نمودار شمعی پوشش ابر تیره (Dark Cloud Cover) چیست

پوشش ابر تیره یک الگوی شمعی بازگشتی نزولی است که یک کندل سیاه به وسیله آن بالاتر از انتهای یک کندل سفید و پایین‏تر از نقطه میانی آن، باز می‏شود.

0 461

نمودار شمعی پوشش ابر تیره (Dark Cloud Cover) چیست

ترجمه شکل{سمت چپ از بالا به پایین: بالاترین قیمت روز / قیمت انتهایی/ کندل سفید بزرگ/ قیمت ابتدایی/ پایین ترین قیمت روز—– سمت راست از بالا به پایین: قسمت ابتدایی/ تائید}

بررسی الگوی پوشش ابر تیره

الگوی پوشش ابرتیره شامل یک کندل سیاه بزرگ است که یک “ابر تیره” را روی روند صعودی پیشین شکل می‏دهد. هنگامی‏که سراسر الگو نزولی می‏شود، خریداران سهام (که به امید گران تر شدن سهام می‏خرند) قیمت ابتدایی را بالا می‏برند، اما سپس فروشندگان سهام (کسانی که فکر می‏کنند قیمت‏ها‏ پایین می ‏آید و بنابراین سهام‏ را می‏فروشند) کنترل را به دست گرفته و به شدت قیمت‏ها‏ را پایین می‏کشند. Takeover کردن روند نشان دهنده این است که ممکن است یک بازگشت نزولی کوتاه مدت ممکن وجود داشته باشد.

پنج معیار الگوی پوششی ابر تیره عبارتند از:

  1. وجود روند صعودی رو به بالا
  2. کندل صعودی درون آن روند
  3. شکافی در بالای روز بعدی
  4. متمایل شدن شکاف به سمت کندل نزولی
  5. شمع نزولی زیر نقطه میانی کندل صعودی قبلی بسته شود.

الگوی پوشش ابر تیره بیشتر توسط کندل‏ ها‏ی سیاه و سفید، که دارای بدنه‏ ها‏ی اصلی طولانی بوده و دارای سایه‏ ها‏ی کوتاه و یا بدون سایه هستند، مشخص می‏شوند. این ویژگی‏ ها‏ نشان می‏دهند که پایین‏تر رفتن، در مورد حرکت قیمت، هم بسیار تعیین کننده و هم دارای اهمیت است. همچنین ممکن است معامله‏ گران پس از این الگو به دنبال تائیدی به شکل یک شمع نزولی باشند.

بیشتر معامله کنندگان در ارتباط با دیگر اشکال تحلیل تکنیکی، به عنوان تائید، از الگوی پوششی ابر سیاه استفاده می‏کنند. برای مثال، معامله کنندگان ممکن است به دنبال شاخص قدرت نسبی (RSI) بالاتر از 70.0 باشند، که تائیدی ارائه می‏کند در مورد اینکه اوراق بهادار بیش از حد خریداری شده است. همچنین ‏معامله‏ گر‏ ممکن است پس از الگوی پوششی ابر تیره، به عنوان نشانه ای از روند نزولی بلند مدت، به دنبال فروریختن سطح پشتیبانی اصلی باشد.

نمونه ای از پوشش ابر تیره

نمودار زیر مثالی از الگوی پوششی ابرتیره را در شتاب سهام روزانه (2X VIX (Velocity Shares Daily کوتاه مدت TVIX) ETN)را نشان می‏دهد:

نمودار شمعی پوشش ابر تیره (Dark Cloud Cover) چیستدر این مثال، پوشش ابر تیره زمانی رخ می‏دهد که سومین کندل نزولی پیش از کندل صعودی می‏آید، که بالاتر از نقطه میانی کندل صعودی باز شده و پایین تر از آن بسته می‏شود. این الگو به شکل موفقیت آمیزی کاهش در قسمت بعدی را پیش بینی می‏کند که در آن قیمت‏ها‏ حدود 7٪ به سمت پایین حرکت می‏کنند. ‏معامله‏ گر‏ان باید مراقب سقوط بیشتر در قیمت‏ها‏، پس از تائید، باشند.

ممکن است ‏معامله‏ گر‏ یک نقطه توقف-ضرر را در نقطه میانی دومین کندل در الگوی پوشش ابر تیره- یا حدود 9.75$ در این مورد- تعیین کند. ممکن است یک نقطه کسب-سود در واکنش پایین در اطراف 7.00$ تنظیم شود، جایی که ‏پشتیبانی برای خریداران به منظور تلاشی دیگر در بالابردن قیمت‏ ها‏ وجود داشته باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.