نظریه ذخیره ارزش در دنیای کریپتو: کدام رمز ارز می‌تواند یک ذخیره ارزش باشد؟

یک روش برای ارزیابی دارایی‌های کریپتو این است که تنها دارایی‌هایی می‌توانند ذخیره ارزش (SoV) باشند که استحقاق ارزش بالای شبکه‌ای را دارند. این یک مدل ذهنی است که از مدت‌ها پیش وجود داشته است و ما در هنگام اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری عموما از آن استفاده می‌کنیم. برای این که یک دارایی کریپتو یک ذخیره ارزش قابل اعتماد محسوب شود، باید از سه درجه خواص برخوردار باشد. پس بیایید آن‌ها را بررسی کنیم.

0 320

برای این که یک دارایی کریپتو یک ذخیره ارزش (Store Of Value) قابل اعتماد محسوب شود، باید از سه درجه خواص برخوردار باشد. خواص درجه اول مصونیت در برابر سرقت، تورم کم و قابل اعتماد و هزینه کم تبدیل است. خواص درجه دوم و سوم نیز از خواص درجه اول استنتاج شده و راه‌های رسیدن به آن‌ها هستند.

ممکن است فکر کنید که مصرف بالا منجر به ارزش بالای شبکه‌ای می‌شود، یعنی اگر میلیون‌ها نفر از یک کوین برای پرداخت‌های برون‌مرزی یا gas موجود در اپلیکیشن‌های dapp استفاده کنند،‌ آن کوین باید ارزشمند باشد، اینطور نیست؟

به طور کلی، این گزاره در صورتی صحیح است که کاربران قصد داشته باشند سکه را علاوه بر استفاده از آن برای مدتی نگه دارند. اگر قصد دارید از کوینی استفاده کنید که اکنون آن را در اختیار ندارید، اما تمام کسانی که آن سکه را دارند فقط قصد نگهداری آن را دارند، باید قیمت بالایی به افراد پیشنهاد کنید که آن‌ها را به دست کشیدن از آن ترغیب کند. برعکس، اگر کاربران بلافاصله پس از استفاده از آن تمایل دارند از دست آن خلاص شوند، آن کوین تقریبا همیشه بیش از اندازه کافی در دسترس است و هیچ کس نیاز ندارد تا برای استفاده از شبکه قیمت بالاتری پیشنهاد کند.

بنابراین، اینکه آیا یک دارایی کریپتو به یک ذخیره ارزش تبدیل خواهد شد یا خیر به سوال زیر بستگی دارد: چرا باید افراد تمایل داشته باشند تا یک دارایی را به جای مدتی کوتاه برای زمانی طولانی نگاه دارند؟

ویژگی های درجه اول

ما اعتقاد داریم که یک رمز ارز برای تبدیل شدن به ذخیره ارزشی که افراد تمایل به نگهداری آن دارند، باید از سه ویژگی برخوردار باشد:

 • مصونیت در برابر سرقت
 • تورم کم و قابل اعتماد
 • هزینه کم تبدیل

۱) مصونیت در برابر سرقت

برای اینکه شبکه‌ای از این خصوصیت برخوردار باشد، باید در برابر عاملان تخلف  که قصد سرقت از موجود‌ی‌ها و حساب‌ها را دارند مقاوم باشد. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند از قراردادهای هوشمند مورد استفاده شما سوء استفاده کنند، تراکنشی که به شما ارسال شده را معکوس کنند، مانع از دریافت تراکنش‌ها توسط شما شده یا کلید خصوصی را به دست آورند.

۲) تورم کم و قابل اعتماد

مشخصا کسی تمایل ندارد در گیر تورم شود، اما کلمه «قابل اعتماد» در اینجا نقش کلیدی دارد. شاید بسیاری از ارزها یا ارزهای رمزنگاری شده ادعا کنند که تورم کمی دارند یا بدون تورم هستند، اما لزوما ساختار آن‌ها این را قابل باور نمی‌کند. آیا شبکه به طور فنی در برابر مهاجمی که سعی در تغییر قوانین آن دارد امن است؟ به جز سناریوهای حمله، چه کسی سیاست پولی را تعیین می‌کند و آیا وی انگیزه‌ای برای دستکاری آن دارد؟

۳) هزینه کم تبدیل

ذخیره ارزش تقریبا چیزی است که اکنون به آن نیازی نداشته، اما انتظار داریم تا بتوانیم در آینده آن را به یک محصول یا خدمت تبدیل کنیم. به این ترتیب، اگر این تبدیل برای ما گران تمام شود، ذخیره ارزش مناسبی نخواهد بود.

