نصف شدن زمان ساخت بلاک با راهکار مقیاس پذیری اتریوم

بلاکس‌‌روت لبز (BloXroute Labs) که استارتاپی متمرکز بر مقیاس پذیری است، در آزمایشی توانست زمان انتشار بلاک‌‌ در نسخه اصلی اتریوم را به نصف برساند.

0 103

بلاکس‌‌روت لبز (BloXroute Labs) در آزمایشی توانست نصف شدن زمان ساخت بلاک در نسخه اصلی اتریوم را به انجام برساند. شرکت مشاوره بلاک چین آکومبا لبز (Akomba Labs) بین ۱۱ تا ۲۷ نوامبر، شبکه توزیع بلاک چین (BloXroute (BDN را اجرا کرد و دریافت که زمان ساخت بلاک‌‌ (یعنی زمانی که بلاک‌‌ برای تولید و توزیع در بلاک‌‌ چین نیاز دارد) به ۱۷۲ میلی‌‌ثانیه، یعنی حتی کمتر از نصف میزان ۳۶۰ میلی‌‌ثانیه‌‌ای کنونی کاهش پیدا کرده است.

آکومبا از داده‌‌های استخر استخراج چینی به‌‌عنوان بخشی از آزمایش دوهفته‌‌ای خود استفاده کرد.

نتایج آکومبا نشان می‌‌دهد که BDN می‌‌توانست تاثیری اندک اما آبشاری بر انتشار بلاک‌‌ در اتریوم داشته باشد، بلاک‌‌ چینی که یکی از بزرگ‌‌ترین بلاک‌‌ چین‌‌های عمومی بوده و تراکنش بر آن گران‌‌قیمت است و هزینه Gas حدود ۲۰ سنت دارد. این مسئله اغلب هدف بحث‌‌های مقیاس پذیری نیز هست.

یوری کلرمن (Uri Klareman)، مدیرعامل بلاکس‌‌روت می‌‌گوید:

اتریوم بیش از هر بلاک‌‌ چین دیگری تنگنای مقیاس پذیری را احساس می‌‌کند. اتریوم دارد قد و سهم خود از بازار را از دست می‌‌دهد. آن‌‌ها این مشکل را با تمام وجود حس می‌‌کنند.

رویکرد بلاکس‌‌روت یک راهکار لایه ۰ است که حجم تراکنش را کاهش داده و بر همین اساس سرعت انتشار بلاک‌‌ را افزایش می‌‌دهد. BDN می‌‌تواند مثلا برای یک تراکنش ۵۰۰ بایتی، ۴ بایت منتشر کند.

کلرمن در ادامه گفت:

ما کل بلاک‌‌ را ارسال نمی‌‌کنیم چون اگر درگاه‌‌های دیگر تراکنش را بشناسند دیگر نیازی به ارسال خود داده‌‌ها ندارید. تنها نشانه‌‌ها هستند که می‌‌گویند این کدام تراکنش است.

بلاکس‌‌روت پیشتر در ماه سپتامبر BDN اتریوم را آزمایش کرده بود و به همین نتایج رسیده بود. در آن زمان توانسته بود زمان انتشار بلاک را‌‌ حدود ۲۵ درصد کاهش دهد.

کلرمن گفت که BDN هم‌‌اکنون در برخی از استخرهای بزرگ استخراج فعال است و به‌‌تدریج به استخرهای بزرگ‌‌تر معرفی خواهد شد. وقتی BDN به استخرهای بزرگ رسید ظرفیت بلاک‌‌ بالا رفته و احتمال سقوط کارمزدها وجود دارد؛ اگر چنین اتفاقی بیافتد، ظرفیت افزوده از تقاضای شبکه پیشی می‌‌گیرد.

استخراج‌‌کنندگان اتریوم در ماه سپتامبر به افزایش سقف محدودیت Gas به ۱۰ میلیون، یعنی تا ۲۵ درصد بیشتر از سقف پیشین رای دادند. این حرکت برای مقابله با تراکم شبکه انجام شد و کلرمن گفت که تقاضای موجود بلافاصله این فضای اضافه را پر کرد.

او افزود:

می‌‌دانیم که تقاضا برای این تراکنش‌‌ها وجود دارد و همین است که ما را به جایی که هستیم رسانده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.