوردن انواع خاصی از آدرس هش‌‌ها معرفی می‌‌کند.

در نهایت، EIP 1283 تغییراتی را در مصرف انرژی و بر روی آپ‌‌کد SSTORE فراهم خواهد آوردکه همچنین باعث فعال‌‌ کردن عملکردهای جدید و کاهش مصرف انرژی می‌‌شود. به صورت کلی، بیشتر ارتقاءها به دنبال کاهش مصرف انرژی یا آسان‌‌‌‌سازی کار توسعه‌‌دهندگان از طریق کاهش پیچیدگی کارها هستند.

واکنش بازار مناسب به نظر می‌‌رسد

اگرچه هارد فورک‌‌ Constantinople تنها تغییراتی جزئی را معرفی خواهد کرد، اما زمینه را برای انتقال به اثبات سهام فراهم خواهد کرد. این ارتقاءها در راستای استراتژی بلندمدت اتریوم یعنی افزایش ظرفیت شبکه صورت می‌‌گیرند و در عین حال به دنبال کاهش مصرف انرژی در استخراج هستند.

با این وجود، پیش‌‌بینی نحوه تاثیرگذاری تغییرات در پاداش استخراج اتریوم بر اقتصاد اتر بسیار سخت است. درآمدهای اخیر اتریوم نشان می‌‌دهند که بازار به شیوه‌‌ای مناسب به این بروزرسانی‌‌ها واکنش نشان داده است. از ماه گذشته تا کنون، قیمت اتریوم از 82 دلار به 160 دلار رسیده و دو برابر شده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.