نیازها و کاستی‌های روش پرداخت بیت کوینی

پرداخت‌های آنلاین از طریق کارت‌های اعتباری دارای پیچیدگی‌ها و پروسه‌های متعددی است که بعضا باعث ضرر فروشندگان شده و در بعضی موارد فروشندگان قانونی را از کسب و کار منع می‌کند. پرداخت از طریق بیت کوین می‌تواند این مشکلات را از بین برده و راهی برای کسب درآمد فروشندگان قانونی منع‌شده داشته باشد. اما در این فرآیند، ریسک مسئولیت به عهده مشتری افتاده و کار را برای خرید و فروش بر مبنی اعتماد مشکل می‌نماید.

0 92

بیت کوین در چه زمینه‌هایی موفق به تبدیل شدن به وسیله پرداخت خواهد شد؟ ابتدا بیایید نگاهی بیاندازیم به روشی که بیت کوین خواستار جایگزین کردن آن است: کارت‌های اعتباری.

پروسه پرداخت آنلاین از طریق کارت‌های اعتباری پیچیده‌تر از آنی است که معمولا مشتریان فکر می‌کنند. این فرآیند بدین صورت است:

  • مشتری با کارت اعتباری سفارشات خود را در فروشگاه آنلاین به ثبت می‌رساند.
  • فروشگاه آنلاین داده‌ها را به گذرگاه پرداخت انتقال می‌دهد.
  • در اینجا نرم‌افزار داده‌های پرداختی را پردازش می‌کند.
  • سپس داده‌ها از نرم‌افزار به یک پردازشگر کارت اعتباری فرستاده می‌شوند. این پردازشگر مطمئن می‌شود که آیا فروشنده دارای حسابی بوده و قادر به تایید این پرداخت است.
  • سپس پرداخت به شرکت کارت اعتباری انتقال داده می‌شود، که از حساب مشتری کم و به حساب فروشنده اضافه می‌کند.

در نهایت، آخرین داده رزرو به بانک صادرکننده کارت اعتباری فروشنده فرستاده می‌شود. تنها پس از این مرحله است که فروشنده پول خود را دریافت می‌کند.

CUSTOMER

فرآیند خرید آنلاین از طریق کارت اعتباری. عکس: فابیو براخت (Fabio Bracht) از Unsplash

اما این پایان پروسه پرداخت نیست. چرا که تراکنش‌های کارت اعتباری مملو از ریسک هستند. یک فروشنده پول را ابتدا دریافت می‌کند و حق بازگشت پول و ضمانت ارائه می‌دهد. اگر فروشنده به وعده خود عمل نکند، سپس مشتری می‌تواند مقدار پول انتقال داده شده را از شرکت کارت اعتباری بازپس گیرد. تا زمانی که ضمانت باقی است، مسترکارت (Master Card)، ویزا (Visa) و بقیه اعتباردهی می‌کنند. به دلیل پیچیده بودن پروسه یک پرداخت، پروسه بازپرداخت چندین بار هزینه‌برتر از مقدار پرداخت‌شده است.

ریسک یک بازی نیست

شرکت‌های کارت اعتباری خیلی فقیر نیستند. اما همچنان خواهان محافظت خودشان از مشکلات، پیش‌فرض‌های پرداختی و موارد ضمانت هستند. آن‌ها تلاش دارند که فروشندگان “بد” را از سرویسشان حذف کنند. این ریسک بالایی دارد. در ماه آگوست ۲۰۱۷، خطوط هواپیمایی Air-Berlin اعلام ورشکستگی می‌کند. ریسک اینکه پروازها را کنسل کنند وجود دارد. مشتریان خواهان بازپرداخت هزینه‌های تیکت بوده و خطوط هواپیمایی قادر به پرداخت آنها نخواهد بود. فراهم‌کنندگان پرداختی قابل دسترسی برای هر نوع مذاکره‌ای هستند.

از آنجایی که آن‌ها به کوچک‌ترین جزئیات هر یک فروشنده توجهی نداشتند، ریسک‌های مورد انتظار گریبانشان شد:

پروفایل‌های ریسک صنعتی

در رستوران‌ها، شرکت‌های کارت اعتباری ضرر میانگین %۰.۰۱ دارند. این بدان معنی است که به ازای هر یک میلیون یورو از پرداختی‌های رستوران، شرکت ۱۰۰ یورو در ضرر فروشنده کسر می‌کند. بنابراین ریسک بسیار پایین است، و از رستوران‌ها به عنوان مشتری استقبال خوبی می‌شود.

