نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

لیسک‌ یکی از پلتفرم‌های محبوب ارز رمزی است که قصد دارد با ایجاد بلاکچینی برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، صنعت بلاکچین را متحول کند. در این مطلب نقشه راه لیسک، توسط تیم آن توضیح داده شده است و ۵ فاز توسعه آن یعنی به خوبی تشریح شده است.

0 211

در این مطلب فازهای مختلفی را که لیسک در سال‌های آینده طی خواهد کرد و نقاط عطفی که برای کاربران، سازندگان و اکوسیستم وجود دارد برایتان توضیح داده‌ می‌شود. به طور کلی ما ۵ فاز با نام‌های آغاز (Inception)، جهش (Resilience)، گسترش (Expansion)، صعود (Ascent) و جاودانگی (Eternity) داریم که هر کدام نقاط عطف، اهداف و تمرکزهای خود را دارند.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

این مطلب برای شما یک بررسی اجمالی از تغییرات و ویژگی‌های اساسی ارائه می‌کند اما شامل تمام موارد موجود در آن نخواهد شد. تغییرات بسیار بیشتری در طول مسیر رخ خواهد داد بنابراین توضیح همه آنها در یک پست منطقی نیست. این موضوع بدین معنی است که هر نکته‌ی کوچک در این راهنما، فقط یک نکته ساده و تنها نیست، بلکه نقطه‌ی عطفی است که تحقق آن شاید به چرخه‌ها یا نسخه‌های بعدی لیسک نیاز داشته باشد.

نکات و برنامه‌های کوچکی که در این مطلب مشخص شده‌اند، ممکن است طی ماه‌ها و سال‌های آینده تغییر کنند. ایده‌ها در گذر زمان کامل می‌شوند و حتی ممکن است راه‌حل‌های بهتری در آینده پیدا کنیم.

قرار است برنامه‌های ارائه شده برای طولانی مدت باشند و تخمین زده می‌شود که آن‌ها حداقل چند سال زمان لازم داشته باشند. به خاطر ماهیت پویای توسعه‌ نرم‌افزار، ما از حالا نیازی به تعیین تاریخ یا ضرب‌الاجل نداریم. باید در نظر داشت که نقاط عطف طی یک فاز ممکن است به صورت موازی عمل کنند و زمانی که سرعت توسعه از طریق یک چرخه انتشار ثابت تنظیم گردد، می‌توان زمان‌های دقیق‌تری را برای آن فاز اعلام کرد.

طی چهار فاز پایانی، روی نرم‌افزارهای بلاکچین کار می‌شود که قبلا با عنوان نرم افزارهای هسته‌ای شناخته می شدند و جزییات بیشتر این نرم افزارها بعدا اعلام خواهد شد.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

 یک: شروع

در حال حاضر پروژه لیسک در مرحله‌ی آغاز قرار دارد که شامل سه نقطه‌ی عطف و تمرکز بر روی ثبات و چند کار اساسی می‌شود. این مرحله، لیسک را برای فورجینگ (forging) و توسعه نرم افزارهای بلاکچین‌آماده می‌کند.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

۱- تثبیت زنجیره اصلی (آغازین)

مهم‌ترین نقطه عطف برای بسیاری از کاربران سال جاری، تثبیت زنجیره‌ اصلی و فعال شدن متعاقب فورجینگ اجتماع می‌باشد. با وجود این موضوع، ما همچنین می‌توانیم پاداش‌های فورجینگ را ممکن سازیم و نماینده‌ها (delegates) می‌توانند روی پروژه‌های اجتماع سرمایه گذاری کنند و یک اکوسیستم در حال رشد ایجاد کنند.

۲- تلفیق Lisk-CLI با SDK لیسک

ابزار Lisk-CLI با فرم فعلی‌اش دیگر وجود نخواهد داشت. ما این نرم افزار را دوباره بازنویسی خواهیم کرد و کاربردهای آن را مستقیما با نرم افزار لیسک SDK تلفیق می‌کنیم تا یک مجموعه توسعه بدون نیاز به بیرون داشته باشیم و تلاش‌های پیشرفتی خود را از دو به یک مخزن کاهش دهیم. این تلفیق برنامه ریزی شده و بازنویسی Lisk-CLI، توسعه‌ی نرم افزار بلاکچین را از حیث مدیریت آسان‌تر خواهد کرد و همچنین منع ورود سازندگان جدید را کاهش می دهد.

