نگاهی به نسل بعدی ریگ‌های استخراج

با ورود به سال ۲۰۱۹ دستگاه‌های جدیدی برای استخراج رمز ارزها وارد بازار می‌شوند. در این مطلب می‌خواهیم نگاه کوتاهی به دستگاه‌های استخراجی داشته باشیم که توانایی پردازش داده‌هایی در مقیاس تراهش را دارند و هم‌اکنون در بازار موجود هستند.

0 127

رمز ارزها در سال گذشته بخش عمده‌ای از ارزش خود را از دست دادند، اما ماینرهای بیت کوین همچنان به پردازش تراکنش‌ها و دریافت پاداش بلاک‌ها ادامه می‌دهند. در سال ۲۰۱۸ چند سخت‌افزار استخراج قدرتمند معرفی شد که نرخ هش بسیار خوبی داشت. با شروع سال جدید، اکنون می‌توانید برخی از این دستگاه‌های برتر را که چیزی بین ۲۸ تا ۷۶ تریلیون هش را در ثانیه پردازش می‌کنند خریداری کنید.

ریگ‌های برتر استخراج SHA-256 در سال ۲۰۱۹

پارسال ریگ‌های (rig) استخراج بسیاری معرفی شد. خیلی از این دستگاه‌های جدید مدعی‌اند که از نسل تازه‌ی نیمه‌رساناهای ۱۰ و ۷ نانومتری استفاده می‌کنند، نیمه‌رساناهایی که توسط برخی از معروف‌ترین تولیدکنندگان بازار مثل سامسونگ و TSMC تولید شده‌اند. گروه دیگری از این دستگاه‌ها بر کارآمدی و سروصدای کمتر تمرکز کرده، و دسته‌ای از سیستم خنک‌سازی با آب استفاده می‌کنند. البته در این میان خبرهای ناخوشایندی هم اعلام شد؛ مثلا یکی از تولیدکنندگان ژاپنی به نام GMO Group گفت دیگر دستگاه استخراج طراحی، تولید و عرضه نخواهد کرد. یا استارت‌آپ Halong Mining که قرار بود یکی از تولیدکنندگان جدید و تازه‌نفس صنعت کریپتو باشد، ولی در نهایت به تغییر برند و استفاده از دستگاه‌های Innosilicon متهم شد. سرانجام سایت این استارتاپ اعلام کرد که کسانی که دستگاه‌های جدید این شرکت را می‌خواهند باید در فهرست انتظار ثبت نام کنند.

A Look at Some of the ‘Next Generation’ Mining Rigs Available Today

در ادامه بسیاری از دیگر تولیدکنندگان سخت‌افزارهای استخراج، که بعضی از آن‌ها از شرکت‌های مشهور چند سال اخیر بودند، نیز از دستگاه‌های جدید خود رونمایی کردند. حالا که برخی از این دستگاه‌ها در دسترس عموم قرار گرفته، نرخ هش شبکه احتمالا شاهد تغییرات چشمگیری خواهد بود. در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم نگاه کوتاهی به دستگاه‌های استخراجی داشته باشیم که توانایی پردازش داده‌هایی در مقیاس تراهش را دارند و هم‌اکنون در بازار موجود هستند.

++Ebang Ebit E11

وبسایت news.Bitcoin.com در سپتامبر اعلام کرد که شرکت Ebang از جدیدترین محصول خود به نام Ebang Ebit E11 رونمایی کرده که مدعی است می‌تواند بین ۳۰ تا ۴۴ تریلیون هش را در هر ثانیه پردازش (TH/s) کند. در حال حاضر، بر اساس اطلاعات وبسایت Asicminervalue.com، این دستگاه به‌صرفه‌ترین ماینر SHA-256 در بازار است که با قیمت فعلی بیت کوین، روزانه می‌تواند ۱.۱۲ دلار درآمد داشته باشد. وقتی پارسال سری قبلی این دستگاه معرفی شد، سخت‌افزار مذکور در اختیار عموم مردم قرار نگرفت، اما حالا به طور مستقیم می‌توانید آن را از تولیدکننده تهیه کنید.

A Look at Some of the 'Next Generation' Mining Rigs Available Today

قیمت ماینر E11++ حدود ۲ هزار دلار است و تا ماه مارس ۲۰۱۹ در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این دستگاه از تراشه ۱۰ نانومتری DW1228 استفاده می‌کند و نرخ هش آن 44 TH/s است. به‌علاوه، مصرف برق هر دو مدل E11+ و E11++ حدود ۱۹۸۰ تا ۲۰۳۵ وات می‌باشد. این دستگاه از زمان معرفی خود برترین دستگاه بازار به لحاظ نرخ سودآوری روزانه بوده است، اما شاید تا ماه مارس معادلات عوض شود. دو دستگاه رده پایین این شرکت از نرخ هش 30-37 TH/s استفاده می‌کنند و همین حالا برای خرید در دسترس کاربران قرار دارند.

Asicminer 8 Nano

Asicminer 8 Nano یکی از سخت‌افزارهای قدرتمند استخراج الگوریتم SHA-256 است که در هر ثانیه ۴۴ تریلیون هش را پردازش می‌کند. اما تفاوت بین این ماینر که به تراشه‌ی ۸ نانومتری مجهز است و Ebang Ebit E11++ این است که دومی حدود ۲۱۰۰ وات برق مصرف می‌کند. به خاطر همین تفاوت، نرخ پردازش Asicminer 8 Nano در هر ثانیه 44 TH است و بنابراین روزانه ۰.۷۵ دلار سودآوری دارد. شرکت Asicminer مدعی است این دستگاه از تراشه‌های AM0813 استفاده کرده و روزانه می‌تواند ۱۶۳۸۴ هسته‌ی هش را پردازش نماید.

