نوآوری‌های بلاکچین زمینه را برای سال ۲۰۱۹ آماده می‌‌کنند

همچنانکه سال ۲۰۱۹ از رکود ماه ژانویه خارج می‌شود، نشانه‌‌هایی مبنی بر این امر وجود دارند که حواشی پیرامون بلاکچین، در حال تغییر شکل به چیزی ارزشمند و مهم است. هفته‌‌‌‌ گذشته، فوربز (Forbes) گزارش داد که شرکت فورد موتور (Ford Motor Company)، به منظور اثبات این که منبع‌‌یابی کبالت، منجر به نقض حقوق بشر نمی‌‌شود، یک نمونه‌‌ی بلاکچین را در پلتفرم IBM عرضه کرده است.

0 88

کبالت (Cobalt)، یک ماده‌‌ معدنی است که هر فردی هم‌‌اکنون صاحب آن است. این ماده، به منظور پاور کردن تلفن‌‌های همراه و لپ‌‌‌‌تاپ‌‌ها، در باتری‌‌های لیتیوم-یون استفاده می‌‌شود و برای باتری‌‌های خودروهای الکتریکی حیاتی است.

با این وجود، تولید آن بسیار غیر اخلاقی بوده است و کودکان و همچنین بزرگسالان درمانده، در انجام این کار شرایط دشواری را تحمل می‌‌کنند.

نمی‌توان اهمیت چنین نوآوری تازه‌ای را انکار کرد و این نمونه، یکی از پروژه‌‌های بلاکچین روبه‌‌افزایشی است که در اجرای خود، در حال نوآورانه‌‌تر شدن هستند.

بدیهی است که هر پروژه‌‌ای نمی‌‌تواند بلاکچین همیشگی باشد و هر فردی، منابع IBM و فورد را ندارد، اما مثال‌‌های دیگری از این فناوری وجود دارند که نشانه‌‌هایی از تعهد قطعی را به نمایش می‌‌گذارند.

blockchain

بلاکچین، شروع به گرایش اصلی شدن می‌‌کند. TLC JOHNSON (توسط فلیکر)

یکی از این مثال‌‌ها، میزان توانایی پروژه‌‌های بلاکچین، مخصوصا پروژه‌‌های مبتنی بر فناوری مالی و بانکداری، در بکارگیری رسانه‌‌های اجتماعی و ترکیب هردو فناوری به منظور آسان‌‌تر نمودن معاملات آنلاین است.

Xov، یک شرکت مستقر در بریتانیا است که در اوایل سال ۲۰۱۸ تأسیس شد و به منظور قرار دادن خود در زمره‌‌ پلتفرم‌‌های رسانه‌‌های اجتماعی استفاده‌‌کننده از ویجت‌‌ها، در حال تلاش برای انجام دقیق این امر از طریق ارائه‌‌ یک سیستم پرداخت‌‌های دیجیتال به وسیله‌‌ی شبکه‌‌ی Rapids است.

این شرکت، ویجت خود را با بلاکچین SWFT، یکپارچه می‌‌کند که این امر در اصل یک انتقال آدرس شبکه در بلاکچین است.

در حال حاضر، این شرکت، در حال پرداختن به یکپارچه‌‌سازی توییتر و پلتفرم‌‌های اجتماعی ورزشی است، بنابراین، کاربران می‌‌توانند بدون نگرانی درباره‌‌ی الگوهای کیف‌‌ پول پیچیده‌‌، پول دیجیتال را ارسال و دریافت نمایند.

بکارگیری این الگوهای کیف پول رمزگذاری شده‌‌، دشوار است و اخیرا این الگوها، توسط هکرها، مورد هدف قرار گرفته‌‌اند. در نتیجه، صرافی‌‌های ارز رمزنگاری شده، سختگیری بیشتری را درباره‌‌ امنیت لحاظ می‌‌کنند.

Xov، به منظور پشتیبانی از پردازش معاملاتی مانند تبدیل به ارزهای محلی با استفاده از Hypothekarbank AG، یعنی شریک بانکی سوئیسی خود، خدمات پرداخت دیجیتال را به Rapids ارائه می‌‌کند.

Hypothekarbank Lenzburg AG که در سال ۱۸۶۸ تأسیس شد و در لنزبرگ سوئیس مستقر است، خدمات و محصولات بانکداری را برای مشتریان خصوصی و شرکتی فراهم می‌‌کند. این شرکت، طیف وسیعی از خدمات، شامل خدمات حساب‌‌ها، وام‌‌های مسکن، کارت‌‌های اعتباری، اوراق بهادار، ارز خارجی و بانکداری همراه را ارائه می‌‌کند.

