نوسان کم‌تر بیت کوین‌ نسبت به آمازون، نت‌فلیکس و Nvidia

ارزهای رمزنگاری شده‌ای مثل بیت کوین‌ از نظر تاریخی به خاطر نوسانات‌شان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند، ویژگی‌ که به عنوان مانعی برای استفاده‌ گسترده از کریپتو در دنیای واقعی و افزایش علاقه‌ی سرمایه‌گذاران نهادی به آن شده است. اما طبق داده‌های جدید، ارز دیجیتال شماره‌ ۱ جهان، یعنی بیت کوین‌، از نوسان کمتری نسبت به بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین سهام‌ها در وال استریت برخوردار است.

0 83

کاهش نوسان بیت کوین‌ نسبت به اوایل سال ۲۰۱۸

داده‌های شرکت CBOE بر نوسانات ۲۰ روزه‌ بیت کوین‌ تمرکز دارد. این نوسانات به ۳۱.۵ درصد کاهش داشته است که می‌توان آن را با نوسان ۳۶.۵ درصدی دومینو پیتزا (Domino’s Pizza) مقایسه کرد.

این نوسانِ پایین زمانی تاثیرگذار است که با نوسان شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فروشگاه بزرگ آنلاین آمازون (۳۵ درصد)، سرویس پخش نت فلیکس (۵۲) و تولید‌کننده‌ی تراش‌های کامپیوتری یعنی Nvidia  مقایسه شود.

بیت کوین‌ تنها چند درصد با غول تکنولوژی یعنی اپل که با ۲۹.۳ درصد بالاتر از او قرار دارد، فاصله خود را حفظ کرده است. وقتی بیت کوین‌ را با پنج کریپتوی هم خانواده خود یعنی اتریوم، ریپل، بیت کوین‌ کش و لایت کوین مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که بیت کوین‌ کم‌ترین نوسان را دارد.

با نگاه به ماه ژانویه که قیمت‌ بیت کوین‌ به بالاترین قیمت خود در تاریخ یعنی ۲۰ هزار دلار رسید، نوسان ۲۰ روزه‌ای آن به درصد شگفت‌انگیز ۱۴۰ درصد، یعنی ۵ برابر بیشتر از وضعیت کنونی خود رسید.

داده‌های مربوط دیگر هم به انحراف استاندارد بیت کوین‌ اشاره دارند. انحراف استاندارد در علم آمار مقیاسی است که برای کمیت‌سنجی مقدار تنوع در مجموعه‌ای از مقادیر داده‌ها به کار گرفته می‌شود. انحراف استاندارد بیت کوین‌ را می‌توان برای سنجش نوسان آن به کار گرفت.

کوین داویت (Kevin Davitt)، مدرس موسسه‌ی CBOE به سایت Market Watch توضیح داد که چطور انحراف استاندارد بیت کوین‌ از اول امسال چقدر تغییر پیدا کرده است و از +- ۴۲ به +- ۷.۳ رسیده است.

او می‌گوید:

انحراف استاندارد بیت کوین‌ در حال حاضر حدود ۴۷۵ دلار، یعنی +- ۷.۳ درصد است. این رقم را با اوایل ۲۰۱۷ (اواسط ماه ژانویه) مقایسه کنید، زمانی که بیت کوین‌ قیمتی حدود ۱۱ هزار دلار داشت. در آن زمان انحراف استاندارد چیزی حدود ۴۶۴۰ دلار بود.

کاهش نوسان با بلوغ بازار کریپتو

این داده‌های جدید درباره بیت کوین‌ خبری بسیار خوب برای طرفداران بیت کوین‌ است که باور دارند تکنولوژی غیر متمرکز پیشگام عرصه مالی خواهد بود. نوسان پایین این سکه برای آنان مهم است، چون مخالفان ارز رمز اغلب از نوسان بالا به عنوان مانع بزرگی برای استفاده از بیت کوین‌ و به عنوان دلیلی برای دوری گزیدن موسسات بزرگ و سرمایه‌گذاران از این عرصه نام می‌برند.

البته این چشم‌انداز چندان مشترک نیست: معامله‌گران روزانه که پول خود را از نوسانات روزانه بیت کوین‌ در می‌آورند، عاشق نوسان آن هستند. اما طبق گفته‌ی داویت، نوسان پایین امروز بیت کوین‌ قرار است به حالت معمول آن دربیاید:

او می‌‌گوید: «شاید ما شاهد بلوغ این بازار هستیم. خیلی زود است که این وضعیت را نرمال و دائمی بخوانیم، اما این طیف مقاومت در چند هفته‌ی گذشته می‌تواند نشانی از تغییر ساختاری باشد. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

مایک مک‌گلون (Mike McGlone) تحلیلگر هوش در بلومبرگ نیز دیدگاه مشابهی دارد. او عنوان می‌کند که به دلیل به بلوغ رسیدن این بازار و با معرفی کالا و خدمات مبتنی بر بیت کوین‌، نوسان آن هم رو به کاهش می‌گذارد.

او عنوان می‌کند که: «این یک بازار در حال بلوغ است، پس باید نوسان در آن کاهش پیدا کند. وقتی بازار جدیدی داریم و تا استقرار کامل پیدا کند نوسان بالایی خواهد داشت. مشارکت‌کنندگان بیشتری به این عرصه وارد شده‌اند و معامله‌ بیشتری هم انجام می‌شود».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.