نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)

Verge  پلتفرم و ارز رمزی مبتنی بر حفظ حریم شخصی است و هدف آن ناشناس‌سازی کامل تراکنش‌های کاربران شبکه می‌باشد. این پلتفرم در ناشناس‌سازی تراکنش‌های کاربران تا آنجا پیش می‌رود که حتی آدرس IP کاربران را نیز به وسیله ابزارهایی مانند Tor و I2P پنهان کرده و به این وسیله حریم خصوصی کاربران خود را تا درجه بالاتری تامین می‌کند. در این مقاله ضمن معرفی این پلتفرم، در مورد ذخیره‌سازی و چگونگی تهیه کوین این پلتفرم نیز توضیحاتی داده شده است.

0 890

ورج (Verge) یک ارز رمزنگاری ‌شده مبتنی بر حریم خصوصی است که هدف آن همزمان با ممکن ساختن کارآیی بالا و دفعات تایید سریع، ناشناس و غیر قابل ردیابی کردن تراکنش‌ها است.

این پروژه کاملا متن باز است و توسط جامعه کاربران هدایت می‌شود. هیچ شرکت یا بنیادی پشت ورج  نیست. در حقیقت، تیم اصلی کاغذ معرفی کسب و کار ورج را با نام‌های کاربری خود امضا کرده‌اند و به حریم خصوصی، ناشناس بودن و عدم تمرکز این شبکه متعهد شده‌اند.

نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)
نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)

این سکه در ابتدا کارش را در سال ۲۰۱۴ با نام  DogeCoinDark آغاز کرد. از آنجا که این گروه تمایل داشت در فوریه ۲۰۱۶ خود را از مفهوم دوج (Doge) و تیره(Dark)  متمایز کند، DogeCoinDark  به Verge تغییر نام داد. طی دو سال گذشته، این پروژه مسیری را برای مشروعیت بخشیدن به پذیرش بازار در نظر گرفته است.

ورج برای تبدیل شدن به بهترین سکه حریم خصوصی وارد مسابقه شلوغی شده است. در این مقاله خواهیم دید که ورج چه اقداماتی برای حریم خصوصی انجام می‌دهد. ما همچنین فن‌آوری پشت پرده ورج و اینکه آیا این پروژه توانایی تبدیل شدن به بهترین سکه را دارد یا خیر را عمیقا بررسی خواهیم کرد.

ناشناس کردن اتصالات کاربر

ورج با داشتن مزیت چگونگی اتصال کاربر به شبکه، به مسئله حریم شخصی وارد می‌شود. نحوه کار اینترنتی که همه ما می‌شناسیم نسبتا ساده است. برای ارسال اطلاعات بین کامپیوترها، از یک ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) یا سایر واسطه‌ها برای تسهیل پیام استفاده می‌کنید. وقتی پیامی ارسال می‌کنید، ISP  شما می‌تواند شناسه منحصر به فرد شما را در اینترنت ببیند (آدرس IP شما).ISP  شما همچنین باید آدرس IP رایانه مقصد را بداند تا بتواند پیام را به مقصد برساند.

این برای ترافیک اینترنت عادی ایرادی ندارد اما ناشناس نیست. با گذشت زمان، یک  ISPدر مورد آدرس‌های IP  که با آنها تماس می‌گیرید اطلاعات زیادی بدست می‌آورد. آنها همچنین می‌دانند پیام‌هایتان را از کجا می‌فرستید. در بسیاری از موارد، ثبت نام با  ISP، هویت شما را با آدرس IP شما به هم مرتبط می‌کند و باعث ایجاد چندین مشکل برای ناشناسی و مسائل مربوط به حریم خصوصی می‌شود. ورج با استفاده از دو رویکرد تور (Tor) و آی دو پی (I2P)  به گمنام‌سازی اتصال می‌پردازد.

به Tor وارد شوید

تور یک برنامه ناشناس‌ساز مشهور برای آدرس‌های IP است. تور مخفف مسیریابی پیازی (The Onion Router) است، زیرا شبکه  torپیام‌های شما را در چند لایه رمزگذاری می‌پوشاند و به جای مسیریابی اتصال اینترنت شما از طریق یک ISP، اتصال را میان بسیاری از کامپیوترهای تقویت کننده در شبکه همتا به همتا مخفی می‌کند.

نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)
نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)

این کار چندین بار آدرس IP پیام را تغییر می‌دهد و ردیابی فرستنده اصلی را دشوار می‌کند. با Tor، هیچ یک از گره‌ها از کل مسیری که یک پیام طی می‌کند اطلاعی ندارند. پیام به سرعت ناشناس و غیر قابل ردیابی می‌شود و یک سرویس دایرکتوری راه برای اتصالات را شناسایی می‌کند.

تور یک شبکه همتا به همتا است. همانطور که از Tor استفاده می‌کنید، به عنوان یک گره رله نیز برای پیام‌های دیگری که در اطراف شبکه تور مخفی می‌شوند عمل می‌کنید.

ورج، Tor را به عنوان استانداردی برای تراکنش‌هایش به منظور ناشناس کردن اتصالات کاربر در بلاکچین اجرا می‌کند و ارتباطات را برای مربوط شدن به یک آدرس IP سخت‌تر می‌کند.

I2P

راه حل نسل بعدی برای ناشناس‌سازی اتصال، I2P است. در حالی که tor مسیریابی مدار مبتنی بر دایرکتوری را فراهم می‌کند،I2P  مسیریابی پویای بسته‌های اطلاعاتی را امکان پذیر می‌کند. هیچ دایرکتوری در I2P وجود ندارد، بنابراین مسیریابی واکنش‌گرای شبکه می‌تواند از تراکم و وقفه جلوگیری کند.

نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)
نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)

I2P  مسیریابی را به دو تونل جداگانه خروجی و ورودی تقسیم می‌کند. این بدین معناست که پیام‌هایی که به رایانه یا وبسایت دیگری ارسال می‌کنید در پاسخ از مسیر دیگری برای دریافت پیام‌هایتان پیروی می‌کنند. مانند استراق سمع تنها نیمی از تماس‌های تلفنی که نمی‌دانید چه کسی صحبت می‌کند یا با چه کسی صحبت می‌شود، هر کسی که در حال استراق سمع پیام‌هایتان باشد تنها نیمی از تاریخچه پیام‌ها را می‌بیند.

Torبه عنوان پورتالی برای دسترسی ناشناس به اینترنت معمولی طراحی شده بود. I2P یک تجربه بسیار قوی‌تر را ایجاد می‌کند که منجر به ایجاد یک شبکه خصوصی در اینترنت می‌شود. I2P با برنامه‌هایی که به طور خاص برای I2P نوشته شده است یک Darknet واقعی است.

ورج همچنین از تکنولوژی I2P برای شبکه خود نیز استفاده می‌کند. می‌توانید تراکنش‌های خود را از طریق Tor یا I2P ارسال کنید، اما ناشناس‌سازی IP در ورج معتبر است. از آنجا که کل بلاکچین ورج ناشناس است، دنبال کردن کل جامعه بسیار مشکل‌تر می‌شود.

پروتکل روح (Wraith)

پروتکل روح به کاربران اجازه می‌دهد تا از بین تراکنش‌های بلاکچین عمومی و خصوصی حق انتخاب داشته باشند. معاملات عمومی شفافیت و سرعت به ارمغان می‌آورند. تراکنش‌های بلاکچین خصوصی عموما به هیچ وجه قابل بررسی نیستند.

آنها قصد دارند این تراکنش‌های خصوصی را با استفاده از آدرس‌های مخفی که از طریق تور ارسال می‌شود، اجرا کنند. آدرس‌های مخفی وجوه را به آدرس‌های یکبار مصرف ارسال می‌کنند. فقط گیرنده می‌تواند وجوه ارسال شده به یک آدرس مخفی را شناسایی و آزاد کند. آدرس‌های مخفی جز مهمی از نحوه عملکرد مونرو (Monero)، یک سکه حریم خصوصی پیشرو است. با این حال، مونرو همچنین رمزنگاری پیچیده‌تر و ویژگی‌های دیگری را ارائه می‌دهد که حریم خصوصی آن را به طور موثرتری تضمین می‌کند.

نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)
نگاهی عمیق به پلتفرم و ارز رمز ورج (Verge)

رمزنگاری ورج مبتنی بر منحنی‌های بیضوی است. رمزنگاری منحنی بیضوی بسیار خوب پایه گذاری شده است و خیلی خوب است. این یک بخش کلیدی بیت‌کوین (Bitcoin) است و ورج از یک نوع رمزنگاری به نام منحنی بیضوی دیفی- هلمن (Diffie-Hellman) استفاده می‌کند. این رمزنگاری به طرفین اجازه می‌دهد بدون اینکه ناظر چیزی بفهمد کلیدهای معامله و امضاها را به اشتراک بگذارند و بر سر آنها توافق کنند.

کیف‌های پول

ورج از کیف پول الکتروم که در اصل برای بیت‌کوین طراحی شده است استفاده می‌کند. الکتروم از ادغام تور و I2P پشتیبانی می‌کند. همچنین ذخیره آفلاین امن نشانه‌ها را ممکن می‌سازد. هنگامی که می‌خواهید XVG  ارسال  کنید، می‌توانید تراکنش را با کلید خصوصی خود به صورت آفلاین امضا کنید. پس از امضا، می‌توانید تراکنش را از یک کامپیوتر آنلاین که به کلیدهای خصوصی شما دسترسی ندارد پخش کنید.

الکتروم نیز از بازیابی توسط عبارت بازیابی و امضای چندگانه پشتیبانی می‌کند، به این معنی که می‌توانید چندین تایید برای ارسال یک تراکنش را با هدف افزایش امنیت درخواست کنید. در نهایت، کیف پول الکتروم به سرورهای غیرمتمرکزی متصل می‌شود که بلاکچین را شاخص گذاری می‌کنند. بنابراین نیازی نیست که یک گره کامل را اجرا کنید یا تمام تاریخچه تراکنش بلاکچین را دانلود کنید.

کیف پول اندروید

ورج همچنین از دو کیف پول اندروید یکی برای Tor و دیگری برایI2P پشتیبانی می‌کند. این کیف پول‌های موبایل شامل قابلیت‌های امنیتی مانند پین کدها (PIN) و قفل بیومتریک است. آنها همچنین از کدهای QR برای برداشت موجودی از کیف پول‌های کاغذی پشتیبانی می کنند.

پیام رسانی

ورج گزینه‌هایی برای تراکنش‌های پیام رسانی نیز اجرا کرده است. شما می‌توانید از طریق تلگرام، دیسکورد (Discord)، توییتر (Twitter)، یا آی آر سی XVG ، IRC ارسال کنید. ارسال توکن‌ها با استفاده از تنها یک نام کاربری کاری ساده است. یک بات تراکنش‌ را پردازش می‌کند و وجوه را در آدرس هولدینگ قرار می‌دهد. سپس یک پیام به گیرنده با دستورالعملی در مورد چگونگی مطالبه این وجوه ارسال می‌کند. ورج تنها ارز رمزنگاری ‌شده‌ای نیست که پیام‌های پرداختی را اجرا می‌کند‌، اما این ویژگی جهشی بزرگ برای راحتی کاربر است.

پیام‌های پرداختی اسلک (Slack) و استیم (Steem) هم در اواخر امسال وارد XVG می‌شوند.

استخراج

ورج یکی از کوچکترین پروژه‌هایی است که با الگوریتم اجماع چندگانه مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این بدان معناست که استخراج‌کنندگان می‌توانند XVG را به پنج شیوه مختلف استخراج کنند. تمام الگوریتم‌ها مبتنی بر اثبات کار هستند. با این حال، برخی طرفدار سخت‌افزار ASIC هستند در حالی که دیگر الگوریتم‌ها با GPU یا سخت‌افزارهای سبک‌تر سازگار هستند.

پنج الگوریتم اجماعی که ورج از آن‌ها استفاده ‌می‌کند عبارت از Scrypt، X17، Lyra2rev2، myr-groestl و Blake2s  هستند. دیجی‌بایت (Digibyte) پیشگام این رویکرد چند الگوریتمی بوده است. از آنجا که الگوریتم‌های چندگانه به این معناست که بسیاری از انواع مختلف سخت‌افزارهای استخراج می‌توانند در استخراج XVG شرکت کنند، مزیت عدم تمرکز در این ارز بیشتر خواهد بود.

