نفت سبک امریکا ، زیر سایه سنگین ویروس کرونا

در پی کاهش بی‌سابقه تقاضای نفت به علت شیوع ویروس کرونا و اختلال در صنعت حمل و نقل، بهای نفت غرب تگزاس (west texas intermediate) منفی شد! حالا فروشندگان نفت باید مبلغی به مشتریان بپردازند تا نفتشان خریداری شود. در این مطلب به بررسی اتفاقات پیش آمده در بازار نفت سبک امریکا خواهیم پرداخت.

0 122

قیمت نفت غرب تگزاس (WTI) که شاخصی برای بررسی وضعیت بازار نفت امریکا نیز محسوب می‌شود روز دوشنبه در رویدادی تاریخی به منفی ۳۷.۶۳ دلار در هر بشکه رسید.

ویروس کرونا چه بلایی بر سر نفت آورد؟

در سایه شیوع ویروس کرونا تقاضا برای نفت در بازار جهانی به شدت کاهش یافته و شرکت ها برای ادامه فعالیت خود و به امید بهبود اوضاع در روزهای پس از کرونا، به انبار کردن نفت حتی در نفتکش ها روی آورده و حتی نفتکش های کوچک را برای انبار کردن نفت در سواحل امریکا اجاره می کنند. از سوی دیگر نفت سبک امریکا، تنها به عنوان سوخت حمل و نقل (مخصوصاً حمل و نقل هوایی) کاربرد دارد و با مختل شدن سفرهای هوایی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، تقاضا برای نفت سبک، بیش از پیش کاهش یافت.

اما علت این سقوط بی‌سابقه تا حدودی به پیچیدگی نحوه خرید و فروش نفت در بازارهای جهانی مرتبط است. قیمت نفت معمولا بر اساس بهای پیش‌بینی شده در آینده تعیین می‌شود و قراردادهای آتی نفتی که برای ماه مه (دو هفته دیگر) بسته شده بودند، امروز (سه‌شنبه) منقضی خواهند شد. به این معنی که اگر فروشندگان بخواهند نفتی که قرار است ماه مه تحویل شود را اکنون به مخازن ذخیره بسپرند، آن گاه باید هزینه‌های انبارداری بپردازند و برای همین بهتر دیده‌اند که با پایین آوردن بهای نفت خود، حتی به زیر صفر، از متحمل شدن هزینه‌های آتی انبارداری و همچنین لبریز شدن مخازن نفت پرهیز کنند. بنابراین بسیاری از فروشندگان اوراق آتی نفت WTI، اکنون حاضرند برای فروش اوراق خود، مبلغی هم به خریدار بدهند تا از ضررهای بیشتر در آینده جلوگیری کنند؛ چرا که مثلاً ۱۰ دلار روی هر بشکه، برایشان هزینه کمتری دارد تا چند ده دلار هزینه انبار و ذخیره‌سازی به ازای هر بشکه.

نفت سبک امریکا، زیر سایه سنگین ویروس کرونا
نفت سبک امریکا، زیر سایه سنگین ویروس کرونا

این وضعیت پایدار نیست

لازم به ذکر است که این وضعیت چندان هم طولانی نخواهد شد. در حال حاضر تنها بهای نفت غرب تگزاس به زیر صفر سقوط کرده است؛ در حالی که قیمت نفت برنت و سبد اوپک همچنان مثبت است. دلیل این امر آن است که ‏نفت عمدتا در بازار‌های بورس پیش‌فروش می‌شود. قیمتی که اکنون بعنوان قیمت وست‌تگزاس منتشر می شود، در واقع قیمت قرارداد پیش‌خرید است که موعد تحویل آن، روز ۲۱ آوریل یعنی همین امروز (سه شنبه) است و نوع قرارداد اینگونه است که کالا باید بصورت فیزیکی تحویل شود؛ یعنی کسی که پیش‌خرید کرده، امروز باید نفت واقعی را تحویل بگیرد.

این درحالیست که قیمت نفت برنت چندان کاهش نیافته و حدود ۲۴ دلار است. چرا که تحویل آن فیزیکی نیست؛ یعنی در تاریخ انقضای قرارداد آتی، فروشنده و خریدار نقدا مابه‌التفاوت قیمت قرارداد آتی و قیمت روز را محاسبه می‌کنند و خبری از تحویل فیزیکی نیست. امروز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ در زمان نگارش این خبر، پس از تسویه قراردادهای آتی فعلی نفت وست تگزاس، قیمت آن با ۸۹ درصد رشد، به منفی ۴ دلار رسیده و به زودی مثبت خواهد شد.

نفت سبک امریکا، زیر سایه سنگین ویروس کرونا
نفت سبک امریکا ، زیر سایه سنگین ویروس کرونا و ..

بازار نفت پس از آغاز شیوع ویروس کرونا و پاندمی آن در سراسر دنیا، هم با کاهش تاریخی تقاضا و هم با جنگ دو غول بزرگ تولید نفت یعنی عربستان و روسیه مواجه شده است.

این دو که به اوپک پلاس شهرت یافته‌اند چند روز پیش توافق کردند که میزان تولید روزانه جهانی را ۱۰ درصد کاهش دهند که خود یکی از بیشترین میزان کاهش در تاریخ اخیر اوپک و بازار جهانی نفت بوده است. با این حال کارشناسان می‌گویند این میزان کاهش هم برای موازنه بازار کافی نیست.صد البته که موضوع هم فقط این که ما می توانیم این مقدار نفت را مصرف کنیم یا نه، نیست. موضوع توان ذخیره کردن و نگهداری از نفت مازاد نیز هست؛ تا زمانی که بعد از قرنطینه‌های کرونا، دوباره تقاضای انرژی و سوخت بخشی از مشکل را حل کند.

به نظر شما این نوسان شدید در قیمت نفت، چه تاثیری بر سایر بازارهای مالی ازجمله بازار رمز ارزها و بیت کوین خواهد داشت؟ با مقالات بعدی ما در این زمینه همراه باشید.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.