A Look at Some of the 'Next Generation' Mining Rigs Available Today

(Innosilicon Terminator 3 (T3

Innosilicon در سال گذشته با دستگاهی که از فناوری نیمه‌رسانای ۱۰ نانومتری سامسونگ استفاده می‌کرد عملکرد خوبی از خود به جا گذاشت. حالا می‌توانید مدل Terminator 3، که با اسم T3 هم شناخته می‌شود، را نیز خریداری و آن را تا انتهای ژانویه دریافت کنید. مشخصات T3 حاکی از آن است که این دستگاه با نرخ هش 43 TH/s کار می‌کند و مصرف برق آن ۲۱۰۰ وات است، در نتیجه این سخت‌افزار می‌تواند روزانه ۰.۵۸ دلار پول دربیاورد.

A Look at Some of the 'Next Generation' Mining Rigs Available Today

T3 گران‌تر از E11++ است و در حال حاضر به قیمت ۲۲۷۹ دلار به فروش می‌رسد. دو موجودی اول این محصول محدود بوده و موجودی دوم تا ماه مارس به دست مشتریان نمی‌رسد. برای خرید این دستگاه اولویت با کسانی است که زودتر سفارشات خود را ثبت کنند.

Bitmain Antminer S15

حداکثر توان جدیدترین محصول Bitmain Antminer معادل 28 TH/s است و ۱۵۹۶ وات مصرف برق دارد. قیمت این دستگاه ۱۲۴۹ دلار است و ارسال اولین موجودی آن از ۱۱ تا ۲۰ ژانویه آغاز می‌شود. S15 دو حالت استخراج دارد و از تراشه ۷ نانومتری مخصوص Bitmain استفاده می‌کند. این سخت‌افزار هم مثل Asicminer 8 Nano شبیه ماینرهای معمولی نیست چون دو فن دارد که برای افزایش بهره‌وری در این دستگاه تعبیه شده است.

A Look at Some of the 'Next Generation' Mining Rigs Available Today

در حال حاضر، بر اساس اطلاعات وبسایت Asicminervalue.com، با توجه به قیمت فعلی بیت کوین و بیت‌کوین کش، S15 می‌تواند روزانه ۰.۱۵ دلار درآمد کسب کند. مدل ضعیف‌تری با 27 TH/s نیز وجود دارد که قیمت آن ۴۵ دلار کمتر از S15 است. Bitmain می‌گوید کاربران با استفاده از نسل بعدی S15 ضمن بهره‌مندی از تراشه ۷ نانومتری می‌توانند در مصرف برق خود صرفه‌جویی کنند.

Asicminer 8 Nano Pro

شرکت Asicminer دستگاه دیگری به نام 8 Nano Pro دارد که می‌تواند ۷۶ تریلیون هش را در هر ثانیه پردازش کند. این دستگاه خارق العاده ۴ هزار وات برق مصرف می‌کند و قیمت آن ۱۱۶۰۰ دلار است. علاوه بر این، خرید کمتر از ۵ دستگاه برای مشتریان ممکن نیست. این سخت‌افزار با قیمت فعلی بیت‌کوین از طریق تراشه‌ی ۸ نانومتری AM0813 می‌تواند روزانه ۰.۱۳ دلار درآمد داشته باشد. 8 Nano Pro نیز مثل مدل قبلی این شرکت، دستگاه بسیار بزرگی است که ابعاد آن ۵۰ در ۱۰۰ در ۲۴ سانتی متر است و حدود ۷۰ کیلوگرم وزن دارد. این محصول به سیستم بدون صدای خنک‌سازی با آب مجهز شده که نویز تولیدی آن حدود ۴۸ دسیبل است. با این حال، به نظر نمی‌رسد که عملکرد مدل Pro به اندازه مدل عادی این دستگاه خوب بوده باشد، چون ظاهرا هیچ فروشنده یا بررسی خاصی از این دستگاه به چشم نمی‌خورد.

استخراج‌کنندگان بیت کوین احتمالا به سوی نسل جدید دستگاه‌ها خواهند رفت

شبکه‌های بیت کوین و بیت‌کوین کش که از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کنند، تاکنون شاهد افت بسیاری در نرخ کلی هش خود بوده‌اند. نرخ هش BTC حدود ۴۰ اگزاهش در ثانیه (EH/s) و نرخ هش BCH حدود 1.5 EH/s است. به‌علاوه، بسیاری از دستگاه‌های قدیمی که در هر ثانیه نرخ پردازش هش خیلی کمتری دارند این روزها دچار مشکل شده و با توجه به قیمت‌های بازار روزانه زیان بسیاری به بار می‌آورند. حتی دستگاه‌های مدل پایین Ebang، Bitmain و Innosilicon هم که در سه ماه اخیر معرفی شده‌اند با توجه به افت قیمت‌ها اصلا سودآور نیستند. دستگاه‌های جدید شاید بتواند به مزرعه‌های بزرگ و حتی ماینرهای کوچک کمک کند تا بتوانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند و در بازی بمانند، ولی همه چیز به این بستگی دارد که این محصولات به موقع به دست آن‌ها برسد یا نه.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.