جنبش سایفرپانک ها: راهنمای مقدماتی برای حریم خصوصی در ارزهای دیجیتال

یکی از قابل‌توجه‌ترین و ارزشمند‌ترین امکانات بلاک چین‌ها ، شفافیت آن‌ها است. در وایت پیپر (معرفی نامه کسب و کار) اصلی بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به عنوان سکه الکترونیکی با یک زنجیره‌ و امضای دیجیتالی توصیف کرد که تاریخ مالکیت آن، به طور دائمی و عمومی ثبت گردیده است. ایده‌ ثبت تراکنش های مالی که در سراسر جهان قابل مشاهده باشد، اقدامی شجاعانه برای جدایی از سیستم بانکی سنتی است. این دقیقا علت اهمیت موضوع حریم شخصی در اکوسیستم کریپتوکارنسی است. این مقاله به بررسی این موضوع و الزامات جنبش سایفرپانک ( جنبش حمایت از کریپتوکارنسی و تکنولوژی های متمرکز بر حریم شخصی) می‌پردازد.

0 149

حریم خصوصی و سایفرپانک (Cypherpunk)

در بیانیه Cypherpunk در سال ۱۹۹۳ میلادی، اریک هیوز اینگونه می‌نویسد که:

ما نمی‌توانیم از دولت‌ها، شرکت‌ها یا سایر سازمان‌های بزرگ یا بی نام و نشان انتظار داشته باشیم که برای ما حریم خصوصی درنظر بگیرند. اگر انتظار این مورد را داریم، خودمان باید از حریم خصوصی‌مان دفاع کنیم.

سایفرپانک که بر اساس فلسفه نسل‌های پیش از خودشان ایجاد شدند، گروهی از فعالین حوزه کریپتوکارنسی و فناوری‌هایی بودند که حریم خصوصی ما را افزایش می‌داد. آن‌ها بر این باور بودند که “این موضوع، برای یک جامعه آزاد در عصر الکترونیک، لازم و ضروری است. ” این جنبش توسط یک لیست همیشگی ایمیلی که در مورد ایده‌ها و سیاست‌های مربوط به حریم خصوصی نظارت دولت، کنترل اطلاعات و اطلاعات ناشناس و گمنام بحث می‌کردند، تشکیل شد.

در سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو، جنبش cypherpunk را دوباره زنده کرد. وی این مطلب را به فناوری یادآوری کرد که در دهه ۹۰ میلادی و دوره ظهور cypherpunk، مواردی مانند Hashcash و b-money به وجود آمدند. وایت پیپر بیت کوین یادآور این موضوع است که حریم شخصی آنلاین می‌تواند با شکست جریان اطلاعات از طریق کلید‌های عمومی ناشناس (رمزنگاری) ادامه پیدا کند. بیت کوین‌ ساتوشی یک ارزِ مقاوم در برابر سانسور در نظر گرفته می‌شد. در زمانی که دولت‌، برخی سازمان‌ها را از کمک محروم کرده‌ بود، رشد بیت کوین‌ به سازمان‌هایی مانند Wikileaks کمک شایانی کرد.

به ویژه، بنیان‌گذار Wikileaks cypherpunk، ژولیان آسانگه که در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود، منتظر جریمه‌هایی از دولت آمریکا برای انتشار پرونده‌های طبقه‌بندی‌شده دولت بود.

در حالی که شبه ناشناسی بیت کوین، راه‌حل ساتوشی برای حقوق شخصی در حریم مالی بود، اکنون شفافیت این بلاک چین یک جریان بالقوه خطرناک را نشان می‌دهد. جریان بیت کوین‌ از نشانی‌های کیف پول به نشانی‌های دیگر می‌رود و می‌تواند توسط همه افراد مشاهده شود. این انگیزه مخرب و توانایی‌های فنی می‌تواند هویت واقعی دنیای شما را فاش کرده و تهدیدکننده باشد.

نقص حریم خصوصی بیت کوین

مطالعات نشان می‌دهند که تراکنش‌های بیت کوین می‌تواند به اشخاص حقیقی مرتبط شود. اطلاعات شخصی می‌تواند قطع شده و از داده‌های بلاک چین گردآوری شود. در این شرایط، افشای هویت با نتایج بالقوه خطرناکی همراه می‌شود. پژوهشگرانی از دانشگاه قطر و دانشگاه حمد بن خلیفه دریافتند که نشانی‌های بیت کوین‌ می‌تواند از کاربران شناسایی شده استخراج شود که این نشانی همیشه باید در معرض خطر تلقی شوند.

