هارد فورک‌‌های حال حاضر و پیش‌‌روی بیت‌‌کوین در سال 2018: هرآنچه باید بدانید

فورک روشی است که توسعه‌‌دهندگان از آن برای به روزرسانی و تغییر نرم‌‌افزار بیت‌‌کوین استفاده می‌‌کنند. وقتی بیت‌‌کوین به بلوک مشخصی می‌‌رسد، استخراج‌‌کنندگان از نسخه‌‌ی اصلی بیت‌‌کوین به نسخه‌‌ی فورک آن رجوع می‌‌کنند. آنان پس از این تقسیم شروع به استخراج بلوک‌‌های جدید می‌‌کنند که یک زنجیره‌‌‌‌ی جدید و متناسب با ارز اصلی را به وجود می‌‌آورد. تاکنون فورک هایی با عنوان بیت‌‌کوین کش، بیت‌‌کوین گلد و بیت‌‌کوین دایموند عرضه شده اند و در سال آینده میلادی نیز 7 فورک جدید با نام های سوپر بیت‌‌کوین، لایتنینگ بیت‌‌کوین، بیت‌‌کوین گاد، بیت‌‌کوین اورانیوم، بیت‌‌کوین کش پلاس، بیت‌‌کوین سیلور و بیت‌‌کوین اتم عرضه خواهند شد.

0 121

فورک بیت‌‌کوین چیست؟

هارد فورک (HardFork) بیت‌‌کوین روشی برای توسعه دهندگان است که از طریق آن نرم‌‌فزار بیت‌‌کوین را به‌‌روز می‌‌کنند و تغییر می‌‌دهند. وقتی بیت‌‌کوین به بلوک مشخصی می‌‌رسد، استخراج‌‌کنندگان می‌‌توانند بلوک‌‌های جدیدی را استخراج کنند و زنجیره‌‌ی جدید را بسازند که ارز با آن در تناسب است.

آیا فورک‌‌های بیت‌‌کوین امنیت دارند؟

اگر فورک بیت‌‌کوین دارای قابلیت حفاظت از حمله تکرار تراکنش (Replay Protection) را داشته باشد، امن است. با این حال فورک‌‌ها می‌‌توانند فاقد ارزش باشند و ارزش زمانی را که برای آن‌‌ها صرف می‌‌کنید،  نداشته باشند.

اگر فکر می‌‌کنید بیت‌‌کوین کش، بیت‌‌کوین گلد و بیت‌‌کوین دایموند زیاد هستند باید یادآوری کنم که بیت‌‌کوین، 7 فورک دیگر در سال آینده خواهد داشت.

بله درست است!  6 کوین دیگر با نام سوپر بیت‌‌کوین، لایتنینگ بیت‌‌کوین، بیت‌‌کوین گاد، بیت‌‌کوین اورانیوم، بیت‌‌کوین کش پلاس، بیت‌‌کوین سیلور و بیت‌‌کوین اتم برای تعطیلات و سال جدید آماده شده‌‌اند. با این کار تعداد ارزهای فورک‌‌شده طی چند ماه دوبرابر می‌‌شود و 8 سکه‌‌ی بیت‌‌کوینی دیگر هم در بازار موجود خواهد شد.

بیت‌‌کوین کش اولین هارد فورک بلاکچین بیت‌‌کوین بود که پس از آن بیت‌‌‌‌کوین گلد و بیت‌‌کوین دایموند هم به ترتیب آمدند. همانگونه که شاید تصور کرده باشید هارد فورک‌‌ها به موضوع داغی در دنیای کریپتو تبدیل شده‌‌اند. خیلی‌‌ها عقیده دارند که ایجاد فورک برای حل مسئله مقیاس ‌‌پذیری بیت‌‌کوین لازم است. برخی نیز از آن به عنوان برنامه ای برای پول سازی انتقاد می کنند چون همه‌‌ی کسانی که در زمان انجام فورک بیت‌‌کوین داشته باشند به همان اندازه ارز جدید هدیه می‌‌گیرند.

چه از آن خوشتان بیاید چه نه، باید بدانید که فورک چیست و چه چیزی به دست می‌‌آورد و با این تعداد زیاد فورک پیش‌‌رو، اطلاعات زیادی برای خواندن وجود دارد.

به همین دلیل است که ما اطلاعات هر فورک را جمع می‌‌کنیم و به صورت این نوشته‌‌ها درمی‌‌آوریم، تا درک راحت‌‌تری از آن داشته باشید.

