نگاهی به رمز ارزهای بزرگ بازار کریپتو در سال‌های گذشته

با پایان سال ۲۰۱۸ میلادی می‌خواهیم با هم ببینیم که رمز ارزهای بزرگ بازار در چند سال گذشته چه وضعیتی داشته‌اند و در هر سال چه عملکردی از خود به نمایش گذاشته‌اند. بیت کوین تنها ارز دیجیتالی است که همواره در رتبه‌ی نخست قرار داشته، اما بقیه چه جابجایی‌هایی داشته‌اند؟

0 371

اکوسیستم رمز ارزها در طول سالیان گذشته رشد قابل توجه‌ای داشته و تعداد بازارهای کریپتو از ۵۹ عدد در سال ۲۰۱۳ حالا به بیش از ۲ هزار عدد رسیده است. با نگاه کردن به گذشته‌ی بازارهای کریپتو می‌توانیم ببینیم که ارزش بازار آلتکوین‌های مختلف چقدر فرق کرده است.

افزایش ۱۰ برابری بازارهای رمز ارزی در سال ۲۰۱۴

اگرچه سال ۲۰۱۷ سال بسیار مهمی برای بازار کریپتو بود و این دارایی‌ها توانستند رشد زیادی داشته باشند، ولی در سال ۲۰۱۴، تعداد ارزهای مجازی حدود هزار درصد افزایش پیدا کرد. به گزارش کوین‌مارکت‌کپ، در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ تعداد رمز ارزها تنها ۵۹ عدد بود، ولی این آمار در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ به ۵۰۶ رمز ارز رسید.

علی‌رغم رشد چشمگیر تعداد بازارهای فعال، قیمت خیلی از رمز ارزهای بزرگ بازار به خاطر بازار شدیداً خرسیِ آن دوران کاهش پیدا کرد، و شش مورد از ۱۰ رمز ارز برتر بازار در عرض یک سال ۸۰ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

از تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۳ تا ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴، بیت کوین حدود ۵۰ درصد ریزش کرد و قیمت آن از ۶۱۹ به ۳۱۶ دلار رسید. لایت‌کوین (LTC) از رتبه‌ی دومِ بزرگ‌ترین رمز ارزها به لحاظ ارزش به رتبه‌ی چهارم رفت. قیمت لایت‌کوین از ۱۷.۱۰ به ۲.۷۴ دلار رسید تا این رمز ارز ۸۴ درصد افت داشته باشد. ریپل (XRP) تنها بازار بزرگی بود که سال به سال رشد می‌کرد و در آن دوران هم با رشد ۷ درصدی از ۰.۰۲۲ به ۰.۰۲۴ دلار رسید. این ارز به لحاظ ارزش بازار از جایگاه سوم بزرگ‌ترین رمز ارزهای دنیا به جایگاه دوم ارتقا یافت.

(Peercoin (PPC از رتبه‌ی چهارم به رتبه‌ی نوزدهم رفت، و با افت ۸۱.۵ درصدی، قیمت آن از ۳.۱۲ به ۰.۵۸ دلار رسید. (namecoin (NMC که در جایگاه پنجم قرار داشت ۱۳ پله سقوط کرد و با افت ۸۲.۵ درصدی از ۴.۱۳ به ۰.۷۲ دلار رسید. (Quark (QRKبا سقوط از رتبه‌ی ششم به رتبه‌ی بیست و هفتم، ۹۲.۶ درصد افت کرد.

در پایان سال ۲۰۱۳، (Bitshares (PTS که قیمت هر توکن آن ۱۲.۴۵ دلار بود در جایگاه هشتم رمز ارزهای بزرگ قرار داشت. یک سال بعد، قیمت این ارز پس از افت ۹۹.۹۹ درصدی به ۰.۰۰۰۴۹ دلار رسید. worldcoin که در رده‌ی نهم قرار گرفته بود با افت ۹۸.۵ درصدی به رده‌ی پنجاه و سوم رسید. و (Megacoin (MEC نیز با نزول از جایگاه دهم به جایگاه چهل و هشتم، افتی ۹۶.۸ درصدی را تجربه کرد و قیمت آن از ۰.۵۲ به ۰.۰۱۷ دلار رسید.

یک سال بعد از این اتفاق، پنج مورد از ۱۰ ارز مجازی بزرگ بازار توانستند دوباره در میان ۱۰ ارز برتر قرار بگیرند.

بیت کوین و لایت کوین؛ تنها ارزهایی که در سال ۲۰۱۵ رشد قیمت داشتند

قیمت بیت کوین از ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ تا ۲۷ دسامبر ۲۰۱۵ با رشد ۳۲ درصدی از ۳۱۶ دلار به ۴۱۶.۵ دلار رسید. ریپل موفق شد علی‌رغم افت ۹۴ درصدی جایگاه دومی خود را حفظ کند. (Paycoin (XPY نیز اگرچه در انتهای سال ۲۰۱۴ رتبه‌ی سوم را در اختیار داشت، ولی با افت ۹۹.۶ درصدی از ۱۰.۷۴ به ۰.۰۳۸ دلار رسید و در رتبه‌ی چهل و هشتم قرار گرفت.