ریسک پایین: رستوران‌ها و خرده‌فروشان (به استثنای لباس و جواهرات).

ریسک متوسط: محصولات بهداشتی و زیبایی، ارتباطات مخابراتی، سازمان‌های سیاسی، حقوقدانان (به استثنای حقوقدانان حوزه ورشکستگی).

ریسک بالا: فراهم‌آورندگان سرویس‌های مالی، سازمان‌های اعطایی، تبلیغات، نرم‌افزار، جواهرات.

سپس گروهی وجود داردکه فروشندگان شانس پایینی برای داشتن کارت‌های اعتباری به عنوان روش پرداختی در آن‌ها هستند. این گروه شامل حراجی‌های آنلاین، فروشندگان بلیط رویداد‌ها، داروخانه‌های اینترنتی، تور‌های مسافرتی و هتل‌ها. همچنین محصولات سلامتی که وعده معجزه می‌دهند. خطوط هوایی تمام مدت ورشکسته می‌شوند، که تمام صنعت سفر را ریسکی می‌کند.

در نهایت، صنایعی هستند که به طور کلی حذف می‌شوند. در میان آن‌ها جمع‌کنندگان پول، بارتر (معامله کالا به کالا بدون پرداخت پول)، فعالیت‌های غیرقانونی، عضویت‌های همیشگی، نمایندگان فروشی که صاحب محصولات خود نیستند.

بعضی از آنانی که ممنوع شده‌اند باید مجاز شوند

فروشندگان صاحب محصولات غیرقانونی نباید پشتیبانی از پی‌پال و دیگران داشته باشند. همه می‌توانیم در این خصوص توافق داشته باشیم. اما بدین آسانی نیست. چرا که کالایی که در اتریش غیرقانونی است، در هلند قانونی است. چه فکر می‌کنید؟ منظور من ماری‌جوآنا نیست، بلکه داروخانه‌های اینترنتی. در ایالات متحده، ماری‌جوآنا پزشکی در بعضی ایالات قانونی است، اما در بعضی دیگر در سطح فدرال ممنوع است. شرکت‌های کارت اعتباری علاقه به بازی امن دارند. آنها تمامی چنین فروشندگانی را از تمامی کشورها حذف کرده، و در نتیجه فروشندگان آنلاین قانونی را از ابتداییات کسب‌و‌کارشان محروم می‌کنند.

در دیگر حوزه‌ها‌، فروشنده مستقل از حسن‌نیت شرکت کارت اعتباری است. که این سوال را برایمان بوجود می‌آورد: آیا این همچنان مارکتینگ چندسطحی است و یا یک طرح هرمی؟ فروش کتاب‌های الکترونیک “چگونه با بیت کوین پولدار شویم” هم جزئی از این ماجرا است. شما می‌توانید این کتاب را با پی‌پال خریداری کنید، چرا که به خوبی آگاه خواهید شد، اما احتمالا نه‌چندان پولدار.

محدودیت‌ها ادامه‌دار می‌شوند. صنایع مشکوک به پولشویی حساب فروش نمی‌گیرند. که این شامل کل صنعت کارت گیفت و ووچر می‌باشد. آخرین و نه اما کمترین، محدودیت‌هایی است که برای صنایعی که از لحاظ اخلاقی مورد پسند امریکن اکسپرس و همکارانشان نیستند.

مجوز بیت کوین به آنانی که نمی‌توانستند بدون آن رقابت کنند

فروشندگان قانونی-و همچنین متاسفانه غیرقانونی- و فراهم‌آورندگان سرویس شروع به قبول بیت کوین به عنوان روش پرداختی شده‌اند. بیت کوین دارای این مزیت است که مشتری نمی‌تواند پرداخت را بازگرداند. البته این مزیتی برای فروشنده محسوب می‌شود.