سوپر بیت‌‌کوین (Super Bitcoin) (SBTC)

اولین فورک، یعنی سوپر بیت‌‌کوین، قرار است در 12 دسامبر و در بلوک 498888 با عرضه‌‌ی در گردش 21.210.000 SBTC انجام شود. از این مقدار، 210.000 آن پیش‌‌استخراج خواهد شد.

سوپر بیت‌‌کوین همانطور که از اسم آن پیداست، مثل بیت‌‌کوین است. تیم آن هرآنچه در مورد پروتکل کنونی بیت‌‌کوین دوست دارند، به علاوه‌‌ی چند ویژگی جدید که به رشد شبکه کمک می‌‌کنند را یکجا جمع کردند. این فورک جدید مثل بیت‌‌کوین کش اندازه‌‌ی بلوک‌‌ها را از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش می‌‌دهد تا مقیاس ‌‌پذیری را بهتر کند. سوپر بیت‌‌کوین از شبکه‌‌‌‌ی لایتنینگ بیت‌‌کوین استفاده خواهد کرد و قرار است از پرداخت‌‌های ناشناس تا ماه می سال آینده پشتیبانی کند.

نکته‌‌ی خنده‌‌دار این است که ویژگی اصلی آن مربوط به بیت‌‌کوین نیست، بلکه از اتریوم می‌‌آید. تیم سوپر بیت‌‌کوین قصد دارد از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم در برنامه‌‌ی سوپر بیت‌‌کوین بهره بگیرد که امکان ساخت اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز بر روی این پروتکل را به اشخاص ثالث می‌‌دهد.

این همه‌‌ی اطلاعاتی است که در وب‌‌سایت سوپر‌‌ بیت‌‌کوین وجود دارد. مرجع توسعه‌‌ای هم برای توضیحات فنی و اطلاعات دیگر برای کمک به ساخت اپلیکیشن‌‌های مربوط به بیت‌‌کوین در آن موجود است.

تیم آن شامل لی ژیائو لای (Li Xiao Lai)، موسس شرکت INBolckchain، ژای پنگ لین (JaiPeng Lin) موسس Capital و رنجر شی (Ranger Shi) می‌‌باشد. آن‌‌ها قصد دارند با به‌‌روزرسانی نرم‌‌افزار خود تسلط بیت‌‌کوین را که به نظر آنان سهمی بزرگی از بازار را از دست داده است برگردانند. در واقع می‌‌خواهند دوباره بیت‌‌کوین را زنده کنند.

بیت‌‌کوین پلاتینیوم (Bitcoin Platinum) (BPT)

ما پیشتر بیت‌‌کوین پلاتینیوم را هم برای درج در این مقاله در نظر داشتیم اما به نظر کلاه‌‌برداری می‌‌آمد. احتمالا این پروژه توسط یک نوجوان کره‌‌ای با هدف یک شبه پولدار شدن از طریق بیت‌‌کوین به راه افتاده بود. این نوجوان می‌‌خواست از تبادل کوتاه مدت بیت‌‌کوین توسط ارائه‌‌ی فورک جدید سود ببرد.

این نوجوان در یک پیغام توییتری برای انجام این کار عذرخواهی کرده است.

اگرچه ما چنین کارهایی را هیچ‌‌وقت تایید نمی‌‌کنیم اما این راه خلاقانه‌‌تری برای پول درآوردن است.

لایتنینگ بیت‌‌کوین (Lightening Bitcoin) (LBTC)

فورک دوم ما هم حدود 23 دسامبر با بلوک 499.999  خواهد آمد و نسخه‌‌ی اصلی نرم‌‌افزار آن هم این هفته منتشر خواهد شد.

هدف LBTC ایجاد پرداخت‌‌های بسیار سریع است. این ارز برای انجام این کار اندازه‌‌ی بلوک خود را به 2 مگابایت افزایش می‌‌دهد و زمان بلوک سه‌‌ثانیه‌‌ای به وجود می‌‌آورد. تیم پروژه امیدوار است این آپدیت‌‌ها، تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین لایتنینگ را از 1000 به 10000 تراکنش بر ثانیه افزایش دهد.

