نقد و بررسی سکه کوین‌ها: STORM)Storm)

STORM یک توکن منطبق با ERC-20 خاص پلتفرم میکروتسک (microtask) بازی‌نمایی‌شده STORM است که روی بلاکچین اتریوم عمل می‌کند و به عنوان «رمز ارز برای اقتصاد گیگ» توصیف شده است. پلتفرم STORM درابتدا توسط شرکت StormX (سابقاً شرکت CakeCodes Global SEZC) توسعه یافت و براساس پروژه اصلی Bitmaker در حال ساخت است.

0 93

برندینگ پلتفرمStorm همانطور که در نقشه‌راه مقرر شده بود، پیرامون 3 محصول اصلی Storm Play (بخشی از Strom Market)، Storm Gigs و Storm Shop آتی متمرکز می‌شد، اما طی آخرین بازآفرینی برند (rebrand) اینها تنها در «Storm» یکی شدند. این به «بازیکنان» در سرتاسر دنیا اجازه می‌دهد تا با تکمیل مجموعه وظایف تعیین‌شده توسط «Makers» (یا بازارگردان‌ها) پاداش‌های رمز ارز (به نام «Bolts») را کسب کنند. میکرها یا بازارگردان‌ها پاداش‌ها را به این پلتفرم می‌فرستند و باید به صورت توکن‌های STORM پرداخت شوند. درحال حاضر این پاداش‌ها (Bolts) را بازیکنان می‌توانند به صورت توکن‌های بیت کوین، اتریوم یا STORM تا یک سطح مشخص برداشت کنند و این اپلیکیشن آن‌ها را تبدیل و مطابق با نرخ بازار، معامله می‌کند. با این‌حال، برداشت‌های بیت کوین و اتریوم تنها در خلال دوره گذار از اپلیکیشن اصلی به پلتفرم بلاکچین کاملاً کارکردی میسر خواهد بود.

STORM

آمار

قیمت: $0.0098

ATH: $0.201

ارزش بازار: $44m

حداکثر عررضه: 10 میلیارد STORM (ثابت)

مورد استفاده: پاداش‌های میکروتسک بازی‌نمایی شده

زمان پیدایش: 20/12/2017

عملکرد: 30 روز آخر 19.70+ درصد

رقبای اصلی: الکترونیوم (Electroneum)، دش (Dash)، جمز (Gems)، کانیا (CanYa)

اجتماع: توییتر 27هزار عضو، فیسبوک 7.5 هزار، ردیت 2.5 هزار و تلگرام 2.7 هزار

الگوریتم اجماع: Ethash proof-of-work

وجه تمایز آنها چیست؟

STORM یکی از اولین پلتفرم‌هایی بود که به کاربران اجازه می‌داد تا برحسب رمز ارزها پاداش بگیرند، و این خیلی ساده با انجام بازی‌ها یا تماشای تبلیغات بازی‌نمایی‌شده روی گوشی‌های همراه آنها صورت می‌گرفت. این پروژه از آن زمان تاکنون با ارائه آن به یک بازار با پتانسیل بسیار زیاد، روی محصول مرحله دوم خودش برای این پلتفرم یعنی gigs سرمایه‌گذاری کرده است.

اینطور تصور می‌شود که بالغ بر یک‌سوم از آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در حال حاضر به صورت فریلنسرها در حال کار هستند که این وضعیت به عنوان اقتصاد گیگ معروف است. گمان می‌رود این تعداد تا سال 2020 هر سال 50 درصد افزایش پیدا کند که این سرعت پیشرفت روش جدید کارکردن است. به عنوان یکی از معدود پلتفرم‌هایی که از فناوری بلاکچین برای کمک به خودکارسازی و پشتیبانی از اقتصاد گیگی بهره می‌گیرد، آنها اولین‌‌هایی هستند که این پتانسیل را در تسهیل شکل جدید این نوع اشتغال (کوچک یا بزرگ) به رسمیت شناختند و به کسانی که نیاز به تکمیل کار در پیدا کردن منابع مناسب داشتند یاری رسانند، و در ضمن شمارش مجدد عادلانه برای چنین وظایفی (tasks) پذیرفته است و همه‌ی اینها ذیل یک قرارداد هوشمند صورت می‌گیرد.