در برخی موارد فروشندگان صنایع ریسکی هم بیت کوین و هم کارت‌های اعتباری را برای پرداخت ارائه می‌دهند. می‌توانید هر از چندگاهی ببینید که پرداخت با بیت کوین شامل تخفیفاتی تا %۳۰ را شامل می‌شود. در واقعیت، این تخفیف نیست، اما یک ریسک حق بیمه برای مشتریان کارت اعتباری است. مجموع تخفیف نشان خوبی برای مشخص کردن مقدار امکان پیش‌فرض کارت اعتباری است.

درنتیجه بیت کوین باعث کسب درآمد هزاران فروشنده قانونی می‌شود. و تمام فرآیند امن است. این را مقایسه کنید با داده‌های کارت اعتباری که در دسته‌های هزارتایی به ازای ۸۰۰ یورو در فروشگاه‌های دارک نت (Darknet) به فروش می‌رسند. عالی، پرونده بسته شد. یا نه.

جایی که روشنایی است، تاریکی هم هست

پرداخت با بیت کوین ریسک را به طور صد در صدی به مشتری منتقل می‌کند. دیگر هیچ مسئولیت پیش‌فرضی وجود ندارد. در کنار این، فروشندگانی که تنها از بیت کوین استفاده می‌کنند، معمولا از مبادلات کارت اعتباری خارج می‌شوند. هر خریدی ریسک خودش را دارد. خرید‌های با بیت کوین برای مشتریان بسیار ریسکی‌تر است و نشان می‌دهند که آن‌ها چقدر خواهان محصول هستند. هر چه فوریت بیشتر باشد، غیرقانونی بودن نیز بیشتر می‌شود.

بیت کوین زمانی معنی‌دار می‌شود که شما نه می‌توانید به خریدار و نه به فروشنده اعتماد کنید. H&M (برند لباس) مشتاق بیت کوین ما نیست، چرا که مشتریان با کارتی که در دست دارند پرداخت می‌کنند. احتمال کمی وجود دارد که کارت به سرقت برود. با زالاندو (Zalando)، ریسک بیشتر است، چرا که کلاهبرداری آنلاین بسیار مرسوم‌تر از کلاهبرداری آفلاین است. این سوال باقی می‌ماند که کاربردهای بیت کوین به عنوان روش پرداخت در کجا است.

Paragon برای صنعت cannabis

حداقل هشت بار برای معرفی روش جایگزین بیت کوین برای بازار cannabis اقدام شده است. اما نه به این خاطر که بیت کوین برای پرداختی‌ها مشکل دارد. هر پروژه تجاری پول رایج خود را برای سرمایه گذاری استارتاپ خود تولید می‌کند. این دلیلی است که برای داشتن کوین خود، هیچکدام از این پول‌ها استفاده نمی‌شوند.

یکی از عجیب و غریب ترین پروژه‌های ماری‌جوآنا پاراگون (Paragon) بود. پاراگون به دنبال تامین مالی به صورت یک (ICO (Initial Coin Offering در سپتامبر ۲۰۱۷ بود. آنها وعده ارائه روش پرداختی ناشناس و راحت برای صنعت cannabis پزشکی دادند. برای متمایز ساختن خود از بیت کوین، تکنولوژی بلاکچین نیز برای تضمین مبدا، میزان THC (ماده شیمیایی مسئول تغییرات روان‌شناسانه ایجاد شده توسط ماری‌جوآنا) و سن محصولات فروخته‌شده استفاده شد. با این موارد، شرکت قصد تعریف استاندارد در این صنعت داشت.

در یک تبلیغات، شرکت پاراگون گزارش می‌دهد که حتی گروه‌های ترویج cannabis‌ مانند “The Game” نیز با این ایده موافقت داشتند. آن‌ها ادعا داشتند که مدیرعامل در واقع یک برنده دوشیزه سابق ایالت آیوا بوده و به صورت غیرمستقیم تجربیاتی با محصولات گیاهی پزشکی پیدا کرده است.

بیت کوین و دیگر ارزهای بلاکچینی در بهترین حالت یک روش مناسبی برای پرداخت در چند سال آینده را هدایت کنند. علاقه‌مندان بیت کوین همیشه به کمیسیون‌های پایین بیت کوین نسبت به کارت‌های اعتباری اشاره دارند. اما این مورد با شیفت کردن ریسک به مشتری همراه شده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.