بیت‌‌کوین لایتنینگ با استفاده نکردن از مکانیزم اجماع بیت‌‌کوین، نام خود را در عرصه فورک برجسته کرده است. در عوض از سیستمی همانند سیستم Ark استفاده می‌‌کند. LBTC علاوه بر این با ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاکچین آن، به SBTC ملحق می‌‌شود. این نوآوری‌‌ها در زمان انتشار نسخه‌‌ی اصلی فعال نخواهند بود اما تیم پروژه برنامه دارد در سه ماهه‌‌ی دوم سال 2018 آن را توسعه دهد.

در زمان نگارش این مقاله وب‌‌سایت آن هم غیرفعال است و اطلاعات کمی در مورد تیم آن یعنی جک ژانگ (Jack Zhang)، مدیر چینی پروژه به عنوان تنها عضو تایید شده وجود دارد. احتمالا صرافی‌‌هایی مانند CEX.io، BTCC، gate.io و Collar Wallet از آن پشتیبانی می‌‌کنند.

بیت‌‌کوین گاد (Bitcoin God) (GOD)

این فورک بیت‌‌کوین گاد نام گرفته است و نشان اختصاری آن هم GOD است. این فورک سوم با بلاک 501225  در تاریخ 25 دسامبر می‌‌آیند. چندلر گو (Chandler Gou) سازنده‌‌ی GOD از این تاریخ به عنوان “نماد هدیه‌‌ی دادن من به دارندگان بیت‌‌کوین” یاد کرده است. این‌‌ها کلمات خود او هستند.

تا اینجا بیت‌‌کوین گاد ناشناخته‌‌ترین ارز گروه ماست. غیر از توییت چندلر گو (Chandler Goe) و یک اسکرین‌‌شات اطلاعات دیگری غیر از تاریخ انتشار درمورد آن وجود ندارد. تنها میزان عرضه‌‌ی درگردش 21.000.000 را می‌‌دانیم و البته اطلاع داریم که این ارز پیش‌‌استخراج هم ندارد.

بیت‌‌کوین اورانیوم (Bitcoin Uranium) (BUM)

آیا می‌‌توانیم لحظه‌‌ای از تحسین مبادلات ثانیه به ثانیه‎ی این فورک دست بکشیم؟ این مبادلات مثل یک یادآور فیزیکی است که می‌‌گوید این فورک‌‌ها چقدر رو به تباهی هستند.

بیت‌‌کوین اورانیوم هم مثل بیت‌‌کوین گاد وب‌‌سایتی ندارد و همه‌‌ی اطلاعاتی که داریم از یک مطلب در سایت Bitcointalk در 25 اکتبر است. بلوک ایجاد این فورک هنوز مشخص نشده است اما زمان حدودی آن را می‌‌توانیم 31 دسامبر حدس بزنیم. 21.000.000 عرضه‌‌ی درگردش آن است و پیش‌‌استخراج نخواهد داشت.

طبق آنچه درمورد بیت‌‌کوین اورانیوم می‌‌دانیم، اهداف آن مشابه بیت‌‌کوین پلاتینیوم است. در مقابل ASIC مقاوم است و استخراج آن هم از CPU و هم از GPU استفاده می‌‌کند. اما بر خلاف پلاتینیوم زمان بلوک خود را تا 1 دقیقه کاهش داده است و با Segwit کار می‌‌کند.

این ارز در حال برنامه‌‌ریزی ویژگی‌‌هایی‌‌ست که آن را از سایر فورک‌‌ها متمایز می‌‌کند. بلوک بیت‌‌کوین اورانیوم برای تازه‌‌کاران هر 450 روز جایزه اختصاص می‌‌دهد. در آینده‌‌ی نزدیک هم امکان استفاده‌‌‌‌ی آدرس ناشناس را هم فراهم می‌‌کند.

به تازگی اطلاعات خاص و مورد تاییدی از طرف تیم بیت‌‌کوین اورانیوم اعلام نشده است اما انجمن Bitcointalk لینکی به حساب توییتر و گیت‌‌هاب پروژه در مورد قوانین استخراج آن گذاشته است.

بیت‌‌کوین کش پلاس (BCP)

بیت‌‌کوین کش پلاس (Bitcoin Cash Plus) هم قصد دارد وعده‌‌ی اصلی بیت‌‌کوین، یعنی پول الکترونیکی همتا به همتا” را محقق کند. خوشبختانه بیت‌‌کوین کش پلاس وب‌‌سایت دارد اما هیچ اطلاعاتی در مورد عرضه سکه آن درج نکرده است. اما گفته شده است که برنامه‌‌ی به‌‌روزرسانی بلوک 501407 است که اولین فورک سال جدید در 2 ژانویه خواهد بود.