بازارگردان‌ها یا میکرها (یعنی آنهایی که می‌خواهند بازیگران را به کار بگمارند) برای اینکه کارها را سریع و آسان برای خودشان بصورت انجام‌شده دریافت کنند، از یک بازار میکروتسک بهره می‌گیرند. آنها همچنین در مراحل اولیه، وسایل مؤثری را برای تبلیغ یک بازی/محصول یا سرویس جدید در اختیار مخاطبین بالقوه آن قرار می‌دهد، و همزمان قبل از راه‌اندازی کامل، بازخورد اصلی را دریافت می‌کنند.

بازیکنان می‌توانند از وقت آزاد خود استفاده کرده و بطور امن و مطمئن از وظایف یا بازی‌هایی که به آنها علاقمند هستند کسب درآمد کنند.

STORM

یکی دیگر از محصولات در حال توسعه، قابلیت خرید برای STORM است که به کاربران اجازه می‌دهد تا درآمدهای رمز ارز خود را برای محصولات و خدمات بازرگانی دیگر، که همگی در یک جا انجام می‌شود، مصرف کنند.

تیم کاری

شرکت StormX، برای داشتن یک تیم باتجربه با مهندسینی که جاهایی مثل آمازون و اینتل، گردهم آمده‌اند به خود می‌بالد و همه آنها تحت سرپرستی مدیرعامل جوان تحسین‌برانگیز خود سیمون یو (Simon Yu) هستند. تیم مشاوره با داشتن افرادی مانند لایک‌های بیل شیهارا (Bill Shihara) (بنیان‌گذار Bittrex)، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) (مدیرعامل IOHK)، آنتونی دی لوریو (Anthony Di lorio) (بنیان‌گذار Jaxx/Ethereum)، برایان کلی (Brian Kelly) (BK Capital) و بقیه مایه رشک بسیاری از پروژه‌ها خواهد بود.

به علاوه آنها یک سری شراکت مناسب با سایر پروژه‌ها از قبیل کایبر نتورک (Kyber Network)، بانکور (Bancor)، ذن‌کش (ZenCash)، جاکس (Jaxx) و کیوتوم (Qtum) دارند.

STORM

آنها می‌خواهند به چه چیزی برسند؟

«مأموریت ما این است که هرکسی در سرتاسر دنیا را توانمند کنیم تا با هر دستگاه و وسیله‌ای که دارد بتواند امرار معاش کند.»

اندی کلایتش (Andy Kleitsch)، معاون محصولات شرکت STORMX‌.

همانطور که آنها این پلتفرم را از تست بازی‌ها و مشاهده تبلیغات به یک عرضه اقتصاد گیگی گسترده توسعه داده‌اند، به دنبال این هستند که «کار را به اندازه بازی، سرگرم‌کننده سازند». آنها با بازی‌نمایی این فرایند می‌خواهند هم از پایگاه کاربران موجود خودشان استفاده کنند و هم بازیگران جدیدی را که به دنبال فرصتهای درآمدزایی اضافی از زمان آزاد خود هستند به روشی سرگرم‌کننده، جذاب و ساده جذب کنند. تمام اینها در ضمن از طریق استفاده از فناوری بلاکچین از محافظت مؤثر و کاهش ریسک در چنین وظایفی برخوردار هستند.

مرحله سوم این محصول، یک محیط خرده‌فروشی را در ذیل این پلتفرم توسعه خواهد داد، که بطور مؤثر یک اقتصاد ریز کاملاً بالغ را از درون این اپلیکیشن ایجاد می‌کند.

آیا می‌توانند یک مشکل واقعی را برطرف می‌کند؟

اقتصاد گیگی هر ساله بطور جهانی در حال گسترش است. پلتفرم STORM این پتانسیل و همچنین نیاز به امنیت را از هر دو سمت این بازارگاه تشخیص داده است (تا مطمئن شود وظیفه به انجام رسیده است و بهای آن بطور مناسبی پرداخت خواهد شد)، ضمن اینکه همچنین نیاز برای قطع کارمزدهای بالای خدمات‌رسانی را که توسط ارائه‌دهندگان پلتفرم‌های سنتی در این حوزه اخذ می‌شود شناسایی کرده است. این باعث می‌شود تا به شیوه‌ی همتا به همتا، مبالغ بیشتری از این مقدار به کاربران برگردانده شود چرا که این پلتفرم‌ها، از طریق قراردادهای هوشمند در طول زمان، تمرکز زدایی می‌کنند.

