نیویورک تایمز در صدد استفاده از بلاک چین برای مبارزه با اخبار جعلی

در روزگاری زندگی می کنیم که هر روزه اخبار و اطلاعات نادرست و تصاویر جعلی توسط رهبران و قدرت های بزرگ جهان در اختیار مردم قرار داده می¬¬¬شود. در چنین شرایطی ، تشخیص اخبار معتبر از نامعتبر و منابع موثق از غیر موثق در فضاهای مجازی کار ساده‌ای نیست. اما در این میان، برخی رسانه‌ها تصمیم گرفته‌اند تا با استفاده از تکنولوژی بلاک چین ، به مبارزه با اخبار جعلی و سانسور خبری بپردازند.

0 36

نیویورک تایمز در صدد استفاده از بلاک چین برای مبارزه با اخبار جعلی ! نشریه نیویورک تایمز در صدد است تا امکان استفاده از بلاک چین برای مبارزه با دروغ پراکنی و ایجاد اعتماد در دنیای مجازی را مورد بررسی قرار دهد. پیشنهاد آن ها برای رسیدن به این هدف استفاده از بلاک چین برای ضبط اطلاعات منتشر شده در هر حوزه ، و استفاده ازهمین اطلاعات ضبط شده برای کمک به مخاطبان در درک بهتر متن ها یا اعتماد بیشتر به تصاویر به اشتراک گذاشته شده در همان حوزه می­باشد. این پیشنهاد در واقع توسط پروژه تشخیص منبع اخبار (News Provenance Project) نیویورک تایمز و با همکاری آی ­بی ­ام مطرح شد. به این شکل ، مخاطبان به یک منبع بزرگ اطلاعات دسترسی خواهند داشت که می­توان از آن برای تشخیص صحت و سقم یک خبر یا تصویر استفاده کرد. و از آن جایی که این اطلاعات بر روی بلاک چین که در حال حاضر تنها فناوری غیر قابل تغییر و دستکاری دنیاست ذخیره می­شوند، می­توان از درستی و اعتبار آن ها مطمئن بود.

برای بررسی میزان کارآمدی این راهکار ، نیویورک تایمز دست به ساخت یک شبکه اجتماعی شبیه سازی شده زده است. با در دست داشتن نمونه اولیه این شبکه اجتماعی ساختگی ، تیم تحقیق آن ها وضعیت یک عکس را از لحظه عکس برداری تا زمان انتشار ، به علاوه هرگونه ویرایشی که بعدا روی آن انجام شود و همینطور هر متنی که در زیر آن نوشته شود پیگیری کرده است.

ذات غیر قابل تغییر بلاک چین این اجازه را به آن ها داده که هرگونه تغییری را ضبط و بررسی کنند. همچنین قرارداد های هوشمند موجود در آن بلاک چین نیز به آن ها اطمینان داده است که فقط گروه خاصی از افرد از پیش تعیین شده به فراداده عکس ها دسترسی دارند.

پوجا ردی (Pooja Reddy) ، رییس این پروژه ، در طی نظر خواهی که روز جمعه از مخاطبان خود در وبلاگ این نشریه در مورد عملکرد این شبکه اجتماعی به عمل آورد به این نتیجه رسید که این اطلاعات به طور حتم به آن ها برای فهم منبع اخبار و عکس ها کمک کرده است. اما مشکل بزرگی که در راه طرحی مانند این وجود دارد مسئله مقیاس پذیری یا همان قابل استفاده بودن در مقیاس و ابعاد بزرگ تر است.

برای مثال ، یکی از چالش هایی که این طرح با آن رو به رو خواهد شد اعتبارسنجی محتوای منتشر شده در خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی دیگر است که مطمئنا چالش بزرگ و پیچیده ای نیز خواهد بود. یک مشکل دیگر که البته کمی قابل حل تر به نظر می رسد تطبیق دادن عکس های آنلاین با عکس های اصلی موجود در بلاک چین است. به گفته این تیم ، برای حل این مشکل می­توان از فناوری هایی مثل بینایی رایانه ای (computer vision) و درهم سازی ادراکی (perceptual hashing) استفاده کرد.

در نهایت ، آخرین چالشی که این طرح با آن رو به روست مسئله هزینه است. از قرار معلوم ساخت این نمونه اولیه با مخارج مالی و فنی بالایی همراه بوده است که برآورده کردن آن می­تواند از عهده سازمان های جدید و کوچک تر خارج باشد. به گفته پوجا ردی ، استفاده از سیستمی مانند این در مقیاس بزرگ مستلزم همکاری و مشارکت طیف وسیعی از افراد و سازمان هاست. ردی و تیمش در تلاشند که این علاقه و انگیزه را برای حمایت از پروژه هایی از این دست در بین مردم ایجاد کنند. او در نهایت این گونه نتیجه گیری می­کند :

«این نمونه اولیه تجربه با ارزشی بود که به ما چیزهای زیادی در رابطه با قدرت اطلاعات موثق و معتبر در فضای شبکه های اجتماعی آموخت. با این حال ، هنوز راه زیادی تا عملی شدن کامل پروژه هایی این چنینی داریم. ولی روی هم رفته ، ما متوجه شدیم که فناوری بلاک چین می­تواند فرصت های بسیار خوبی را در زمینه مبارزه با اطلاعات نادرست در عکس های خبری در اختیار ما قرار دهد.»

در آخر قابل ذکر است که پیشتر پلتفرم دیگری به نام سیویل (civil) نیز تلاش کرده بود تا از بلاک چین برای اعتبارسنجی اخبار  و راه اندازی اتاق خبر های معتبر استفاده کند ، که با شکست مواجه شده بود.

منبع : https://decrypt.co/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.