نگرانی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نسبت به صرافی‌ها

پس از اتفاقات هفته‌ گذشته و پرونده‌ کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) علیه دو ارائه‌کننده‌ عرضه‌ اولیه‌ کوین (ICO) مبنی بر این که آن‌ها توکن‌های خود را به عنوان اوراق بهادار ثبت نکرده بودند، کاربران متوجه شدند که نکته‌ای در این میان مجهول مانده است.

0 88

قبل از این که به سراغ این موضوع برویم، بگذارید به طور خلاصه به شما بگوییم چه اتفاقی افتاد.

هفته‌ی گذشته کمیسیون بورس و اوراق بهادار با دو شرکت به نام‌های AirFox و Paragon رفع دعوی نمود؛ شرکت‌هایی که نه به خاطر فعالیت‌های کلاهبردارانه، بلکه به دلیل عدم ثبت توکن‌ها مورد بازخواست قرار گرفته بودند. به همین سبب، بازار تصور کرد که این کمیسیون فعلاً دست از سر عرضه‌های اولیه برداشته است. ولی چنین گزاره‌ای حقیقت ندارد. ماجرا این است که دوران توکن‌های فاقد ساختار منطقی، جذب سرمایه بدون استفاده از طرح‌های تجاری و عرضه‌های اولیه‌ای که صرفاً برای وارد شدن به این حوزه به راه می‌افتادند به پایان رسیده است.

اما فازی جدید، واقع‌گرایانه و سازنده در حال شروع شدن است.

ابتدای همین ماه، مدیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که این آژانس قصد دارد راهنمای ساده‌ای به زبان انگلیسی منتشر کند که در آن گفته شده چه چیزی توکن است و اوراق بهادار نیست. حال تحلیل‌گران با اشاره به این بیانیه‌ی رسمی می‌گویند دو پرونده‌ی مذکور نشانه‌ای از این قضیه است.

دغدغه‌ی صرافی‌ها

آن‌چه به نظر می‌رسد از دید کاربران مغفول مانده باشد این است که این بیانیه به شکل قابل ملاحظه‌ای به صرافی‌های رمز ارزی توجه کرده است. این اتفاق در کوتاه مدت تاثیر بسیار بیشتری بر این حوزه خواهد گذاشت.

هفته‌ گذشته، کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که با موسس EtherDelta، یک صرافی غیرمتمرکز برای توکن‌های مبتنی بر اتریوم، به توافق رسیده است. این صرافی قبلاً متهم شده بود که با عدم ثبت پلتفرم خود در SEC، قوانین مربوط به اوراق بهادار را آگاهانه زیر پا گذاشته است. این پرونده اولین اقدام قانونی کمیسیون بورس و اوراق بهادار علیه صرافی‌هایی است که خود را به ثبت نرسانده‌اند.

SEC در بیانیه‌ی خود تشریح می‌کند که دقیقاً چه چیزی صرافی است و شرکت‌های مبادله‌ی توکن تحت چه شرایطی باید خود را ثبت کنند. البته با مطالعه‌ی این بیانیه متوجه می‌شویم که عملاً در همه‌ی حالاتی که توکن‌ها در یک پلتفرم جابجا می‌شوند، آن پلتفرم باید ثبت شده باشد.

گزارشی را که چند ماه قبل از دفتر ایالتی دادستانی کل نیویورک درباره‌ی صرافی‌های رمز ارزی منتشر شد، به خاطر دارید؟ در آن گزارش اشاره شده بود که چه اتفاقاتی خواهد افتاد: در مقدمه‌ی آن از پلتفرم‌های مبادله‌ی دارایی‌های مجازی نام برده شد که در حال فعالیت بوده ولی تحت لوای قوانین مربوط به اوراق بهادار یا کالاهای اقتصادی نیستند. البته کمیسیون بورس و اوراق بهادار و دفتر دادستانی کل دو مرجع قانونی بسیار متفاوت‌اند و از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. ولی هدف آن‌ها یکسان است: محافظت از سرمایه‌گذار.

در گزارش دفتر دادستانی کل به این نکته اشاره می‌شود که پلتفرم‌های دارایی دیجیتال ریسکی اضافه به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کنند، چون در این پلتفرم‌ها خریداران و فروشندگان توکن می‌توانند به طور مستقیم با خود پلتفرم معامله کنند، در حالی که صرافی‌های سنتی از طریق میانجی‌گریِ دلال-کارگزار با کاربران در ارتباط هستند. این پلتفرم‌ها در دنیای رمز ارزها معمولاً هم محلی برای معامله هستند و هم نقش دلال-کارگزار را دارند.

صرافی‌گری منصفانه

نکته‌ مهم این است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار هنوز علیه خود صرافی‌ها اقامه‌ی دعوی نکرده است. پرونده‌ی EtherDelta نیز نه بر سر خود شرکت، بلکه علیه موسس آن بود که او هم شرکت را در دسامبر سال گذشته فروخته بود.

به همین دلیل وقتی اولین پرونده‌ی واقعی به خاطر عدم به ثبت رسیدن شرکت علیه یک پلتفرم معاملاتی به جریان بیفتد، دیدن چند و چون ماجرا جالب خواهد بود.

وقتی این اتفاق بیفتد دیگر نمی‌توانیم بگوییم که چنین اتفاقی را پیش‌بینی نمی‌کردیم. پس باید خودمان را برای پذیرش تغییرات احتمالی آماده کنیم.

هرچند توجه بازار ظاهراً به عرضه‌های اولیه‌ای معطوف شده که از هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر ثبت امنیتی رنج می‌برند – و اگرچه مایه‌ی تاسف است که سرمایه‌گذاران بسیاری با ناپدید شدن این توکن‌ها پول خود را از دست خواهند داد – ولی اثر بازارِ این موضوع بیشتر از آن‌که معنادار باشد، نمایشی است.

اما از طرف دیگر ثبت صرافی تاثیر عمیق‌تری بر آینده‌ی حوزه‌ی دارایی‌های دیجیتال خواهد داشت. این اتفاق تغییرات شگرفی را در برخی از مدل‌های تجاری ایجاد می‌کند، بروکراسی و انجام کارهای اداری هزینه‌های اضافه روی دست شرکت‌ها می‌گذارد، و حتی شاید به تمرکز بازار منجر شود.

با این حال نکته‌ی مهم‌تر این است که عدم توجه کافی به واسطه‌ها به خلق زیرساخت‌های قوی‌تری می‌انجامد که با اهداف قانون‌گذاران همسو است و باعث افزایش شفافیت و سرمایه گذاری در این کلاس از دارایی‌ها خواهد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.