الزامات Cypherpunk

مطالعات دیگر توسط ETH دانشگاه زوریخ سوئیس و آزمایشگاه‌های NEC در آلمان انجام شد که نشان می‌دهد در یک تجربه شبیه‌سازی شده (در جایی که ارز دیجیتال برای پشتیبانی تراکنش‌های روزمره‌ کاربران دانشگاه استفاده شد) هویت ۴۰% از کاربران بیت کوین‌ آشکار می‌شود.

عواقب بیشتری در رابطه با این جریان حریم خصوصی رخ خواهد داد. آدم‌ربایی و هدف‌گذاری برای دزدی از کاربران کریپتوکارنسی، در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین رایج شده ‌است. سازنده‌ ارز رمزنگاری شده Prism مورد ضرب و شتم قرار گرفت و لپ‌تاپ وی دزدیده شد. این لپ‌تاپ دارای BTC 300 ذخیره ‌شده بود. سپس او را مجبور کرده بودند تا قرصی با ودکا بخورد تا در بیمارستان بستری شود. اینگونه دیگر او نمی‌توانست بلافاصله به کمک گرفتن از پلیس بیاندیشد.

این یک نیاز مهم برای اکوسیستم بلاک چین است که چندین راه‌حل ناشناس برای ارز رمزنگاری شده داشته باشد تا ما بتوانیم از امنیت و حریم شخصی خود محافظت کنیم. بدون پروتکل‌های Tor یا Dandelion، نشانی IP شخص می‌تواند به نشانی‌های کیف پول‌ آن‌ها مرتبط شود. سکه‌های حریم خصوصی و پروتکل‌هایشان برای رفع این نواقص کار می‌کنند.

حذف نکته منفی سکه‌های خصوصی

متاسفانه، سکه‌های خصوصی اغلب با فعالیت‌های غیر قانونی و قاچاق مرتبط شده‌اند. بیت کوین‌ به تنهایی و به خاطر استفاده مرتبط در وبسایت و دارک‌نت ناشناخته‌ Silk Road وارد رسانه شد و اینگونه به نظر رسید که ارزهای رمزنگاری‌شده قادرند مسبب پولشویی‌هایی شوند که در جامعه حکم‌فرماست؛ هرچند این قضایا تا حد زیادی با بزرگنمایی همراه هستند.

حتی برخی از دولت‌ها تصمیم به ممنوعیت سکه‌های خصوصی گرفته‌اند. در ماه ژوئیه، آژانس امنیتی مالی ژاپنی (FSA) تمام ارزهای رمزنگاری شده‌ای که بی‌نامی را برای کاربران مهیا می‌کنند، غیرقانونی دانست تا فعالیت‌های مخرب این فضا را محدود کند. هدف از این کار، محدود کردن دسترسی به ارزهای رمزنگاری شده است.

بااینکه دولت‌ها نمی‌توانند به طوری اثربخش کنترل یا نظارت بر هرگونه ارز دیجیتالی همتا به همتا را داشته باشند، می‌توانند قوانینی مناسب و منظم در مورد این مسائل وضع کنند. در یک سیستم منظم، مبادله ارز‌های رمزنگاری شده و واسطه‌های معاملات بازرگانی باید از طریق ریسک عدم شفافیت Know Your Customer KYC و تمرین‌های ضد پولشویی (Anti Money Laundering (AML پیاده‌سازی شوند. در این فرضیه باید از فعالیت‌های جنایی پیش‌گیری شود؛ همانگونه که در نظام سنتی مالی به این شکل پیاده‌سازی و انجام می‌شود.

همانطور که انتظار داریم تاریخچه‌ی مالی و فعل و انفعالات ما در یک بانکداری سنتی به صورت خصوصی نگه‌داری شود، این مسئله باید بر ارز رمزنگاری شده هم اعمال شود. حق حریم خصوصی مالی باید به طور طبیعی به بلاک چین گسترش یابد و نباید به بحث‌های پولشویی و موارد غیرقانونی توجه داشت.