۳- تثبیت Lisk App SDK (آغازین)

تثبیت زنجیره‌های فرعی ما و امکان کار توسعه‌دهندگان بر روی نرم‌افزارهای بلاکچین، قدمی مهم و رو به جلو در رسیدن به یکی از اهداف اصلی لیسک خواهد بود. بنابراین ما تغییراتی اساسی در Lisk App SDK خود خواهیم داد تا زنجیره های فرعی را نه تنها پایدار، بلکه معتبر کنیم.

طی این مرحله ما هر زنجیره فرعی را به یک دیتابیس مستقل و منفرد تقسیم خواهیم کرد. هنگام نگارش این مطلب، هر زنجیره فرعی نصب شده، همانند زنجیره اصلی، جدول‌ها و دیتابیس خودش را دارد که این مساله موجب بروز معایبی می‌شود. فعالیت هر زنجیره‌ی فرعی در دیتابیس مجزای خودش به سازندگان اجازه‌ی مقیاس پذیری بسیار بالا و مستقل از زنجیره‌ی اصلی را می‌دهد. این موضوع مدیریت روزانه‌ی زنجیره‌ی فرعی را آسانتر می‌کند.

وظیفه مهم دیگر، بکارگیری یک ماشین مجازی محافظت شده و ایمن برای نرم افزارهای بلاکچین است. با این روش، کد جاوا اسکریپت نرم افزار در یک محیط بسته فعالیت خواهد کرد و کامپیوتر از هر نرم افزار خطرناکی حفظ می شود.

در حال حاضر، زنجیره های فرعی هنگام آغازشان، نیاز به تائید شدن هم دارند. همانند زنجیره‌ی اصلی، ما ویژگی بارگذاری سریع را در اینجا نیز به کار خواهیم گرفت و نیاز به تایید مجدد و مداوم را حذف خواهیم کرد تا مدیریت و بکارگیری زنجیره‌های فرعی آسانتر شود.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

دوم. جهش

جهش، لیسک را شدیدا بهبود می دهد و تبدیل شدن آن به یک پلتفرم نرم افزاری بلاکچین مهم را ممکن می‌سازد. این موضوع با یک سیستم هسته ای زیباتر، یک  SDK برای نرم افزار لیسک ، ویژگی های مفید متنوع، واسط‌های کاربری آسان و زیبا و تمرکز اصلی بر روی امنیت همراه است. جهش قطعا بزرگترین فاز بین تمامی فازها است که شش نقطه عطف بزرگ دارد و می‌خواهد لیسک را از تمام ارزهای رمزنگاری شده‌ی درون بازار مجزا کند.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

۱- باز آفرینی برند

لیسک، یک بازآفرینی برند در اکوسیستم خود خواهد داشت که شامل لوگو، وبسایت، رابط کاربری (دسکتاپ، تبلت، گوشی هوشمند)، مرورگر بلاکچین و موارد دیگر می‌شود. این اقدام بزرگ، زمان طولانی تری می‌طلبد و بخش‌های مختلف اکوسیستم ما، یکی پس از دیگری مجددا طراحی و به روز رسانی خواهند شد. برای این نقطه عطف، ما با یک آژانس طراحی برلینی تماس خواهیم گرفت و برای پیدا کردن یک هویت جدید در لیسک، به دقت با آن ها کار خواهیم کرد. ما می‌کوشیم تا یک تجربه‌ی یکپارچه برای وبسایت، سیستم و مرورگر بلاکچین ایجاد کنیم. برای رسیدن به این موضوع، ما می‌خواهیم روش های جدیدی امتحان کنیم که تا به حال در فضای ارزهای رمزنگاری شده به کار گرفته نشده‌اند. این اقدام به ما اجازه خواهد داد تا بهترین تجربه‌ی کاربری در کل این صعنت را ارائه کنیم؛ این موضوع یکی از اهداف اصلی ما در بازآفرینی برند است. ویژگی‌های بیشتر زمانی اعلام خواهد شد که ما کار بر روی این نقطه عطف را شروع کنیم.

