نگاهی به کیف پول Openbazaar با قابلیت پشتیبانی از چندین ارز

در ۱۷ ژانویه، شرکت بلاکچین و رمز ارز OB1، نسخه‌ی ۲.۳ از کیف پول Openbazaar را منتشر کرد که کاربران را قادر می‌سازد از یک کیف پول چندکاره (پشتیبانی از چند واحد پولی) در بازار استفاده کنند. از آن زمان تاکنون لیست‌های زیادی (از فروشندگان رمز ارز و کالا) به لیست‌های قبلی اضافه شده و تعداد افرادی که به صورت همتا به همتا (peer-to-peer) اقدام به خرید و فروش رمز ارز می‌نمایند افزایش یافته است.

0 157

تجربه‌ کار با نسخه‌ی ۲.۳ از Openbazaar و کیف پول چندکاره‌ جدید

اکنون که Openbazaar 2.3 به تازگی منتشر شده است، تصمیم گرفتیم ویژگی‌هایی را که اخیرا به آن اضافه شده بررسی کنیم. بازار Openbazaar مدتی است که پا به عرصه‌ی وجود گذاشته و OB1 نسخه‌ی ۲.۰ آن را سال پیش منتشر کرد. آخرین نسخه‌ی پروتکل (protocol)، نسخه‌ی ۲.۳، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که رمز ارزهای بیت‌کوین کَش (BCH)، بیت کوین (BTC)، لایت‌کوین (LTC) و زی کش (ZEC) را ذخیره، ارسال و یا دریافت کنند. در گذشته، کاربران Openbazaar محدود به انتخاب تنها یک واحد رمز ارز برای انجام تراکنش‌های خود بودند.

A Look at Openbazaar's Multi-Currency Wallet and Vendor Listings

صفحه‌ دانلود Openbazaar امکان انتخاب از بین سه سیستم عامل را در اختیار می‌گذارد

جهت آزمایش نسخه‌ی جدید، نسخه‌ی ۲.۳.۰ مخصوص سیستم عامل Mac OSX را دانلود کردم، اما این اپلیکیشن قابلیت استفاده برروی سیستم عامل‌های Windows و Linux را هم دارد. از اپلیکیشن Openbazaar قبلی‌ام بک‌آپ (backup) گرفتم و فایل .dmg را که از سایت رسمی دانلود کرده بودم، باز کردم. بعد از اینکه به کامپیوترم اجازه دادم فایل جدید را اجرا کند، Openbazaar طبق معمول باز شد و در صفحه‌ی اصلی به من خوش‌آمدگویی گفت.

A Look at Openbazaar's Multi-Currency Wallet and Vendor Listings

کیف پول چندکاره‌ی Openbazaar از چهار واحد رمز ارز پیشتیبانی می‌کند و توسعه دهندگان OB1 گفته اند اتریوم (ETH) نیز به آن‌ها اضافه خواهد شد

تفاوت‌هایی که با نسخه‌ی قبلی (اپلیکیشن) مشاهده خواهید کرد در بخش کیف پول است که در آن یک کیف پول چندکاره‌ی BTC، BCH، LTC و ZEC به نمایش در می‌آید. هر کیف پول عملیات پایه مانند ارسال و دریافت را انجام می‌دهد و گزارشی از سابقه‌ی تراکنش‌ها نیز وجود دارد. همچنین کیف پول‌ها ارزش میزان داریی‌ رمز ارزهایتان را بر اساس یک واحد پول فیات محلی به شما اعلام می‌کنند.‌ درون بخش کیف پول یک tab وجود دارد که کاربران را قادر می‌سازد یک فهرست مختص به خرید و فروش رمز ارز به وجود آورند و این بدان معناست که می‌توانند به صورت همتا به همتا رمز ارزهای خود را معاوضه کنند.

پس از کلیک برروی tab مشاهده‌ی لیست‌ها (view listings) آنچه که قابل توجه است این است که نسبت به آخرین بازدیدی که از Openbazaar داشتم، کاربران در حال خرید و فروش مقادیر بسیار بیشتری از رمز ارز هستند. هم اکنون برای هر کدام از چهار رمز ارزی که بخواهید معامله کنید تعداد لیست‌های بسیار بیشتری وجود دارد. همانطور که متوجه شدم برخی از قیمت‌های پیشنهادی منصفانه بوده و بین ۲ تا ۵ درصد بالاتر از قیمت روز بازار ارائه شده بودند، اما برخی از آنان ۹۹۵ درصد بالاتر از قیمت روز بازار ارائه شده بودند. همچنان تعداد بسیار زیادی از بازرگانان و لیست‌هایی از آنان در دسترس‌اند، آن هم با ۱۵۰۰ نوع دارایی دیجیتال متنوع که در این بازار قابلیت خرید و فروش دارند.

A Look at Openbazaar's Multi-Currency Wallet and Vendor Listings

از آخرین بازدید ما تاکنون، تعداد بازرگانانی که به صورت همتا به همتا اقدام به خرید و فروش رمز ارز می‌کنند رشد چشمگیری داشته است

بسیاری از بازرگانان دارای رتبه بندی هستند و شما می‌توانید جهت آگاهی از قابل اطمینان بودنشان لیست‌های دیگری از آنان را مشاهده کنید. چنانچه یک شخص به دنبال مکانی باشد که بدون آشکار کردن هویت خود به معامله‌ی رمز ارز بپردازد و حلقه‌های یک روند KYC را پشت سر بگذارد در این صورت ممکن است Openbazaar نظر او را جلب کند. افزون بر این، شخص می‌تواند در صورت تمایل، با استفاده از نرم افزار Tor که بر محوریت حفظ حریم شخصی است یک Openbazaar node اجرا کند.