ارز رمزنگاری شده، قابلیت تغییر مورد نیاز در دنیا را دارد. اکنون ما به مکانیسم‌های بی‌نام‌سازی نیاز داریم تا مطمئن شویم که فعالیت مالی ما، حریم خصوصی‌مان را دچار مشکل نمی‌کند.

حریم خصوصی یک حق مدنی اولیه است

همه ما حق حریم خصوصی کامل مالی داریم. این حریم خصوصی، حقوق مدنی ما را تقویت می‌کند؛ آزادی تراکنش به نحوی که دلمان می‌خواهد، بدون ترس از آشکار شدن، عواقب یا پیگیری و به ما اجازه می‌دهد تا استقلال کامل خود را نشان دهیم. با این حال می‌توان از چیزهایی که می‌خریم، افرادی که با آن‌ها تراکنش انجام می‌دهیم یا محلی که می‌خواهیم پولمان را به آن هدیه کنیم علیه ما استفاده شود.

موارد ضروری سایفرپانک

خرید یک داروی خاص مثل داروهای ضدبارداری در برخی از فرهنگ‌ها و کشورها ممنوع بوده و انجام این کار برای برخی از خانم‌ها، یک کار خطرناک خواهد بود. افرادی که بیماری‌های مزمن مثل ایدز دارند باید در تمام عمر دارو تهیه کنند. از این اطلاعات می‌توان علیه مردم سوءاستفاده کرد. همانطور که تحقیقات نشان می‌دهد، وضعیت ایدز فرد می‌تواند به از دست رفتن شغل یا منبع درآمدش منجر شود.

از آنجایی که تراکنش‌های یک بلاک چین کاملا قابل مشاهده و دائمی هستند، از این موارد می‌توان برای کنترل و نظارت استفاده کرد و نهادهای دولتی علاقه‌مند به این موضوع هستند. در دوره‌ای که پرداخت‌های دیجیتالی افزایش یافته، مثل حضور Alipay و Wechat Pay در چین، تاریخچه خرید افراد را می‌توان بر ضد آن‌ها مورد استفاده قرار گرفت. این مسئله می‌تواند سیستم اعتبار اجتماعی چین را تغییر دهد، مثلا خرید پوشک می‌تواند به شما امتیاز اجتماعی بالاتری دهد. در نتیجه، امتیاز اجتماعی پایین می‌تواند حالات مختلفی را ایجاد کند که شامل شایستگی برای وام، ممنوعیت از سفر یا نهایتا بدنام‌سازی افراد شود.

دولت‌ها می‌توانند حساب‌های بانکی و صندوق‌های سرمایه گذاری را توقیف کنند

دولت ها قدرت توقف و تخلیه حساب‌های بانکی بدون رضایت و یا حتی در صورتی که ارتباطی به فعالیت های غیرقانونی وجود داشته باشد، امکان توقیف ارزهای رمزنگاری شده را دارند. این مشکل در رابطه با پول فیزیکی وجود ندارد. به واسطه ویژگی تغییرپذیری، فردی که پولی را دریافت می‌کند، نباید نگران منبع تامین آن باشد. مهم نیست که این پول از کجا تامین شده و سپس به او رسیده است. اما حتی دولت‌هایی که”خوش‌خیم” تلقی می‌شوند، از قدرت خود برای گرفتن پول استفاده می‌کنند.

در انگلستان، به بانک ها دستور داده شد که حساب های مهاجران غیر قانونی مخفی‌شده درکشور را مسدود کنند و محیط “خصمانه‌ای” برای وادار کردن آنها به خارج از کشور ایجاد کنند. در سال ۲۰۱۳، دولت قبرس، ۱۰ درصد از حساب‌های بانکی هر شهروند را برای کمک به اقدامات سختگیرانه خود کنار گذاشت. در طی دهه گذشته، اداره اجرایی مواد مخدر ایالات‌متحده بیش از ۴ میلیارد دلار از شهروندان را به دلیل سوءظن فعالیت‌های جنایی توقیف کرده‌است.​ از این موارد، ۸۱ درصد هرگز به صورت رسمی محکوم نشدند. تمام این موارد، نمونه‌هایی از کنترل مالی هستند.