در Verge هر ۳۰ ثانیه‌ یک بلاک ایجاد می‌شود که بین پنج الگوریتم تقسیم می‌شود. در مجموع، ۱۶.۵ میلیارد XVG وجود خواهد داشت که در سال اول (۲۰۱۴) ۹ میلیارد استخراج می‌شود و پس از آن هر سال ۱ میلیارد XVG استخراج می‌شود.

سکه XVG

XVG ، در ابتدا DogeCoinDark بود که بدون عرضه اولیه سکه (ICO) یا پیش استخراج راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان سکه‌های ورج را مثل هر کس دیگری خریداری کردند.

ورج در حال حاضر جزو ۳۰ ارز رمزنگاری ‌شده برتر جهان است و در لیست بسیاری از صرافی‌های مهم از جمله باینانس (Binance) و بیت‌رکس (Bittrex) قرار دارد.

برنامه‌های آینده

ورج برای آینده چندین برنامه دارد که می‌تواند پروژه را به عنوان یک راه حل کامل حریم خصوصی بسیار جالب‌تر کند.

مبادلات اتمی

از سال ۲۰۱۸، ورج امیدوار است که پشتیبانی از مبادلات اتمی را همانند بیشتر ارزهای رمزنگاری ‌شده برای پلتفرم خود عملی کند. مبادلات اتمی از قفل‌های هش و قفل‌های زمانی برای تضمین معاملات بهره می‌برند. ورج امیدوار است قابلیت همکاری با سایر زنجیره‌ها آن را به ارائه‌دهنده خدمات حفظ حریم خصوصی تبدیل کند.

قراردادهای هوشمند

پروژه روت‌استاک (Rootstock) قصد دارد یک زنجیره جانبی به ورج اضافه کند که قراردادهای هوشمند را پردازش کند. این زنجیره تورینگ کامل و قابل مقایسه با اتریوم (Ethereum) خواهد بود. این زنجیره هنوز راه‌اندازی نشده است، بنابراین این ادعاها هنوز نامشخص است.

توکن‌های RSK در روت‌استاک را می‌توان به توکن‌های ورج متصل کرد، بنابراین آنها ارزش یکسانی دارند. شما می توانید XVG را در ورج سپرده‌ گذاری کنید و  RSKمربوطه را در زنجیره جانبی روت‌استاک مصرف کنید.

روت‌استاک ادعا می‌کند پیشرفت مهمی در مقیاس پذیری قرارداد هوشمند داشته است. هدف آنها رسیدن به  Tx / s 2000 با استفاده از راه حل‌های خارج از زنجیره شبیه به شبکه لایتنینگ است.

نتیجه‌گیری

ورج تا آنجا که پروژه‌ای غیرمتمرکز و متن باز باشد جالب است. با این حال، نداشتن ساختار رسمی نیز می‌تواند یک نقص باشد. این روزها، جدی‌ترین پروژه‌های رمزنگاری بنیانی دارند که نقشه راهی پیش روی توسعه و تنظیم خود قرار می‌دهند.

این پروژه همچنین نیاز به بررسی خارجی دارد. در حالی که بسیاری از فناوری‌هایی که در حال اجرا هستند در جاهای دیگری آزمایش شده‌اند، ورج می‌تواند با استفاده از یک منبع مستقل از مشروعیت استفاده کند.

آنها همچنین مانند رقبای خود منابع مشابهی در فضای حریم خصوصی ندارند. مونرو، ‌ز‌ی‌کش ( ZCash) و دش (Dash) صدها همکار در گیت‌هابز (Githubs) خود دارند، در حالی که ورج تنها ۱۲ همکار دارد.

با این وجود، پنهان کردن آدرس‌های IP مرز مهمی برای ناشناس بودن بلا‌چین است. اگر آنها بتوانند برای قراردادهای هوشمندانه ناشناس راه حلی پیدا کنند، پیشرفت منحصر به فردی برای فضا خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.