STORM، پتانسیل ایجاد این محیط امن و ایمن را برای اقتصاد گیگ دارد که هر دو طرف بینهایت به آن نیاز دارند. سپس آنها می‌توانند آن را به یک اقتصاد جامع‌تر گسترش دهند که دربردارنده‌ی یک محیط خرده‌فروشی برای خرج و معامله فعالانه برحسب رمز ارز درآمدی شماست، چیزی که هنوز در بازارهای سنتی به شدت فقدان آن احساس می‌شود.

تجزیه و تحلیل SWOT

نقاط قوت

 • تیم به شدت محترم و مجرب که تا کنون به مدت سالهای متمادی با هم کار کرده‌اند.
 • پلتفرمی که پیش از این به خوبی جاافتاده و در دنیای واقعی کار می‌کند.
 • توسعه یک شبکه قابل اطمینان ایمن تحت اجرای قراردهای هوشمند اتریوم.
 • کاهش کارمزدهای معاملاتی واسطه‌ای در مقایسه با پلتفرم‌های موجود (یعنی، Fiverr، Upwork و آمازون) که می‌تواند بالغ بر 40% مطالبه شود!
 • کسب درآمد منعطف از لحاظ زمانی و روی هر دستگاهی که برای شما مناسب است.
 • ماهیت بازی‌نمایی شده که به افراد امکان می‌دهد برای بازی‌کردن درآمد کسب کنند.
 • یکپارچه‌‌سازی‌های سطح بالای کیف پول و اپلیکیشن (کوین‌بیس (Coinbase)، زاپو (Xapo)، جاکس و بقیه).
 • دسترس‌پذیری توکن روی صرافی‌های بزرگتر (بایننس، بیت‌رکس، آپ‌بیت و غیره).

Wallet

فرصت‌ها

 • توسعه یک بازارگاه به راستی غیرمتمرکز بدون هیچ طرف مرکزی.
 • تا کنون رشد سریعی تا بیش از 1.6 میلیون تنوع بازیکن جهانی داشته است در حالیکه بیش از 25% اینها از طریق پلتفرم اپلیکیشن بیت‌میکر (Bitmaker) کوچ کرده‌اند.
 • تبدیل پاداش انعطاف‌پذیر به توکن STORM، بیت کوین یا اتریوم ( هرچند در آینده پاداش‌ها را تنها می‌توان به توکن‌های STORM تبدیل کرد).
 • توانمندسازی افراد با دستمزد پایین، بیکار و بدون حساب بانکی.
 • به مردم این فرصت را می‌دهد تا از زمان‌های رفت و آمد یا سایر زمان‌های مرده، استفاده ببرند.
 • یک تسهیلات فروشگاهی برای این پلتفرم در حال توسعه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا رمز ارزهای درآمدی خودشان را روی سایر محصولات و خدمات خرج کنند.
 • برنامه وفاداری و یا جوایز (بونوس‌ها) برای تشویق تعداد و یا مراجعه بازیکنان و استفاده و یا نگهداشت توکن.

STORM

نقاط ضعف

 • در حال حاضر تنها روی گوگل‌پلی (Google Play) قابل دسترسی است و بنابراین مصرف‌کنندگان iOS از آن محروم هستند.
 • اخیراً تحت الشعاع ریزوظایف (میکروتسک‌های) خسته‌کننده‌تری قرار گرفته (نظرسنجی، نسخه آزمایشی و غیره) قرار گرفته است علیرغم اینکه هدفش ساختارشکنی در اقتصاد گیگ گسترده‌تری بود.
 • تغییرات دائم برای برندینگ و نامگذاری خدمات باعث ایجاد گیج‌شدن برای کاربران جدید می‌شود.
 • نقد و بررسی‌های ضعیف برای مصرف اپلیکیشن، حاکی از آن است که هنوز مشکلاتی وجود دارند که باید برطرف شوند.
 • این پلتفرم در راه‌اندازی متمرکز مانده است، با این‌حال، قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین قصد دارند تا فرایند ایجاد و مشارکت در بازارگاه‌ها را بدون نیاز به یک طرف مرکزی در آینده، غیرمتمرکز سازند.

