نمودار شمعی مرد به دار آویخته (Hanging Man) چیست؟

نمودار شمعی مرد به دار آویخته‌‌، یکی دیگر از انواع نمودارهای شمعی است که به عنوان نشان‌‌گری برای بازگشت قیمت به سمت پایین به کار می‌‌رود. این نمودار به شکل حرف T است و یک شمع تایید دارد.

0 3,364

نمودار شمعی مرد به دار آویخته‌‌ در طول یک روند صعودی اتفاق می‌‌افتد و سقوط قیمت را هشدار می‌‌دهد. این نمودار از ۳ شمع کوچک، یک سایه‌‌ی پایین دراز و یک سایه‌‌ی بالای کوتاه تشکیل شده است. نمودار مرد به دار آویخته‌‌ نشان می‌‌دهد که علاقه به فروش افزایش یافته است. برای تایید شدن، باید قیمت دارایی کاهش یابد.

ویژگی‌‌های کلیدی:

  • یک نمودار مرد به دار آویخته‌‌ پس از افزایش قیمت، یک بازگشت را نشان می‌‌دهد. افزایش قیمت می‌‌تواند کوچک یا بزرگ باشد ولی باید حداقل ۳ شمع را درگیر کند.
  • الگو باید بدنه‌‌ی کوچک و سایه‌‌ی پایین درازی داشته باشد که طول آن حداقل دو برابر بدنه است. سایه‌‌ی بالا و پایین کوچک است یا تقریبا وجود ندارد.
  • قیمت بسته شدن می‌‌تواند بالاتر یا پایین‌‌تر از قیمت بازگشایی باشد، فقط باید به آن نزدیک باشد تا بدنه کوچک شود.
  • سایه‌‌ی پایین دراز نشان‌‌دهنده‌‌ی سلطه‌‌ی فروشندگان بر بازار است.
  • الگوی مرد به دار آویخته‌‌ یک هشداردهنده است. ممکن است قیمت پایین‌‌تر برود تا بازگشت تایید شود.
  • معامله‌‌گران در حین و یا بعد از تایید بازگشت، از معاملات طولانی‌‌مدت خارج شده و به معاملات کوتاه‌‌مدت روی می‌‌آورند، نه قبل از آن.

نمودار شمعی مرد به دار آویخته‌‌ به شما چه می‌‌گوید؟

یک مرد به دار آویخته‌‌، فروش بزرگ در زمان بازگشایی را نشان می‌‌دهد. ابتدا قیمت کاهش می‌‌یابد ولی خریداران قیمت را بالا و به نزدیک قیمت بازگشایی می‌‌برند. معامله‌‌گران به مرد به دار آویخته‌‌ به چشم نشانه‌‌ای از پایان سلطه‌‌ی گاوها و نزولی شدن روند، نگاه می‌‌کنند.

الگوی مرد به دار آویخته‌‌ پس از افزایش قیمت در چند شمع تکمیل می‌‌شود. نیاز نیست این افزایش زیاد باشد.

مرد به دار آویخته‌‌ شبیه به شکل T است. ظاهر شمع تنها یک هشدار است و لزومی ندارد که آن اتفاق رخ بدهد.

الگوی مرد به دار آویخته‌‌ تنها وقتی تایید می‌‌شود که قیمت در بازه‌‌ی بعدی سقوط کند. پس از وقوع مرد به دار آویخته‌‌، قیمت نمی‌‌تواند در جایی بالاتر از بالاترینِ قیمتِ مرد به دار آویخته‌‌ بسته شود. اگر قیمت به پایین‌‌تر از مرد به دار آویخته‌‌ برسد، الگو کامل می‌‌شود و معامله‌‌گران شمعی، به عنوان نشانه‌‌ی خروج از موقعیت‌‌های طولانی‌‌مدت یا ورود به موقعیت‌‌های کوتاه‌‌مدت به آن می‌‌نگرند.

اگر پس از تایید مرد به دار آویخته‌‌، به موقعیت کوتاه‌‌مدت وارد شوید، نقطه‌‌ی توقف زیان بالاتر از قیمت بالای شمعِ مرد به دار آویخته‌‌ واقع می‌‌شود.

مرد به دار آویخته‌‌ و در کل همه‌‌ی الگوهای شمعی، به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرند. آن‌‌ها در کنار دیگر نشان‌‌گرهای فنی یا تحلیلی، عملکرد قابل قبولی دارند.

مرد به دار آویخته‌‌ در همه‌‌ی زمان‌‌ها رخ می‌‌دهد. این زمان می‌‌تواند یک دقیقه یا چند هفته و چند ماه باشد.

مثالی از استفاده از نمودار شمعی مرد به دار آویخته‌‌

Hanging Man

این نمودار کاهش قیمت را در ادامه‌‌ی یک افزایش کوتاه نشان می‌‌دهد و به این ترتیب مرد به دار آویخته‌‌ تولید می‌‌شود. پس از وقوع مرد به دار آویخته‌‌، قیمت شمع بعدی کاهش می‌‌یابد و الگو تایید می‌‌شود. در حین یا پس از تایید شمع‌‌ها، می‌‌توانید به یک معامله‌‌ی کوتاه‌‌مدت ورود کنید.

این مثال می‌‌گوید مرد به دار آویخته‌‌ لزوما پس از یک افزایش طولانی اتفاق نمی‌‌افتد. بلکه فقط کافی است پایان یک روند کوتاه‌‌مدت در روند نزولی طولانی‌‌مدت را نشان دهد.

تفاوت بین مرد به دار آویخته‌‌ و نمودار شمعی چکشی

مرد به دار آویخته‌‌ و چکش شبیه به همند. تنها تفاوت، محتوای آن‌‌ها است. چکش یک الگوی زیربنایی است که پس از یک کاهش قیمت اتفاق می‌‌افتد. شکل چکش، فروش بیش از حد در این بازه را نشان می‌‌دهد که پس از بسته شدن، خریداران بازار را به دست گرفته اند. این نشانه، وقوع یک بازگشت را خبر می‌‌دهد و اگر شمع بعدی الگو را تایید کند، قیمت‌‌ها افزایش خواهند داشت. مرد به دار آویخته‌‌ پس از یک افزایش قیمت رخ می‌‌دهد و کاهش قیمت احتمالی را گزارش می‌‌دهد.

محدودیت‌‌های استفاده از نمودار شمعی مرد به دار آویخته‌‌

یکی از محدودیت‌‌های مرد به دار آویخته‌‌ و دیگر الگوهای شمعی این است که اگر برای تایید آن‌‌ها صبر کنیم، نقطه‌‌ی ورود ضعیفی خواهیم داشت. قیمت به سرعت افزایش می‌‌یابد و سود احتمالیِ معامله، با ریسک سازگار نیست.

در آغاز معامله، سود را نمی‌‌توان تعیین کرد زیرا الگوی شمعی معمولا هدف سوددهی را معین نمی‌‌کند. به جای آن، معامله‌‌گران نیاز دارند از دیگر الگوهای شمعی یا استراتژی‌‌های معامله استفاده کنند تا از هر گونه معامله‌‌ای که با الگوی مرد به دار آویخته‌‌ آغاز می‌‌شود، خارج شوند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از تشکیل مرد به دار آویخته‌‌ قیمت کاهش یابد. حتی اگر شمع تایید حضور داشته باشد. به همین دلیل، و برای کنترل ریسک، در آغاز معاملات کوتاه، نقطه‌‌ی توقف خطر را باید بالای مرد به دار آویخته‌‌ قرار دهید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.