۲- ماهیت لیسک؛ جدا کردن UI از back end

در حال حاضر، ما نود لیسک را داریم که به عنوان فول نود برای شبکه لیسک فعالیت می‌کند. این سیستم به صورت تنگاتنگی با رابط کاربری لیسک مرتبط است اما ما باور داریم که  این بهترین راه حل ممکن نیست. اگر چند کاربر داشته باشیم، این سیستم موجب کد های کاری تکراری می‌شود و بسیاری از کاربران ما (مثل نماینده‌ها یا بورس ها) لزوماً نیازی به رابط کاربری ندارند. بنابراین ما روش فعلی را با یک روش آسان‌تر و کوچک‌تر جایگزین خواهیم کرد.

سیستم نود لیسک با یک نود مستقل جایگزین خواهد شد که فقط با Command Line اداره می‌شود، و هیچ رابط کاربری گرافیکی ارائه نمی‌شود. هدف از این کار، ارائه یک رابط ساده برای شبکه است تا بتوان با استفاده از کلاینت‌های سبک به آن متصل شد.

کاربرانی که به رابط کاربری نیاز دارند می‌توانند کلاینت سبک لیسک را دانلود کنند و یا از طریق یکdaemon  ارتباط برقرار کنند. بعد از آغاز رابط کاربری، سیستم تشخیص خواهد داد که یک ماهیت محلی (local daemon) در حال فعالیت است و به صورت اتوماتیک به آن متصل می‌شود. در غیر این صورت، مستقیما به daemon روی شبکه متصل خواهد شد.

با استفاده از این جداسازی، رابط کاربری یک پروژه مستقل می شود که بعدا می‌تواند بیشتر از daemon لیسک به روز رسانی شود. این به آن معنا است که ما می‌توانیم ویژگی‌های رابط کاربری جدید ایجاد و ایرادات را خیلی سریعتر از قبل برطرف کنیم. علاوه بر این، اکنون می توان سیستم تک کلیکی را به سادگی برای کامپیوترهای خانگی ارائه کرد

۳- ماژولار کردن نرم افزار SDK لیسک

بعد از آغاز، وقتی که نرم افزار SDK لیسک را تثبیت کردیم، می توانیم نرم افزارهای بلاکچین  را با امنیت به تولید خود اضافه کنیم. ما می‌خواهیم یک گام به سمت جلو برداریم و ساختار SDK را از همه نظر ماژولار کنیم. این موضوع، زمان لازم و تجربه‌ی کاربر از توسعه نرم افزارهای بلاکچین را به میزان بسیار زیادی بهبود خواهد بخشید.

برخی از تغییرات برنامه‌ریزی شده:

 • پوشش الگوریتم‌های توافقی به نحوی که بتوان الگوریتم‌های جدید را به سادگی اضافه کرد.
 • انتقال نرم افزار SDK لیسک به یک ماژول نود جدا نصب شده. این موضوع به سازندگان اجازه خواهد داد تا آخرین SDK و تازه‌ترین کارشان بر روی نرم‌افزار های بلاکچین را به صورت مجزا به روز کنند.
 • یک فایل تنظیمی که شما به سادگی می‌توانید تفاوت پارامترهایی همانند زمان بلوک، کارمزدها، الگوریتم‌های توافقی و موارد دیگر را تشخیص دهید.
 • معرفی استانداردهای زنجیره فرعی تا ما بتوانیم ویژگی‌های زنجیره‌ی فرعی همانند بازار نمایندگان، پنل نرم افزاری، کاوشگر زنجیره‌ی فرعی و موارد بسیار قدرتمند دیگر را به درون سیستم لیسک وارد کنیم. استانداردهای زنجیره‌ی فرعی، ساخت نرم افزارهای واسطه را تسهیل خواهد کرد و این موضوع سبب تعامل با تمام زنجیره‌های فرعی خواهد شد که با این قوانین مطابقت دارند.