این فورک در کنار چند فورک دیگر از الگوریتم equihash  برای پیش‌‌گیری از تمرکز استخراج با سخت‌‌افزار ASIC استفاده می‌‌کند و اولویت استخراج را به کارت گرافیک (GPU) می‌‌دهد. مقیاس‌‌پذیری 8 مگابایت را هم همانند سوپر بیت‌‌کوین ارائه می‌‌کند.

این فورک برخلاف دیگر فورک‌‌ها از تعدیل دشواری ضروری بیت‌‌کوین کش استفاده می‌‌کند. این به استخراج‌‌کنندگان اجازه می‌‌دهد تا به راحتی بین شبکه‌‌های BTC و BCP حرکت کنند، و با کاهش سختی استخراج تحت شریط خاص از بیت‌‌کوین کش پلاس در مقابل ترکیب نوسانات محافظت می‌‌کند.

تا کنون هم اطلاعاتی در مورد تیم آن منتشر نشده است اما در وب‌‌سایت نوشته شده است که به زودی این قسمت به‌‌روزرسانی خواهد شد. هم اکنون پروژه از نظر عملی غیرفعال است و صفحات مجازی در فیسبوک، گیت‌‌هاب و توییتر تنها منابعی هستند که داریم.

بیت‌‌کوین سیلور (BTCS)

اگر در گوگل اسم بیت‌‌کوین سیلور را سرچ کنید، دومین نتیجه به شما سایتی را نشان خواهد داد که نمی‌‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید. با غیرفعال بودن این سایت، انجمن bitcointalk منبع ما خواهد بود.

طبق اطلاعات انجمن در تاریخ 24 اکتبر، این فورک برای انتشار در ماه دسامبر طراحی شده است اما بلوک ایجاد آن برای به‌‌روزرسانی مشخص نشده است. عرضه‌‌ی درگردش حدود 21.000.000 خواهد بود که مقداری نیز پیش‌‌استخراج خواهد داشت.

بیت‌‌کوین سیلور با الگوریتم Equihash به انقلاب کارت‌‌های گرافیک می‌‌پیوندد و همراه  BUM، BTP و BCP اجازه‌‌ی استخراج با ASIC را نمی‌‌دهد. این فورک با دارا بودن حجم بلوک 1 مگابایتی و فعالیت segwit، چندین ویژگی بیت‌‌کوین را داراست اما با درنظر گرفتن مقاومت ASIC ، زمان بلوک 30 ثانیه‌‌ای چشمگیر آن، آن را از ارز پدر جدا می‌‌کند.

در مورد این فورک اطلاعات شفافی درباره‌‌ی تیم و برنامه‌‌‌‌ی آن نداریم.

بیت‌‌کوین اتم (BCA)

بیت‌‌کوین اتم، طبق گفته‌‌‌‌ی سایت رسمی آن، یک بیت‌‌کوین تکامل یافته با تبادلات اتمی و شبکه‌‌ی لایتنینگ است.” تبادلات اتمی و شبکه‌‌ی لایتنینگ ماهیت طراحی بیت‌‌کوین اتم هستند. تبادلات اتمی همانطور که در انجمن bitcointalk آمده است “اخیرا توسط HTLC و شبکه‌‌ی لایتنینگ اجرا شده‌‌اند و امکان تبادل سرمایه را بین بلاک‌‌چین‌‌ها بدون دخالت واسطه‌‌ها فراهم می‌‌سازد. این قابلیت تبادل بین زنجیره‌‌‌ای مبادلات اتمی نام دارد و بیت‌‌کوین اتم از آن پشتیبانی می‌‌کند و یک سری از ابزارهای تبادل را در هسته نرم‌‌افزار خود تعبیه خواهد کرد. تیم پروژه باور دارد که این تبادلات باعث ایجاد دوره‌‌ی جدیدی در غیرمتمرکز کردن ارزها می‌‌شود و امکان تبادلات همتا‌‌ به همتا بدون حضور واسطه را فراهم می‌‌کند.

بیت‌‌کوین اتم علاوه بر این با استفاده از مکانیزم اجماع ترکیبی عمل خواهد کرد. تیم پروژه عنوان می‌‌کند که این سیستم، ارز را در برابر حملات استخراج و تمرکز قدرت شبکه امن می‌‌کند.