لایت کوین در طول سال ۲۰۱۴ حدود ۲۵ درصد رشد کرد و ضمن صعود از جایگاه چهارم به سوم، قیمت آن از ۲.۷۴ به ۳.۴۳ دلار رسید.( bitshares (BTS که در جایگاه پنجم قرار داشت به جایگاه هشتم رفت و با افت ۸۰ درصدی از ۰.۰۱۶ به ۰.۰۰۳ دلار رسید. (maidsafecoin (MAID از رتبه‌ی ششم به رتبه‌ی دهم تنزل یافت، و با افت ۷۲ درصدی از ۰.۰۵ به ۰.۰۱۴ دلار رسید.

استلار که در رتبه‌ی هفتم قرار داشت سال ۲۰۱۵ را در رتبه‌ی نهم تمام کرد و با افت ۷۰ درصدی از ۰.۰۰۵۸ به ۰.۰۰۱۷ دلار رسید. دوج‌کوین (DOGE) توانست علی‌رغم ریزش ۲۳ درصدی قیمتش از ۰.۰۰۰۱۸ به ۰.۰۰۰۱۴ دلار با دو پله صعود به رتبه‌ی ششم برسد. NXT که در جایگاه نهم قرار داشت با افت ۶۳ درصدی به جایگاه یازدهم تنزل یافت و قیمت آن از ۰.۰۱۶۱ به ۰.۰۰۶۱۶۷ رسید. PPC نیز به‌رغم افت ۳۱ درصدی از رتبه‌ی دهم به رتبه‌ی هفتم رسید.

هشت مورد از بازارهای بزرگ کریسمس ۲۰۱۴ تا انتهای سال ۲۰۱۵ توانستند جایگاه خود را در میان ۱۰ ارز برتر بازار حفظ کنند. در این سال، تعداد بازارهای فعال با رشد ۱۱ درصدی از ۵۰۶ به ۵۶۲ رسید.

رشد سه رقمی بیت کوین، اتریوم، دش و MAID در سال ۲۰۱۶

بیت کوین از تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۱۵ تا کریسمس ۲۰۱۶، با ۱۱۱ درصد رشد از ۴۱۶.۵ به ۸۷۸.۸ دلار رسید. ریپل با رشدی ناچیز ۳.۴ درصدی از ۰.۰۰۶۱۷ به ۰.۰۰۶۳۸ دلار رسید و بدین ترتیب از جایگاه دوم به جایگاه سوم تنزل یافت. در عین حال، لایت‌کوین با رشد ۲۷ درصدی از ۳.۴۳ به ۴.۳۵ دلار رسید و سال ۲۰۱۶ را با یک پله صعود در جایگاه چهارم به پایان برد.

اتریوم که در جایگاه چهارم قرار داشت بهترین عملکرد خود را در سال ۲۰۱۶ به نمایش گذاشت و با رشد ۷۶۰ درصدی از ۰.۸۵ در انتهای سال ۲۰۱۷ به ۷.۲۹ دلار رسید و دومین رمز ارز بزرگ بازار شد. دش اما به‌رغم رشد ۲۷۰ درصدی و رسیدن از ۲.۶۹ به ۹.۹۱ دلار، دو پله سقوط کرد و به جایگاه هفتم رسید. دوج نیز با افت ۴۲ درصدی از رتبه‌ی دهم به رتبه‌ی سیزدهم تنزل یافت.

Peercoin تنها بازاری بود که در سال ۲۰۱۶ افت پیدا کرد و با ریزش ۴۳ درصدی از رتبه‌ی هفتم به رتبه‌ی ۳۸ رسید. bitshares رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرد ولی با ۱۷ پله سقوط در جایگاه بیست و پنجم قرار گرفت. استلار نیز علی‌رغم رشد ۵۵ درصدی از جایگاه نهم به جایگاه شانزدهم رسید. اما MAID با رشد ۶۲۰ درصدی از رتبه‌ی دهم جدا شد و در رتبه‌ی هشتم قرار گرفت.

شش مورد از رمز ارزهای بزرگ ۲۰۱۵ موفق شدند جایگاه خود را تا کریسمس ۲۰۱۶ حفظ کنند. تعداد بازارهای فعال در این سال با رشد ۱۵ درصدی از ۵۶۲ به ۶۴۴ رسید.

رکوردشکنی قیمت‌ها در بازار گاوی ۲۰۱۷

بابانوئل در سال ۲۰۱۷ کریسمس خوبی را برای رمز ارزها رقم زد و ۹ مورد از ۱۰ بازار برتر آن سال توانستند از تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۶ تا ۲۴ دسامبر ۲۰۱۷ رشد چهار یا پنج رقمی داشته باشند.