۴- ویژگی‌های پایه‌ای نرم افزار

الف. بازار نمایندگان (Delegate Marketplace)

همانند هر نرم‌افزار بلاکچین دیگری که در زنجیره‌ی فرعی‌اش فعالیت می‌کند، این سیستم هم باید به صورت مستقل از زنجیره‌ی اصلی و به وسیله‌ی نمایندگان‌های انتخاب شده، ایمن شود. از این رو، لیسک به پلتفرمی نیاز دارد که اپراتورهای نود را به سازندگان نرم افزار متصل کند. این پلتفرم، بازار نمایندگان خواهد بود که در آن نماینده‌ها می‌توانند سرویس‌های خود را در دسترس زنجیره‌های فرعی قرار دهند و در عوض کارمزدی از نوع LSK دریافت کنند. سناریوی ایده آل این است که هر کسی در شبکه لیسک بتواند نمایندگانان را با توکن LSK اجاره کند و یک زنجیره‌ی فرعی را ایمن کند.

ب. طرح نسخه بندی و مکانیسم به روز رسانی

نرم افزارها به منظور امنیت و به روز ماندن، نیاز به بروز رسانی همیشگی دارند. با هر به روز رسانی، عدد نسخه هم باید بالا برود.

بنابراین لیسک به یک طرح نسخه‌بندی درونی بر پایه بلاکچین و یک مکانیسم به روز رسانی نیاز دارد. سازندگان نرم افزار بلاکچین ‌می‌توانند یک به روز رسانی با عدد نسخه بالاتر برای زنجیره‌ی اصلی اضافه کنند و آن را برای نمایندگان زنجیره فرعی هم ارائه دهند. اگر توافق حاصل شود، این موضوع مورد پذیرش واقع خواهد شد. با این مکانیسم، تمام نرم افزارهای بلاکچین  به یک تاریخچه از نسخه قابل تایید بلاکچین خواهند رسید.

به علاوه، محتوای دقیق به روز رسانی هر نرم افزار بلاکچین ، به صورت هش درآمده و در زنجیره‌ی اصلی ذخیره خواهد شد. با این روش فایل‌های نرم افزاری بلاکچین  می‌تواند قبل از آغاز به صورت اتوماتیک تایید شود و فقط در صورتی ادامه خواهد یافت که یکپارچگی آن برقرار شده باشد. هدف این است که از فعالیت افراد دارای مقاصد مخرب جلوگیری شود و نسخه های دستکاری شده از نرم افزار منتشر نشود.

اجازه دهید یک مثال در این مورد بزنیم. اگر یک سازنده به صورت اختصاصی نرم افزار بلاکچین را به محل x آپلود و سپس به صورت مخفیانه فایل های همین محل x را دستکاری کند، کاربران نرم افزار دستکاری شده بلاکچین را دانلود می‌کنند. با مکانیسم جدید، نرم افزار آغاز نخواهد شد، چرا که پروسه‌ی هشینگ دیگر تطابق ندارد.

اگر یک سازنده‌ی نرم افزار بلاکچین به معرفی تغییرات نیاز داشته باشد، کاربران مجبور هستند تا از مکانیسم به روز شده استفاده کننده و یک هشینگ جدید برای نگهداری به کار ببرند. در این حالت کد نرم‌افزاری غیر قابل تغییر خواهد بود، مگر اینکه کاربران مکانیسم به‌روز شده را استفاده کنند.

ج: پنل نرم افزار

کاربران و سازندگان، همیشه باید یک بررسی نسبت به نرم افزارهای بلاکچین شان داشته باشند. بنابراین لیسک به یک صفحه نیاز دارد که بتواند این بررسی‌ها را در آن مدیریت کند.

ویژگی‌های احتمالی برای کاربران این موارد هستند:

 • پاک کردن یک نرم‌افزار
 • مشاهده‌ی آمار زنجیره فرعی همانند ارتفاع، بلاک‌ها یا تراکنش‌ها
 • به روز رسانی آخرین نسخه
 • دیدن محول شده‌ها نمایندگان

ویژگی‌های احتمالی برای نمایندگان این موارد هستند:

 • تمام موارد بالا
 • حذف خودشان به عنوان یک نماینده
 • شروع یا توقف فورجینگ زنجیره فرعی

ویژگی‌های احتمالی برای مالکین نرم افزار این موارد هستند:

 • تمام موارد بالا
 • اضافه یا حذف کردن نمایندگان
 • ویرایش متا دیتا همانند توضیح، آیکون یا برچسب‌ها

۵- سیستم‌های موبایلی

اگرچه یک رابط کاربری که طراحی آن باز آفرینی شده، به صورت واکنش‌گرا (responsive) خواهد بود، ما همچنان می خواهیم برای کاربران اصلی، سیستم‌های موبایلی بومی ارائه کنیم. این سیستم‌ها کاملا آسان خواهند بود و هدف آن‌ها حذف تمام پیچیدگی‌های بلاکچین می‌باشد.

