نماد و لوگوی بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش دوم )

ما در این بخش نگاهی بر جریاناتی خواهیم داشت که منجر به انتخاب نماد و لوگوی متمایز بیت کوین شد. با توجه به سوابق موجود در اینترنت، لوگو‌ی اولیه بیت کوین یکی از معدود جنبه‌ها‌ی غیرفنی بیت کوین بود که خالق آن یعنی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در طراحی آن نقش داشت.

0 344

نماد و لوگوی بیت کوین : زمانی که ساتوشی در حدود یک دهه پیش مقاله‌اش درمورد بیت کوین را منتشر کرد و سپس کمتر از دو ماه بعد بلاک نخستین (genesis block) را استخراج کرد، هنوز راه زیادی تا تکامل جهان بیت کوین باقی مانده بود. در آن زمان هنوز کیف پولی وجود نداشت، جوینده بلاکی وجود نداشت و صرافی‌ها نیز وجود نداشتند. در واقع حتی نرخ تبادلی نیز وجود نداشت. نمادی هم برای نمایش ارز بیت کوین ساخته نشده بود. اولین لوگو توسط خود ساتوشی برای اولین کلاینت بیت کوین طراحی شد که به شکل یک سکه‌ طلا بود که حروف BC را در خود جای داده بود. با این وجود، در اوایل سال 2010 و زمانی که جامعه کوچک بیت کوین در حال شکل گرفتن بود ، صحبت‌هایی در مورد تغییر آن به یک کاراکتر یونیکد برای نمایش این رمز ارز نوپا به‌جریان افتاد.

تاریخچه بیت کوین : نماد و لوگوی بیت کوین

مراحل تکامل لوگو‌ی بیت کوین

در 5 فوریه 2010 یکی ازاعضای انجمن NewLibertyStandard ، نماد پول تایلند یعنی baht (฿) را به عنوان نماد ارز رسمی بیت کوین و BTC را به عنوان کد سه حرفی بیت کوین پیشنهاد داد ( پنج ماه قبل همین شخص با پرداخت 5.02 دلار برای 5.050 بیت کوین، اولین خرید بیت کوین را با استفاده از ارز فیات انجام داد). این پیشنهاد بحث‌های فراوانی را از طرف اعضای جامعه بیت کوین به دنبال داشت. بسیاری اعتقاد داشتند نماد بات می‌تواند موجب سردرگمی کاربران شود.

تاریخچه بیت کوین : نماد و لوگوی بیت کوین

اولین کلاینت بیت کوین با لوگوی BC طراحی شده توسط ساتوشی که در قسمت بالا سمت چپ درج شده است.

لوگویی نوین برای عصری نوین

در یکم نوامبر 2010، یکی از کاربران انجمن به نام “bitboy” لوگوی جدیدی را برای بیت کوین طراحی و به اشتراک گذاشت که بدین صورت بود: علامت تجاری سفید و نارنجی با چرخش 14 درجه برخلاف عقربه‌ها‌ی ساعت که تا به امروز از این لوگو به عنوان نماد‌بیت کوین استفاده می‌شود. جالب توجه است که طبق چندین تئوری، علامت دلار در این نماد، در ابتدا به جای یک خط دارای دو خط عمودی بود.

تاریخچه بیت کوین : نماد و لوگوی بیت کوین

لوگوی بیت کوین. شیب لوگوی بیت کوین کش در جهت مخالف بیت کوین است.

به علت نبود یک سازمان حاکم برای تصویب نماد اصلی بیت کوین، اختلافاتی در این زمینه وجود داشت. با این حال در اواسط سال 2011 طی یک نظرسنجی، به رای اکثریت کاربران انجمن بیت کوین از میان گزینه‌هایی همچون β، Ƃو Ƀ‎ ، علامت ₿ انتخاب شد. در ژوئن 2017، بیت کوین سرانجام توانست نماد یونیکد خود را به‌دست آورد و در نهایت نماد ‎₿‎ به عنوان نماد رسمی بیت کوین انتخاب شد.

نکته جالبی که وجود دارد این است که ساتوشی در متن مقاله خود حتی یکبار هم از کلمه “بیت کوین” استفاده نمی‌کند و این کلمه فقط در عنوان مقاله و آدرس دامنه .org که زیر آن آمده بود، به کار برده شد. مهم نیست که بیت کوین را با چه نمادی ( BTC، XBT، ‎฿‎‏ ‏یا ₿ ‎) بشناسیم، هدف اصلی بیت کوین هیچ‌گاه ایجاد یک نماد تجاری نبوده، بلکه هدف آن تغییر جهان بوده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.