اگر دقت کنید درمی‌یابید که SoV فقط ترکیبی از سه چیز است. ۱) شما می‌توانید آن را به طور امن ذخیره کنید. ۲) به راحتی قابل تولید نیست. ۳) می‌توانید با هزینه کم آن را معامله کرده یا استفاده کنید.

خصوصیات درجه دوم

یک ذخیره ارزش خوب سه درجه خاصیت دارد. اما می‌توانیم خواص درجه دوم را از خواص درجه اول استنباط کنیم. به عبارت دیگر، وسیله رسیدن به این اهداف چه هستند؟

۱) مصونیت در برابر سرقت به موارد زیر نیاز دارد

 • سطح کوچک حمله نرم‌افزاری. به عنوان مثال، اتریوم سطح حمله بزرگتری نسبت به بیت کوین دارد، چراکه می‌تواند قراردادهای هوشمند پیچیده‌تری را اجرا کند. به همین دلیل، دارندگان اتریوم هک‌هایی مانند DAO و Parity را از سر گذرانده‌اند.
 • هزینه بالای حمله ۵۱٪. مهاجم می‌تواند تراکنشی را که برای شما ارسال شده معکوس کند.
 • تمرکز زدایی. همانند بالا، تمرکز خطر معکوس‌سازی تراکنش را افزایش می‌دهد.
 • حریم خصوصی. دولت یا افراد خرابکار اگر موفق شوند با نشانی شما فعالیت‌های بلاکچینی شما را شناسایی کنند، می‌توانند به صورت فیزیکی شما را وادار به تسلیم سکه‌هایتان کنند.

۲) تورم کم قابل اعتماد نیازمند موارد زیر است

 • سطح حمله نرم‌افزاری کوچک. آیا باگ‌هایی وجود دارند که مهاجمان بتوانند از آن‌ها برای ایجاد تعداد زیادی سکه استفاده کنند؟
 • تمرکز زدایی. آیا یک یا چند بازیگر قدرتمند وجود دارند که قادر باشند سیاست پولی را تغییر دهند؟
 • تعهد جمعی به تورم پایین. این مورد تقریبا واضح است، اما شبکه‌های کریپتوی مختلف سطوح مختلفی از تعهد را نشان می‌دهند. تعهد بی‌قید و شرط استفاده‌کنندگان اولیه بیت‌کوین به یک عرضه ثابت، افرادی با تفکر مشابه را جذب می‌کند.

۳) هزینه کم تبدیل نیازمند موارد زیر است

 • کارکرد. کارکرد بالاتر به معنی وجود فرصت‌های بیشتر برای معامله مستقیم با دارایی کریپتو است و افراد بیشتری باید برای استفاده از آن فیات خود را تبدیل کنند که منجر به نقدینگی بیشتر در بازار می‌گردد.
 • تمرکززدایی. تمرکز زدایی بیشتر منجر می‌شود که پنهان‌سازی تراکنش‌های حاوی تبدیل ذخیره ارزش به یک دارایی دیگر برای همه سخت باشد.

به علاوه، جالب است که هر سه مورد به تمرکز زدایی نیاز دارند. به همین دلیل است که جامعه کریپتو تا این حد برای تمرکز زدایی اهمیت قائل است. این روش تنها روش واضحی است که شبکه می‌تواند با آن ادعای معتبری در مورد خواص مصونیت در برابر سرقت، تورم پایین و تراکنش‌های پنهان‌نشدنی داشته باشد.

نگاهی عمیق‌تر به «هزینه کم تبدیل»

به نظر می‌رسد که ۱) مصونیت در برابر سرقت و ۲) تورم کم قابل اعتماد و همچنین خواص درجه دوم مربوط به آن‌ها عموما توسط جامعه پذیرفته شده‌اند. اما ۳) ظاهرا هزینه کم تبدیل آن‌چنان توجهی جلب نکرده است. بیایید نگاه عمیق‌تری به آن و خواص درجه دوم آن داشته باشیم: کارکرد و تمرکز زدایی.

کارکرد

همانطور که قبلا ذکر شد، اگر هزینه تبدیل یک دارایی بسیار بالا باشد، آن دارایی یک ذخیره ارزش مناسب نیست. به علاوه، دو راه برای تبدیل کریپتو به چیزی دیگر وجود دارد: غیر مستقیم از طریق فیات یا مستقیم.