در اصل آن‌ها به شما اجازه خواهند داد یک هویت بلاکچینی ایجاد کنید، LSK را دریافت یا ارسال کنید و هر نرم افزار بلاکچین دیگر را در شبکه آغاز کنید. کاربران سیستم موبایلی احتیاجی ندارند که با زنجیره‌اصلی یا هر زنجیره‌فرعی همزمان شوند، زیرا آن‌ها به راحتی به daemon لیسک متصل می‌شوند.

۶- بازنویسی کد

طی کل فاز جهش، ما کد جاوا اسکریپت فعلی را به یک مجموعه‌ی پیشرفته با نام تایپ اسکریپت (TypeScript) منتقل خواهیم کرد. دلیل اصلی برای این موضوع، اضافه کردن پشتیبانی به هسته لیسک و نرم افزار SDK برای تایپ با ثبات می‌باشد. این پروسه می‌تواند در مراحل تدریجی انجام شود و با همین روش هم انجام خواهد شد. در همین حال ما کد را به آخرین زبان مشخص ECMAScript بازنویسی خواهیم کرد.

هدف نهایی، افزایش قابل توجه کیفیت کد و البته یک کدبیس آسان‌تر برای نگهداری در بلند مدت می باشد.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

۳- گسترش

فاز گسترش، پلتفرم نرم افزاری بلاکچین (تائید شده) را با اضافه کردن ویژگی‌های پیشرفته و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، نهایی می‌کند. همچنین طی این فاز ما برای فناوری‌های واسطه، پشتیبانی ارائه خواهیم کرد تا سازندگان به سادگی آن‌ها را به نرم‌افزارهای بلاکچین خود اضافه کنند.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

۱. ویژگی‌های پیشرفته نرم افزار

الف. کاوشگر زنجیره فرعی

با معرفی استانداردهای زنجیره‌ی فرعی در بخش جهش، اکنون می‌توانیم روی یک کاوشگر زنجیره فرعی کار کنیم که به کاربران اجازه می‌دهد بلوک‌ها، تراکنش‌ها و تراز حساب تمام زنجیره‌های فرعی را بررسی کنند. این موضوع برای تمام کاربران یک نگاه پایدار، شفاف و با دسترسی آسان نسبت به هر کدام از زنجیره‌های فرعی ارائه خواهد کرد.

ب. امنیت زنجیره فرعی

به دلایل امنیتی، ما باید در فواصل وارسی قابل تنظیم، هشینگ معتبر در زنجیره‌ی فرعی تکی به کار بگیریم.

این موضوع وجود اعتبار پایه‌ای از یکپارچگی زنجیره‌ی فرعی را تضمین خواهد کرد و بازپرداختی به شبکه اصلی فراهم می‌کند.

۲. پشتیبانی از قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند مفاهیم جذابی برای موارد مختلف هستند و ما باور داریم که به کارگیری یک قرارداد هوشمندانه‌ی VM به نرم افزار لیسک SDK خودمان، به شدت جذاب خواهد بود. جای بحث دارد که چه زبان های قرارداد هوشمندانه ای را پشتیبانی کنیم و یا اینکه اصلا قراردادهای هوشمندانه جاوا اسکریپتی را بسازیم یا نه.

۳. پشتیبانی از فناوری واسطه

زیبایی توسعه‌ی نرم‌افزاری مدرن این است که شما مجبور نیستید تمام قطعات فناوری را دوباره به کار بگیرید. در عوض ما می‌توانیم از کتابخانه‌ها و ابزارهای شخص ثالث استفاده کنیم. امروزه فناوری‌های بلاکچین زیادی همانند بیت‌کوین، اتریوم، Storj یاSia  وجود دارند. فناوری‌های جذاب دیگری هم وجود دارند که از میان آن‌ها می توان به تورنت، IPFS و بسیاری از رایانش های ابری متمرکز و موارد دیگر اشاره کرد.

