نهادینه‌‌سازی بیت کوین: رویدادهای مهم سال 2019

از اولین قراردادهای آتی بیت کوین‌‌ تسط Cboe و CME بیش از یک سال می‌‌گذرد، اولین محصول سرمایه گذاری بیت کوین‌‌ که در بازار سنتی نمایش داده شد. هردوی این قراردادهای آتی پیش از اینکه بیت کوین‌‌ به قیمت 20 هزار دلار برسد به اجرا درآمدند. آغاز معاملات این مشتقات، جنون بازار سال 2017 را منعکس کردند و قراردادهای آتی Cboe به‌‌تنهایی بیش از 800 قرارداد (حدود 12 میلیون دلار) در دو ساعت اول اجرا معامله کردند.

0 72

با به وجود آمدن این بازارها، پیش‌‌بینی بی‌‌نظیر آغاز به کار بیت کوین‌‌ در وال‌‌استریت، توهماتی درباره عظمت و شکوه بیت کوین‌‌ به وجود آورد. این دارایی به‌‌ظاهر توقف‌‌ناپذیر که در تعطیلات سال 2017 به بالاترین سطح خود در تاریخ رسیده بود، در شرف دریافت بزرگ‌‌ترین حجم سرمایه‌‌ای بود که تا کنون به خود دیده بود.

2018 و بازار نزولی

حالا بیت کوین‌‌ بیش از 80 درصد از ارزش خود را نسبت به بالاترین قیمت خود (20 هزار دلار) از دست داده است. معرفی آن در بازارهای نهادی رایج هیچ الگوی جدیدی به دست نداد و حتی بعضی‌‌ها معتقدند که قراردادهای آتی تاثیرات مخالفی داشتند و آنان بودند که باعث سقوط قیمت شدند.

اگرچه برخی امیدوار بودند که سال 2018 سال نهادینه شدن بیت کوین‌‌ باشد، اما این‌‌طور نبود. بلکه در عوض تلاشی بیهوده برای تسهیل ورود وال استریت بود و شاید بهترین نمونه از آن توسط آزمون و خطای مکرر این صنعت برای گرفتن تاییدیه ETF توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ایالات متحده باشد.

هنوز هم فرصت‌‌ها و تاریخ‌‌های پیش‌‌بینی‌‌شده‌‌ای در تقویم سال 2019 هست که می‌‌تواند آن را به سالی تبدیل کند که بیت کوین‌‌ بتواند در صحنه سرمایه گذاری نهادی پیشروی کند. محصولات مربوط به این فرصت‌‌ها یا ضرب‌‌الاجل‌‌ها شامل دو پیشنهاد آتی و ETF بیت کوین‌‌ VanEck است.

تاریخ‌‌هایی برای این محصولات وجود دارد که باید نگاهی به آنان داشته باشیم و در اینجا هم توضیح کوتاه درباره روش کار آنان آورده شده است.

Bakkt شرکت ICE: 24 ژانویه 2019

صرافی بین‌‌قاره‌‌ای (ICE)، شرکت شریک بورس نیویورک، محصول باکت (Bakkt) خود را در آگوست امسال معرفی کرد. این پلتفرم که به عنوان یک «مسیر مقیاس‌‌پذیر برای مشارکت نهادها، تجار و مصرف‌‌کنندگان در دارایی‌‌های دیجیتال» توسط مدیر عامل آن، کلی لوفلر (Kelly Loeffler) توصیف شده است، به عنوان یک سرویس پرداخت کریپتو با یک امتیاز اضافه آغاز به کار کرد: قراردادهای آتی فیزیکی.

بر خلاف محصولات آتی کنونی ارائه‌‌شده توسط Cboe و CME که به طور فیزیکی تحویل داده نمی‌‌شوند و به صورت نقدی تسویه می‌‌شوند، قرارداد بکت مشابه با بیت کوین‌‌ تسویه می‌‌شود. این پلتفرم که پیش‌‌بینی می‌‌شد در نوامبر 2018 اجرایی شود، به تاریخ 24 ژانویه 2019 موکول شده است.

تیم باکت اجرای پلتفرم را برای کار بر روی بخش مشتریان و همکاری با قانون‌‌گذاران برای گرفتن تاییده به تاخیر انداخته‌‌اند. لازم به ذکر است که در زمان نوشتن این مطلب باکت هیچ‌‌گونه تاییدیه قانونی از جانب کمیسیون معاملات آتی و کالای ایالات متحده (CFTC) برای معاملات آتی دریافت نکرده است.

ETF بیت کوین‌‌ VanEck/SolidX: 27 فوریه 2019

محصولات سرمایه‌‌گذاری نهادی کمی مانند ETFهای VanEck و SolidX در این عرصه شروع به کار کرده‌‌اند.

یکی از آخرین تلاش‌‌ها برای ارائه‌‌ی اولین ETF بیت کوین‌‌، VanEck و SolidX بوده است که ETF بیت کوین‌‌ خود را در سال 2018 معرفی کردند که هنوز توسط کمیسیون بورس و اوارق بهادار تصمیمی درباره آنان گرفته نشده است. این ETF برخلاف پیشینیان خود در سال 2018، قیمت خود را از بازار نقطه‌‌ای بیت کوین‌‌ می‌‌گیرد (نه بازارای آتی Cboe و CME).

کمیسیون بورس دوبار تصمیم خود درباره این ETF را به تعویق انداخته است اما در 27 فوریه 2019 تصمیم خود را اعلام خواهد کرد، اگرچه می‌‌تواند پیش از این هم منتشر شود.

کمیسیون بورس علاوه بر این ETF، باید تصمیم خود را هم دربار 9 ETF دیگری که پیشتر رد شده‌‌ بودند نهایی کند. در زمان انتشار این مقاله، هیچ تاریخی برای اعلام این تصمیمات تعیین نشده است.

قراردادهای آتی Nasdaq: سه‌‌ماهه اول 2019

Nasdaq وعده داده بود قراردادهای آتی بیت کوین‌‌ خود را در طول سال 2018 اجرایی کند و با ورودمان به سال 2019 می‌‌بینیم که این بازار خوب به وعده‌‌هایش عمل کرده است.

البته این وعد‌‌ه‌‌ها هنوز اندکی مبهم هستند این بازار بورس هنوز جزییاتی درباره نحوه کار قراردادهای آتی و اطلاعاتی درباره تاریخ اجرا منتشر نکرده است. می‌‌دانیم که تاریخ پیش‌‌بینی‌‌شده‌‌ی آنان در سه‌‌ماهه‌‌ی اول سال 2019 قرار دارد و Nasdaq با VanEck شراکت کرده تا منبع قیمت‌‌های او شاخص MVIS شرکت VanEck باشد.

Nasdaq هم مثل قراردادای آتی باکت هنوز از CFTC چراغ سبز دریافت نکرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.