نوسانگر (oscillator) چیست؟

نوسانگر (oscillator) یک ابزار تحلیل تکنیکال است. تحلیلگر تکنیکال، یک نوسانگر را بین دو مقدار منتهایی تعریف کرده و با استفاده از نتیجه، یک اندیکاتور روند یا ترند می‌سازد. تحلیلگران سپس از اندیکاتور روند برای کشف شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند. هنگامی که مقدار نوسانگر به مقدار منتهایی بالایی می‌رسد، تحلیلگران این اطلاعات را اینگونه تفسیر می‌کنند که دارایی دچار اشباع خرید گردیده، و زمانی که به منتهای پایینی می‌رسد، تحلیلگران دارایی را دچار اشباع فروش در نظر می‌گیرند.

0 209

بررسی نوسانگر

نوسانگرها معمولا در کنار سایر اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال برای تصمیم‌گیری‌های معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عقیده تحلیلگران، نوسانگرها بیش از هر زمان دیگری، هنگامی مفید هستند که تحلیلگر قادر نیست روند صحیح را در قیمت سهام یک شرکت پیدا کند؛ مثلا زمانی که سهام به صورت افقی یا خنثی (sideways) معامله می‌شود. رایجترین نوسانگرها، نوسانگرهای استوکاستیک، RSI، ROC و MFI هستند. در تحلیل تکنیکال، سرمایه‌گذاران نوسانگرها را یکی از مهمترین ابزارهای تکنیکالی می‌دانند که باید درک شوند، اما اندیکاتورهای تکنیکال دیگری نیز مانند مهارت‌های خواندن نمودار وجود دارند که تحلیلگران برای بهبود معاملات خود مفید می‌دانند.

هنگامی که سرمایه‌گذار از یک نوسانگر استفاده می‌کند، ابتدا دو مقدار را انتخاب می‌کند؛ سپس با قرار دادن ابزار بین این دو مقدار، نوسانگر نوسان کرده و یک اندیکاتور روند می‌سازد. سپس سرمایه‌گذاران از اندیکاتور روند برای خواندن موقعیت کنونی بازار در مورد آن دارایی به خصوص استفاده می‌کنند. هنگامی که سرمایه‌گذار مشاهده کند که نوسانگر به سمت مقدار بالاتر حرکت می‌کند، دارایی را در وضعیت اشباع خرید در نظر می‌گیرد. بالعکس، هنگامی که نوسانگر به سمت مقدار پایینتر روند داشته باشد، سرمایه‌گذار دارایی را در شرایط اشباع فروش در نظر می‌گیرد.

سازوکار یک نوسانگر

در تحلیل تکنیکال، سرمایه‌گذار نوسانگرها را در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ درصد می‌سنجد که در آن قیمت اختتامی برای تعداد مشخصی از ستون‌ها در یک نمودار ستونی خاص به طیف کلی قیمت وابسته است. برای رسیدن به این هدف، باید از تکنیک‌های مختلفی مانند دستکاری و تسطیح چندین میانگین متحرک استفاده کرد. هنگامی که معاملات بازار در طیفی خاص انجام می‌شود، نوسانگر از نوسانات قیمت پیروی کرده و زمانی که از ۷۰ تا ۸۰ درصد طیف مشخص شده برای قیمت کلی فراتر رود، وضعیت اشباع خرید را نشان داده و به فرصت فروش اشاره می‌کند. وضعیت اشباع فروش زمانی رخ می‌دهد که نوسانگر به زیر ۲۰ تا ۳۰ درصد سقوط کند که نشان دهنده فرصت خرید است.

این سیگنال‌ها تا زمانی معتبر باقی می‌مانند قیمت ورق بهادار زیربنایی در محدوده تعیین شده باقی بماند. با این حال، زمانی که شکست قیمت اتفاق می‌افتد، ممکن است سیگنال‌ها گمراه‌کننده باشند. تحلیلگران شکست قیمت را یا بازنشانی طیفی که بازار خنثی کنونی به آن محدود شده، و یا آغاز یک روند جدید در نظر می‌گیرند. در طول شکست قیمت، ممکن است نوسانگر برای زمانی طولانی در طیف اشباع خرید یا اشباع فروش باقی بماند.

تحلیلگران تکنیکال معتقدند که نوسانگرها را برای بازارهای خنثی مناسبتر بوده و زمانی موثرتر هستند که در کنار اندیکاتور تکنیکالی استفاده شوند که تشخیص می‌دهد بازار توسط روند محدود شده است یا طیف. به عنوان مثال، یک اندیکاتور تقاطع (crossover) میانگین متحرک می‌تواند برای تعیین اینکه آیا بازار در روند قرار دارد یا خیر مورد استفاده قرار گیرد. پس از اینکه تحلیلگران تشخیص دهند که بازار در روند قرار ندارد، سیگنال‌های نوسانگر بسیار مفیدتر و موثرتر خواهند بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.