ما باور داریم با ارائه‌ی حداکثر فناوری‌های ممکن در نرم افزار SDK لیسک ، به سازندگان این امکان را خواهیم داد تا نرم‌افزارهای مفیدتر و با امکانات بیشتری بسازند. زمانی که در این مرحله شروع به کار کردیم، از انجمن خود خواهیم پرسید که چه فناوری‌هایی را در نرم‌افزارهای بلاکچین خود بیشتر از بقیه می‌خواهند.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

چهارم. صعود

در فاز صعود، نرم افزارهای بلاکچین شدیدا مطمئن به لیسک معرفی می شوند و تمرکز صرفا روی امنیت، بهینه‌سازی و مقیاس‌پذیری خواهد بود تا نهایتا لیسک آماده‌ی حضور در بخش های مالی و شرکتی شود.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

۱- نرم افزارهای بلاکچین مطمئن

اگر شما تا اینجا با دقت این مقاله را خوانده باشید، ممکن است فهمیده باشد که می توانید هر نوع نرم افزار بلاکچین  فوق العاده‌ای را بسازید. هرچند تا اینجا سازندگان نرم افزارهای بلاکچین  هنوز می‌توانند میزان کنترل زیادی روی زنجیره های فرعی داشته باشند که این موضوع احتمالا به ضرر غیر متمرکز شدن خواهد بود.

این نوع کنترل، راه حلی انتخابی برای استارت‌آپ‌ها می‌باشد که می‌خواهند کنترل روی توسعه را حفظ کنند و یک مدل تجاری پیرامون نرم‌افزارهای بلاکچین خود بسازند اما همچنان از دیگر مزایای فناوری بلاکچین  لذت ببرند. هرچند برخی سازندگان می‌خواهند نرم افزارهای شدیدا مطمئن بلاکچینی بسازند. نرم افزارهایی که آن ها را نتوان اصلا متوقف کرد و کسانی که در آن شرکت می‌کنند، بتوانند امنیت آن را تعیین کنند.

بنابراین ما در حال حاضر راه‌حل‌های ممکن تحقیقاتی را بررسی می‌کنیم که شما می‌توانید یکی از آن ها را اینجا ببنید:

دلیل اینکه نقطه عطف در فاز گسترش قرار دارد و زودتر رخ نداده این است که این نقطه عطف فقط شامل تغییرات توافقی انتخابی می‌باشد. یک سازنده نرم افزار بلاکچین، می‌تواند تغییرات ضروری را قبل از فاز گسترش ایجاد کند. بهبود نرم افزار SDK و زنجیره فرعی اکوسیستم، هدف نخست می‌باشد. نرم افزارهای بلاکچین  قابل اطمینان باید گزینه “شدیدا مطمئن شدن” (trust-less) را داشته باشند و این موضوع باید از طریق یک به روز کردن ساده صورت بگیرد.

اثبات سهام

ما فکر می‌کنیم که الگوریتم توافقی اثبات سهام محول شده، بهترین روش برای خود راه‌اندازی یک زنجیره فرعی است، به این دلیل که این الگوریتم بسیار موثر است، توسط تعدادی از بازیگران با انگیزه ایمن شده و چرخه‌ی ساخت آن در مراحل ابتدایی، تا حدی کنترل وجود دارد. از نگاه ما، این الگوریتم بهترین راه حل به استارت‌آپ‌هایی که می خواهند نرم افزارهای بلاکچین بسازند، ارائه می‌کند.

هر چند برای تحقق این موضوع، یک بازار محول شده باید در دسترس باشد و سازنده‌ی نرم‌افزار بلاکچین  یا کاربرانش باید delegate ها را برای ایمن کردن زنجیره‌ی فرعی بپردازند.

ما همچنین باور داریم که یک مکانیسم نظردهی مورد اعتماد، به شکلی که لیسک در زنجیره‌ی اصلی‌اش ایجاد کرده، نمی‌تواند صدها زنجیره‌ی فرعی را به طور موثر مقیاس‌بندی کند. این موضوع به خاطر نبود انگیزه در رای دادن و بی‌علاقگی رای‌دهندگان اتفاق می‌افتد و نهایتا مانع امنیت بلند مدت آن می‌شود.