Xov، به منظور دربرداشتن یک بخش ارز دیجیتال و پرداخت‌‌های دیجیتال باثبات برای حل مسائل نوسان ارز دیجیتال، در حال توسعه‌‌ی یک شبکه‌‌ی امور مالی و بانکداری کاملا غیرمتمرکز است.

این کار، کار بزرگی است، اما این شرکت با دانشگاهیانی همچون Demelza Hayes که فینالیست فهرست زیر ۳۰ سال DACH (آلمان، اتریش و سوئیس) فوربز است، پروفسور کیریلنکو (Kirilenko) از کالج سلطنتی لندن (London’s Imperial College) و دکتر Jon Daniellson از مدرسه‌‌ی اقتصاد لندن (London School of Economics) مشورت نموده است.

آن‌ها تعریف جدیدی از ارز باثبات (استیبل کوین) را بررسی کرده‌‌اند. در این تعریف، استیبل کوین براساس یک بلاکچین ایمن جدید پایه‌‌ریزی می‌‌شود و به عنوان یک معیار مربوط به ارزش، قیمت و ثبات برای تمام رمز ارزها دیگر به کار می‌‌رود.

به نظر می‌‌رسد که این شرکت، در کنار پرداخت‌‌های رسانه‌‌های اجتماعی، بلندپروازی نامحدودی دارد. شرکت بیان می‌‌کند که ‘بخش عمده‌‌فروشی کسب و کار’ آن، یعنی یک به اصطلاح بانک مرکزی غیرمتمرکز، بر فراز بانک‌‌های مرکزی جهان قرار خواهد گرفت.

بخش خرده‌‌فروشی پروژه، یک پلتفرم معامله‌‌ مقدماتی است. این بخش، عضو شبکه‌‌ی BitShares است که این شبکه، شامل محصولات و خدمات مالی‌‌‌‌ نظیر ابزار مشتقه، وام‌‌ها، پس‌‌اندازها، اوراق قرضه، بیمه، وام‌‌های مسکن و کارت‌‌های بدهی و اعتباری کاملا غیرمتمرکز است.

بنا به گفته‌‌ Xov، این بانک غیرمتمرکز، به مشتریان بسیار ثروتمند، بانک‌‌های مرکزی و سرمایه‌‌گذاران نهادی خدمات‌‌رسانی خواهد کرد و ارز، برای تبدیل به کاربرد عمومی، از طریق بخش بانکداری خرده‌‌فروشی کسب و کار، از صافی خواهد گذشت.

من معتقدم که در سال ۲۰۱۹، بلاکچین در وضعیتی قرار دارد که اینترنت، در سال ۱۹۹۰، درباره‌‌ی فیسبوک و آمازون آینده‌‌‌‌ که اکنون در حال توسعه هستند، قرار داشت، با این تفاوت که بلاکچین در یک فضای مالی و بانکداری قرار دارد

David Alexander-Knowles، CEOی Xov بیان نمود که “بلاکچین، فرصت انتقال ریسک از سیستم پولی فیات را به یک سیستم پولی دیجیتال که در برابر دارایی‌‌های شفاف و توکنیزه‌‌شده‌‌ی ارزش محافظت می‌‌شود، برای افراد، شرکت‌‌ها و دولت‌‌ها، فراهم می‌‌کند.”

همچنین، Xov در نظر دارد که در اوایل سال ۲۰۱۹، درگاه بیت کوین خود را ایجاد نماید. این درگاه، قابلیت معامله برحسب بیت کوین در سرعت‌‌های معامله‌‌ تند و کارمزدهای پایین را در اختیار مشتریان خواهد گذاشت.

هرچند، اقدامی برای ایجاد یک بانک مرکزی غیرمتمرکز که بر فراز بانک مرکزی موجود جهان قرار می‌‌گیرد، یک آرمان‌‌شهر به نظر می‌‌رسد که ممکن است یک نقشه‌‌ غیرعملی مثال‌‌زدنی‌‌ باشد، اما بلندپروازی هیچ اشکالی ندارد.

در حال حاضر، استفاده از بلاکچین فورد به همراه IBM به منظور جلوگیری از تولید نقض حقوق بشر در آفریقا، اثرات آنی بیشتری خواهد داشت، اما شرکت‌‌هایی مانند Xov، در حال اثبات این امر هستند که بلاکچین در حال تبدیل شدن به یک گرایش اصلی است.

همچنان مشخص نیست که این روند تا کجا و تا چه سطحی جریان خواهد یافت، اما هم‌‌اکنون، بلاکچین سال ۲۰۱۹، در حال اثبات این امر است که این فناوری از حواشی سال‌‌های پیش، مخصوصا سال ۲۰۱۸، عبور کرده و به فناوری بهتری تبدیل می‌شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.