تهدیدات

 • نیاز به یک توکن اختصاصی سوال‌برانگیز است چرا که این پروژه می‌توانست بدون آن روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شود و پاداش‌ها برحسب بیت کوین و اتریوم باقی بمانند.
 • نگهداشت 25% از توکن‌ها برای تیم و 23.26% باقیمانده طی یک دوره متبادل 2ساله برای خیلی ها دغدغه خواهد بود. با این‌حال، مجموعه 51.74% از طریق فروش جمعی یا به کاربران موجود توزیع می‌شود.
 • استفاده ضعیف بازیکنان از توکن‌های STORM بطور جهانی. استفاده آنها روی این اپلیکیشن در آینده اجباری خواهد شد، اما ممکن است بدون پشتیبانی BTC/ETH باعث ترک برخی از بازیکنان از این پلتفرم شود.
 • مقتضیات انطباق مقرراتی یکبار که یک مقدار معینی از رمز ارز را کسب کردید و اظهاریه‌های W9/W8BEN برای بسیاری، دلسردکننده و دست و پاگیر خواهد بود، بخصوص اگر خارج از آمریکا باشند.

فعالیت جمعی

این پلتفرم پذیرش جهانی عالی داشته و خودش حالا شامل یک جماعت از بیش از 250هزار کاربر ماهانه با بیش از 1.6 میلیون مردمی است که این اپلیکیشن را دانلود کرده‌اند. از جنبه اجتماعی، این از مخاطبان مناسبی برخوردار است به خصوص روی توییتر، چیزی که نیاز به مهارشدن بیشتر دارد اگر چنین رشد کاربری را بخواهد حفظ کند.

نتیجه گیری

STORM یک پروژه نسبتاً کوچک است که تلاش دارد تا موقعیت خوبی را تسهیل کند که می‌توانست اپلیکیشن محشر بعدی باشد. این یک پلتفرم کارآمد در دنیای واقعی دارد، با شمار کاربران تأثیرگذار و درواقع به حل یک مشکل واقعی کمک می‌کند. با این‌حال، ضمن اینکه من تمایل برای راه‌اندازی این پلتفرم را با تمام مزایایی که با استفاده از فناوری بلاکچین به ارمغان می‌آورد درک می‌کنم، هنوز علامت سوالهایی باقی هست که چرا این اپلیکیشن ورای تأمین مالی و انعطاف‌پذیری، حداقل در کوتاه‌مدت، در حقیقت به توکن اختصاصی خودش نیازمند است و از دست دادن آتی پشتیبانی بیت کوین و اتریوم هم می‌تواند به آن آسیب برساند. با توجه به اینکه این پلتفرم غیرمتمرکزتر می‌شود و تعداد کاربران و تقاضاها افزایش می‌یابد، همزمان با راه‌اندازی امکان فروشگاهی، ممکن است این مسئله تغییر کند. آنها همچنین باید ارزش طولانی‌مدت مورد استفاده اقتصاد گیگ فعلی را با ارائه سطوح در حال افزایش پیچیدگی در فرصت‌های شغل و کار موجود، تضمین کنند. اگر این بیش از اندازه روی وظایف خسته‌کننده متمرکز بماند، کاربران شاید علاقه خود را به تدریج از دست بدهند. همینطور که تقاضاهای عالی‌تری بوجود می‌آید آنها نیز اگر می‌خواهند در سرتاسر دنیا به رشد خود ادامه دهند و از دردسرهای غیرضروری برای کاربران دوری کنند باید یک رویکرد قانونی‌تر به مقررات داشته باشند. موانع پیش روی این پروژه بسیار زیاد است، اما اگر طبق برنامه‌ریزی بتوانند آنها را کنار بزنند، ایجاد بازار و ارزش کار عظیمی دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.