بنابراین یک الگوریتم توافقی اثبات سهام، در جایی که همه می توانند وارد زنجیره فرعی شوند و شروع به امن کردن آن کنند، بهترین روش برای نرم افزارهای مطمئن بلاکچینی محسوب می‌شود. در این نرم افزارهای کاملاً مطمئن، حتی سازندگان هم قدرتی نسبت به توافق صورت گرفته ندارند.

این موضوع به آن معنا است که سازندگان نمی توانند در بازار حواله، برای نرم افزارهای بلاکچین مطمئن خود، اپراتورهای نودی اجاره کنند. از سوی دیگر ما یک بازار زنجیره‌ی فرعی منتشر می‌کنیم که این نرم افزارهای بلاکچین شدیدا مطمئن می توانند در آن ارتقا یابند. اپراتورهای نودی در این فضا می‌توانند زنجیره های فرعی ایمن پیدا کنند. انگیزه چنین کاری از پتانسیل کسب کارمزدهای معاملاتی حاصل می‌شود و به صورت انتخابی می‌تواند توکن های سفارشی به عنوان پاداش در بر داشته‌ باشد.

۲- امنیت، بهینه سازی، مقیاس پذیری و تغییرات توافقی ممکن

این فاز، تمرکز زیادی بر پایه‌های شبکه‌ی لیسک دارد. ما مقیاس بالاتری خواهیم داشت و کل شبکه را در سطحی ایمن می‌کنیم که از نظر اقتصادی و شرکتی آماده باشد. تا به امروز، نرم افزار لیسک SDK به طور کلی نرم افزارهای مصرفی را هدف قرار می‌داده و بعد از این فاز و این که نقاط عطف تحقق یافتند، این موضوع هم طبیعتا تغییر خواهد کرد.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

پنجم. جاودانگی

فاز جاودانگی، آخرین مرحله از این راهنما بوده و فقط به نظارت مربوط می‌شود. این فاز شامل یک مکانیسم نظردهی غیرمتمرکز به منظور اضافه کردن پیشنهادها و جمع‌آوری نظرات از دارندگان LSK در یک روش غیرمتمرکز می‌باشد.

ما به زودی سرمایه‌ای از لیسک اعلام خواهیم کرد که LSK را از افراد و حواله ها جمع‌آوری می‌کند. وقتی که به فاز جاودانگی رسیدیم، این LSK به وسیله ۱۶ متصدی در یک حساب چند امضایی کنترل خواهد شد. تا آن زمان، تیم لیسک سرمایه را با تعهدات قانونی مدیریت کرده و هیچ استفاده‌ای از آن نخواهد کرد.

سرمایه لیسک به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری برای نرم افزارهای بلاکچین  جدید عمل کرده و پیشرفت مداوم هسته لیسک را تضمین خواهد کرد.

نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)
نقشه راه  لیسک (Lisk Roadmap)

۱- مکانیسم نظردهی غیرمتمرکز شده

همه می‌توانند تحقیق جدیدی اضافه کنند (تا درباره‌ی ایده‌های خود نظرسنجی کنند) و هر دارنده لیسک می‌تواند فکر خود را ابراز کرده یا برای گزینه‌های مختلف نظر دهد. با این روش کل اجتماع لیسک می‌تواند روی تصمیم‌گیری غیرمتمرکز بدون وجود هیچ نهاد متمرکزی که نظر خود را تحمیل می‌کند، فعالیت کند.

در مرحله‌ای دیگر، همه می‌توانند پیشنهاد اضافه کرده (برای یک نرم‌افزار بلاکچین یا ویژگی اصلی) و از سرمایه، طلب LSK کنند. اگر یک پیشنهاد مورد موافقت واقع شود (آراء مثبت کافی دریافت کند)، متصدیان مطلع شده و می‌توانند سرمایه‌های لازم را بپردازند. با این روش، اجتماع می‌تواند به توسعه‌ی اکوسیستم لیسک ادامه دهد، بدون اینکه هیچ تیم متمرکز و هیچ تصمیم‌گیری متمرکزی وجود داشته باشد.

طبیعتا تیم فعلی، راه لیسک را ادامه خواهد داد و ما راهنمای دومی هم منتشر خواهیم کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.