تاریخ دقیقی برای ورود بیت‌‌کوین اتم به دنیای ارز دیجیتال وجود ندارد چون هنوز بلوکی برای آن تعیین نشده است، اما شاید در ژانویه معرفی شود. عرضه اولیه هم طبق روال سنتی 21.000.000 خواهد بود. تیم پروژه هنوز از وجود پیش‌‌‌‌استخراج برای این سکه صحبتی نکرده است.

ما در مورد همه‌‌ی این فورک‌‌ها چه فکری می‌‌کنیم؟

یکی از نکات اصلی همه‌‌ی این فورک‌‌ها شباهت‌‌های آن‌‌هاست. BUM، BCP و BTCS تلاش می‌‌کنند تا تمرکز استخراج بیت‌‌کوین را با به‌‌کارگیری الگوریتم Equihash حل کنند. البته در این مقایسه‌‌ها از بیت‌‌کوین گاد صحبتی نمی‌‌کنیم چون هنوز به اندازه‌‌ی کافی درمورد جزییات توسعه و مشخصات آن نمی‌‌دانیم.

این افزونگی‌‌های تکنولوژیکی تنها شباهت‌‌های مورد توجه ما نیستند. به عنوان مثال اگر به انجمن bitcointalk درمورد BTCS و BUM دقت کنیم، می‌‌بینیم که تنها اطلاعاتی را درمورد این سکه‌‌ها کپی کرده‌‌اند. می‌‌توانید این اطلاعات را در هر انجمنی پیدا کنید و در قسمت پرسش‌‌های متداول هر سکه‌‌ای هم وجود دارند. هر پست هم در این انجمن‌‌ها بلافاصله پس از یکدیگر گذاشته می‌‌شوند. هر کدام از آن‌‌ها هم عبارت “بیاید دوباره آمریکا را قدرتمند کنیم” ترامپ را در خود دارند.

به نظر ما ماهیت کپی پیستی این انجمن‌‌ها و فاصله‌‌ی کم بین کپی کردن‌‌های مطالب ما را شکاک می‌‌کند. این را با نبود اطلاعات کافی در مورد این پروژه‌‌ها جمع کنید و ببینید که چقد می‌‌توان به این فورک‌‌ها مشکوک بود. بیت‌‌کوین پلاتینیوم پیش‌تر به عنوان یک اسکم (کلاه‌‌برداری) شناسایی شد و اگر چند مورد از این فورک‌‌ها هم کلاهبرداری از آب دربیایند هیچ جای تعجب نیست. سوپر بیت‌‌کوین تنها فورکی است که تیم خود را معرفی کرده است و تنها سه فورک از فورک‌‌های ذکر شده هم وب‌‌سایت دارند.

همه‌‌ی این فورک‌‌ها وعده‌‌ی ایردراپ ارز خود را به دارندگان بیت‌‌کوین داده‌‌اند اما هنوز مشخص نیست که کجا باید بیت‌‌کوین نگه‌‌دارید تا از این ایردراپ بهره‌‌مند شوید.

در پایین یک جدول مقایسه‌‌ای بین ویژگی‌‌های سکه‌‌ها آورده‌‌ایم. نظرات ما شاید کمی تند بوده باشند اما سعی کنید خیلی با احتیاط اطراف این فورک‌‌ها بچرخید، مگر اینکه اطلاعات بیشتری منتشر شود.

سکه SBTC LBTC GOD BUM BCP BTCS BCA
عرضه 21,210,000 N/A 21,000,000 21,000,000 N/A 21,000,000 21,000,000
الگوریتم اثبات کار N/A N/ N/A Equihash Equihash Equihash SHA256
سخت‌‌افزار استخراج N/A No Mining–DPoS N/A GPU/CPU GPU GPU ASIC
زمان بلوک N/A 3 sec N/A 1 min N/A 30 sec 10 min
حجم بلوک 8MB 2MB N/A 1MB 8MB 1MB 1MB
تنظیم دشواری N/A N/A N/A Every Block N/A Every Block Every 2016
Segwit No (2x) N/A N/A Yes N/A Yes Yes
Replay Protection Yes Yes N/A Yes Yes Yes Yes
فرمت آدرس خاص Yes Yes N/A Yes Yes Yes Yes

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.