سال گذشته، بیت کوین ۱۵۰۰ درصد رشد کرد و از ۸۷۹ به ۱۴۰۵۷ دلار رسید. اتریوم جایگاه خود را به عنوان دومین رمز ارز بزرگ بازار حفظ کرد و با رشد ۹۳۴۵ درصدی از ۷.۲۹ به ۶۸۸.۵۹ دلار رسید.

ریپل، بعد از NEM، با رشد ۱۷۱۴۰ درصدی بیشترین میزان رشد را تجربه کرد و از ۰.۰۰۶۳۸ به ۱.۱۰ دلار رسید. علی‌رغم این رشد عجیب اما ارز مذکور با یک پله سقوط سال ۲۰۱۷ را با قرار گرفتن در جایگاه چهارم به پایان رساند. لایت‌کوین نیز با رشد ۶۲۵۵ درصدی از ۴.۳۵ به ۲۷۶.۴۹ دلار رسید، اما از رتبه‌ی چهارم به رتبه‌ی پنجم رفت.

مونرو (XMR) با رشد ۳۴۵۵ درصدی از رتبه‌ی پنجم به رتبه‌ی دهم رسید. اتریوم کلاسیک (ETC) که در جایگاه ششم قرار داشت با رشد ۲۷۲۵ درصدی به جایگاه هفدهم رفت. و دش هم به‌رغم رشد ۱۲۱۴۰ درصدی از رتبه‌ی هفتم به رتبه‌ی هشتم تنزل یافت.

maidsafe که در جایگاه هشتم قرار گرفته بود از جمع رمز ارزهای بزرگ خارج شد و علی‌رغم رشد ۶۷۰ درصدی به جایگاه پنجاه و پنجم رسید. NEM با رشد ۲۴۳۴۵ درصدی بهترین عملکرد را در میان همتایان خود داشت و توانست جایگاه نهمی را حفظ کند. REP نیز با وجود رشد ۲۲۸۰ درصدی از رتبه‌ دهم به رتبه‌ سی و ششم رسید.

هفت مورد از ۱۰ رمز ارز برتر ۲۰۱۶ جایگاه خود را در طول سال ۲۰۱۷ حفظ کردند. تعداد بازارهای آزاد با افزایش ۱۰۰ درصدی از ۶۶۴ به ۱۳۳۴ رسید.

ریزش سنگین بازارهای بزرگ در سال ۲۰۱۸

بیت کوین در طول ۱۲ ماه گذشته با ریزش ۷۰ درصدی از ۱۴۰۵۷ دلار در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۷ به حدود ۴۲۳۰ دلار رسیده است. اتریوم از جایگاه دوم به جایگاه سوم رفت و با افت ۷۷ درصدی از ۶۸۸ به ۱۵۶ دلار رسید. بیت کوین کش با افت ۹۳ درصدی از ۲۹۵۶ به ۲۰۶ دلار رسید و از رتبه‌ سوم به رتبه‌ی چهارم تنزل یافت.

ریپل در طول سال گذشته با افت ۶۰ درصدی از ۱.۱۰ به ۰.۴۴ دلار رسید و از جایگاه چهارم به جایگاه ششم رفت. لایت‌کوین با افت ۸۷ درصدی از ۲۷۶.۴۹ به ۳۶.۱۱ دلار رسید و با ترک جایگاه پنجم به جایگاه هفتم تنزل پیدا کرد. کاردانوی تازه‌وارد (ADA) هم از ۰.۳۹ به ۰.۰۵ دلار رسید تا افتی ۸۷.۵ درصدی را تجربه کند و از جایگاه پنجم به جایگاه یازدهم برود.

یوتا (MIOTA) که در سال گذشته ۸۹ درصد افت داشت و از ۳.۴۵ به ۰.۳۸ دلار رسید، اکنون در جایگاه هفتم قرار دارد. دش با افت ۹۱.۵ درصدی از رتبه‌ی هشتم به رتبه‌ی چهاردهم رفت. NEM که دو سال پیاپی جایگاه نهم را در اختیار داشت، با ۹۱ درصد ریزش به رتبه‌ی شانزدهم رسید. و مونرو هم با افت ۸۳ درصدی از ۳۴۲.۴۳ به ۵۷.۶۵ دلار رسید و در حال حاضر در جایگاه سیزدهم برترین رمز ارزهای بازار قرار گرفته است.

شش مورد از ۱۰ رمز ارز بزرگ بازار در سال گذشته توانستند جایگاه خود را حفظ کنند، و در این میان سه مورد از آن‌ها از سال ۲۰۱۳ تاکنون رتبه‌ی فعلی خود را از دست نداده‌اند. در طول ۱۲ ماه گذشته، تعداد بازارهای فعال از ۱۳۳۴ به ۲۰۶۷ رسیده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.