سازمان‌های قانونی، دولت‌ها و بانک‌ها قدرت‌های نامحدود خود را بر روی امور مالی ما می‌گذارند. حریم خصوصی مالی شهروندان را قادر می‌سازد تا در برابر این نوع ظلم مقاومت کنند.

ما می‌توانیم با جلوگیری از قابلیت ردیابی و افزایش حریم خصوصی خود، تعویض‌پذیری ارز رمزنگاری شده بسازیم. ​این کار از حقوق مدنی ما محافظت می‌کند و هر گونه تلاش برای گرفتن پول ما را برای مقامات دشوار می‌کند.

مالکیت بیشتر داده های مالی

حریم خصوصی همچنین ما را قادر می‌سازد تا کنترل بیشتری بر روی داده‌های مالی شخصی خود داشته باشیم.ما در سیستمی زندگی می‌کنیم که در آن افشای این اطلاعات مالی اغلب الزامی است، به عنوان مثال زمانی که پرداخت مالیات، درخواست وام، یا حتی زمانی که چیزها را به صورت آنلاین خریداری می‌کنید. افراد مختلف از قبیل موسسات خیریه یا نامزدهای سیاسی وجود دارند که به دنبال این اطلاعات مالی هستند و آن را به عنوان ابزاری برای سوء استفاده از ما تجاری‌سازی می‌کنند، در حالی که شرکت‌های بازاریابی اطلاعات جمعیت‌شناسی را براساس درآمد هدف قرار می‌دهند.​

موارد کلیدی

با این حال، قرار گرفتن این اطلاعات مالی می‌تواند منجر به عواقب بسیار مخربی همچون سرقت هویت و تقلب مالی شود. تنها در نیمه اول سال ۲۰۱۶، سرقت هویت به میزان ۶۴ درصد از همه نقض اطلاعات در نظر گرفته شده‌است. آمار ارائه‌شده از سوی Lab Kaspersky نشان می‌دهد که ۵۲ درصد از کاربران اینترنت هرگز به طور کامل پولی که توسط مجرمان سایبری دزدیده شده را به طور کامل به‌دست نمی‌آورند.

بسیاری از صرافی‌های کریپتوکارنسی متمرکز، هویت واقعی شما را به آدرس کیف پول کریپتوی خود متصل می‌کنند، با این اطلاعات حساس شما نسبت به هک‌شدن آسیب‌پذیر خواهید بود. اگر فعالان مخرب به این اطلاعات دست یابند، تمام تراکنش‌های کریپتوکارنسی در معرض خطر قرار خواهند گرفت و احتمالاً این اطلاعات می‌تواند به روش نامطلوب مورد استفاده قرار گیرد. حتی شرکت هایی مانند Chainalysis و Elliptic وجود دارند که هدف خاص آنها ارتباط هویت شما با آدرس های کیف پول است. در حالی که این تیم‌ها ادعا می‌کنند که پولشویی و مجرمان سایبری را هدف قرار می‌دهند، همه اطلاعات جمع‌آوری‌شده بر روی یک پایگاه‌ داده منفرد و متمرکز ذخیره می‌شوند.

با ورود ارز رمزنگاری شده به جریان اصلی، ما باید داده‌های مالی خود را ایمن کنیم تا مطمئن شویم که اطلاعات شخصی ما در دستان غلطی قرار نمی‌گیرند. همچنین کسب و کارها ممکن است بخواهند جزییات تامین‌کنندگان، مشتریان یا شرکای خصوصی خود را از رقبا پنهان نگه دارند. حریم خصوصی بیشتر دربلاک چین این خطر را از بین می‌برد.

ایجاد یک اقتصاد جدید

همه حق برخورداری از حریم خصوصی و حفاظت از داده‌های شخصی خود را دارند. ما می توانیم یک اقتصاد جهانی جدید را که بر پایه آزادی و امنیت مالی است، بازسازی کنیم. ارزهای رمزنگاری ‌شده که مکانیسم‌های دفاعی را ارایه می‌دهند می‌خواهند همه این حقوق را اعطا و در همین حال از فعالیت‌های مخرب هم دفاع کنند. نتیجه این موضوع، یک سیستم اقتصادی است که هم به حریم خصوصی و هم به شفافیت ارزش خواهد داد. زندگی دیجیتالی ما تضمین خواهد شد و بلاک چین همچنان پاسخگوی ما خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.