A Look at Openbazaar's Multi-Currency Wallet and Vendor Listings

برقراری ارتباط با یک معامله‌گر جهت معاوضه‌ BCH با XMR.

جهت معامله‌ی رمز ارز، تنها کافی‌ است نوع رمز ارزی را که قصد معاوضه‌ی آن را دارید انتخاب کنید. به طور مثال اگر مبادله‌ی BCH با XMR را انتخاب کنید، فروشنده‌ای به نام W.H. Lewis را خواهید یافت که برای این معامله ۳ درصد بالاتر از قیمت روز بازار طلب می‌کند. تمامی لیست‌های معاملاتی Openbazaar را می‌توان بر اساس نوع رمز ارز فیلتر کرد. گاهی اوقات یک بازرگان میزان داریی‌ خود را در بخش انبار (inventory) فهرست می‌کند و در این مورد خاص، انبار XMR متعلق به Lewis میزان دارایی XMR او را نامشخص اعلام می‌کند. به هر ترتیب این فروشنده‌ی خاص اجازه می‌دهد که معامله توسط یک ناظر (moderator) تایید شده‌ی Openbazaar مدیریت شود. خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال تفاوت چندانی با بررسی کردن اموالتان (items) پس از تصمیم به خرید کالاهای فیزیکی ندارد. بازرگانان قوانین مختلفی در ارتباط با نحوه‌ی تنظیم معامله‌ی رمز ارز دارند و این قوانین در بین بازرگانان متفاوت‌اند به خصوص در ارتباط با زمان‌بندی پرداخت و میزان مبلغی که باید سَر داده شود (نسبت به قیمت اصلی بازار). اکثر قوانین تجاری هر بازرگان در صفحه‌ی او به وضوح بیان شده‌اند.

بازرگانان چگونگی مبادله‌ رمز ارز با آنان را توضیح می‌دهند و برخی از آنان یک ناظر (Openbazaar moderator) را جهت نظارت بر قرارداد پیشنهاد می‌کنند.

افزایش اقلام موجود در بازار برای فروش

با رفتن به بخش بازار یعنی جایی که کاربران انواع دیگر کالاها و خدمات را به فروش می‌رسانند متوجه هجوم قابل توجه از فروشندگانی می‌شوید که اجناس خود را عرضه می‌کنند. چهار روز پیش، جمعیت r/btc زمانی متوجه این روند شد که اقلام موجود در لیست مرتبط با BCH (لیست کالاهایی که با BCH معامله می‌شوند) یکباره از ۱۰۰۰ مورد به ۲۵۰۰ مورد افزایش یافت. صحنه‌ی قابل توجه دیگری که در بازار و از طریق مرورگر OB1 دیدم، جای گرفتن ۴۸۰۰ مورد در لیست مربوط به لایت‌کوین بود. لیست مربوط به‌ Zcash چیزی در حدود ۴۶۰۰ مورد را در زمان انتشار این نسخه از اپلیکیشن در خود جای داده است. لیست‌ مربوط به BTC مجوعا در حدود ۱۱,۴۰۰ مورد را شامل می‌شد، اما با جست و جوی بیشتر در بین لیست‌های موجود در بازار، واضح بود بسیاری از فروشندگان تصمیم گرفته‌اند سماجت در انتخاب یک رمز ارز خاص را کنار گذاشته و از زمان بروز رسانی، کار با چندین واحد رمز ارز را پذیرفته‌اند.

A Look at Openbazaar's Multi-Currency Wallet and Vendor Listings

در طول هفته‌ی گذشته، کالاهای موجود در لیست مربوط به BCH از ۱,۰۰۰ مورد به ۵,۲۰۰ مورد افزایش یافته است. این کالاها شامل داستان‌های comic، موزیک، کتاب، لباس، اثر هنری و موارد دیگر می‌شود.

به طور حتم Openbazaar 2.3 تنوع بیشتری را برای پلتفرم خود به ارمغان می‌آورد و تعداد کالاهای اضافه شده از زمان انتشار در ۱۷ ژانویه نشان می‌دهد فروشندگان از این حقیقت راضی‌اند که می‌توانند رمز ارزهای متنوع‌تری را قبول کنند. بخش معامله می‌تواند نسبت به آنچه که اکنون ارائه می‌شود، از نقد شوندگی (liquidity) بسیار بیشتری بهره ببرد. شاید این پلتفرم برای کسی که بخواهد به طور ناشناس مقداری رمز ارز به دست آورد کافی باشد، اما برای کسانی که به دنبال بسترهایی با نقدشوندگی بالا هستند به اندازه کافی خوب نخواهد بود. همچنان از زمانی که این استارتاپ چهار واحد رمز ارز را اضافه کرده است، جهش چشمگیری به وجود آمده و OB1 می‌گوید پشتیبانی از اتریوم (ethereum) در حال تکمیل است و به زودی در کنار دیگر رمز ارزها اضافه خواهد شد.

A Look at Openbazaar's Multi-Currency Wallet and Vendor Listings

به نظر می‌رسد بسیاری از فروشندگان Openbazaar از زمان بروز رسانی این کیف پول در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ واقعا پذیرفته‌اند که هر چهار نوع رمز ارز را قبول کنند.

در مجموع، این پلتفرم به ارتقای خود ادامه می‌دهد و تعداد کاربران آن و تعداد اقلام موجود برای فروش در آن به میزان زیادی افزایش داشته است. همچنان لازم است که این اپلیکیشن عموم مردم را جذب کند و شاید تا زمانی که رمز ارزها از مقبولیت گسترده برخوردار نشوند، این امر محقق نشود. تا آن زمان، بازار Openbazaar آهسته و به طور پایدار رشد کرده و این کیف پول چندکاره، پلتفرم حاضر را برای تعداد بیشتری از مردم ارائه کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.