هزینه تبدیل غیر مستقیم بر اساس نرخ تبدیل کریپتو به فیات مشخص می‌شود. تبدیل مستقیم تابعی از کارکرد فعلی و سطح گمانه‌زنی در مورد کارکرد آتی است، چرا که باید برای استفاده از یک کریپتو، باید فیات را به آن تبدیل کرد.

اما در نهایت، شبکه‌های کریپتو باید حتی‌الامکان به دنبال تبدیل مستقیمتری باشند (به عنوان مثال، خرید با BTC، اجرای dappها با ETH)، چرا که طبق تعریف ارزانتر از تبدیل غیر مستقیم خواهد بود. و البته تبدیل مستقیم نیز به معنی کارکرد در زمان حال است.

بر اساس این خط فکر، کارکرد هم برای تبدیل غیرمستقیم و هم برای تبدیل مستقیم و به همین ترتیب برای ذخیره ارزش اهمیت دارد. یک سوال روشن‌گر را می‌توان مطرح کرد: آیا ارزش طلا در طول زمان با به‌کارگیری گسترده فن‌آوری‌های جدید مانند فیات و کریپتو به عنوان واسطه تبادل کاهش می‌یابد؟ حدس ما مثبت است.

تمرکز زدایی

اما لزومی ندارد هزینه تبدیل مالی باشد. همچنین می‌تواند هزینه فرصت یا هزینه روانی باشد.

هم در تبدیل غیر مستقیم و هم در تبدیل مستقیم، پنها‌ن‌سازی تراکنش‌ها و سیاست‌های نامطمئن پولی منجر به هزینه فرصت و هزینه‌های روانی می‌شوند. تمرکززدایی مقاومت در برابر سانسور و ثبات پولی را بهبود داده و به این وسیله هزینه تبدیل را کاهش می‌دهد.

در نهایت، اگر اعتبارسنجان شبکه بتوانند به طور نامحدود تراکنش‌های نشانی‌های خاص را پنهان کنند، یعنی هزینه تبدیل بی‌نهایت باشد، پس مالک عملا دارایی خود را هدر داده است.

اما چارچوب در اینجا متوقف نمی‌شود. می توان از این ویژگی‌های درجه دوم جهت ایجاد خواصی از درجات حتی بالاتر استفاده کرد. به عنوان مثال «تمرکز زدایی» را در نظر بگیرید. خواص درجه بالاتر که منجر به تمرکز زدایی بیشتر می‌شوند عبارتند از:

 • بنیان‌گذار
 • ضریب جینی (Gini)
 • تیم‌های مستقل توسعه‌دهنده
 • هزینه نگهداری از یک نود (node)

«کارکرد» چه می‌شود؟ نمونه‌هایی از خواص درجه بالاتر که به کارکرد کمک می‌کنند عبارتند از:

 • برنامه‌پذیری
 • زیرساخت توسعه
 • مقیاس‌پذیری

یک خاصیت درجه دوم حتی می‌تواند یک خاصیت درجه سوم باشد که به یکی دیگر از خواص درجه مرتبه دوم منتسب شده است. به عنوان مثال، در مغالطه ذوالحدین جعلی در مورد کارکرد و ذخیره ارزش، استدلال می‌کنیم که کارکرد منجر به تمرکز زدایی بیشتر و هزینه بالاتر برای حمله اکثریت می‌گردد.

نظریه ذخیره ارزش در دنیای کریپتو: کدام رمز ارز می‌تواند یک ذخیره ارزش باشد؟
نظریه ذخیره ارزش در دنیای کریپتو: کدام رمز ارز می‌تواند یک ذخیره ارزش باشد؟

به طور خلاصه، ارزیابی یک دارایی کریپتو در مرحله اولیه، به پاسخ این سوال بستگی دارد که آن دارایی با چه احتمالی خواص درجه اول، دوم و بالاتر شرح داده شده در این مقاله را به دست می‌آورد. به عنوان مثال، BTC را می‌توان دارای بهترین مصونیت در برابر سرقت و برخوردار از تورم کم قابل اعتماد دانست، اما آیا بیت کوین به کارکرد بیشتری از مثلا ETH می‌رسد؟ EOS شانسی برای در پیشی‌گرفتن از ETH از لحاظ کارکرد دارد، اما آیا هیچ‌گاه تمرکز زدایی خواهد شد؟ 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.