نظرسنجی جهانی بلاک چین ۲۰۲۰ به گزارش دیلویت (PDF)

اکنون یک دهه از شروع فعالیت چیزی که امروزه آن را به عنوان فناوری بلاک چین می‌شناسیم می‌گذرد. از آن زمان تا کنون، بلاک چین از پلتفرمی که تنها کاربرد آن نقل و انتقال رمز ارز‌ها بود، به اتفاقی بسیار بزرگ‌تر تبدیل شده؛ اکنون بلاک چین تغییردهنده‌ بازی و در هم شکننده بسیاری از سیستم‌های سنتیست. دیلویت در گزارش سال ۲۰۲۰ خود با عنوان «فناوری بلاک چین؛ از ایده تا عمل» به بررسی رویکرد سرمایه گذاران و فعالان کسب و کار در ۱۴ کشور دنیا پرداخته و نتایج این بررسی حاکی از آن است که اکنون بلاک چین به یکی از گزینه‌ها برای برنامه‌ریزی‌های استراتژیک سازمان‌ها در بخش‌های مختلف تبدیل شده است. فینمگ شما عزیزان را به مطالعه این گزارش دعوت می‌کند.

0 252

اکنون یک دهه از شروع فعالیت چیزی که امروزه آن را به عنوان فناوری بلاک چین می­شناسیم می‌گذرد. از آن زمان تا کنون، بلاک چین از پلتفرمی که تنها کاربرد آن نقل و انتقال رمز ارز‌ها بود، به اتفاقی بسیار بزرگ‌تر تبدیل شده؛ اکنون بلاک چین تغییردهنده­ بازی و در هم شکننده بسیاری از سیستم‌های سنتیست. در سال‌های اخیر، تفکرات مردم در مورد قابلیت‌های بلاک چین نیز به همین میزان رشد کرده و بسیاری از شرکت‌ها در سر­ا­سر جهان شروع به سرمایه‌گذاری در این حوزه نموده­اند. در پژوهشی که دیلویت در سال ۲۰۱۹ انجام داد، با وجود برخی گمانه زنی‌هایی که هنوز نسبت به واقعیت وعده‌های بلاک چین وجود داشت، اما افزایش گرایش مردم به استفاده از بلاک چین در نوع تفکر و مدل سرمایه‌گذاریشان مشهود بود. بررسی امسال (سال ۲۰۲۰) نشان دهنده آن است که این شک و تردیدها نیز نسبت به سال گذشته تا حد زیادی بر طرف شده و بلاک چین به یکی از گزینه‌ها برای برنامه‌ریزی‌های استراتژیک سازمان‌ها در بخش‌های مختلف تبدیل شده است.

نمونه‌های زیادی در بازار کسب و کارها وجود دارند که نشان می‌دهند چگونه هم استارتاپ‌ها و کسب و کار‌های نوپا و هم کسب و کار‌های قدیمی و با سابقه از بلاک چین منتفع می‌شوند. امروز سازمان‌ها بیشتر از همیشه به بلاک چین متعهد بوده و آن را به عنوان بخشی عادی و پذیرفته شده از روتین کسب و کار خود به رسمیت می­شناسند.

همین نکته مهم‌ترین یافته­ دیلویت در تحقیقیست که در سال ۲۰۲۰ انجام شد؛ اینکه مدیران و رهبران در سر­تا­سر جهان دیگر وعده‌های بلاک چین را در حد وعده نمی­دانند و آن را به عنوان یک ابزار ایده­آل برای دستیابی به نوآوری‌های سازمان یافته پذیرفته­اند. اما مانند هر مدل کسب و کار دیگری، بلاک چین نیز مشکلات خاص خود را دارد که باید بر­طرف شود.

در طول سال گذشته، پیشرفت در پذیرش و به کار گیری بلاک چین در بخش‌ها و صنایع مختلف در جهان به وضوح قابل مشاهده بوده است. به همان میزان، رویکرد مدیران اجرایی و صاحبان صنایع نیز در مورد بلاک چین و قابلیت‌های آن، تغییر مثبت داشته و (به طور مشخص) دارایی‌های دیجیتال و (به طور کلی) کسب و کار‌های بر پایه بلاک چین، جای خود را در دنیای امروزی پیدا کرده‌اند. بسیاری از سازمان‌ها نیز شروع به سرمایه‌گذاری در حوزه بلاک چین نموده­اند که این خود نشان از خوش بینی آن‌ها نسبت به آینده این فناوری دارد. اما با همه این اوصاف، پیشرفت در حوزه‌های این چنینی مسئله‌ای نیست که به صورت عینی قابل رؤیت باشد و فقط با نگاه موشکافانه و تحلیل و بررسی است که می­توان این پیشرفت را ملاحظه کرد. برای تأکید بیشتر باید اشاره کنیم تحقیقات دیلویت در سال ۲۰۲۰، تصدیقگر این واقعیت است که رویکرد‌ها نسبت به بلاک چین وارد مرحله عملی شده و دیگر مانند اولین تحقیق صورت گرفته در سال ۲۰۱۸ در حد برنامه‌ریزی نیست.

بلاک چین روزی فقط به عنوان ابزاری برای استفاده از رمز ارز‌ها به شمار می‌رفت؛ اما امروزه به راه حلی برای پیشرفت در حوزه‌هایی مانند پرینت سه بعدی، هوش مصنوعی، امنیت دیجیتالی و … تبدیل شده است. همه این‌ها فقط در حد یک حرف یا ادعا نیست؛ اشخاص و سازمان‌هایی در حال سرمایه‌گذاری بر روی این موضوع هستند که به جهان با دید استراتژیک می­نگرند.

بلاک چین راه خود را به دنیای امروزی باز کرده و به یک ابزار ضروری برای حل بسیاری از مشکلات بشر تبدیل شده است؛ هر چند که اطمینان داریم در طی ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده اهمیت این نقش در جامعه جهانی به مراتب پررنگ‌تر خواهد شد.

دیلویت در این گزارش احساسات عمومی و رویکردهای سازمانی را نسبت به موضوعاتی همچون دارایی‌های دیجیتال، امنیت سایبری، هویت دیجیتال جهانی، قانونگذاری فناوری بلاک چین، مقیاس پذیری بلاک چین و ساختار حاکمیت در چارچوب این فناوری، مورد بررسی قرار داده است.

رسانه فینمگ با ترجمه و بازتولید این گزارش ارزشمند، بر آن است که بازتاب دهنده پیشرفت‌ها و گام‌های مثبت این فناوری در سراسر جهان باشد. شما عزیزان می‌توانید نسخه کامل این گزارش را از لینک زیر دانلود فرمایید.

دانلود گزارش نظرسنجی جهانی بلاک چین ۲۰۲۰ به گزارش دیلویت (PDF)

منبع: deloitte.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.